Reklama
Reklama

Zdravotné odvody: premiérka sľub študentom nesplnila

Akoby jediným cieľom novely nebolo vyriešiť problém, ale len znížiť počet negatívne dotknutých a teda potenciálnych odporcov zo zhruba 8 300 na 1 600. Tvrdá politická marketingová matematika. Pritom štát ušetrí zo svojich výdavkov ročne približne 880 tisíc €. Podľa informácií bankovej asociácie, keby Slovensko zaviedlo bankovú daň na úrovni Švédska, získalo by 9,3 milióna €.
Počet zobrazení: 847
prednaska_studenti_alist.jpg

Pôvodnú novelu, ktorú vládna koalícia pretlačila v parlamente napriek množstvu racionálnych protiargumentov, vyhodnotila napokon ako zlú aj predsedníčka vlády Iveta Radičová. Nie sama od seba. Ani minister školstva na tom nemá nijakú zásluhu. Premiérka zmenila názor až pod tlakom protestných aktivít študentov, ktorým teda koncom januára prisľúbila, že nezmyselnú novelu zruší.

Po tom, ako sa šéfka kabinetu stretla so zástupcami Študentskej rady vysokých škôl, jej predseda Juraj Tilesch informoval verejnosť a nepríjemne zaskočených študentov, že premiérka „prisľúbila nám novelu zákona, ktorá už v apríli môže vrátiť situáciu do stavu pred novelizáciou.“ Túto informáciu médiám potvrdil aj hovorca predsedníčky vlády Rado Baťo s tým, že zmeny by mohla priniesť už februárová schôdza parlamentu.
 


Radšej berú študentom, ako bankám

Lenže február uplynul ako voda, aj marec sa pominul, po zime ani stopy a premiérkine sľuby tiež akoby odplávali s topiacim sa snehom. Žiadna sľubovaná zmena sa neudiala. Vláda odignorovala verejný prísľub premiérky Radičovej a opravu nezmyselnej novely nepredložila. Zákon medzitým nadobudol účinnosť, a vysoké školy začali upozorňovať študentov starších ako 26 rokov, a doktorandov starších ako 30 rokov, na ich novú povinnosť. Zdravotné poisťovne, ktoré podobne ako študenti očakávali skorú nápravu, oznámili, že neplatičov z radov študentov (zatiaľ) nebudú trestať.

Až dva mesiace po sľúbenom termíne sa poslancom dostal na stôl pozmeňujúci návrh, ktorý využil fakt, že parlament sa zaoberal (ďalšou) novelou zákona o zdravotnom poistení, ktorú predložila K. Cibulková. Týkal sa spomínaného problému študentov, ale v žiadnom prípade nevrátil situáciu do pôvodného stavu.  Jedinou zmenou oproti decembrovému nezmyslu je zvýšenie veku študentov, ktorých sa má platenie zdravotných odvodov týkať na 30 rokov, čím znižuje ich počet na zhruba 1 300. Na doktorandov návrh úplne „zabudol“:  počet postihnutých doktorandov teda ostáva cca na 300.

Počty sú približné, analýzu nikto pri pôvodnom, ani pri terajšom (opravnom) návrhu nepripravil. Ťažko sa však zbaviť dojmu, že jediným cieľom terajšej novely nebolo vyriešiť problém, ale len znížiť počet negatívne dotknutých a teda potenciálnych odporcov zo zhruba 8 300 na 1 600. Tvrdá politická marketingová matematika.

Rozpočtová matematika pritom hovorí, že štát týmto opatrením ušetrí zo svojich výdavkov (na študentov) ročne približne 880 tisíc €. Pre porovnanie: podľa informácií Slovenskej bankovej asociácie keby Slovensko zaviedlo bankovú daň napríklad na úrovni Švédska, získalo by 9,3 milióna €. Lenže pravicová vláda radšej ťahá peniaze (hoci aj oveľa menej) zo študentov, než by o ne mala pripraviť banky. Jasná ukážka skutočných a nie len deklarovaných priorít.


Trest pre vysokoškolákov

Všetky argumenty, ktoré existovali pri pôvodnej novele, zostávajú zachované aj teraz. Novela trestá študentov, ktorí sa z akýchkoľvek príčin rozhodli študovať neskôr ako bezprostredne po strednej škole, a doktorandov, ktorí pred štúdiom pôsobili v praxi. 

Ohraničenie platenia odvodov pre študentov podľa veku je nelogické. Ak štát garantuje jedno bezplatné vysokoškolské štúdium v štandardnej dĺžke a všetko navyše spoplatňuje, je diskriminačné trestať ľudí za to, že sa z rôznych dôvodov rozhodli isť na vysokú školu neskôr. Zacitujem dôvody z analýzy ŠRVŠ, ktorá cituje Ústav informácií a prognóz školstva:  25,5 % študentov, ktorí nezačali študovať na vysokej škole hneď po maturite, uvádza: Chcel / a som si získať skúsenosti na trhu práce a zarobiť si peniaze, 14 % uvádza osobné, alebo rodinné dôvody, a 13,4 % nedostatok peňazí.

Naozaj máte pocit, že toto nie sú logicky akceptovateľné dôvody, aby týchto ľudí vláda nezaťažovala platením zdravotného poistenia?

Vládna koalícia teda namiesto prisľúbenej zmeny v parlamente presadila zmenu kozmetickú, ktorá podstatu problému ignoruje. Buď teda táto novela nie tou novelou, ktorú prisľúbila premiérka Iveta Radičová, alebo šéfka kabinetu študentov od začiatku vedome klamala a zavádzala. A tak 1 300 študentov a 300 doktorandov, ktorí sa spoľahli na to, že predsedníčka vlády dodrží svoje slovo, teraz čaká nepríjemné prekvapenie. O to horšie, ak sa v očakávaní skorej nápravy rozhodli odvody od začiatku roka nezaplatiť. Tento podraz je o to zákernejší, že v médiách premiérka slávnostne vyhlasovala, že požiadavky študentov prijíma, a teraz ich koalícia potichu zrádza. Lož sa stáva jej obvyklou pracovnou metódou.

„Riešenie“ vládnej koalície pomyselný kameň, ktorý hlupák hodil do mora v decembri, nevyťahuje. Práve naopak, pridáva k nemu ďalší, na ktorý už nemusí vystačiť ani dvesto múdrych.

Autor je poslancom za Smer-SD, člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport

Ilustračné foto: alist

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
07. apríl 2011, 16:25
co sa cudujeme ved je to obycajna ciganka, co sluby to na druhy den dementuje uz mi to pripada ako by ta demencia ostala u nej.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama