Dve miliardy nie sú dotáciou

Dvanásteho júla schválila vláda SR vstup spoločnosti Deutsche Telekom AG do Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST). Pritom cena, za ktorú kupuje nemecký investor väčšinový podiel v jednom z tzv. strategických podnikov, je jedna miliarda eur. Pri rozhodovaní vláde radilo konzorcium, ktorého súčasťou bola aj Slávia Capital.
Počet zobrazení: 855

Dvanásteho júla schválila vláda SR vstup spoločnosti Deutsche Telekom AG do Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST). Pritom cena, za ktorú kupuje nemecký investor väčšinový podiel v jednom z tzv. strategických podnikov, je jedna miliarda eur. Pri rozhodovaní vláde radilo konzorcium, ktorého súčasťou bola aj Slávia Capital. Riaditeľ divízie Treasury tejto spoločnosti Viktor Levkanič na margo predaja pre Hospodárske noviny skonštatoval, že cenová ponuka telekomunikačného gigantu z NSR splnila očakávania. Predaju majority predchádzalo niekoľko významných skutočností, z ktorých najvýraznejšie zarezonovalo navýšenie základného imania Poštovej banky, a.s. (PB) práve zo zdrojov ST. Zdalo sa, že obchod je ohrozený, nakoľko PB začínajúca svoju činnosť na bankovom trhu už so stratou, mohla zohrávať úlohu negatívneho faktora, resp. takého, pre ktorý môže investor zmeniť svoje rozhodnutie o vstupe do podniku. Či tomu naozaj bolo tak, vedia len ďalší potenciálni investori, Telekom Austria a holandský KPN Royal Dutch Telecom, ktorí v prvom kole z tendra odstúpili.

Podľa Levkaniča však kupujúci neposudzovali PB ako aktívum, pretože ich zaujímali telekomunikačné, a nie bankové aktíva. Okrem toho vraj akýkoľvek úbytok peňazí na strane ST sa ihneď zahrnul do hodnotenia, čo sa však vo výraznej miere neprejavilo. Na konkurenčnom tlaku medzi kupujúcimi sa odrazilo práve odstúpenie Telekom Austria. Holanďania vraj po prvom kole o. i. odstúpili aj pre to, lebo firma prijala všeobecnú globálnu stratégiu a svoje investície konsoliduje do jednotlivých skupín spoločnosti. V prípade kúpy 51 percent ST by nemohla urobiť uvažované strategické zmeny.

Optimista si vydýchne: konečne máme prehadzovanie horúceho zemiaka za sebou. Peniaze z predaja sa rozdelili dávno pred jeho uskutočnením: z celkovej sumy 43 miliárd korún pôjde vyše 17 priamo do podniku, 26 dostane vláda. Z toho objemu je 22 mld. vyčlenených na tzv. rozvojové projekty, ďalšie dve miliardy určili na sanáciu PB a 2,5 mld. do rezortu zdravotníctva, ktoré vraj Roman Kováč ešte ako poslanec presadil v parlamente. Slovo "presadil" však trocha prehnane opisuje to, čo páni poslanci schválili ešte v návrhu zákona o štátnom rozpočte: kalkuluje totiž so sumou 3,7 mld. Sk určených do rezortu, ktoré tam ešte nik nevidel. Tie vyše dve miliardy nie sú teda "dotáciou" do zdravotníctva, ako sa to niektorí politici pokúšajú interpretovať a zvýšiť tak svoje zásluhy na politickom poli. Je to oficiálne zákonom vyčlenená suma, ktorá rezortu patrí, a predajom ST sa do zdravotníctva dostane dokonca iba jej časť. Prípad podobný predaju podielu v Československej obchodnej banke a trinástemu platu učiteľov - zo sľúbenej sumy sme videli zlomok. Optimisti spolu s pesimistami môžu len dúfať, že pod rozvojovými programami sa skrývajú investície dlhodobého charakteru, a nie peniaze, ktoré si znova raz prejeme.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984