Reklama
Reklama

Týždeň rozpočtu

Počet zobrazení: 1138

Predkladatelia návrhu štátneho rozpočtu vstúpili do nového týždňa s horkosťou v ústach. Štatistický úrad publikoval údaje o hospodárstve SR za posledný štvrťrok 1998. Tie sa ukázali omnoho horšie ako predpokladali ekonómovia i Dzurindova vláda. Hrubý domáci produkt sa zvýšil iba o pol percenta. Odborníci aj vicepremiér Ivan Mikloš vážne spochybňujú reálnosť plánovaného trojpercentného rastu v roku 1999, na akom je postavený základný zákon štátu. K tomu treba prirátať najnovší údaj Národného úradu práce - nezamestnanosť sa vo februári vyšplhala na nevídaných 16,5 percenta.

Ministerka financií Brigita Schmögnerová bude mať zložitú úlohu pri zdôvodňovaní štátneho rozpočtu v parlamente. Jej predchodca Sergej Kozlík sa nechal počuť, že deficit nedosiahne očakávaných 15 miliárd, ale 25 až 30 miliárd korún. Samozrejme, viac peňazí by sa zišlo školstvu, zdravotníctvu a na výstavbu bytov, no kde nič nie je, ani smrť neberie. Vládny kabinet v najbližších mesiacoch bude mať čo robiť, aby stlačil nezamestnanosť pod únosnú mieru a sociálne najslabšie vrstvy nepadli na samé dno. Aj preto by mali ísť roztržky v koalícii nabok a keď už, nech si ich páni politici riešia za zatvorenými dverami.

Predseda parlamentu Jozef Migaš vyhlásil na 15. mája prvé kolo priamych volieb hlavy štátu. Slovensko sa stáva krajinou s najväčšou hustotou prezidentských kandidátov na kilometer štvorcový. Ešte pred prijatím vykonávacieho zákona prišli do NR SR listy od 14 uchádzačov, napospol neznámych. Ďalší tucet sa predstavoval na tlačových konferenciách, niekoľkých avizovali na tento týždeň. Do 9. apríla musia občianski kandidáti odovzdať petičné hárky s 15 000 podpismi na svoju podporu, čo bude nepochybne prvým sitom. Podľa všetkého je známy zatiaľ iba jeden vyzývateľ do druhého kola, ktoré sa nepochybne uskutoční 29. mája. Je ním oficiálny spoločný kandidát vládnej koalície, košický primátor Rudolf Schuster. Pri písaní týchto riadkov HZDS ešte tajilo, koho bude nominovať a SNS prekvapujúco navrhlo svojho predsedu Jána Slotu.

Nasledujúci týždeň bude podľa všetkého nabitý politickými udalosťami, a tak vítanie prvého slovenského kozmonatuta Ivana Bellu po návrate z Bajkonuru bude mať asi ďaleko od triumfálnej cesty toho úplne prvého - Jurija Gagarina po Československu. Ale taký je život.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama