Reklama
Reklama

Ladenie labutej piesne

O účasť na zápase o prezidentský stolec sa teda uchádza jedenásť občanov. Toľko splnilo zákonom stanovenú lehotu na odovzdanie svojej nominácie. To však ešte neznamená, že ten istý počet vyštartuje aj do kampane, ktorá sa oficiálne začne 1. mája. Predseda snemovne Jozef Migaš do 15. resp. 16. apríla posúdi, či materiály, ktoré spolu s minimálnym počtom 15 000 podpisov predložili, spĺňajú požadované podmienky.
Počet zobrazení: 1030

O účasť na zápase o prezidentský stolec sa teda uchádza jedenásť občanov. Toľko splnilo zákonom stanovenú lehotu na odovzdanie svojej nominácie. To však ešte neznamená, že ten istý počet vyštartuje aj do kampane, ktorá sa oficiálne začne 1. mája. Predseda snemovne Jozef Migaš do 15. resp. 16. apríla posúdi, či materiály, ktoré spolu s minimálnym počtom 15 000 podpisov predložili, spĺňajú požadované podmienky. Nevylučujú sa rozhovory, ktoré by mali viesť k stiahnutiu niektorých kandidatúr. No už dnes je jasné, kto bude outsider a kto šampión.

Na tieto dni HZDS avizovalo návrat Vladmíra Mečiara na oči verejnosti, pred ktorými sa od tragikomickej televíznej rozlúčky po spackaných parlamentných voľbách objavil iba raz, pri útoku na redaktora TV Prima po Duckého tryzne. Expremiérov comeback možno považovať za labutiu pieseň ustatého, nervovo destabilizovaného človeka, ktorý zanevrel nielen na Banskobystričanov, ale na celé Slovensko, pretože nepochopilo, čo všetko dobré preň vykonal. Vstup do vopred prehratého súboja sa dá vysvetliť úsilím o prebudenie hnutia, ktoré sa dosiaľ rovnako, ako jeho líder nespamätalo z nového postavenia v spoločnosti.

Mečiarova volebná kampaň si nemusí vyžiadať ani korunu. Ľudia ho natoľko poznajú, že už teraz sú rozhodnutí, či mu dajú, alebo nedajú svoj hlas. Ale aj viacerí ostatní adepti o najvyšší ústavný post si už vyrobili svoj imidž. Od bývalého prezidenta Michala Kováča málokto očakáva čosi nového, navyše, keď sa plne sústreďuje na fňukanie, ako sú tzv. občianski kandidáti diskriminovaní. O osobnostiach, pretláčaných akademickou obcou, Jurajovi Švecovi a Borisovi Zalovi zatiaľ nepočuť, ešte menej o ďalších "občianskych" uchádzačoch, nominovaných stranami. Zdravo agresívne si počína len Magda Vášáryová, ktorá v úsilí dokázať, že nie je iba dobrou bývalou herečnou a poslednou veľvyslankyňou ČSFR v Rakúsku, stihla už precestovať Slovensko krížom-krážom. Jej preferencie porastú. Nepochybne preto vyzvala Kováča a Šveca, ktorí oslovujú obdobný centristicko-pravicový priestor elektorátu, aby pristúpili na primárky. Do prvého kola volieb 15. mája by vraj mal ísť len ten najúspešnejší z nich. Vzhľadom na priezračnosť návrhu a mužskú márnomyseľnosť, sa tento týždeň všeobecne očakávajú negatívne odpovede oboch protikandidátov.

Pravdepodobne v stredu vyvrcholí mediálna kampaň okolo bývalého riaditeľa SIS, Ivana Lexu. Po tom, čo snemovňa vyslovila súhlas s jeho trestným stíhaním v piatich zo siedmych káuz, pristúpi aj k posúdeniu žiadosti vyšetrovateľov o jeho vzatie do väzby. U časti poslancov za SDĽ a SOP, ktorí začali rozjímať, čo nastane potom, ako sa kedysi obávaný Lexa ocitne za mrežami, napokon prevážili argumenty, že tento pán naozaj môže mariť vyšetrovanie. Existujú na to vážne dôvody a Lexa nebude prvý, ani posledný, kto sa bude za protiprávne aktivity tajných služieb zodpovedať. Niekoľkomesačná, na verejnosti neviditeľná práca vyšetrovateľov, začína prinášať prvé ovocie i pri vyjasňovaní procesu zrodu tzv. kapitálotvornej vrstvy spoločnosti, ktorý sa po parlamentných voľbách skôr označuje ako privatizačné orgie a tunelovanie celonárodného majetku. Vzhľadom na únik kapitálu a jeho užívateľov do zahraničia nedajú sa vylúčiť ani medzinárodné ohlasy. To bude posledná kapitola čiernej knihy vládnutia predchádzajúcej mocenskej garnitúry. Ostatné už pôjdu na účet tej súčasnej.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama