Reklama
Reklama

Prišli si do Komárna zaprovokovať

Mnohé z výhod, ale aj povinností, ktoré žiadateľov o dvojité občianstvo čakajú, môžu byť v rozpore so slovenskou legislatívou.
Počet zobrazení: 1540
prisli si_komentare.jpg

Keď nóta ministerstva zahraničných vecí SR mu 21. augusta 2009 neodporučila, aby sa v ten deň unúval na územie nášho štátu odhaľovať čo by ako súkromná osoba sochu uhorského kráľa Štefana Arpádovca, s gestom veľkého štátnika vyhlásil: „Ešte sa vrátim!“ Naozaj sa po roku vrátil, tentoraz pre istotu až 22. augusta. Limonádový Joe zo senzačnej českej komédie by ho iste rád doplnil: „A so mnou príde aj zákon!“

Sólyom priniesol aj zákon

A skutočne, s exprezidentom prišiel aj nový zákon. V Maďarsku totiž začala platiť novela zákona o maďarskom občianstve (aplikovať sa začne 1. januára 2011), ktorá sa však týka aj občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti. A nielen tých, o maďarské občianstvo môže požiadať každý, kto preukáže akú-takú znalosť maďarčiny a to, že jeho predkovia majú pôvod na území bývalého Uhorska. Napríklad aj v Hornej Orave, ktorá v roku 1920 pripadla Poľsku.
Mnohé z výhod, ale aj povinností, ktoré žiadateľov o dvojité občianstvo čakajú, môžu byť v rozpore so slovenskou legislatívou. Nehovoriac o tom, že Budapešť takýto závažný krok s Bratislavou vôbec nekonzultovala, čím hrubo poručila dvojstrannú dohodu, ktorú v blahej pamäti podpísal v Paríži niekdajší premiér Vladimír Mečiar.
Aký majú súčasní vládni politici názor na opätovné gesto bývalého maďarského prezidenta? Zväčša rozumný. Napriek opakovanému avízu príchodu Zsolta Simona minister pôdohospodárstva sa na spomienkové podujatie pod jazdeckou sochou sv. Štefana nedostavil. Zrejme si zvážil stanovisko predsedu svojej strany Most-Híd Bélu Bugára, že na oslavu nepríde, pretože nechce, aby sa z nej stala politická záležitosť.

Vo Vyšnej Boci bolo veselšie

Šéf rezortu kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer (SaS), ktorý v tejto záležitosti z vlády najživšie komunikoval s komárňanským primátorom Tiborom Bastrnákom (Most-Híd), sa tiež neobjavil. „Pán minister považuje uhorské dejiny aj za slovenské dejiny, ale napriek tomu, že má pozitívny vzťah k osobe sv. Štefana,“ povedala ministrova hovorkyňa, „cez víkend bude odcestovaný, takže do Komárna nepríde.“
Kam Krajcer cestoval, sme sa dozvedeli z večerných televíznych správ. Vo Vyšnej Boci zapíjal s miestnymi štangastmi vstup strany Slobody a solidarity do parlamentu. Bývalý moderátor sa totiž zaprisahal, že v krčme každej obce, kde zvíťazí v júnových voľbách do Národnej rady SaS (boli iba tri), zaplatí sud piva. Ešte šťastie, že čosi podobné nesľúbil Robert Fico voličom Smeru, lebo by už bol dva a pol mesiaca v kuse opitý.
Bývalý prezident Rudolf Schuster sa do svätoštefanskej štafety nedal zatiahnuť. Z KDH zrejme Komárňania nikoho nevolali. Pamätajú si, že poslanci z tohto hnutia hlasovali za legislatívne protiopatrenie voči zákonu o maďarskom občianstve.

Rozličné pohľady na dejiny a súčasnosť

Ani nikto z SDKÚ nemal šancu na pozvanie. Vlani vtedajší predseda ich strany a terajší minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda Sólyomove prechádzky chtivé aktivity neobyčajne výstižne komentoval slovami: „Pán prezident si nejde do Komárna kúpiť uhorky, ani ponožky, nejde si ani pozrieť Komárňanskú pevnosť, ale zúčastní sa na veľmi konkrétnej občiansko-politickej aktivite. A keďže to vie, tak je to zjavný dôkaz toho, že ide o provokáciu.“
A tak sme okrem zástupcov neparlamentnej SMK medzi hosťami videli z politikov iba poslancov za Most-Híd slovenskej národnosti – Petra Zajaca a Ondreja Dostála. Tlieskali prejavu, v ktorom Sólyom okrem iného vyzýval k posilňovaniu národnej identity všetkých Maďarov mimo ich súčasnej vlasti. Možno to na Zajaca a Dostála hlboko zapôsobilo, lebo sa o sv. Štefanovi veľmi kvetnato vyjadrovali. Na rozdiel od akéhosi Svätopluka ho považujú aj za kráľa Slovákov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama