Smutná vizitka (pre všetkých)

V tú sobotu popoludní som dúfala, že čudné zhromaždenie prekazí milosrdný dážď. Zbytočne. Do Šarišských Michalian prišli všetci, ktorí sa tam chystali: pravicoví extrémisti, policajti, policajní ťažkoodenci, miestni obyvatelia a novinári. A stali sa účastníkmi alebo svedkami divadla, na ktoré nemôže byť hrdý azda nikto humánny.
Počet zobrazení: 2053

V tú sobotu popoludní som dúfala, že čudné zhromaždenie prekazí milosrdný dážď. Zbytočne. Do Šarišských Michalian prišli všetci, ktorí sa tam chystali: pravicoví extrémisti, policajti, policajní ťažkoodenci, miestni obyvatelia a novinári. A stali sa účastníkmi alebo svedkami divadla, na ktoré nemôže byť hrdý azda nikto humánny.

Všetko sa odohrávalo najprv v spomalenom tempe. Novinári márne hľadali odpoveď na jednoduchú otázku: „Prečo ste sem prišli?“ Dôvod zostal neznámy a najčastejšou reakciou bolo obrátenie chrbtom. Až kým neprišiel Ten, na ktorého sa čakalo. Ani Česi z etablovanej Dělnickej strany nevyvolali takú búrku ovácií, ako šéf občianskeho združenia Slovenská pospolitosť, Marián Kotleba. Meškal takmer hodinu, čo však všetci sympatizanti absolútne chápali, keďže ho cestou neprestajnými kontrolami zdržiavali policajti. Konečne vniesol svetlo do novinárskych otázok: sú tu preto, lebo „to už nie je normálne, čo tu niektorí Cigáni vyvádzajú, a hlavne v tejto dedine, kde v priebehu piatich mesiacov od marca jednu pani zabili a jedného pána zmrzačili“. Potlesk, piskot, obdiv. „To už nie je normálne, čo tu tie cigánske hordy vyvádzajú. Vláda tieto problémy nerieši a je najvyšší čas začať sa tým zaoberať.“ Obdivné výkriky, skandovanie.

Náplň akcie po necelých dvoch hodinách vyprchala. Marián Kotleba však vyzval prítomných, aby zostali s ním a počkali na „zodpovedných“. Po policajnom rozkaze vyprázdniť štadión, keďže zhromaždenie nebolo ohlásené, zrazili ťažkoodenci Kotlebu na zem, ľudí vyhnali na cestu a vytláčali ich k centru obce. Cúvajúci extrémisti hádzali kamene, policajti nasadili vodné delo.

Úloha občanov
Neviem odhadnúť, či bol zásah polície voči mladíkom a slečnám v čiernom primeraný, alebo nie. Organizátorom zhromaždenia (podľa politologickej definície pravicovým extrémistom a ich ideológia je založená na rasizme, antisemitizme alebo obmedzovaní slobody jednotlivca), ktorí, ak to môžeme zjednodušiť, chcú „konečne vniesť poriadok do chodu sveta“, však určite priniesol enormnú publicitu.

Pri zviditeľnení okrem policajtov pomohli aj kolegovia-novinári. Najmä svojimi komentármi o tom, ako sa k protestujúcim pridali miestni občania, ktorí zväčša stáli na kraji chodníka, tlieskali a obdivne pokrikovali na tých, o ktorých nič nevedia a pre rúšky a čierne okuliare nemali možnosť ani len vidieť im do tvárí. Navyše neprekukli cielený marketing a exhibíciu, ktorá sa tu odohrala a nadávali policajtom, ktorí vraj „bili deti“. Nuž, ak má dieťa toľko rozumu, aby prišlo protestovať proti cigánskym „hordám“, sotva je to dieťa. Dôležité však je, že občania mali pocit, že sa ich konečne niekto prišiel zastať. Smutnejšiu vizitku pre politikov ako to, že sa namiesto k nim utiekajú k anonymnej mase s antihumánnym programom si už ťažko predstaviť.

Namieste je však aj otázka, prečo občania nezorganizovali protest sami? Šarišské Michaľany určite nevstúpia do histórie ako obec, ktorá bojuje za svoje záujmy, ale ako miesto, kde sa zišli pravicoví extrémisti a policajti proti nim zasiahli.

Rasová štatistika
V porovnaní s tým, čo sa potom odohralo na politickej scéne, sa strachu a pokrytectvu obyvateľov Šarišských Michalian dá rozumieť. Poslanec a bývalý minister vnútra Vladimír Palko navštívi obec, aby sa informoval o situácii. Akoby mal pocit, že sa od čias jeho ministrovania niečo zmenilo. A potom začne hovoriť o štatistikách rómskej kriminality. Súčasný minister vnútra Robert Kaliňák tiež prevezme pojem rómska kriminalita a pripustí, že existuje. Len sa nezhoduje s európskymi normami.

Naozaj a úprimne ma zaujíma, čo si uvedení páni pod pojmom rómska kriminalita predstavujú. Čo chcú zistiť, ak ho začnú skúmať? Že Rómovia kradnú, zabíjajú, nepracujú a žijú zo sociálnych dávok? To robia aj bieli. Budeme sa baviť o počtoch krádeží a vrážd? Istý múdry človek raz povedal, že všetci Rómovia za posledných 40 rokov neukradli toľko, ako kompetentní na ktoromkoľvek ministerstve počas jediného „vydareného“ tendra. Chceme naozaj porovnávať sumy a čísla? Vrecia zemiakov, drevo a koľajnice s miliónmi eur na účtoch? Aj čísla vrážd? Povedzme mafiánskych? Alebo tie tam rátať nebudeme? To sú iní bieli? Alebo pristúpme na návrh Vladimíra Palka. Hypoteticky si predstavme, že zistíme, že Rómovia vo veľkej miere kradnú, vraždia a priživujú sa. Čo s takým zistením? Budeme ich vešať? Dáme iné sadzby trestov?

Nemám v úmysle zastávať sa Rómov. To, čo sa stalo predavačke z obchodu a správcovi štadióna, je katastrofálne a odsúdeniahodné. Určite by však stálo za to začať v tom zhluku emócií normálne uvažovať. Zatiaľ čo opoziční politici majú v náplni práce zaujať, koaliční by sa mohli problémami spolužitia Rómov a Nerómov efektívne zaoberať, a nie sa prepadať do nezmyselnej pojmológie.

Autorka je redaktorka Slovenskej televízie

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984