Reklama
Reklama

Zlatí chlapci, zlatý socík...

„Potrebujeme pomoc. Ekonomická situácia je zlá, rodičia mladých hráčov nemajú na hokej peniaze,“ vymenúva Ľ. Višňovský. P. Demitra sa pripája: „Hokej je veľmi drahý šport, nemôže si ho každý dovoliť. Deti nemajú za čo a kde športovať. My sme mali prakticky všetko zadarmo. Od výstroja až po ľad, trénerov. Mama bola predavačka, otec po skončení s futbalom robil v ZŤS, vo fabrike.“
Počet zobrazení: 1557
pavol_demitra_a_glen_hanlon_sita_marian_peiger.jpg

Bežný čitateľ si teraz asi povie: fuj, čo sem ťaháte politiku, či dokonca ideológiu. Lenže to nie my, to samotní hokejisti. A nie po prvýkrát. Miro Šatan už pred deviatimi rokmi verejne povedal, že slovenský hokej onedlho dopadne tak, ako sa to stalo teraz (ba i horšie, veď nedávno sme sa len-len že zachránili v elitnej skupine MS), ak sa „nič nezmení“. Ján Filc „riedil“ oslavy majstrovského titulu triezvym upozornením, že eufóriu treba využiť na zmenu systému vyhľadávania a prípravy hokejových talentov.

Nie sme zorientovaní vo zväzovej problematike. Občas sa objaví aj kritika na vedenie slovenského hokeja, Peter Šťastný dlhodobo útočí na prezidenta SZĽH Juraja Širokého, niektorí ľudia tvrdia, že jeho vinou máme predražený štadión v Bratislave, premiérka sa dokonca vyhráža, že to dá po šampionáte preveriť. Možno je naozaj chyba aj v činnosti zväzu, možno chýba lepšia organizácia, možno sa „stratili“ aj nejaké peniaze. Lenže naši prominentní hokejisti a tréneri vinia za zlý stav slovenského hokeja unisono niekoho úplne iného – politikov.
 


Postarať by sa mal štát

„Podmienky by mali vytvoriť politici. Od regionálnych až po vládu. Platí to o všetkých športoch, všade to ide dolu vodou.“ Takto jasne a zrozumiteľne to povedal v prílohe denníka SME k majstrovstvám sveta doteraz posledný kapitán našej reprezentácie Pavol Demitra a pokračoval: „Keď sa chalani vracali s medailami, radi sa pri nich fotili politici. Ale keď mali vytvoriť reálne podmienky na rozvoj športu, akosi sa nič neudialo. Isté je, že všetky mestá na Slovensku by mali výraznejšie podporovať šport.“ A v odpovedi na otázku Adam Peleshatyho z Kanady na webe IIHF, ktorý sa spýtal, či „máme mať obavy z budúcnosti hokeja na Slovensku,“ ešte raz zdôraznil: „Dúfam, že naša vláda niečo urobí a pomôže hokeju.“

Pritom nejde iba o plané nariekanie. Naši najúspešnejší reprezentanti používajú slovko „niečo“ vari iba zo slušnosti, ale rozhodne nie preto, že by nevedeli, čo slovenský hokej potrebuje najviac. „Nemáme trénerov, nemáme systém, nemáme nič. Potrebujeme pomoc. Ekonomická situácia je zlá, rodičia mladých hráčov nemajú na hokej peniaze,“ vymenoval kľúčové problémy pre Vancouversun.com náš hviezdny obranca Ľubomír Višňovský. P. Demitra sa k nemu pripája: „Hokej je veľmi drahý šport, nemôže si ho každý dovoliť. Do stavu dobre vidím ako jeden z akcionárov Dukly Trenčín. Snažíme sa pre deti urobiť maximum, ale to nestačí. Deti nemajú za čo a kde športovať.“

Pritom hokejisti nechcú nič, čo by sme už na Slovensku dobre nepoznali, čo by sme nemali odskúšané. Práve naopak. Potrebujeme obnoviť to, čo tu už dobre fungovalo a prinášalo konkrétne výsledky a úspechy. Za socializmu.

„Keď sme vyrastali my, mali sme prakticky všetko zadarmo. Od výstroja až po ľad, trénerov. Rodičia mali vtedy všetko ľahšie,“ spomína Pavol Demitra. Samo Marec to na svojom blogu opisuje takto: „To bolo takto: keď som mal jedenásť rokov, stačila fľaša vodky pre vlekárov a celú zimu sme sa na Jakubkovej lúke lyžovali zadarmo. Každý deň po škole a cez víkend od deviatej do tretej.“ A znovu P. Demitra: „Kedysi prichádzalo na hokejové nábory do predprípraviek sto-dvesto detí, teraz príde desaťnásobne menej záujemcov.“ Toto nie je prázdna nostalgia, z Demitru hovorí osobná skúsenosť: „Mama bola predavačka, otec po skončení s futbalom robil v ZŤS, vo fabrike.“


Neoliberáli: nech si ľudia zaplatia

Autor foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Priepastný rozdiel medzi podmienkami, v akých hokejovo (ale i ľudsky) vyrastali Bondra, Demitra Višňovský, Gáborík, či dokonca kedysi Lukáč, Liba, Rusnák, Pašek a podmienkami pre dnešných adeptov hokeja má celkom konkrétne, neblahé dopady: „Potom sa nemôžeme čudovať, že nevyrastajú talenty. Niet z čoho vyberať. Marián Gáborík patrí ešte k odchovancom bývalého systému hokeja i športu,“ konštatuje P. Demitra. „Toto nám chýba.“

Už tento výber citátov jasne poukazuje na to, o čo tu ide. Úpadok slovenského hokeja nie je vinou jednotlivcov a nie je v silách jednotlivcov ho zastaviť. Je to dôsledok tvrdého presadzovania ideológie, podľa ktorej má byť štát „minimálny“. Inými slovami, štát má minimalizovať svoje výdavky iba na vonkajšiu obranu a vnútornú bezpečnosť, prípadne ešte základný sociálny systém, ktorý zachráni najchudobnejších, chorých, bezvládnych a starých pred smrťou od hladu. Všetko ostatné treba podľa neoliberálov z verejných rozpočtov vyškrtnúť.

Na Slovensku sú pri moci opäť politické strany, ktoré sú presvedčené, že ľudia by si mali sami platiť za bývanie, do značnej miery za vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť a sami by si mali platiť (šetriť na) aj dôchodky. Je naozaj také prekvapivé, že ideológia, ktorá presadzuje, aby štát nebral zodpovednosť za vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a dôchodky svojich občanov, považuje priam za rúhanie verejné výdavky na športovanie mládeže? Veď ak niekto presadzuje, že vzdelanie je súkromná záležitosť, lebo je to investícia do vlastnej budúcnosti, nemôže zároveň tvrdiť, že investícia do budúcej športovej kariéry je záležitosť verejná.


Demitra politiku nesleduje

Pavol Demitra jasne pomenoval, koho volá na zodpovednosť za katastrofálny stav slovenského hokeja, ale na priamu otázku „zaujímate sa o politiku?“ odpovedal: „Nie, nesledujem ju.“ OK. Keď takmer celý rok žije a pôsobí v zahraničí, dá sa to aspoň trochu pochopiť. Lenže ako potom možno volať na zodpovednosť politikov, ktorí vedia, že im „hrozia“ občas nejaké tie ponosy ľudí (známych i neznámych) v médiách, ale častejšia a najmä konkrétna a fundovaná kritika zo strany občanov, hoc aj zainteresovaných do konkrétnych problémom, ich kariéru neohrozí.

Ani jeden z hokejistov by určite nepovedal, že sa cíti byť ľavičiarom. A pravdepodobne by súhlasili s pravicovými „reformami“, ktoré oslabujú štát a oberajú ho o peniaze. Lenže znižovanie daní (najmä pre bohatých), znižovanie odvodov (opäť najmä pre bohatých) a presúvanie zdrojov na (doteraz) verejné služby do súkromných rúk spôsobuje práve to, že štát, ani samospráva potom nemá dosť peňazí, aby adekvátne podporili šport detí.

Áno, rodičia nemajú na zaplatenie drahého výstroja, ale to nie je otázka jeho ceny. Nemajú na takéto výdavky, lebo musia platiť plno iných, pre život dôležitejších. Celý aktívny splácajú hypotéky na bývanie, platia množstvo poplatkov súvisiacich so školou, priplácať si musia za zdravotnú starostlivosť a ešte si musia odkladať peniaze na dôchodok. Neoliberálne „reformy“ zaťažujú ľudí obrovskými nákladmi, ktoré kedysi nemuseli znášať. Napokon, okrem toho výstroja dnes treba platiť za použitie ľadovej plochy, prispievať trénerom, platiť cestovné na zápasy a uhradiť náklady na sústredenia.


Nezmení sa ideológia, nezmení sa nič

Autor foto: SITA/Marián Peiger
Spomienka S. Mareca na lyžovanie za fľašu vodky môže u pravoverného neoliberála vyvolať pobúrenie: čo je to za neefektívne a nehospodárne správanie sa? A ešte to zaváňa úplatkárstvom. Nuž, áno. Takéto „hospodárenie“ spôsobovalo nízke výnosy telovýchovnej jednote, ktorá vleky prevádzkovala. Ale zároveň umožnila veľa lyžovať deťom, ktoré by si to inak nemohli dovoliť. Práve toto vytváralo ich vzťah k športu a možno sa nestali špičkovými lyžiarmi, ale niekto z nich nabral odvahu a chuť a išiel na náborové sústredenie na hokej či na futbal.

Verejné investície do masového športu najmä v detskom veku nie je žiadna charita, ani vyhadzovanie peňazí. Je to investícia, ktorá sa vráti verejnosti. Napr. tak, ako varuje Pavol Demitra: „Náklady na športoviská treba zrazu utopiť na rôzne resocializačné zariadenia, lebo namiesto športovcov nám rastie počet feťákov. Smutné.“ A to si môžete byť istí, že množstvo „feťákov“, inak závislých, či vôbec asociálov sa nikdy do žiadneho zariadenia ani len nedostanú. A „veselo“ ničia život nielen sebe, ale aj ľuďom naokolo, vrátane verejného majetku. Ale tá návratnosť nie je len v takej krajnej polohe. Veď športové úspechy sú vynikajúcou vizitkou každej krajiny, pomáhajú ju propagovať, lákajú turistov, svetoznámi športovci vedia otvárať „svetoznáme“ dvere (aj pre „svojich národných“ politikov). A napokon, keď sú úspešní a bohatí „vonku“, sami zainvestujú do rozvoja športu – ako napr. Marián Gáborík.

Ľubomír Višňovský upozorňuje: „Lotyšsko je krajina s dvoma miliónmi obyvateľom a vyrástlo tam 17 nových zimných štadiónov. U nás dva.“ Ako pri vstupe do Danteho pekla „zahoďte všetku úfnosť.“ Na niečo také u nás niet peňazí. A ani nebude. Po prvé preto, lebo, keď Robert Fico staval po Slovensku aspoň malé viacúčelové (v zime na severe aj na korčuľovanie) ihriská pri školách, tak ho pravica označila za populistu, ktorý rozhadzuje štátne peniaze. Po druhé preto, lebo musíme „konsolidovať verejné financie“, ale tak, aby sme nesiahli na astronomické zisky bankám, energetikom, DDSkám.

Možno sa aj po týchto majstrovstvách sveta v hokeji dočkáme zasa nejakých „kecov“ od politikov o pomoci športu. Ale budú to len „kecy“, ako keď si Róbert Kotian na svojom blogu povzdychne, že „možno sa začne kvalifikovane pracovať na tej ďalšej [generácii]. Aj keď tomu verí len málokto, lebo sa pre to robí veľmi málo na úrovni štátu, zväzu ľadového hokeja aj samospráv.“ Veru tak. Pokiaľ budú Kotianovia šíriť demagógiu o „dôchodkových, daňových, odvodových, zdravotníckych, školských“ a ešte bohvieakých „reformách“, ktoré v zmysle neoliberalizmu zbavujú štát zodpovednosti za čokoľvek, nebude sa pre hokej robiť „na úrovni štátu aj samospráv“ robiť ani o trochu viac, ako sa robí dnes.

Napokon, naozaj máte pocit, že úpadok zažíva na Slovensku len hokej?

Alexander Sokol je vysokoškolský učiteľ a Braňo Ondruš poslanec NR SR za Smer-SD

Autor titulnej foto: SITA/Marián Peiger

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
Booking.com
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
12. máj 2011, 13:07
len bohužial neverim, že sa to zmeni zhora. Musime zacat my z dola a pokial par mocipanov nielen hore ale aj na tych nizsich poschodiach nebude defenestrovanych, nic sa nezmeni. Ak to neurobime my obyčajni, bez Matovica, a rucne, cez media ani v parlamente to urcite nepojde. Kupia si vas vsetkych. Nemozu vsak kazdeho. nechcu mat ferovu bitku-sutazenie na ihrisku, budu ju mat inde a inak a ani ochranka im nepomoze.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
12. máj 2011, 13:25
nacase prestat hladat vinnika v hokejistoch, treneroch, vo Svaze, v jeho vedeni. treba hladat chybu v systeme, kde ten co ma nadanie jednoducho nedostane sancu lebo na to nema financne zazemie...
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
12. máj 2011, 16:29
Vládli ste 4 roky, páni zo Smeru. Vymenujte aspoň jednu SYSTÉMOVÚ zmenu v akejkoľvek oblasti a konkrétne vo financovaní hokeja (to s tými "malými ihriskami" aj pre hokej snáď nemyslíte vážne).
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. máj 2011, 20:11
K ziadnej systemovej zmene nedoslo.Rovnako ako ich predchodcovia i nasledovnici budovali kapitalizmus z toho co sa zas socializmu dorobilo.Ani socialisticke zdroje vsak niesu bezodne.A zrazu placu.Aj ti co sa za beplatnu vychovu sociku podakovali utekom za kopecky (Stastny)Aj ostatnych co sa vdaka sociku vypracovali na svedove hiezdy s hviezdnymi prijmami ani nenapadne, ze by mohli prispiet na vychovu svojich nastupcov.Zas natahuju ruku k statu aby zodral dochodcov a pomohol mladym sportovcom. Aby nam ukazali chrbat ked ich vychovame rovnbako ako to urobili ich prechodcovia.150 poslancov tiez by mohlo prispiet zo svoho 100 000 platu.Kazdy 10 000 mesacne chudobnemu talentovanemu chlapcovi a mame 150 nadejnych reprezentantov.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
13. máj 2011, 06:44
strata času k tomuto diskutovať-AUTORI MAJU PAVDU. PRAVDU:JE TO TAK.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. máj 2011, 08:54
Treba usetrit na dochodcoch, aby bolo po dvadcatrocnom zanedbavani na rozvoj hokeja?
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
13. máj 2011, 09:56
a to sme naozaj taki nemotorni, pasivni a zapecnicki, ze potrebujeme socik a stat, aby sme mali hokej? pan Ondrus, maju socik aj v Kanade, USA, Finsku? tam rastu hviezdy. preco na vsetko ponukate ako liek ten blen s nazvom socik???
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. máj 2011, 09:57
omyl. hadzanie do jedneho vreca. netusite o com pisete. poculi ste uz o jednej novej sukromnej hokejovej hale v TN? a kto ju pre koho postavil?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. máj 2011, 10:19
Tam tusim az 100 000 000 nema ziadne zdravotne poistenie.Zato hokejove hviezdy im rastuuu...Bude aj u nas.Od júla sa navyše nemocnice chystajú zaviesť poplatky 3 až 4 eurá, ktoré majú vykompenzovať náklady práve za stravu a ubytovanie.Bude na plat pre Stastneho aby sa staral o "hokejove nadeje"
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. máj 2011, 10:36
neviem preco prave u nas ho niekto ozivuje - ci sa jedna o zdravotnictvo, dochodky, skolstvo, hokej, fotbal, kulturu a ine. treba uplne opacny smer - posilovat ulohu statu, nie ho oslabovat, rozpredavat zlate sliepky ktore prinasaju osoh statnemu rozpoctu. len silny stat dokaze hajit zaujmy slabsich, talentovanych ako v pripade hokeja...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. máj 2011, 11:43
... berú všetko, ako víťazi, bezohľadne, povýšenecky, namyslene ... po nás potopa ... i to je jeden z prejavov dnešnej tzv. demokracie; Koľko ďalších športových odvetví trie biedu, či melie z posledného, ako je tomu dnes v hokejových prípravkách ... volejbal, basketbal, hádzaná ... ide predovšetkým o kolektívne športy, kde bez ich masového rozvoja zakapú. V individuálnych športoch je to o kúsok jednoduchšie a pre sponzorov i lacnejšie, ako "dotovať" celý kolektív. Ako však píše Demitra, štát bude radšej vyhadzovať peniaze daňových poplatníkov na asociálov, akoby mal investovať do budúcnosti národa ... Obyčajná VLASTIZRADA !!!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. máj 2011, 11:47
Jasné, v týchto krajinách nepotrebovali socík, pretože zdroje k tomu zbíjali po celom svete stáročia. Slováci, ktorí nikoho nekolonizovali, si to mohli zabezpečiť len poctivou prácou svojich rúk a rozumným investovaním štátu aj do športovania. Keď to chýba a zdroje sa premrhajú do spotreby blbostí, niet divu, že potom chýbajú aj na šport.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. máj 2011, 17:04
chtel basnik... ???
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
14. máj 2011, 11:02
Mal som tu moznost pocitit na vlastnej kozi ako to ide z hokjejom, syn chytal od deviatych rokov starky sa mu venoval cely cas tym myslim ze ho sprevadzal na kazdy trening, v petnastych isiel do B.Bystrici do skoly .Ja som ho prihlasil do hokeja v B.B kazdy den chodil styridsat kilakov do skoly a tri krad som ho vozil na trening, po par mesiacoch mi hovoril trener brankarov ze z neho nieco bude a chytaval lenze ked prisla sutaz hlavny trener mi povedal ze ked donesiem do klubu dobre sponzorske tak bude chytat co som kategoricky odmietol a tak syna vyradili z kadra.Trener brankarov mi hovoril ze ked prestane bude to skoda.Tak som zobral telefonny zoznam a hladal som klub ktory by ho zobral, volal som da Popradu a Mikulasa a zhodne mi oznamili ze ked donesiem sponzorske tak ho zoberu, darmo som prehovaral ze ho doveziem a nech sa chlapec ukaze co vie nezabralo to oni mi len stale hovorili o sponzorskom, takze som rezignoval a chlapec chyta v horehronskej lige raz za jednych raz za druhych.Ja si myslim ze tu je pes zakopany,keby stat podporoval mladez financiami a dvosledne to kontroloval tak by rastli hraci ako huby po dazdi.Hoci v prvej lige su hraci ktory su v jednom muzstve ale tam chyba prechod od ml.ziakov cez dorast.Vsetko je to o peniazoch tatko ked je v baliku tak da sponzorske a syn hra aj ked na to nema,cest vynimkam.
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
15. máj 2011, 09:57
taka hanba.
Obrázok používateľa Anonymný
#7
(neuvedené)
15. máj 2011, 14:58
Vaša takmer posledná veta zaťala do živého. Viete, tu už nejde iba o premárnenú šancu byť majstrami sveta v hokeji, ktoré boli konečne zas raz u nás v Slovenskej republike a hralo sa na domácom ľade v Bratislave a v Košiciach.
Tu nejde iba o to, že hokej bol našim výnimočne úspešným športom za socialistického Československa a ešte i predtým, keď sa hrával na zamrznutých rybníkoch či potokoch na prišroubovaných "kandahárkach" a vo svetroch upletených "od mamy", bez heliem a s hokejkami od majstra tesára za prvej republiky.

Tu ide o to, že súčasný slovenský kapitalizmus už požiera sám seba a troví vlastných živiteľov- ak totiž nebudú mať deti čas športovať a hrať hokej, ak mládež nebude mať kde si zahrať a trénovať a ak dospelí nebudú schopní organizovať tento šport a hry, potom z toho nečakajme nejaký spoločenský a nedajbože finančný prínos. Možno zahraniční investori postavia super-haly pre super-hráčov vychovaných v Indii či Japonsku, možno sem budú lietať za hokejom prachatí fanúškovia z celého sveta, ale my z toho ako spoločnosť už nič mať nebudeme - smerujeme k odcudzenému biznisu v mene biznisu.

Preto je prirodzenejšia tá posledná otázka a odpoveď na ňu nám práve položila udalosť majstrovstiev sveta, aká sa práve skončila:
1. Ak 21 rokov vlády rozmieňali spoločenské vlastníctvo Slovenska takým spôsobom, že naša spoločnosť nemá kapacity a to nielen na hokej, ale ani kapacity a zdroje na iné činnosti, práve sme "dohrali" - v športe, ale ako cítime, i v zdravotníctve, v školstve, vo verejnej preprave, v kultúre i vo verejných službách. Upílili sme si pod sebou konár. Cudzie majetky u nás neprodukujú zdroje a kapacity pre nás, takže NEMÁME.
2.A kedže NEMÁME, tak upadáme. Čo myslíte, ako obstojí profesionalita nielen v hokeji, ale i v zdravotníctve, v školstve, vo verejnej správe i verejných službách (hasiči, policajti, záchranári), ak nebude finančných zdrojov a organizačných kapacít? Rok? Dva to ešte vydrží? A čo potom? Budeme platiť hasičom priamo "keš" za výjazd? Ako že nie? Veď podobne sa nám vláda chystá spoplatniť pobyt v nemocnici, ošetrenie pacienta, či "nadštandartný" liek pri chorobe.
3. UPADÁME, lebo nemáme vlastné zdroje. Nehrajme sa na svetákov, čo ešte patrí do majetku Slovenskej republiky a občanov Slovenska? Dá sa to pri "sčítaní" objasniť? Ja si myslím, že už málo, domáci podnikatelia to húfne vzdávajú, neoplatí sa, živnostnický živel, vždy zdvíhajúci po korunkách ekonomiku ( Baťa nezačínal predsa inak), je súčasnou vládou likvidovaný podobne drsne ako kulaci v 48.roku.
Zahraniční investori? Ak im klesne výnos z majetkov u nás, čo asi tak spravia? Darujú nám neziskové majetky späť? Boli ste sa pozrieť na skalné mesto Petra na blízkovýchodnej časti Ázie, kedysi to prekvitajúceho centra civilizácie a bohatstva sveta? Iste, kľudne tu u nás môže byť časom pustatina...
Dramatické zvraty nie sú novinkou v živote spoločenstiev. A prežitie nie je podmienkou, začína to vždy obmedzením verejných spoločenských zdrojov, potom ten úpadok už ide ako lodný trup Titaniku rýchlo ku dnu...
Ale Ivetke a ivanovi to vadiť nebude, tých lodí naokolo bude dosť, kam preskočia.
Obrázok používateľa Anonymný
#8
(neuvedené)
15. máj 2011, 19:12
30.januara 2002 v rozhovore s janom filcom zazneli aj taketo otazky a odpovede Hokej sa aj vzhľadom na náklady, aké si vyžaduje, či už ide o výstroj, korčule, hokejky, stáva čoraz viac športom pre solventnejšie vrstvy. Necítite v tom isté nebezpečenstvo? "Otázka tak nestojí, či ho pociťujeme, to nebezpečenstvo tu je, aj s istými negatívnymi dopadmi. Jednak v oblasti masovej základne, lebo sa hokej pre vysoké vstupné náklady stáva naozaj nedostupným pre určitú skupinu obyvateľstva. Náklady na činnosť sú neúmerne vysoké aj pre kluby, aj pre rodičov, bez ktorých kluby nie sú schopné tie náklady finančne utiahnuť. Iste, nie je to všade rovnaké, v niektorých mestách alebo kluboch rodič platí za dieťa mesačne viac ako 2000 korún, niekde možno 200 korún. Súvisí to s tým, aké postavenie v rámci mesta hokej má a akú podporu dostáva. Druhým nebezpečenstvom, ktoré sa odvíja od peňazí, je preferovanie detí z lepšie situovaných rodín, ktorých rodičia vedia ovplyvniť aj tú stránku, ktorá by sa financiami ovplyvňovať nemala. A potom dochádza k anomáliám, že pohybovo nadanejšie dieťa zostáva na okraji záujmu na úkor dieťaťa, ktoré má finančné zázemie lepšie. To všetko vytvára systém, ktorý nie je postavený na celkom zdravých základoch." Čo sa s tým dá robiť? "Snažíme sa to trošku eliminovať - jednak systémovými opatreniami zo zväzu, ktoré smerujú k tomu, aby kluby, ktoré sa zaoberajú športovou prípravou mládeže a sú dobré a majú profesionálnu trénerskú základňu a dokážu vytvárať podmienky, dostávali prostredníctvom zväzu ľadového hokeja aj zo štátnej kasy určitú finančnú podporu, ktorá by znemožnila alebo znížila vplyv iných peňazí. Týmto problémom sme sa už v minulosti zaoberali aj s hráčmi z NHL a prišli sme na myšlienku založiť nadáciu pre deti zo sociálne odkázaných vrstiev, ktorá uzrela svetlo sveta v týchto dňoch. Jej úlohou je limitovať negatívny vplyv ekonomickej nerovnováhy v hokeji." Myslíte si, že taká krajina ako Slovensko, s jeho veľkosťou, ekonomickými podmienkami môže podporovať všetky športy? Alebo by si mala vybrať niekoľko odvetví, kde by mohla byť pomoc štátu cielená a väčšia? "Toto by malo byť dôsledkom prirodzeného výberového procesu. Pretože spoločnosť by si mala vyberať tie veci, ktoré sú pre ňu zaujímavé a ktoré si môže dovoliť. My máme trochu nábeh na megalomanstvo, lebo určite nie sme schopní na profesionálnej úrovni udržať všetky druhy športu a všetky ligy, ktoré nie sú zaujímavé pre divákov a potom ani pre sponzorov. Často sa čudujem, ako vôbec u nás funguje aj hokej aj futbal pri tom menšom záujme divákov, ako sme ich schopní utiahnuť zo sponzorských peňazí. Ako manažér alebo riaditeľ firmy by som dal peniaze v oblasti reklamy a propagácie výrobkov alebo mojej činnosti len tam, kde jestvujú pozitívne momenty z hľadiska výkonov, záujmu divákov a podobne. Toto sa v blízkej budúcnosti bude musieť nejakým spôsobom vykryštalizovať - zrejme aj podľa toho, ako sa bude kryštalizovať ekonomické portfólio spoločnosti do tretieho sektora." cize meskate za mnou aspon devet rokov viac pozri http://oh2002.sme.sk/c/223872/filc-slovensky-hokej-je-fenomenom.html mozno stacilo smeru menej kradnut pri tendroch a bolo by aj na vsetkych malych hokejistov
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. máj 2011, 19:43
Peter, súhlasím, niet čo dodať.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. máj 2011, 19:46
ale ten záver to postavil do úplne zlého svetla. Znegoval pokus vidieť to systémovo. Akoby rozkrádal Smer - a ostatní boli čistí ako ľalie a celý problém je teda v Smere. To bolo až príliš detinské. Ja vôbec neobhajujem Smer, ale takéto škôlkárske postoje si treba odpustiť.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. máj 2011, 19:47
Chore myslenie.Nemoze produkovat nic ine len chore prostredie.Nielen pre sport, ale rovnako pre kulturu i kvalitu zivota ludi.Na velku dieru velka zaplata.Nebolo treba strngat klucami a mohli sme mat jeden z najkvalitnejsich hokejov ,fudbalov ,hadzanej... na svete.Tak ako tomu bolo do roku 1989.A to este bolo na bezplatne zdravotnictvo ,skolstvo...Za dvadcat rokov su misky vylizane.Vsetkymi co mali jazyk a boli blizko koryt.Este zoderte malych, chorych a starcov.Z vlastnych ruk zit nedokazete.

Stránky

Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama