Internetové voľby - marketingový nezmysel

Ak by ľudia mali voliť na anonymnom mieste, nikto nezaručí, že niekto vedľa nich nestojí a nekontroluje ich. Okrem toho činy v „kyberpriestore“ sú vnímané len „akože“. Človek má pocit, že to nie je naozaj, že internet mu poskytuje dostatočný odstup, preto si netreba veľmi lámať hlavu. Presne tak by to bolo aj pri „voľbách cez internet“. „Bóže, veď už klikni, máš to v paži...“
Počet zobrazení: 2742
elektronicke_volby_internet_e_vote_electronic_frontier_fundation.jpg

Vyzerá to tak, že ani v tomto prípade netreba pochybovať o prvotnom dobrom úmysle. Túto stranu vytvorili ľudia doslova žijúci vo virtuálnom kyberpriestore. Sú hlboko presvedčení, že v ňom môžu robiť a prežiť skutočne všetko. Cez internet oznamujú, vyjadrujú svoje postoje či city, komunikujú s celým svetom. A pohybovať sa v skutočnej realite im robí ťažko prekonateľné problémy.
 


Ani tajné, ani slobodné

Ich rozmýšľanie je z tohto hľadiska veľmi  jednoduché. Ak môžu toto všetko robiť cez internet, ak môžu toto všetko vykonávať, prežívať a zažívať s celým svetom bez toho, aby opustili svoj pracovný stôl, prečo by nemohli takto aj voliť? Tento problém má dve dimenzie. Prvú by som nazval technicko-právnu. Predpokladám, že bude tvoriť kľúčovú prekážku pre zavedenie „volieb cez internet“, hoci oveľa dôležitejšia je tá druhá.

Predovšetkým, elektronické voľby  a voľby „cez internet“ majú len málo spoločného. V prípade el. volieb ide o maximálnu digitalizáciu „klasických“ procesov a úkonov pri voľbách. Takže namiesto urny sú elektronické terminály, namiesto lístkov čipové karty, namiesto zratúvania členmi komisie, vyhodnocovanie hlasovania automatickým systémom. Ale stále platí, že občan musí prísť do volebnej miestnosti, kde na regulárnosť  dohliada volebná komisia. Pri voľbách „cez internet“ je predstava taká, že človek sa prihlási do systému z akéhokoľvek počítača, čiže napr. z domu alebo internetovej kaviarne, nejakým spôsobom sa identifikuje a „zaškrtne“ príslušnú stranu a jej 4 kandidátov.

Kľúčový problém spočíva v tom, že tento spôsob nezaručuje tajnosť a slobodu voľby. Prísť do volebnej miestnosti a ísť za plentu (pod dohľadom volebnej komisie, zloženej zo všetkých kandidujúcich subjektov) – to je spôsob, ktorý zaručuje, že človeka bezprostredne pri voľbe nikto neovplyvňuje, nikto naňho nevyvíja nátlak. Ak by ľudia mali voliť na anonymnom mieste, nikto nemôže zaručiť, že v tej chvíli niekto vedľa nich nestojí a nekontroluje, ktoré klávesy stláčajú.

Okrem toho je tu aj problém identifikácie. Dnes dostanete volebné lístky, len ak sa preukážete občianskym preukazom. Terminál vo volebnej miestnosti umožňuje identifikáciu čipovou kartou, dokonca aj nejakým biometrickým znakom (napr. odtlačok prstov). Ako by sme sa však identifikovali pri „voľbe cez internet“? Budeme musieť mať doma špeciálnu čítačku čipovej karty, či dokonca biometrických znakov? Lenže to by bolo také drahé, že to nezaplatia ani ľudia, ani štát. Alebo sa vari spoľahneme na obyčajný PIN, ktorý od nás môže ktokoľvek získať napr. pod hrozbou násilia, či vydieraním? To vari nie.


Voľby ako nezáväzná webová anketa

Už len z týchto faktov je zrejmé, že voľby „cez internet“ sú hlúposť. Nikto by pri nich nemohol zaručiť slobodu a tajnosť voľby a tú naša ústava požaduje. Práve preto takýto spôsob volieb nikde neexistuje. Aj pri elektronických voľbách (e-Vote) treba zájsť do volebnej miestnosti. Ušetria však papier na zoznamy voličov a volebné lístky, ktoré sú v elektronickej podobe. Hlasy spočítava elektronický systém, nie ľudia, čo umožňuje vyhnúť sa omylom a podvodom. Navyše je všetko oveľa rýchlejšie a lacnejšie. Elektronické voľby teda majú budúcnosť, ale volebné miestnosti pri nich nezaniknú.

A to je dobre aj z iného hľadiska. Na voľbách sa zúčastňujú aj ľudia, ktorí majú o politiku minimálny záujem – celé 4 roky ju takmer nesledujú, vôbec nepoznajú volebné programy strán, ani skutočné konanie ich predstaviteľov. Zaujme maximálne volebná (čiže reklamná) kampaň, motivuje ich jeden jediný moment a kvôli tomu sú ochotní sa v „Deň D“ obliecť a prejsť 500 či 1000 metrov do volebnej miestnosti. Ale aký záujem o politiku má človek, pre ktorého je problémom ešte aj toto minimum? Ako (často) ju sleduje a ako jej rozumie?

Odpovede na tieto otázky sú jasné. Takému človeku je politika v skutočnosti úplne ukradnutá. A akou serióznosťou by teda takýto človek volil, ak by to mohol urobiť „cez internet“? Je zrejmé, že so žiadnou. V skutočnosti by urobil niečo, čomu by neprikladal žiadnu váhu, bolo by to preňho ešte menej dôležitejšie, ako internetový nákup. Čosi ako kliknutie v nezáväznej anonymnej ankete: Súhlasíte s vylúčením I. Matoviča z klubu SaS? Kliknite „áno“, kliknite „nie“ – je to jedno, váš hlas aj tak nič nezmení, nemá žiadny význam. Je to len virtuálna hra, zábava.


Žijúcich v zahraničí je najľahšie oklamať

A v tomto tkvie skutočné nebezpečenstvo „volieb cez internet“. Ľuďom, ktorým parlamentné voľby nestoja ani za tých 700 krokov, na tom, komu dajú svoj hlas, vlastne vôbec nezáleží. Sú to najľahšie manipulovateľní ľudia, ktorí politiku sledujú len okrajovo, nezamýšľajú sa nad ničím, sú len konzumentmi a navyše berú (aj) politiku (podobne ako celý svoj život) len ako zábavnú hru, dobrý žúr. Presne toto sú voliči SaS. Samozrejme, že prevažne tí najmladší, ktorých ešte život nenúti do bohvieako zodpovedných rozhodnutí. A že časom dospejú, nie je žiadny problém –konzumný životný štýl súčasnej kapitalistickej spoločnosti zaručuje, že „noví mladí“ budú rovnakí. „Voľby cez internet“ by sa tak mohli stať permanentnou zárukou 10% hlasov.

Pre stranu, ako je SaS, majú „voľby cez internet“ ešte ďalšiu výhodu. Umožňujú voliť aj ľuďom žijúcim v zahraničí, dokonca aj dlhodobo. Sú to veľmi „výhodní“ voliči. Jednak im netreba skladať účtu – keďže tu nežijú, neplnenie predvolebných sľubov nemôžu pocítiť na vlastnej koži. Pokojne zdvíhajte dane a poplatky, rušte železničné spoje, zdražujte školy či energie – tí, ktorí tu nežijú to negatívne necítia. A keďže čerpajú informácie o domovine najmä z internetu, poľahky ich cez Facebook a vlastný web presvedčíte, že robíte len to, čo ste sľúbili, ba i navyše. A ak náhodou nie, na vine je niekto iný.


Veľká reklamná hra

Internetové voľby sú určené vyslovene pre ľudí, ktorí vnímajú politiku ako čosi, čo sa odohráva mimo nich. Maximálne tak ako interaktívnu počítačovú hru. Presun parlamentných volieb na internet len posilní toto ich vnímanie a oddelenie politiky od reálneho života. Títo ľudia by si pri „voľbe cez internet“ ešte menej uvedomovali vplyv politiky na ich každodenný život, takže by volili ešte „bezstarostnejšie“. A neuváženejšie. Čiže nezodpovednejšie.

Činy v „kyberpriestore“ sa neberú vážne, sú vnímané len „akože“, preto sa v ňom dejú veci, ktoré sa v reálnom živote stávajú oveľa ťažšie, alebo vôbec nie. Príkladom je nadviazanie kontaktu a komunikácia s neznámym. Cez Facebook či Pokec sa dáte do spolku s hocikým, čo v skutočnosti na ulici, na zastávke autobusu či vo vlaku nikdy neurobíte. Človek má totiž pocit, že to nie je naozaj, že internet mu poskytuje dostatočný odstup a chráni ho pred prípadnými dôsledkami činov, nad ktorými si preto netreba až tak veľmi lámať hlavu. Presne tak by to bolo aj pri „voľbách cez internet“. „Bóže, veď už klikni, máš to v paži...“

Vskutku nečudo, že s týmto programom prichádza SaS. Strana, ktorá potrebuje presne takýchto voličov. Bez pocitu zodpovednosti, bez záujmu o dôsledky, bez (reálneho) uvažovania a rozmýšľania. Strana, ktorá má špeciálneho podpredsedu pre marketing. Nie pre sociálnu politiku, nie pre kultúru, pre mládež či pre regióny, alebo dokonca pre programové (ideové) otázky. Pre marketing, lebo reklama je to najdôležitejšie na jej „politike“.

„Voľby cez internet“ by dokonali premenu politiky na veľkú reklamnú hru, v ktorej by definitívne rozhodovala už len šikovnosť marketérov. Pre SaS ideálny stav.

 


Autor je politológ a poslanec NR SR za Smer-SD


Ilustračné foto:  Electronic Frontier Fundation, Joe Hall a Andrij Bulba

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
15. február 2011, 11:08
pripadne volby cez internet este viac prehlbia to, s cim ma mlada generacia urcite problemy a sice odtrhnutost od realu, realnych problemov ktore su v ich predstavach znacne primitivne a nehodne blizsieho skumania, zapodievania sa nimi. ved co moze byt genialnejsie ako si len tak na nieco kliknut a uz je clovek na nejakom tichomorskom ostrove, kliknut druhy krat a je v komunite ludi a slov jemu blizkych... starsia generacia si vo volebnych programoch a tvarach ludia ktori kandiduju vsima celkom ine veci, voli konzervativnejsie a zodpovednejsie - urcite nevoli toho plesateho supermana, ktory pred volbami poletoval na plagatoch a sluboval vsetko co sa len da slubit. starsia generacia sa na internete pohybuje ovela menej ako ta mladsia, takze by tymto jednoduchym sposobom doslo k jej precisleniu. marketingovy sulik to dobre vie a aj preto to nasluboval svojim naivnym prvovolicom...
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
15. február 2011, 11:16
Dobrý postreh, Braňo.
Upozorňuje nás totiž na fakt, ktorý človek ľahko prehliadne:
Hlasovať sme už technicky cez internet pripravení. Horšie to je s tým, že či to našinec zvládne psychicky a hlavne morálne.
Ja by som "saskárom" nechal aspoň prvenstvo v tom, že prakticky nám predviedli aj pri tajnej voľbe generálneho prokurátora, v čom je morálny a psychický probllém "nezávislého hlasovania".
Že tak ako tam v prípade odfotenia si hlasovania či svedčenia si, vzájomnej kontroly hlasovania, ani v prípade internetového hlasovania zatiaľ vôbec nie je riešená podstatná otázka:
Ako zabezpečiť, že hlasovanie jedinca nebude kontrolovateľné povedzme niekým iným ktorý stojí vedľa a nepozoruje, alebo že nebude ovplyvnené práve tým, že niekto bude ohrozený alebo "motivovaný" hlasovať tak, ako to niekoho záujem požaduje.
Týmto prvenstvom praktického dôkazu nám "saskári" dokázali, že i keď technicky už asi sme schopní zorganizovať takéto elektronické hlasovanie, vôbec by nebolo objektívne, pretože chýbbajú psychické a morálne brzdy pred zneužitím hlasovania.

Asi nenadarmo sú rôzne historické procedúry a postupy v ľudskom živote tak dodržiavané do dnešných dní, i keď sa zdá, že "v modernej dobe" sú zastaralé a časovo i nákladovo neefektívne.
Povedzme svatba:
Prečo také tirády, slávnosť, svedkovia, hudba, pohostenie príbuzných z oboch strán, prstienky, kytica, nezabudnuteľné priestory, dokument podpísaný cirkevnou či štátnou mocou, načo to všetko, keď sa dvaja ľúbia?
A možno iba preto, aby morálne nebolo možné iba povedať "nechcem ťa" a opustiť manžela/manželku len tak. Preto je manželstvo inštitúcia historickej procedúry, pretože dnes je "technicky" možné sa rozísť tisícami spôsobov, ale rozvod je záležitosťou práva a morálky pred príbuznými, rodičmi, deťmi, kamarátmi.
Aj psychologicky nie je z takej svatobnej procedúry možné iba tak odskočiť.
To všetko je múdre zabezpečenie generácií pred nami, aby sa z manželstva nestal iba zábavný akt, ktorý sa dá technicky ľahko zrušiť.

No a teraz to porovnajme s voľbami do zastupiteľného zboru, s voľbami prezidenta, atď.
Takisto sa tu musia použiť generáciami zaužívané postupy, aby sa zabránilo práve tomu, že technicky síce možno ľahko voľbu urskutočniť, ale morálne a psychicky by mal každý brať túto voľbu mimoriadne vážne, pretože voľbou vytvára niečo, čo sa nedá na druhý deň zrušiť či ignorovať.
Práve preto asi voľby prebiehajú tak inšititucionálne a sú spojené s takými "neefektívnymi postupmi" ako navrhnutie kandidátov, predstsvovanie ich myšlienok a programov, samotná voľba, na ktorú má občan vždy písomné oprávnenie, volebná miestnosť, imtimita voľby rozhodovaním sa utajene za plentou, atď.
Je to procedúra, ktorá zastaví a vytvorí určité brzdy, aby človek trochu premýšľal, urobil vážne rozhodnutie a minimálne "to nemal v paži".

Takže: i keď je technicky možné hlasovať cez internet, dúfam, že tradičný postup volieb bude zachovaný rovnako dôstojne, ako sú dôstojné svatby, pohreby a podobné ľudské seriózne udalosti.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. február 2011, 11:31
áno je to dobrý postreh od Braňa Ondruša. Ľudstvo rozvíja svoje technické schopnosti, ale nie svoju sociálnu štruktúru, sociálnosť, duchovnú a morálnu stránku života. Vytvára sa medzi nimi obrovská priepasť. Viditeľné je to na tom, koľko informácií denne ide o technických novinkách, výskume, objavoch - a úplne ticho v sociálnej oblasti.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
15. február 2011, 12:31
Tam sú voľby cez internet skutočnosťou už niekoľko rokov a nepočul som nijaké obavy podobného druhu... či sú už na to pripravení. (Niektorí ihneď a ní ani za 5 rokov - veď keď ani každý obecný úrad nemá na Slovensku internet...!) Estónsko je vo všetkých smeroch so Slovenskom porovnateľná krajina. Tak nestrašte a choďte sa tam pozrieť. Z Viedne je to okolo 2 hodín lietadlom. Alebo sa spýtajte Estóncov...
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
15. február 2011, 12:44
S týmto článkom súhlasím a dodám svoj názor, pretože kdesi som si prečítala, že konzervatívne zmýšľajúci je pre mnohých asi mladých ale tiež asi takpovediac "nevytancovaných" ludí konzervatívec je pre nich bud katolík alebo v tom lepšom prípade spiatočník málo flexibilný malo moderný malo technicky zdatný a tak pod. ale nech je ako chce s voľbami cez internet nesúhlasím a vysvetlím to po svojom. Napríklad mnohí si naivne myslia, že ked je niekto proti novinkám na trhu, ktoré prinášajú viac škody ako osohu, že nedokáže rozoznať kvalitu od kvantity a preto potom tí, čo sa napríklad hrdo hlásia k homosexualite sú automaticky zaradení pre jedných k moderným a múdrym a s vysokým IQ a naopak vraj konzervatívci rozumej vraj katolíci sú spiatočníci a hlupáci a pod. a dokonca sa nájdu aj takí čo hádžu všetko na židov lebo vraj oni môžu zato, že je tu zvrátenosť, ktorej hovoria všelijako od pedofílie po rôzne iné úchylky ibaže sa zabúda práve na to, že to nie katolíci a židia (konzervatívci) bojujú proti takým "novinkám" ako je napríklad homosexualita, internet a pod. ( homosexualita -tá tu bola vždy lebo majú aj svoj ostrov nap. Lesbos). Ale paradoxe židia majú svojich erudovaných psychológov, ktorí sa snažia všemožne liečiť homosexuálov pomocou terapií individuálnych aj rodinných ak nezaberá používajú tvrdšie liečenie a to, že ich vylúčia zo svojho okruhu teda rodina sa im otočí chrbtom a dištancuje sa od nich iba veľmi málo vzdelaných židov a aj katolíkov ich rešpektuje a preto sa tu neustále poukazuje na to, že aké majú miesto v spoločnosti a akým prínosom sú pre spoločnosť. a takto je to aj s internetom (a voľbami cez internet) každý erudovaný odborných na psychológiu a závislosti vie a dokáže rozoznať - kedy je už toho veľa a aké nebezpečné dôsledky to prinesie všeobecne a je úplne jedno či spoločnosť by bola takmer celoplošne VŠ vzdelaná, ked nemôžu nijako zamedziť tomu, aby boli takéto voľby zmanipulované a zneužité v prospech tej či onej strane respektíve jednotlivcovi. máme tú možnosť vidieť ako sa narába s citlivými údajmi zo zdravotných laboratórií. tak akú máme záruku, že pár hekerov nám "neosladí" život podľa toho - ako sa práve vyspinkajú a akú budú mať práve náladu?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. február 2011, 14:22
Nuž, vieš, duro_z_dediny, ak chceš argumentovať zahraničným príkladom, musíš si byť istý...
Niekoľkokrát som v Estónsku bol a poznám tamojšie reálie, takže mi môj kamarád stamodtiaľ odpustí, ak prezradím nelichotivú skutočnosť, že z vyše jeden a pol miliónového obyvateľstva Estónskej republiky je asi päťstotisíc etnických Rusov ( historicky sa to tak usporiadalo počas ZSSR a ešte predtým od čias cárskeho Ruska) a ak títo nevedia preukázať nejaký príbuzenský pôvod alebo sobáš, tak dodnes nie sú plnoprávnymi občanmi, musia vedieť estónsky jazyk a aj pri voľbách, akokoľvek demokratických, boli doslova občianske problémy medzi etnickými Rusmi a Estóncami.
Internetové voľby teda technicky umožňovali voliť vo voľbách, ale morálne predovšetkým bolo možné voliť i Estóncom spoza hraníc ( najmä v Kanade a USA žije veľa Estóncov), takže Rusi žijúci v Estónsku si moc "nevrzli".
Čo myslíte, prečo sa orbán tak snaží vytvoriť v Európe politický národ občianstvom pre Maďarov žijúcich v zahraničí? Morálka nabok, psychika nabok, technicky bez škrupúľ zvládne demokraciu klikaním na internet. Chápete?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. február 2011, 14:28
No a k tomu porovnávaniu - radšej nie, duro.
Jeden a pol milióna obyvateľov, plocha asi ako Východoslovenský kraj, morské pobrežie Baltského mora, historicky územie nemeckýchj križiakov a hanzovné mestá, ktoré sa stávali obeťou raz švédskej, raz ruskej imperiálnej politiky. Nemajú Cigánov - majú etnických Rusov. Neporovnávajme.
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
15. február 2011, 15:14
Voľby cez ineternet by boli deformované váhou "okamihu" a teda náhody. Nehovoriac o technických možnostiach skresľovania volieb a možných dôsledkoch na priebeh volieb v prípade námietok proti hackerským útokom na voľby. Ak dnes politici a niektorí voliči hovoria o manipulácii volieb bez dôkazov, obávam sa, že internetové voľby by im poskytli dostatok dôvodov na sťažnosti.
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
15. február 2011, 16:13
internetový podpis by musel byť zdarma! To je jediná reálna cesta. Aspoň na voľby a na podanie rôznych daňových priznaní určite.
Obrázok používateľa Anonymný
#7
(neuvedené)
15. február 2011, 19:40
Mna by len zaujimalo,ci je normalne aby poslanec NRSR oznacil volicov inej politickej strany za volicov bez pocitu zotpovednosti,bez zaujmu o dosledky,bez realneho uvazovania a rozmyslania.Ma to byt predpriprava na delenie volicov do kategorii a ten kto nebude volit SMER toho hlas sa nebude pocitat_?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. február 2011, 20:46
slávia čo ti zasa niekto ukradol hračku alebo sa chceš opýtať, že kedy docielime tú pomyslenú hranicu konkurencie akú od nás požaduje zasa eu? toto nech ťa už konečne zaujíma, že kedy budeme mať tu v SR tiež tie isté platy ako majú napríklad v Luxembursku alebo kedy budeme mať takú istú minimál. mzdu ako majú Luxemburčania a hlavne sa opýtaj na ich HDP a ako k nemu prišli čou zásluhou ho majú tak nastavený, že im to tak dobre klape alebo kedy budeme mať tie isté možnosti aké majú napríklad nemeckí dôchodcovia. alebo nech ťa zaujíma to, že naši eu poslanci majú také isté platy ako ich druhovia v posl. eu laviciach majú tie isté výhody ako vyspelý západ a nezaujíma ťa, že my nemáme tie isté výdobytky výhod eu západu.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. február 2011, 09:56
ak niekto bude sediet na netovych komunikacnych uzloch moze "nevhodne" volebne protokoly zahodit a nahradit inymi, vhodnejsimi...
Obrázok používateľa Anonymný
#8
(neuvedené)
16. február 2011, 10:09
Tak a konečne tu máme pomerne jasné stanovisko k niečomu, čo by azda mohlo byť aj politickou témou. V prípade Braňa ide tak trochu aj o návrat na takpovediac jeho pôdu jasného a zrozumiteľného názoru na konkrétnu vec. To sa mu teda v prípade 2. dôchodkového piliera nedarí ani náhodou. Nehovoriac o potrebe dištancovať sa od ľudí, ktorí sa zjavne príživujú na myšlienke sociálnej demokracie. Okrem toho by som poukázal ešte na jeden fakt. Jednou z obľúbených zbraní slovenskej marketingovej pravice je totiž spochybňovanie výsledkov volieb pomocou obvinení o kupovaní voličov. A práve internetové hlasovanie je zjavne tým, čo v prípade neúspechu umožní komukoľvek objektívnosť výsledkov napadnúť. Inými slovami, ak to dopadne dobre, je všetko v poriadku, ak nie je za tým podvod. Vlado M
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. február 2011, 12:37
Čo sa týka menšinovej politiky, v r. 2008 Estónsko predstavilo plány zjednodušenia procedúry zmeny priezvisk pre občanov ruskej národnosti. Ruským Estóncom by sa tak podľa názoru rezortu vnútra ľahšie integrovalo do tamojšej spoločnosti. Inak povedané, snaha o asimiláciu, likvidáciu ruskej menšiny. Neverím, že pri takýchto zámeroch sa to nebude nejako prejavovať aj v manipulácii pri voľbách a nakoniec, možno to bol aj jeden z dôvodov, prečo sa zaviedlo práve v Estónsku internetové hlasovanie.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. február 2011, 23:23
Mohol by som odpovedať, že je to asi tak normálne, ako keď som poslancami za SaS označovaní za vagabudna, grázla, zlodeja, komunistu atď. Ale to, o čom som písal, nie je akí sú voliči SaS, ale na akých voličov sa táto strana, jej politici zameriavajú. A za tým si stojím. Samozrejme, že to neplatí absolútne o každom voličovi SaS, je to zovšeobecnenie. Mám len 37, som zdravý, takže pamäť mi ešte dobre slúži a pamätám si na svoje názory, postoje a najmä na to, čo a prečo ich ovplyvňovalo, keď som mal o 15 rokov menej. Áno, mladí ľudia berú mnohé veci na ľahkú váhu, pristupujú k nim málo zodpovedne, ale to nie je ich vina - je to výsledok ich životných skúseností, skúseností ľudí, ktorí ešte nemajú deti, nemusia sa starať o rodinu, nemusia myslieť na živobytie, nemusia strategicky dlhodobo plánovať atď. Opäť, samozrejme, platí, že ide o zovšeobecnenie, ktoré nemusí platiť na každého jedného mladého človeka. Ale veď SaS sa ani neusiluje oslovovať každého mladého človeka - ten, ktorý nežije denne vo virtuálnom svete Facebooku a pod. pre ňu nie je cieľvou skupinou. No a k tej "predpríprave": moja babka hovorievala "súdim teba podľa seba". Nie, ak by som plánoval nejaké hlasy vylučovať, nemusel by som písať takéto články, ktoré varujú práve preto, že každý hlas sa počíta a bude aj naďalej sa počítať rovnako - bez ohľadu na to, ako zodpovedne k voľbe človek pristupuje.
Obrázok používateľa Anonymný
#9
(neuvedené)
20. február 2011, 08:29
Argument, ze cez internet by volili ludia odtrhnuti od realiti, ktori politiku nesleduju, snad ani nemozete mysliet vazne! Ano, realita na Slovensku je taka, ze volit poctivo chodia najma dochodcovia, a prave ti su vami lahko manipulovatelni. Volby cez internet su jedine technicky problem - a ten sa casom urcite vyriesi - ale urcite nie moralny.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. február 2011, 12:01
Keďže uvažuješ len o technickej rovine ľudského života. To môže napr. zvádzať k tomu, úplne potlačiť sociálne poznanie, sociálnovedný výskum. Načo, ak technika všetko vyrieši. Pritom základným protirečením dnešnej spoločnosti je práve hlboký nesúlad medzi technickým a sociálnym rozvojom. Technicky sa rozvíjame, sociálna štruktúra zostala stará. Čo dáva veľký predpoklad tomu, že sa ľudstvo zničí, buď vojensky, teroristickými jadrovými útokmi, zničením životného prostredia, alebo úplným rozkladom ekonomiky, chaosom, hladom, vojnami, vzburami, genocídami.......... Tento rozpor, keď sa ľudstvo sociálne, psychicky, vedomostne nerozvíja, vedie k tomu, že veľká väčšina mladých ľudí dnes pre civilizáciu nemá prínos. Z rozvojového, rastového hľadiska je jedno, či existujú alebo nie. Pretože minimum mladých má aj nejaké ideály, veľké idey, nesie v sebe veľké morálne a ľudské posolstvo. Pretože väčšine stačí k životu auto, počítač, mobil, byt, sex - a tým sa záujem vyčerpáva. Prakticky sa menia na stáda spotrebných kobyliek, ktoré podľa toho budú voliť aj politikov. Nemysliac na to, že si tým zničia úplne svoje životné prostredie a vyhynú.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. február 2011, 16:15
"Technicky sme schopní, morálne a psychicky nie"
To tu už je raz napísané, lenže prečo by k. niečo aj čítal, keď je "technicky možné" napísať svoj názor a nenamáhať sa čítať diskusiu. To je aj nebezpečenstvo volieb cez internet - jednoducho nemyslím, ale kliknem, no čo už sa môže stať...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
21. február 2011, 07:24
ale co to ma spolocne s volbami cez internet? Ja uvazujem len o technickej rovine ludskeho zivota? To ste pekne zovseobecnili :-) A co tak menej vasne a viac sa drzat podstaty? :-)
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
21. február 2011, 07:30
"- jednoducho nemyslím, ale kliknem" - Vy ked klikate, tak nemyslite? Preco takto podcenujete ludi? A pri kruzkovani vo volebnej miestnosti vsetci myslia? Vacsinou nemaju ani paru o kandidatoch na zoznamoch. Skor naopak, ked uz som za pocitacom, tak si mozem lahko preverit, kto sa vlastne za danym menom skryva. PS: No a co, ze uz je raz nieco napisane. Moj nazor sa nesmie zhodovat s tym, co uz bolo napisane? Trochu slobody! :-)

Stránky

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984