Reklama
Reklama

PET fľaše zálohované pre imidž

Od 15. februára začnú platiť vyhlášky Ministerstva životného prostredia k zákonu o obaloch. Budú obsahovať aj možnosť zálohovania plastových fliaš a hliníkových plechoviek, ministerstvo totiž vyhovelo pripomienke OZ Priatelia Zeme. Žeby sme mali konečne vládu, ktorá načúva hlasom z tretieho sektora? Ak áno, je to pozitívna správa. No netreba prirýchlo otvárať šampanské.
Počet zobrazení: 1440
www monoscope com.jpg

Priatelia Zeme pre nás vybojovali zachovanie teoretickej možnosti vrátiť PET fľaše a plechovky v obchodoch za nulovú hodnotu. Namiesto do kontajnera určeného na plasty smieme tieto obaly odovzdať u predajcu, ak ten bude ochotný ich prijať. (A odhodiť do svojho kontajnera.)

Foto: Priadza z recyklovaného plastu. Neskôr možno váš sveter.
Zdroj foto: etsy.com

       „Nová vyhláška o zálohovaní je iba návratom k stavu, aký platil až do platnosti nového zákona o obaloch,“ hovorí predseda Priateľov Zeme Martin Valentovič.Táto na prvý pohľad akoby zbytočná vymoženosť bola totiž kedysi zakotvená v zákone. Dláždila legislatívnu cestičku k výkupu PET fliaš a plechoviek za nenulovú hodnotu, ktorá sa v zahraničí osvedčila ako dobrá motivácia a nástroj efektívnejšieho zberu recyklovateľného odpadu. Stačilo doplniť sumu a mohlo sa začať vykupovať.

        „Najväčšie úspechy sme dosiahli ešte za druhej Dzurindovej vlády, keď bolo zálohovanie pripravené legislatívne do toho štádia, že stačilo už len stanoviť nenulovú zálohu. Avšak na to vtedy ministerstvo nemalo dosť odvahy,“ spomína M. Valentovič. „V ďalších štyroch rokoch ministerstvo od tohto stavu ustupovalo. Nový zákon o obaloch, prijatý na sklonku minulej vlády, je toho dobrým príkladom. Nepodarilo sa nám v ňom udržať dosiahnutý legislatívny stav. Takže z tohto hľadiska je udržanie novej vyhlášky na úrovni starej úspechom.“

       Po tom, čo zmienka o zálohovaní PET fliaš a plechoviek v máji 2010 vypadla zo zákona o obaloch, neplánovali ju uviesť ani v novej vyhláške. Aktivisti presadili aspoň jej zotrvanie v tomto dokumente nižšej právnej sily. Vyhláška tým pádom nie celkom sedí so zákonom... a cesta k výkupu plastových fliaš (t. j. k motivujúcemu finančnému rozdielu medzi odhodením fľaše na zem a odovzdaním do separovaného zberu v obchode) nie je o nič kratšia ako doteraz.

       Povedzme si to polopate: Sme takmer tam, kde sme boli doteraz, možno o dáky krok späť. (Napríklad, ak podľa starého zákona mali obchody PET fľaše prijímať, dnes môžu, ale nemusia.) Verejnosť sa zato v januári z médií dozvedela, že na ministerstve osobne rokovali s environmentálnymi aktivistami a prijali ich pripomienku. Mimochodom, v relatívne „neškodnej“ veci, ktorá nepredstavuje žiaden veľký ústupok od vlády a zatiaľ ani žiaden veľký výdobytok pre životné prostredie, iba zachovanie statu quo. Vlk neskapal od hladu, koza ďalej bečí.

Foto: Minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd)
Autor foto: SIAT/Nina Bednáriková

       Čo tam po tom. Dôležité je iné – aha, ako Nagyov rezort ústretovo komunikuje. Záležitosť má aj v detailoch príchuť exemplárneho prípadu a nesie rukopis PR manažéra (alebo aspoň niekoho, kto si prečítal knižku o public relations). Svojím zámerom sa ministerstvo ani veľmi netají. Správa z dielne Odboru komunikácie MŽP SR o rokovaní s Priateľmi Zeme 11. januára, ktorú si môžeme prečítať na internetovej stránke rezotu, sa končí nasledovným konštatovaním: „Snahou ministerstva je naďalej aktívne spolupracovať s mimovládnymi organizáciami pri hľadaní spôsobov ako vyriešiť najzávažnejšie problémy v oblasti separovaného zberu, s cieľom prinavrátiť rezortu životného prostredia pozitívny imidž.“

       Okamih, keď efektívnosť separovaného zberu predbehne v rebríčku priorít imidž MŽP, spoznáme jednoducho: Rozbehne sa debata o uzákonení výkupu PET fliaš a hliníkových plechoviek za nenulovú hodnotu. Pre prípad, že táto situácia raz nastane, ponúkame zopár argumentov.

Ilustračné foto: www.monoscope.com

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
04. február 2011, 07:39
Ja som silne ekologicky orientovaný, separujem, udržiavam čisté prostredie, ale tejto snahe nie celkom dobre rozumiem. Aká je vlastne predstava, čo potom s plechovkami a PET fľašami? Budú sa znovu využívať, čo jediné, by bolo prínosné? To ale pochybujem, tieto obaly sa ľahko poškodzujú a máloktorý by bol použiteľný. Ak by išlo len o to, aby ich vykupoval obchod, tým to zdraží celý proces a výrobky v nich, keďže na to bude treba osobitné priestory, sily, pracovný čas, čo je oveľa drahšie, ako separovaný zber pomocou kontajnerov........ Navyše, za koľko by sa mali vykupovať? Dnes ani sklenená fľaša za 13 centov nemotivuje k vráteniu........ Najlacnejším riešením by boli k tomu vychovaní, uvedomelí ľudia, ktorí by kupovali aj so zreteľom na obaly a ktorí by obaly dôsledne separovali. Lenže na to sa v konzumnom kapitalizme nedá spoliehať....... Možno by stálo za úvahu porozmýšľať o zriadení osobitných buď štátom alebo obcami zriadených a dotovaných výkupní hlíníkových plechoviek, plastových odpadov a skleneného odpadu. Bolo by to lacnejšie a účinnejšie, ako platiť osobitne zber týchto odpadkov z verejných priestranstiev a prírody.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 08:35
Tu plne súhlasím s pánom Milanom. to čo tu vybojovali do návratu pred 4 rokov v ekonomike nesplní žiaden význam iba čo zdražie omnoho viac výrobu a v konečnom dôsledku to vôbec nesplní účel o ktorý sa snažia priatelia zeme. žiaľ ludia už nie sú tí čo boli ochotní pre lacnejšie potraviny prebehnúť celé mesto ani už nežijú tí čo boli ochotní zbierať odhodené fľaše a odniesť ich do obchodu, aby si mohli čosi za utŕžené peniažky kúpiť napríklad poniektorí si za tieto peniaze kúpili cukríky alebo cigarety toto chcete docieliť, aby znova začali kontajnery na sklo prekacovať tí čo nemajú peniaze. toto už nie je ten svet ktorý tu bol pred rokom 89. ja sa už ani nedivím, že zelených považujú ludia za tých čo zdražujú umelo celú ekonomiku a to najmä bežných spotrebiteľov čo si musia rozmyslieť čo si kúpia. a to potom zasa tí čo budú mať nato tí možno budú ochotní platiť alebo kupovať akože ekologický obal, ale nič lepšie ako je separovaný zber zatiaľ neprináša žiaden efekt. alebo ten výmysel, že vraj umelé sudy si dávať pod odkvap vraj to zamedzí záplavám a to si berú ako novinku, ktorú naši predkovia už dávno robili(ale používali drevené sudy) ibaže to títo priatelia neboli hádam ani na svete alebo žili kdesi v bytovke tak to asi nemali kde vidieť, ale to že sú sudy z umelej hmoty odporuje akejkoľvek logike, pretože umelá hmota je sama o sebe škodlivá ale to asi neprekáža ochrancom prírody, ktorí by asi mali poradiť aj s tými čo sa starajú o zdravie obyvateľstva, lebo potom to vyzerá tak, že pravá ruka nevie - čo robí ľavá a v podstate sa jedny peniažky presúvajú z jedného vrecka do druhého vrecka len škoda, že nie na jedných "nohaviciach" lebo teraz má každý iba tie svoje a potom to tak aj vyzerá.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 10:45
Plechovky a PET fľaše sa recyklujú. Ich opätovné používanie by bolo drahšie a ekologicky náročnejšie aj v porovnaní so slabo efektívnym zberom. Vychovaní a uvedomelí ľudia už boli a ja sa len teším, že tých, čo ich vychovávali je už čím ďalej menej. V konzumnom kapitalizme sa dá spoliehať len na peniaze. Nech zálohujú každú PET fľašu 1 Eurom a určite ich počet v prírode klesne na minimum blížiace sa nule. Teta, tie sudy proti záplavám to je Góóól a nemuseli sme stavať ani vážsku kaskádu. A jasné z dreva ako mali naši predkovia.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 10:55
no vidím, že som zasa bud nenapísala dosť zrozumiteľne alebo ste ma vôbec nepochopili alebo ste si neprečítali článok alebo jednoducho nechcete pochopiť no všelijako sa to dá pomenovať, lebo ja neobhajujem tie sudy na dažďovú vodu a ani nemám nič proti separovanému odpadu naopak nech sa tak robí, ale nie, aby sa na tom zasa niekto chcel iba rýchlo nabaliť toto je to čo chcem povedať. a okrem toho nič sa nezmení - kým vy budete ten - čo si bude priať moju smrť iba preto, že nezdieľam váš názor.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 11:01
ešte by som rád vedel, čo si vlastne chcel povedať:-)
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 13:09
Odpoved co s obalmi a ako ich spravne vzkupovat najdete iba tot nedaleko v Europe v Pobalti, v Estonskej republike. Tu sa nebali zalohovat PET flase i plechovky jednou est.korunou, co bolo pred zavedenim Eura v oboch krajinach asi 8 korun slovenskych. Vycistilo im to plaze, ulice, parky, lesy od PET a cocacola ci pivo obalov a dalo to obzivu aspon na pol roka bezdomovcom. Bolo to uspokojujuce pre vsetkych a to sa pisal rok 2006.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 13:14
Ak zaviedli zalohovany zber PET flias a plechoviek z napojov v roku 2006, dnes by uz mali mat skusenosti s recyklaciou. Aj u nas sa frflalo na recyklovanie pneumatik a dnes nik ani nevie, kolko ma v aute tych vseliakych gumiciek z recyklovanych pneu a preco sa na prechodoch pre chodcov a chodnikoch niektorych miest prestalo smykat / to je tiez z recyklovanych pneumatik. Urcite je vyuzitie aj na PET flase, nebude sa do nich nic plnit, nebojte sa.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 13:47
Nasledovné dve vety sú z tvojho príspevku: Aká je vlastne predstava, čo potom s plechovkami a PET fľašami? Budú sa znovu využívať, čo jediné, by bolo prínosné? Na ne som reagoval, lebo znovu využívať plechovky a PET fľaše je hlúposť ako pečený ľad. A aj to ostatné je úplne od veci, bez pochopenie problému. Odpovedá ti aj Peter Zajac-Vanka. A ak nebude stačiť 1 Euro, budú 3 Eurá. Teta Vierka, vy sa neurážajte len trošku sa pozrite okolo seba a priznajte si, že sa máme tak, ako sa naši rodičom ani nesnívalo.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 14:07
na to, žeby sa tým vyčistili lesy a pláže a niektorí ľudia by našli prilepšenie k príjmu, som myslel aj ja. Akurát sa mi nezdá najefektívnejšie, aby to robil obchod, jeho priestory, administratíva (osobitne sa počíta každá plechovka, fľaša), ľudia by boli drahšie, ako keby sa to robilo osobitnými zberňami, aby sa znížili náklady. Chce to teda spočítať všetky dopady, náklady, ktoré riešenie by bolo efektívne a lacnejšie. Ak sa napr. spätným vykupovaním fliaš obchodom zvýšia ceny, tiež to nie je riešenie.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 14:12
kedy sa naučíš vecne odpovedať k príspevkom a nielen vŕtať do ľudí? Načo sú napr. poučenia pre mňa, že fľaše sa budú opäť recyklovať a je to lacnejšie, keď ja som to povedal tiež, akurát som kládol aj otázky ohľadne celkovej efektívnosti a dopadov. Na ktoré si nedal ani Ty odpoveď.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 14:14
že sa dajú pozbierané fľaše využiť. Ale či navrhovaný spôsob je ten najefektívnejší, tak som postavil otázku. A práve tento spôsob vracania cez obchod sa mi zdá dosť nákladný.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. február 2011, 14:38
ved chvala bohu, že sa máme lepšie, ale zálohovanie fliaš cez obchod sme tu už mali ešte pred rokom 89 a to bola iná doba a inak sme zmýšľali všetci, ale dnes, ked je konzum na prvom mieste a osveta na školách či inde - zlyháva tak to nie je žiadne riešenie. je treba nájsť nové riešenie problému ale nie ho dať iba na papier a diskutovať či má zmysel, pretože zatiaľ som sa stretla iba s obohacovaním sa na takýchto projektoch nič iné to neprinieslo. to je asi tým, že ochrancovia vždy pracujú iba s klapkami na očiach nevidia príčiny ani dôsledky lusdkého správania. teraz ked je všade zadlženosť ako priorita "obecného blaha" - tam sa nedá očakávať, že odrazu sa ludia začnú preto správať ekologickejšie. to máte ako s biopotravinami sú drahé ako das a ešte k tomu mnohé sú dopestované tak nezodpovedne k prírode, že to až vzruchom brzdí a tí čo ich akože pestujú využívajú k tomu detskú prácu alebo tých najzraniteľnejších ludí teda lacnú pracovnú silu. toto je potrebné odstrániť a potom sa dá hovoriť aj o ochrane prírody. chránime prírodu, chránime zdroje ale nechránime ludí a tí už nie sú súčasťou prírody? alebo aj o nich sa tiež príroda sama postará?
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
08. február 2011, 19:03
Chodievam občas na návštevu k synovi do Kanady. Tam majú na zber PET fliaš podobné zariadenia, ako u nás v hociktorom supermarkete na zber sklenených fliaš. Rozdiel je len v tom, že tento zberný automat PET fľaše po jednom stlačí, spočíta ich a hneď vám vyplatí drobné. Ten istý stroj odoberá aj plechovky. Okrem toho v miestnej televízii v Quebecu práve dávali šot o 84 ročnej starej panej, ktorá na malom pikape chodila po odľahlých usadlostiach a ľudia tam už mali pre ňu pripavené fľaše a plechovky vo vreciach. Starenka to robila asi dvanásť rokov a keď mala z tohto zberu našetrených 84 tisíc dolárov, dala za to v miestnej škole postaviť pre deti bazén. Za účasti detí i rodičov si potom slávnostne prvá zaplávala v bazéne. Bol to pre mňa nezabudnuteľný zážitok. V Afrike vo veľkomestách majú zasa iné problémy. Keďže v chudobných štvrtiach niet pitnej vody, ľudia pijú vodu balenú. Vrecúško potom odhodia na zem. Kvantá prázdnych vrecúšok im potom upchávajú kanali- záciu. Splašky stekajú po cestách a chodníkoch a dôsledok: epidémie nákazlivých chorôb. Vyriešiť tento problém sa odhodlal jeden rakúsky podnikateľ, ktorý tam zavádza výkup odpadu. Z recyklovaných umelých hmôt sa potom vyrábajú granuly, z ktorých možno znovu vyrobiť čokoľvek - od vlákien po topánky. Zberom PET tašiek sa živia aj najchudobnejší v Indii. Linka na výrobu granúl je aj v Slovnafte. Nech by sa na zbere druhotných surovín nabalil ktokoľvek, ja mu len zablahoželám. Výsledkom by bolo čistejšie Slovensko. To by bol výkon hodný ktoréhokoľvek ministra.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
09. február 2011, 14:10
kolkoze tu bolo placu po novembri ako nam komunisti plundruju prirodu ako je to na zapade vsetko v richtigu. Preslo 21 rokov komunisti uz davno nemaju vplyv na to ako sa tu este viac plundruje/ iba ak ich podareni synackovia a ludia schopni vstupit do vsetkeho co prinasa osobny prospech/ nase zivotne prostredie a nasi nezavisli ochrankari sa nam staraju ako este viac vypludrovat V. Tatry a ine miesta kde este bager developera nedosiel. Mal som tiez moznost dost dlhu dobu pobudnut za velkou mlakou. Mozem porovnavat. Najvacsie blbosti sme okamzite prebrali do nasho kazdodenneho zivota i legislativy. To co funguje a prinasa lepsi zivotny styl a zivotnu uroven sme zabudli implantovat . Kedze Smer sa neviem z akeho dovodu vobec nehrnie do enviromentalne politiky, hoci ta cochvila bude alfou a omegou dalsieho bytia na tejto zemi a prvi tie neblahe nasledky nicenia si prirodnych zdrojov pocitia ti najslabsi, ti , ktorymi sa neraz zastituje byvaly premier nasej republiky. Bohuzial viac recami ako skutkami.A kedze ostatna lavica neexistuje KSS tape od desiatich k piatim a nevie oslovit hlavne mladych, pricom este vzdy zije z minulosti, zeleni su neviem preco pravicovi asi preto, ze dnesni mocipani si aj ich dokazu zaplatit, caka nas tu z hladiska zivotneho prostredia nelahka buducnost.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama