Reklama
Reklama

Slovo o Slovákoch v Maďarsku - vstup do problematiky

Protislovenská politika bola prítomná aj v ľudovom Maďarsku. Slováci už takmer 50 rokov nemajú možnosť vychodiť v slovenčine ani „päť ľudových“! Hlavnou charakteristikou Slováka v Maďarsku v súčasnosti je: občan Maďarska, ktorý tancuje a spieva v nejakom exotickom jazyku a raz do roka nám pripraví program. Tento program má často veľmi dobrú chuť - zabíjačka, šiška, lečo, kapusta.
Počet zobrazení: 1303
slovaci v madarsku-skolstvo-archiv redakcie.jpg

Nič nie je dokonalé, ani slovensko-maďarské a maďarsko-slovenské vzťahy. Ale postavenie Maďarov na Slovensku sa dokonalosti blíži. Zdôrazňujem: aj tieto vzťahy možno stále zlepšovať. Preto navrhujem pozrieť sa na slabší koniec povrazu vzájomných vzťahov - na vzťahy a postavenie Slovákov v Maďarsku.

Od začiatku 19. storočia mu boli kladené prekážky a bohužiaľ ani dnes neexistuje v plnohodnotnej menšinovej podobe. Bohužiaľ, protislovenská politika bola prítomná aj v takzvanom ľudovom Maďarsku za Rákosiho, či za Kádara.

Slováci v Maďarsku už takmer 50 rokov nemajú možnosť vychodiť v slovenčine ani „päť ľudových“! Hlavnou charakteristikou Slováka v Maďarsku v súčasnosti je: občan Maďarska, ktorý tancuje a spieva v nejakom exotickom jazyku a raz do roka nám pripraví program. Tento program má často veľmi dobrú chuť - zabíjačka, šiška, lečo, kapusta.

Spomeniem niektoré znaky trvalej a všade prítomnej maďarizácie Slovákov v Maďarsku...

Ak vás táto anotácia zaujala, prečítajte si celý článok na blogu Jozefa Schwarza – nájdete ho tu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor foto: archív redakcie

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
07. marec 2011, 21:19
Konečne niekto priniesol aspoň nejaké informácie o tom, aká je skutočná tvár národnostnej politiky v Maďarsku. Mali by sme pravdivo zoznámiť čitateľskú verejnosť (ale aj poslancov EU a obyvateľov celej EU) s porovnaním toho čo a koľko dostávajú národnostné menšiny u nás a koľko a v akej reaálne podobe (nie iba v proklamatívnej) dostávajú menšiny v Maďarsku. Netreba útočiť, ale iba uviesť reálne fakty. Ale aj o surovej asimilačnej politike pred vstupom Maďarska do EU, vďaka ktorej už niektoré menšiny v Maďarsku už ani nemajú silu prežiť. Pretože politika Maďarska v tejo oblasti pripomína lekára, ktorý nad umierajúcim pacientom falošne narieka, že nemôže zvládnuť silný zápal pľúc, hoci sa ten vyvinul z predtým neliečenej banálnej chrípky. DuB
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama