Slovensko - V boji za slobodu!

V predvečer Dňa Ústavy Poľskej republiky, 29. apríla 1999, sa konala vo varšavskom Dome vojska polskiego, po predchádzajúcich uvedeniach na Slovensku, v Maďarsku a Rusku, vernisáž výstavného súboru Slovensko - V boji za slobodu!
Počet zobrazení: 2181

V predvečer Dňa Ústavy Poľskej republiky, 29. apríla 1999, sa konala vo varšavskom Dome vojska polskiego, po predchádzajúcich uvedeniach na Slovensku, v Maďarsku a Rusku, vernisáž výstavného súboru Slovensko - V boji za slobodu!

Vernisáže výstavy, ktorá sa koná pod záštitou veľvyslanca SR v Poľsku p. Ondreja Nemčoka, sa osobne zúčastnili nielen predstavitelia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), Spoločnosti Alexandra Dubčeka, Poľsko-slovenskej spoločnosti priateľstva a dobrého susedstva a Ministerstva obrany Poľskej republiky, ale aj vystavujúci výtvarníci T. Baník, V. Remeň, A. Kostková a M. Gašpar. I tentoraz, tak ako v Moskve, honoratívny rámec podujatia tvoril protokol odovzdávania vojenských a odbojárskych vyznamenaní poľským antifašistom, ktorí bojovali na našom území. Náročný výstavný projekt sa realizuje z podnetu Klubu výtvarných umelcov a teoretikov, pod gestorstvom SZPB, ako prejav úcty a angažovanosti varšavských antifašistov. Výstavu tvorí 73 originálnych diel od 56 autorov, z toho od 44 žijúcich osobností. Garanciou kvality sú mená akoV. Hložník, A. Brunovský, O. Dubay, V. Žilinčanová, Ľ. Fulla, K. Patakiová, I. Bizmazyer, M. Medvecká, I. Rumanský, O.Dubay ml., či D. Kállay. Doninanty tvoria busta Alexandra Dubčeka od sochára T. Baníka, Bártfayov Mikuláš Koperník. Nechýbajú ani víťazné diela slovenských výtvarníkov z medzinárodných súťaží a podujatí nedávnych rokov. Výstava Slovensko - V boji za slobodu ! v aktualizovanom výbere skvostov a diel zverejňuje v koperníkovskom motíve, vo folklórnych archetypoch a spojivách, v sakralite a desivosti vnemu vojnovej apokalypsy, heroizujúco a pietne koncipovaný novotvar. Oslovuje portrétnym partom, mierovou symbolikou, výrečnosťou pomníkov a pamätníkov, honorativitou medailí, symbolizmom návrhov poštových známok, výtvarnými štúdiami nedávno zrodených bankoviek a štátnych symbolov Slovenskej republiky. Ide o európsky výstavný celok, spojený s menami viacerých národných umelcov, ako aj so svedeckosťou a autenticitou výtvarných spomienok žijúcich, či už zosnulých umelcov - účastníkov odboja, ktorému poľský hostiteľ priradil, v roku významného výročia Povstania, dekor reprezentácie a vlajkoslávy.

Autor je výtvarný teoretik

Výstava sa koná vo Dome Vojska polskiego vo Varšave a potrvá do 16. mája 1999.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984