Reklama
Reklama

Šokujúce! Fronc proti spoplatneniu externého štúdia?

„Spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia považuje minister školstva Fronc za veľmi zlé pre fungovanie vysokých škôl“. Čo sa teda zmenilo, že dnes ten istý Martin Fronc spoplatnenie schvaľuje? Tento krok má zmysel jedine v mozaike plošného spoplatnenia a je iba jedným z krokov na ceste fanatických pravicových reformátorov školstva za ich vysnívaným spoplatnením denného štúdia
Počet zobrazení: 808
ucebna-studenti-prestavka-Adam Tinworth.jpg

Podľa presnej citácie dokonca „spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia považuje minister školstva Martin Fronc za veľmi zlé pre fungovanie vysokých škôl (VŠ)“. Čo sa teda zmenilo od roku 2005, že dnes osobne ten istý Martin Fronc (len už nie ako minister, ale ako poslanec) spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia schvaľuje?

Je jasné, že tento krok má zmysel jedine v mozaike plošného spoplatnenia a spoplatnenie externistov iba jedným z čiastkových krokov na ceste fanatických pravicových reformátorov školstva za ich vysnívaným spoplatnením denného štúdia.

Najsmiešnejšie na celej kauze je, ak z toho človek samozrejme nechce plakať, akým spôsobom vláda zneužíva na obhajovanie týchto reforiem Ústavný súd. Tá totiž tvrdí, že celé spoplatnenie externistov je iba reakciou na jeho výrok, podľa ktorého to museli urobiť. Ústavný súd ale nikdy nepovedal, že je nutné spoplatniť externé vysokoškolské štúdium, ale iba skonštatoval, že je protiústavné mať dva druhy študentov v externej forme – platiacich a neplatiacich. Existovalo teda viac možností, ako zariadiť naplnenie tejto požiadavky, napríklad aj prijatím novely vysokoškolského zákona, aby neplatil žiadny externista.


Spoplatnenie nie. Zatiaľ

Riešenie spoplatniť všetkých vláda taktiež odôvodňuje ekonomickou situáciou a minister Jurzyca argumentuje, napríklad aj tým že „vysoké školy idú v tomto roku dole s rozpočtom, v kapitálových výdavkoch je to zhruba na tretinu“. Spoplatnenie denného štúdia však v danej ekonomicko-politickej situácii dôsledne vylučuje. Zaujímavé je, že i keď v danej situácii globálne spoplatnenie všetci zainteresovaní jednoznačne vylučujú, tak vždy veľmi opatrne dodávajú aj formulku „v tomto volebnom období“.

Šéf rektorov Vozár upozorňuje, že vysoké školy dostali v tomto roku na vzdelávanie a vedu o 1,4 percenta menej peňazí ako vlani a ak by od poplatkov oslobodili externistov, mohlo by sa to odraziť na kvalite vzdelávania. "V prípade, že by všetci študenti, ktorí v súčasnosti na  verejných vysokých školách študujú v spoplatnených formách štúdia nepoukazovali finančné prostriedky vysokým školám, znamenalo by to výpadok približne 25 miliónov eur ročne", hovorí Vozár.  Smutné je, že všetci automaticky vidia uvedení výpadok financovania v študentoch. Nikto ani minister školstva, ani rektori, sa nezamyslí, či daný stav nie je chorý. Však peniaze sa dajú nájsť aj inde.


Stačilo by naplniť niektoré z programových téz vlády, napríklad:

Zvýšime výšku finančných zdrojov do školstva, ale tieto zdroje budú podmienené zmenou pravidiel smerom k tlaku na kvalitu, transparentnosť finančných tokov a efektívnosť ich využívania. 

      1.    Budeme aktívne podporovať a financovať prílev vedcov a pedagógov svetovej kvality na Slovensko.

      2.    Zvýšime objem finančných zdrojov do vedy, ale len smerom k najlepším tímom a pracoviskám a povinné zapojenie kvalitných zahraničných hodnotiteľov do grantového systému vo vede, ako aj otvorenie vedy a jej výsledkov smerom k širšej verejnosti.

      3,    Zavedieme účinnejší postup proti nezákonnému a nespravodlivému vyberaniu poplatkov na VŠ.

Žiaľ, tieto tézy ostávajú iba na papieri a za všetko opäť môže študent, ktorý si za svoj špás študovať pekne aj zaplatí. Navyše pri poslednom bode programových téz asi zabudli dopísať, že uvedené „nezákonné a nespravodlivé“ vyberanie poplatkov chcú riešiť spoplatnením. Ostatné body svojho programu sa možno rozhodnú naplniť podobne kreatívnymi prístupmi.

Možno zaradením politikov do kategórie vedcov, čím by sa zvýšil objem finančných prostriedkov vo vede a zabezpečil nový prílev vedcov – politikov, pretože politika v oblasti školstva má čoraz častejšie črty vedeckej metódy pokusu a omylu. Len škoda, že jej pokusnými morčatami sú študenti a učitelia.

Autori sú členovia študentskej vysokoškolskej samosprávy

Ilustračné foto: Adam Tinworth

 

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
21. apríl 2011, 11:15
Chlapci, preberte sa zo sna. Aj vám by malo ísť v provm rade o zvyšovanie úrovne vysokoškolského štúdia. Určite by ste vymenovali veľa opatrení, ale medzi nimi musí byť aj zvyšovanie zainteresovanosti študentov a tam sú poplatky najlepšie a získavajú sa aj doplnkové zdroje financovania. Koľko vás stojí mobilný telefón mesačne? Koľko si dokážete zarobiť na brigádach? Zrušenie hodnotových vzťahov v školstve a v zdravotníctve je jedným z fundamentálnych omylov a nakoniec aj príčinou pádu pseudosocialistických systémov. A za 20 rokov sa tým nedá pohnúť, lebo Róbertkova banda zlodejská šíri nezmysly. Uvedomte si, že vzdelanie je súkromný majetok a aj tak s nim zaobchádzate. Môj synovec, lekár, teraz lieči nemcov a u nás je nedostatok lekárov, a na jeho šúdium išli aj moje dane. Tak čo chalani?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
21. apríl 2011, 12:18
štádium je iba podľa vás súkromný majetok. a preto sa tu tak veľmi zastávate tých čo spoplatnia úplne všetko. súkromný majetok je napríklad potom aj zdravie človeka a potom to znamená, že má byť spoplatnené a potom ešte tá formulka čo znamená, že súkromný majetok je aj náš štát je majetkom občanov SR. a tak je najvyšší čas, aby pravicová vláda platila ludom za to, že sú pri moci a rozdujú o osude človeka. a osud je vraj určený samotným bohom a nepodarky sa prisudzujú dielu náhody. ked sa niekomu niečo neporadí môžu povedať, že je to dielo náhody. a na základe náhodnosti čísla máme tu lotériu. a náhoda nám určí poradie na prežitie. a na záver dielom náhody bola aj revolúcia v 89 roku. bolo to dielo náhodných anarchistov sveta. a dielom náhody je aj to, že vôbec žijeme v štáte, kde stačilo iba povedať, že štát je zlý vlastník a že máme svoj osud vo svojich rukách. a osudné sa nám stalo, že máme tú najhoršiu vládu pod slnkom.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. apríl 2011, 23:06
Nie je rozdiel v tom, že sa niekto stará o svoje zdravie a niekto systematicky pracuje na jeho zničení? A keď v sedemdesiatke ten zdravý prvý krát niečo potrebuje tak mu povedia, aby počkal lebo je tu veľa tých, ktorí sú na tom horšie, od padesitky v invalidite, často vymyslenej. Kardinálny problém toho socializmu, ktorý sme prežili a ktorý sa ukázal ako slepá cesta vývoja bol v tom, že sféry spoločnosti sa vyvýjali bez hodnotových vzťahov, ktoré sú v permanentnom pohybe a to nie je možné. Musíte to predýchať. viac sa usmievať a uvedomiť si. že tak dobre ako je vám teraz, sa nemal nikto z vaších predkov.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
23. apríl 2011, 21:17
z rokov 1998 - 2006. zdravotnictvo, skolstvo, dochodkovy system krachuju, armada pre srandu kralikov, sliepky co znasali zlate vajcia sprivatizovane. mladez chce studovat vsade inde len nie na slovensku, len v Prahe je viac ako 10000 slovenskych studentov, vacsina z nich sa domov nevrati, lebo naco, ziadna podpora, byvanie a tak dalej. danov synovec vystudoval za slovenske peniaze a teraz lieci nemcov lebo sme sa stali v zahranici lacnou pracovnou silou a obcanmi druhej kategorie vo vlastnom state. evidovana nezamestnanost 13%, neevidovana takmer tretina. stredne a vychodne slovensko hladove doliny. nie su peniaze vobec na nic, ani na stavbu dialnic, ani na skolstvo, zdravotnictvo, ani na platy ucitelom, mozno sa nieco najde na opravu vytlkov na cestach. to je ten kapitalizmus nas kazdodenny a bude este aj horsie...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
24. apríl 2011, 13:22
Dano vy ste ateista? alebo ako si mám vysvetliť tú vašu sebavedomú bohorovnosť? ničím nepodložené žvásty, že niekto si vymyslí ochorenie je rúhanie sa . a môžete hovoriť, že iba zdraví sú tí - čo sú vraj "spravodliví a bezúhonní" v tomto svete. rúhate sa samotnému životu a vysmievate sa bohu a neviem prečo ak ste kdehák tak je to v rozpore so samotnou stranou respektíve samotným učením pravičiarov či na koho sa vlastne hrajú kádeháci? ak ste komunista tak chápem vaše pohŕdanie samotným životom. komunisti si nikdy nevážili tých - čo sú nedaj boh chorí či sú odkázaní na pomoc od iných. neviem vás zaradiť, ale ak ste ten čo tu prezentuje stanu SAS - tak to sú podľa mňa satanisti a démonisti všetkých čias. popierajú samotný život človeka, popierajú prírodu a sú presvedčení, že naša zem je iba plochá doska, popierajú zákony prírody a rúhajú sa nielen bohu ale nenávidia všetkých. teda sú šamanmi, špiritisti a majú vúdu bábiky ako symbol všetkej moci. šamanizmus vnucujú všetkým a klamú každého na počkanie. znevažujú každého a dokonca ich šaman Poliačik chce zrušiť špecializované školstvo. zrušia aj tie školy, ktoré sa venujú chorým deťom, lebo asi autizmus pokladajú za skvelú pomstu podľa toto je to dielo náhody a to teda ignorovať alebo tváriť sa, že ani nikdy medzi nami neboli akoby asi padli z oblakov respektíve je to iba náhoda a rodičia asi majú takéto deti pokadať za dielo náhody a vec je vybavená podľa tej najšialenejšej špinavosti v luskom myslení lepšie povedané kedysi sa to pomenovali historici a iní, že fašizmus a jeho podoba zla v celej histórii ľudstva respektíve podľa ich teórie o morálke a etike je to spravodlivý trest. ale za čo sú potrestaní rodičia takýchto detí? ničím sa neprevinili a tu sa vnucuje ludom prestava, že rodičia sú vinovatí za všetko a preto podľa SaSu to zlí ľudia respektíve nehodní akejkoľvek pomoci. nechápem sas a ich životná filozofia je zvrátená ludská nečinnosť, ľahostajnosť a pohŕdanie, každým kto nemá dosť peňazí. pohŕdajú každým - kto nie je úspešní podnikateľ alebo ešte úspešnejší klamár. táto strana je morbídna sama o sebe, lebo nerešpektuje samotný život človeka. nemá nič spoločné so solidaritou. sú sebeckí a zlí k svojim najbližším a ešte horší k cudzím. nepoznajú súcit, pokoru a svoje vzdelanie si dokážu kúpiť. nemajú v sebe ľudskú podstatu človeka a to je láska k sebe samému. nepoznajú základy lásky a neuznávajú slabých či chorých. nájdu si na to tisíc výhovoriek ako nepomôcť ako zneužiť štát na svoje obohacovanie sa ale paradoxne v skutočnosti neuznávajú štát a už vôbec nie svoju vlasť či republiku - to znamená že všetko slovenské či kresťanské je im odporné a to hovorí za všetko. neuznávajú SR, ale nechávajú sa platiť od SR občanov to je tá najväčšia drzosť a výsmech celej našej spoločnosti. Preto vy Dano ma neustále oslovujete tetka lebo ste úbožiak ducha. nemáte základy rodičovskej výchovy a absentuje vo vás akákoľvek úcta. nemáte žiadne morálne právo niekoho súdiť, ked sám nesiahate ľudskej rase ani po päty aj zvieratá by sa za vás hanbili a to je už čo povedať. zvieratá majú viac chochmesu a niektorí ľudia čo žijú medzi nami. lebo veterinári sa dokážu postarať o zdravie zvierať a faktúru za zvieratá platia ľudia. ale paradoxne za chorých ludí nemá kto. zvieratá sa majú lepšie v tomto štáte ako ludia o tom to je a nemusíte na mňa už reagovať nemám záujem o vaše vízie, lebo pre sú už fašistické a s tým ja nechcem mať nič spoločné.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama