Reklama
Reklama

Strata nie až taká hrozivá

Reštitučný investičný fond (RIF) prišiel po obchode s akciami Severoslovenských celulózok a papierní Ružomberok, a. s., (SCP) o približne 194 mil. Sk. Vyšlo to najavo po tom, ako do tohto podniku vstúpil rakúsky investor, ktorý akcie ohodnotil na niekoľkonásobne vyššiu sumu.
Počet zobrazení: 1389

Reštitučný investičný fond (RIF) prišiel po obchode s akciami Severoslovenských celulózok a papierní Ružomberok, a. s., (SCP) o približne 194 mil. Sk. Vyšlo to najavo po tom, ako do tohto podniku vstúpil rakúsky investor, ktorý akcie ohodnotil na niekoľkonásobne vyššiu sumu.

Pozrime sa bližšie na pozadie obchodu, ktorý dostal prívlastok, že je rovnako nevýhodný ako predaj akcií Nafty Gbely spoločnosti Druhá obchodná v roku 1996. RIF je štátny fond, ktorý má podľa zákona o veľkej privatizácii z každého privatizovaného štátneho podniku dostať trojpercentný podiel. Tak to bolo aj s SCP, pričom zvyšných 97% sa sprivatizovalo nasledovne: prvýkrát 67%, pričom cena za jednu akciu bola 354 Sk, pri ďalších 30 percentách mala jedna akcia hodnotu 57,50 Sk. Fabrika, hoci bola stále v chode, bola do konca roka 1999 zaťažená úvermi približne vo výške 5,5 mld. Sk a v tom čase malo jej základné imanie hodnotu 4,6 mld. Po vykonaní hĺbkovej analýzy v papierňach sa predstavenstvo RIF rozhodlo, že svoj minoritný podiel predá, nakoľko cena za jednu akciu po precenení sa s ohľadom na nepriaznivú situáciu v SCP pohybovala okolo 100 Sk. Navyše, s minoritným podielom a bez akejkoľvek rozhodovacej právomoci a vplyvu na chod spoločnosti nemali predstavitelia RIF ambície naďalej vlastniť 3%-ný podiel vo fabrike. Ak by si chceli svoje akcie ponechať, jedine s víziou, že raz bude SCP fungovať a dividendy dosiahnu vyššiu hodnotu. Takúto víziu mala však zrejme len časť predstavenstva RIF, ktoré rozhoduje o predaji akcií, a preto spomínané tri percentá prešli do vlastníctva firmy Eco-Invest vlastnenej Milanom Fiľom a Jurajom Kamarásom.

Dávnejšie sa hovorilo o tom, že do SCP by mal vstúpiť strategický investor. Aby kúpil podiel, zainvestoval do výroby, zefektívnil zamestnanosť - skrátka urobil presne tie veci, ktoré sa od zahraničného investora na Slovensku očakávajú. Podľa vyjadrenia predstaviteľov RIF, Fond pred odpredajom svojho podielu nemal ani tušenia o tom, že rokovania Eco-Investu so zahraničným investorom sú už v pokročilom štádiu. Náprotivná strana nemala najmenší dôvod prezradiť im túto skutočnosť, práve naopak. Avšak rozhodnutie o odpredaji akcií by zrejme bolo kladné za každých okolností, pretože ako pre SLOVO povedal člen predstavenstva RIF Juraj Minarovjech, "keďže sme nemali možnosť podieľať sa na chode spoločnosti a bola tam vysoká úverová zadlženosť, nebolo čo riešiť". RIF sa teda ku koncu minulého roka rozhodol predať svoje akcie, a to za 120 Sk pripadajúcich na jednu akciu. Ak zoberieme, že jej nominálna cena po precenení bola 100 Sk, RIF vychádzal z obchodu so ziskom.

Nedávno sa však ukázalo, že strategickým investorom v SCP je rakúska spoločnosť Neusiedler, ktorá kúpila 50%-ný podiel za 80 mil. dolárov, čo je 1518 korún na akciu. RIF tak stratil 1398 Sk na akciu. Samozrejme, nikoho by taký obchod netešil. Minarovjech však konštatuje: "Je rozdiel, ak predávate niekomu polovicu podniku a ak máte v ňom len 3 percentá. S vyšším podielom cena akcií na trhu stúpa." Predstavitelia fondu sa obávali, že pri číslach, ktoré charakterizovali SCP, dôjde ku cross-defaultu. "Predajom sme zarobili 16,7 milióna korún, za ktoré sme kúpili zahraničné cenné papiere. Tie nám v súčasnosti prinášajú celkom slušný zisk," skonštatoval na záver Minarovjech. Obchod to síce nebol najvýhodnejší, ale tak to už pri cenných papieroch chodí.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama