Reklama
Reklama

VIDEO: Takto klame premiérka Radičová

Nasledujúce sekvencie sú z video záznamu, ktorý spravil pracovník Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR a následne ho zverejnili na webovej stránke premiérky I. Radičovej. Ide o záznam vystúpenia predsedníčky vlády na oficiálnom zasadaní Výboru NR SR pre európske záležitosti.
Počet zobrazení: 1441

Premiérka v tejto časti reagovala na kritiku rozhodnutia vlády presunúť 350 mil. € na diaľnice, pričom o časť z tejto sumy majú prísť aj operačné programy Výskum a vývoj a Vzdelávanie, ktoré patria do rezortu školstva, vedy, výskumu a športu.

Premiérka toto tvrdenie ešte rozviedla v inej časti svojej odpovede, pričom opäť zdôraznila neschopnosť vyčerpať prostriedky v dotknutých operačných programoch. Tvrdila to napriek tomu, že v tej chvíli bola na stole tajomníčky výboru pripravená rozmnožená správa o čerpaní eurofondov za II. polrok 2010, predložená a podpísaná samotnou Ivetou Radičovou. V jej závere premiérka konštatuje, že v žiadnom operačnom programe neexistujú riziká, pre ktoré by hrozilo, že sa nevyčerpajú alokované finančné prostriedky.

Premiéra navyše preukázala neuveriteľnú neznalosť, keď vysvetľovala, že OP Výskum a vývoj neumožňuje investície do „vedeckej infraštruktúry“. Pritom už dlhodobo sa najmä humanitné ústavy SAV sťažujú, že celý OP je „iba o investíciách do železa“ a oni by privítali finančnú podporu na konkrétne vedecké projekty.

Nebudem sa podrobnejšie zaoberať pochybnosťami o presvedčení predsedníčky vlády, že „celý obsah“ operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) „splníme, všetko, čo je zadané a ešte ušetríme 160 miliónov eur.“

Ale musím zopakovať, čo som povedal na zasadaní výboru. Je pre mňa nepochopiteľné, ako rýchlo sa súčasná vláda a jej minister školstva, vedy a výskumu vzdali ambície urobiť v operačnom programe Veda a výskum, ale aj v OP Vzdelanie také zmeny, ktoré by umožnili ľahšie a rýchlejšie, ale zároveň zmysluplne čerpať prostriedky z týchto dvoch operačných programov.

Pretože treba uznať, že najmä v tom „vedeckom“ OP sú procesy nastavené tak, že až nad mieru požadovanú Bruselom byrokratizujú celý proces. Z vedeckých tímov sú úradníci, ktorí sa viac ako samotnej činnosti musia venovať papierovaniu a nejeden už radšej odmietol podať projekt „na eurofondy“, akoby mal prechádzať celou tou tortúrou.

Avšak, keď už vláda „3 mesiace“ lobuje v Bruseli za zmeny v eurofondoch, mohla dávno dohodnúť také zmeny, ktoré by urýchlili a zefektívnili aj OP Veda a výskum, aby sme ho nielen vyčerpali, ale aj reálne slovenskej vede pomohli.

Prečo vláda nezvolila túto cestu a radšej ide hlavou proti múru?

Autor je člen Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
03. marec 2011, 13:59
Predpokladám,že pani premierku si opozícia v parlamente na hodine otázok riadne podá. Pri akomkoľvek prejave v parlamente doporučujem opozícii pani"premirku" vypískať a jej prejav prerušovať taktiež piskotam a hlasním nesúhlsom jej dať najavo že Slovensko má prem ierku drzú klamárku. Prajem Vám prielia Pekný deň.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
04. marec 2011, 18:21
Je to človek bez chrbtovej kosti, ktorý mení svoje názory podľa potreby a situácie, z liberálky konvertovala na konzervatívku, podvádzala v parlamente, teraz v kuse klame, pritom sa chichoce do kamier. Radičová je hanba všetkých 5-miliónov Slovákov.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
05. marec 2011, 10:35
Neviem čoi to sem patrí-ale prečo nie. Keď ona klame-tak mne saosobne páči ako sa chechoce-ako koza....
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
08. marec 2011, 11:25
súhlasím s vami, chudák Radič sa musí v hrobe obracať
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
10. marec 2011, 15:19
Navyše: Tam, kde má vo vete použiť pomenovanie Slovensko, používa výraz: TATOKRAJINA. Asi sa hanbí? Mne sa to hnusí. A naozaj sa rehoce ako koza
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. marec 2011, 19:15
aby TATOKRAJINA bola Izrael ale je to Slovensko, tak to radšej ani nevysloví.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. marec 2011, 19:16
Iste TATOKRAJINA posle kozu obzierat kriaky do puste, skor ci neskor. Radsej skor.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. máj 2011, 11:20
Co sme ineho cakali,co ste si zvolili to mame vsetci.Klamanie je jej pracovnou metodou,keby citala vsetky reakcie na svoju osobu uz by davno zdupkala z tej stolicky ale drtiva vatsina ludi na slovensku si mysli ze jej pri narodeni odstranili chrbtovu kost lebo jej reakcie su ako ja nic ja muzikant.Taku slabu premierku nemaju ani v Zinbabve,meni nazor ako ja ponozky klamstvo zakrije dalsim klamstvom a tak to ide dokola uz sa v tom nevyzna ani lucifer.Je na skodu veci ze ti vo vlade su odtrhnuty od reality oni maju svoje mesacne 3000-4000 evracov a na nas dolu z vysoka kaslu.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama