Povesť vlády klesá, opozícia plesá

Už pred voľbami vtedajšej opozícii naklonení novinári rozvírili prach okolo Adriany Hosťoveckej, ktorá bola v imidžovom tíme SDK a v jej mene mala ponúknuť viacerým novinárom po 10-tisíc korún za uverejňovanie len pozitívnych článkov o tomto politickom subjekte.
Počet zobrazení: 1355

Už pred voľbami vtedajšej opozícii naklonení novinári rozvírili prach okolo Adriany Hosťoveckej, ktorá bola v imidžovom tíme SDK a v jej mene mala ponúknuť viacerým novinárom po 10-tisíc korún za uverejňovanie len pozitívnych článkov o tomto politickom subjekte.

Možno už nie je dôležité, že viacerí z obvinených napokon vysúdili od Tlačovej agentúry SR, ktorú vtedy viedol človek HZDS Dušan Kleimann, po 50-tisíc "odškodného" za šírenie týchto dezinformácií. Avšak podstatné pre budúcnosť bolo vtedajšie správanie sa predsedu slovenských demokratov Mikuláša Dzurindu. Najskôr zatĺkal, potom sa vykrúcal, aby napokon pod tlakom novinárov priznal farbu. Už vtedy bol najhorúcejším kandidátom na budúceho slovenského premiéra. Celý prípad nebol najlepším signálom. Dalo sa predpokladať, že zloženie budúcej vlády musí byť širokokoaličné, čo je na vládnutie jeden z najťažších variantov. Málokto si, pochopiteľne, robil ilúzie, že takýto spolok bude zložený iba z morálnych jedincov, ktorých prvoradým záujmom je prezentovanie čestnej a čistej politiky.

Vstali noví kočnárovci...

Peniaze totiž korumpujú a veľké peniaze korumpujú najviac. O niektorých členoch vlády sa už počas ich predchádzajúceho pôsobenia v rozličných ministerských funkciách povrávalo, že "si nahrabali." Tí, čo sa dostali k moci iba v Dzurindovom kabinete - a nielen na ministerských postoch - veľmi rýchlo postrehli svoju šancu. Zistili, že ešte aj po veľkej mečiarovskej privatizačnej rabovačke na Slovensku predsa len čosi zostalo na speňaženie. Dokonca celé oblasti, ktoré sú pre hospodárstvo životne dôležité. Po veľmi dobrom štarte, najmä ministerstva vnútra, však prišla kauza poslanca za SDK Peter Ďuračku, ktorá iba mierne nadvihla pokrievku a dovolila nahliadnuť, že aj počas mečiarizmu sa niektorí "demokrati" dokázali poriadne zazobať. Táto kauzička akoby naštartovala proces, ktorý kedysi charakterizoval bývalý robotnícky poslanec Miroslav Kočnár veľavýznamne: "Ak sa teraz nenabalíme, tak nikdy!" Zrazu sa ukázalo, že aj v súčasnej vládnucej garnitúre má svojich pokračovateľov.

A opäť sú na vine novinári. Je paradoxné, že sú obviňovaní najmä tí, čo súčasnej vláde v predvolebnom období veľmi pomohli. Teraz sa však dostali do jej nemilosti iba preto, lebo sa už k nej nesprávajú tolerantne, ako keď jej predstavitelia ešte sedeli v opozícii. A tak sú tieto strážne psy demokracie znovu nepriateľmi vládnucej garnitúry. Rovnako ako za mečiarizmu ich obviňujú, že to, čo robia, robia iba pre akési špinavé peniaze. Poznať, že svoju averziu na viacerých žurnalistov dosť ťažko potláča aj samotný predseda vlády. Napr. je verejným tajomstvom, že na jeho príkaz musel z miesta hovorcu vicepremiéra Ivana Mikloša odísť mladý novinár Róbert Žitňanský. Vraj vynášal...

Za všetko môžu novinári

Ak sa teda najmä zásluhou novinárov dostali na verejnosť všetky nechutnosti okolo licencie GSM 1800, Nafty Gbely či privatizácie Slovenských telekomunkácií, na vine sú novinári. Tí, ktorí nekompromisne vravia, že aj v Dzurindovom kabinete je niečo zhnité už po ôsmich mesiacoch. Osobné a stranícke záujmy, klientelizmus, vzájomné vydieranie, neprofesionalita. Premiér neochvejne drží ochrannú ruku nad "svojimi" ministrami, najmä šéfmi rezortov dopravy a hospodárstva, i nad svojimi poslancami. Vinníkov hľadá všade dokola. Je to hádam iba spomienky na onen predvolebný lapsus Mikuláša Dzurindu, že takto koná. Nepriamo si tak pestuje imidž slabého predsedu vlády. Napokon skutočnosť, že mu na jej zasadaní neprešiel návrh na odvolanie dvoch hlavných predstaviteľov Fondu národného majetku Ľudovíta Kaníka a Ladislava Sklenára a uspokojil sa iba s výzvou na ich dobrovoľné odstúpenie, môže byť potvrdením napísaného. Zdá sa, že premiér nezvládol kauzu, ktorá bola preň veľkou príležitosťou na vyčistenie koaličného rybníka od dravcov. A imidž vlády klesá, kým opozícia, predovšetkým HZDS, plesá.

Autor je politickým komentátorom denníka Práca

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984