Reklama
Reklama

Ticho medzi búrkami

Počet zobrazení: 1120

Benjamin Franklin nevynašiel iba bleskozvod, ale aj letný čas. Pravda, kým sa jeho nápad uskutočnil, prešlo vyše 120 rokov. V našich krajoch sa s posunutím hodiny pri jarnej rovnodennosti prvý raz experimentovalo za 1. svetovej vojny.

Po štvordňovom rokovaní čaká teraz poslancov v parlamente schvaľovanie rozpočtov viacerých ústredných finančných inštitúcií a návrhy Roberta Fica na zmenu Ústavy SR, Listiny základných práv a slobôd a Trestného poriadku. Všetky tri sa týkajú predĺženia lehoty zadržania osôb podozrivých z trestného činu.

Po niekoľkodňovom zložení zbraní medzi parlamentnými klubmi štyroch vládnych strán sa tak črtá nový spor. Ambiciózny Fico však chce plávať nad politickými vodami a diskutovať iba v odbornej rovine problému. Lenže na tento názorový súboj nemôže nájsť súpera. Zatiaľ totiž nik po právnej stránke netorpéduje jeho iniciatívu. Naopak, väčšina tvrdí, že skrátenie doby zadržania na 24 hodín, prijaté v postrevolučnom nadšení za niekdajšej ČSFR, jednoznačne nahráva lotrom a preto ju pri hrozivom raste organizovaného zločinu treba zdvojnásobiť. Keby HZDS a SNS naozaj tak úprimne záležalo na náprave tohto legislatívneho experimentu, boli by to urobili v predchádzajúcom volebnom období s podporou tucta vtedajších opozičných poslancov. Dnes chcú skôr vytĺkať politický kapitál tým, že vychvaľujú Ficove návrhy. Dobre cíti, že opäť dôjde k iskreniu medzi SDĽ a jej koaličnými partnermi. Tí podľa doterajších vyhlásení novelu ústavy nepodporia už len preto, lebo nie prvý raz - a ako sám tvrdí, ani nie posledný - obišiel koaličnú zmluvu i vlastných straníckych kolegov. Navyše v najbližších mesiacoch predložia snemovni prvý balíček ústavných zmien, ktorý bude obsahovať aj predĺženie lehoty zadržania.

Zlatý klinec programu si však zákonodarný zbor ponecháva na koniec rokovania. Mandátový a imunitný výbor odporučil, aby plénum vydalo súhlas na trestné stíhanie Ivana Lexu hneď v šiestich prípadoch. Je podozrivý, že ako riaditeľ Slovenskej informačnej služby riadil zavlečenie prezidentovho syna do cudziny, neohlásil tzv. krádež mercedesu, použitého na sledovanie Michala Kováča mladšieho, neoprávnene schválil vyčlenenie dvestotisíc dolárov na fingovanú kúpu triptychu Klaňanie troch kráľov a v troch prípadoch zneužil právomoci verejného činiteľa. Odmietal spolupracovať s vyšetrovateľmi pri objasňovaní činnosti príslušníkov SIS spojenej s nezákonným sledovaním členov rodiny hlavy štátu, neoprávnenom používaní služobného vozidla a uložení výbušnín v športovej hale na bratislavských Pasienkoch počas mítingu KDH v marci 1997.

Napriek tomu sa Lexa nedal na pokánie. Skôr naopak. Čím viac sa blíži rozhodovanie o osude jeho poslaneckej imunity, tým zúrivejšie útočí na vládnu koalíciu. Jeho arogancia vyvrcholila, keď v priamom televíznom prenose rozpravy o štátnom rozpočte vyzradil civilné i krycie mená najvyšších dôstojníkov tajnej služby. A tak ani veľmi neprekvapila informácia z konca minulého týždňa, že vyšetrovatelia rozšírili svoju žiadosť parlamentu o vzatie Lexu do väzby.

Dzurindov kabinet si nateraz po schválení štátneho rozpočtu vydýchol. Čaká ho však okrem dotiahnutia sporu medzi ministrom pôdohospodárstva Pavlom Koncošom a SMK ešte jeden tvrdý oriešok: Ako zabezpečiť už dnes spochybňované príjmy do štátnej kasy. Zvýšením dolnej hranice dane z pridanej hodnoty, či obnoviť dovoznú prirážku a pritvrdiť výber daní právnických osôb? V zimnom, či letnom čase za takého širokého zoskupenia vládnych síl znovu zahrmí. Len aby sa Franklinovým bleskozvodom nestal opäť radový občan.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama