Reklama
Reklama

ZOH a ZPH 2006: ani Sion, ani Poprad

Do kategórie udalostí, ktoré by ukázali svetu, že Slovensko je v Európe a jeho hlavným mestom nie je Ljubljana, patrila aj kandidatúra regiónu Poprad-Tatry na zimné olympijské a zimné paraolympijské hry v roku 2006. Okrem Slovenska kandidovali napríklad Helsinki, rakúsky Klagenfurt a švajčiarsky Sion. Najmä zástupcovia výboru zo Sionu si verili, že práve oni budú môcť privítať športovcov, novinárov a návštevníkov z celého sveta na svojom území v roku 2006.
Počet zobrazení: 1138

Do kategórie udalostí, ktoré by ukázali svetu, že Slovensko je v Európe a jeho hlavným mestom nie je Ljubljana, patrila aj kandidatúra regiónu Poprad-Tatry na zimné olympijské a zimné paraolympijské hry v roku 2006. Okrem Slovenska kandidovali napríklad Helsinki, rakúsky Klagenfurt a švajčiarsky Sion. Najmä zástupcovia výboru zo Sionu si verili, že práve oni budú môcť privítať športovcov, novinárov a návštevníkov z celého sveta na svojom území v roku 2006. Nestalo sa. Podľa sobotňajšieho verdiktu Medzinárodného olympijského výboru v Soule kandidatúru vyhral taliansky Turín, Poprad-Tatry sa nedostali ani do finále. Smola pre nadšencov, výhra pre ochranárov prírody.

Dávnejšie z úst Petra Sisáka, ktorý sa vo Výbore pre kandidatúru zaoberá medzinárodnými záležitosťami, zaznelo, že tí, ktorí rozhodujú o pridelení usporiadania ZOH a ZPH 2006, by mali na vlastné oči vidieť, že východoeurópska kandidatúra nemusí byť na jednej úrovni so zlou infraštruktúrou a neprípustnými podmienkami životného prostredia. "Všetko je kompaktnejšie, máme už len jednu olympijskú dedinu a dva najkrajnejšie geografické body sú od seba vzdialené len 80 km," citovali Sisáka švajčiarske Neue Zürcher Zeitung. Napokon, zahraniční pozorovatelia mali možnosť presvedčiť sa o výhodnosti prírodných a spoločenských podmienok na Svetovej zimnej univerziáde 1999. Úvodný trapas si v spojení s ňou pamätajú najmä už spomínaní Švajčiari: na obrázkoch slovenských propagačných brožúr bol švajčiarsky vrch Piz Nair a tamojšie turistické stredisko Engadin.

Čo sa týka životného prostredia, vyhodnocovanie predpokladaných vplyvov stavieb alebo činností na životné prostredie je obsahom zákona č. 127/1994 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, známeho pod skratkou EIA. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) vydalo začiatkom roka 1998 rozhodnutie o tom, že činnosti súvisiace so Svetovou zimnou univerziádou 1999 a ZOH a ZPH 2006 sa budú posudzovať podľa citovaného zákona. Po tom, ako prebehlo tzv. zisťovacie konanie, počas ktorého sa zistili disproporcie medzi stavebnými a inými činnosťami na Štrbskom Plese, v Demänovskej doline a Lopušnej doline a uvedeným zákonom, začiatkom augusta 1998 nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie MŽP SR, podľa ktorého sa vplyvy na životné prostredie podľa EIA posudzovať nebudú. Odpoveď je jednoduchá: zdĺhavé posudzovanie vytlačil z hry nástojčivý termín Svetovej zimnej univerziády, na ktorej usporiadaní mala SR záujem. Máme zákon, ale v istých prípadoch sa nám hodí, aby sme ho obišli. Ďalším faktom je, že Výbor kandidatúry nepredložil MŽP SR koncepciu ZOH a ZPH 2006, teda vplyv stavieb a činností na životné prostredie sa posúdiť podľa EIA nemohol. Kandidovalo sa bez posudku.

Akokoľvek, olympijských hostí v roku 2006 Slovensko neprivíta. V každom prípade ale má ďalšiu šancu vylepšiť vnútorný dialóg medzi ochranármi a komerciou, možno aj v prospech dalších ZOH. Ide totiž o nezávideniahodnú situáciu: na jednej strane sú národné parky, na ktorých území by sa ZOH a ZPH mali konať, turisticky najatraktívnejšími miestami krajiny, na druhej strane potrebujeme k prírode nešetrné olympijské hry, aby zvyšok sveta vôbec vedel, aké krásne naše národné parky sú.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama