Reklama
Reklama

Diaľnice cez DSS: absurdný nápad a konflikt záujmov

Na jednej strane má klient záujem, aby mu DSS zarobila čo najviac. Na druhej strane má občan záujem, aby z jeho daní išlo čo najmenej na štátne dlhy. Absurdný je tento rozpor v momente, keď „sporiteľ“  a občan je tá istá osoba. Ak štát nedokáže dôveryhodne dlhodobo garantovať výplatu dôchodkov na priebežnom princípe, ako dokáže dôveryhodne garantovať splácanie pôžičiek od DSS?
Počet zobrazení: 945
vynosy-krivka-investicie-grafika s panacikom_1-o5com.jpg

Vláda Ivety Radičovej už niekoľko mesiacov od svojho nástupu lúšti tajničku odkiaľ získať prostriedky na dostavbu diaľničného spojenia medzi Bratislavou a Košicami, ako aj na ďalšie úseky diaľnic a rýchlostných ciest. Minister dopravy Ján Figeľ hneď na úvod svojho pôsobenia ukázal svaly a z dôvodu nevýhodnosti najprv zrušil prvý aj tretí balík PPP projektov, aby neskôr (ne)vybojoval peniaze z presunu eurofondov, ktoré skončili jedným veľkým európskym faux pax. Výsledkom tejto stratégie je za jeden rok rozbehnutie výstavby druhého profilu diaľnice D1 na Spiši v celkovej dĺžke 5,2 kilometra.
 


Myšlienka umožniť súkromným dôchodcovským správcovským spoločnostiam investovať peniaze sporiteľov aj do výstavby diaľnic nie je vôbec nová. DSS-ky sa toto riešenie pokúšali presadiť už za vlády Róberta Fica. Na prvý pohľad pôsobí tento návrh mimoriadne rozumne a logicky. DSS-ky investujú peniaze do zmysluplného projektu výstavby nadradenej dopravnej infraštruktúry a štát získa chýbajúce financie.

V skutočnosti však ide o nesystémové riešenie, ktorého rukojemníkom sa stanú najmä tzv. sporitelia. Tí svoje peniaze dávajú dôchodkovým fondom najmä preto, aby svoje investície čo najviac zhodnotili. Inými slovami, majú záujem, aby za ne dostali čo najvyšší úrok. Naopak, štát má záujem požičať si na stavbu diaľnic za čo najnižší úrok. Obidva záujmy sa tak dostávajú do ostrého sporu. Na jednej strane má klient DSS prirodzený záujem, aby mu dôchodkový fond zarobil na investíciách čo najviac. Na druhej strane má občan prirodzený záujem, aby z jeho daní išlo čo najmenej peňazí na platenie štátnych dlhov, napr. za postavenie diaľnic. Úplne absurdný je tento rozpor v momente, keď „sporiteľ“  a občan je tá istá osoba.


II. pilier financovaný z našich daní

Lenže toto nie je teoretická úvaha. Presne do takejto absurdnej situácie chce klientov DSS vláda dostať. Ak naozaj dotlačí dôchodkové spoločnosti do kúpy „diaľničných štátnych dlhopisov“, bude ich presviedčať, aby úrokové výnosy z nich boli čo najnižšie. Pritom bude – logicky – argumentovať záujmom občanov, ktorých dane by mali byť využité lepšie, než na splácanie rastúceho dlhu. DSS však budú vládu presviedčať, že keby investovali inam, zarobili by pre svojich klientov – tých istých ľudí – viac, čo by im malo priniesť vyššie dôchodky. A to je tiež záujmom občanov. Navyše tu bude – na oboch stranách – existovať skupina ľudí, ktorých prvoradým záujmom je konečne preukázať výhodnosť/výnosnosť II. piliera.

Už toto by stačilo ako dôkaz, že ide o populistický nápad, ktorý dobre iba vyzerá. V skutočnosti je komplikácií oveľa viac. Napr. je otázne, koľko peňazí by takto vláda naozaj získala, lebo pravidlá obozretného investovania a diverzifikácie investícií nebudú môcť DSS porušiť ani v prípade „diaľničných štátnych dlhopisov“ SR. Z celkového objemu spravovaných peňazí teda môžu na diaľnice dať len relatívne malú časť. Z hľadiska dodržiavania maastrichtských kritérií pre verejný dlh to tiež nie je zásadná výhra – je jedno, kto dlhopisy nakupuje, všetko to bude zvyšovať zadlženosť štátu, absolútne i relatívne.

Avšak kľúčovým problémom je, že sa takéto „opatrenie“ môže stať precedensom. Ak to s predajom „diaľničných dlhopisov“ vyjde, vláda môže onedlho prísť s nápadom vydať „zdravotnícke dlhopisy“, „bytové dlhopisy“, „cestné dlhopisy“ (na cesty 1. triedy) či „školské dlhopisy“. Všetko podľa tej istej logiky a v súlade s tou istou filozofiou. A tak by sa postupne II. pilier premenil na zdroj pôžičiek na priebežné financovanie štátnych výdavkov, ktoré by štát zasa z daní svojich občanov priebežne splácal. Áno, totálna absurdita Figeľovho nápadu spočíva v tom, že z II. piliera robí iba odnož priebežného dôchodkového systému. Jeho kritikov sa potom treba dôrazne pýtať, že ak štát podľa nich nedokáže dôveryhodne v dlhodobom horizonte garantovať výplatu dôchodkov na priebežnom princípe (PAYG), ako dokáže dôveryhodne garantovať splácanie pôžičiek od DSS.


Reklamný ťah na odpútanie pozornosti

Nespomínajúc už fakt, že na takéto „investovanie“ nepotrebujú ani dôchodkoví investori, ani štát súkromného sprostredkovateľa, lebo toto zvládne aj automatizovaný počítačový systém. V takomto prípade totiž už nejde o skutočné investovanie, ale iba o presun peňazí. Ľudia dajú peniaze do dôchodkového fondu, ten ich presunie do štátneho rozpočtu, ministerstvo financií vyberie od ľudí dane, ktoré presunie do dôchodkových fondov a tie ich potom vyplatia tým istým ľuďom. Úloha pre cvičenú opicu, ak namiesto počítača uprednostníte živú pracovnú silu.

Súkromné dôchodcovské spoločnosti v súčasnosti spravujú približne 4 miliardy eur, ktoré umiestňujú do fondov v rámci celého sveta. Ide o obrovský balík finančných prostriedkov, vďaka ktorému sa nielenže každoročne zvyšuje deficit v Sociálnej poisťovni, ale ešte Slovensko trestuhodne vyváža za hranice štátu peniaze, ktoré u nás významným spôsobom chýbajú a ešte len chýbať budú. Financovanie výstavby diaľnic cez DSS-ky je zúfalá snaha pravicových politikov ako vykľučkovať zo šialenej privatizácie dôchodkov. Povinnosť DSS-iek investovať peniaze sporiteľov na Slovensku môže byť chápaná ako opatrenie proti tomu, aby naši občania namiesto vlastného rozvoja podporovali investície v Ázii a Amerike, kým na Slovensku si pod sebou budú píliť hrubý konár, na ktorom je postavená celá ekonomika. Lenže z takéhoto opatrenia musia profitovať občania a nie správcovské spoločnosti. Ako to však dosiahnuť, ak občania budú nielen veriteľmi, ale zároveň dlžníkmi?

Nákup „diaľničných dlhopisov“ do portfólia DSS nie je žiadny sofistikovaný vynález Jána Figeľa či Ivety Radičovej. V tejto chvíli je to len marketingový ťah, ktorý má umožniť kresťanským demokratom a premiérke „nenápadne“ zmeniť doterajší „zásadný“ postoj ku garanciám v II. pilieri a hlasovať za riešenie, ktoré vo vláde už presadil Ivan Mikloš a Richard Sulík s Jozefom Mihálom a Ľudovítom Kaníkom. Ak to bude výhodné, DSS naozaj nejaké štátne dlhopisy nakúpia, ale z veľkých peňazí na financovanie diaľnic nebude nič.

Jednoducho, taký normálny podfuk populistickej vlády Ivety Radičovej, na aké sme si už zvykli.

Foto: o5com

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
14. jún 2011, 18:28
Niekedy az zaraza na co vsetko dokazu politici prista a este to vydavat za dobry napad.... 1+1 nebude 3 ani ked sa Figel rozleje na kolomaz
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 10:04
Financovanie výstavby diaľnic cez DSS-ky je zúfalá snaha pravicových politikov ako vykľučkovať zo šialenej privatizácie dôchodkov. ... naši občania namiesto vlastného rozvoja podporovali investície v Ázii a Amerike, kým na Slovensku si pod sebou budú píliť hrubý konár, na ktorom je postavená celá ekonomika. Lenže z takéhoto opatrenia musia profitovať občania a nie správcovské spoločnosti. Ako to však dosiahnuť, ak občania budú nielen veriteľmi, ale zároveň dlžníkmi? Jednoducho, taký normálny podfuk populistickej vlády Ivety Radičovej, na aké sme si už zvykli."*********** Všetci vedia aj keď si to mnohí nechcu verejne pripustiť, že tzv. II. plier je šialený privatizačný podvod na dôchodkoch občanov. V ktorom išlo len o to, aby sa vytiahli zo štátnej "kasy" peniazie vybrané a určerné na dôchodky. Odčerpanie 1/2 vybraných peňazí do DSS vytvára súčasne cca 30 mld. dlh ročne v sociálnej poisťovní. Išlo o to, aby Kaníkovci ako správny liberáli odčerpali zo štátnej kasy 30 mld. ročne a tie napumpovali do západnej ekonomiky. Čím oživili ako správny chrématistici mŕtvy kapitál, ktorý by inak bol "prejedený" dôchodcami!!! Veľmi dobre si uvedomovali, že zavedením II. piliera vzniknú tzv. "dlhé" peniaze, čiže peniaze, ktoré môžu požičiavať (pseudo investovať) na dlhé obdobie prevažne na v západných krajinach. Pričom rozvoj Sloveska bude logický ešte viac zaostávať. Pretože západní "investori" budú investovať, v tam kde je najlacnejšia pracovná sila. Tzn. v tom štáte kde sú najliberálnejšie zákony a kde sa dá najbebrehejšie vykorisťovať proletariát. ******* Resume: Veľmi ma zaráža, že tzv. Smerácki "ekonomickí ľacicoví" experti Počiatek a Kažimír o tom mega podvode na dôchodcoch veľmi dobre vedeli, ale nechceli zrušiť II. pilier. Paradoxne pravičiari z FIDESU s tým nemali vôbec žiaden problém v Maďarsku. Takže o čo ide Smeru? O rozvoj Sloveska, lepšie dôchodky terajších dôchodcov (ktorí si ich podľa Fica tvrdo odrobili), alebo z zlepšenie vykorisťovateľského prostredia (a tým pádom aj proletariátu) v krajinách s najlacnejšou pracovnou silou za peniaze našich dôchodcov? Nie je tzv. sociálno-ekonomická politika Smeru postavená na hlavu?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 11:09
Nemohli to zrusit, lebo odhliadnuc od politickych tlakov DSSiek by zaroven museli povedat aj B - a sice kde sa vezmu peniaze na dochodky dalsej generacie a z coho by sa zaplatil DSS-kam usly zisk. Tiez to bolo treba pretlacit cez koalicnych partnerov a to nebolo prave najjednoduchsie. Konieckoncov vsak ono sa to ukaze.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 14:57
naco je dobre neustale napadat tych, ktori sa tiez usiluju o lavicove hodnoty, len trochu mierovejsou cestou? povedie to len k dalsej rozvadennosti a prenikavejsiemu vitazstvu pravice v dalsich volbach. potom si mozte strcit hlavu do hajzlovej misy a splachnut...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 15:18
To vaš "B - a sice kde sa vezmu peniaze na dochodky dalsej generacie a z coho by sa zaplatil DSS-kam usly zisk." je ako argument expertov ako Ďurana, Samsona, Kaníka, Mikloša, ... a iných liberálov, ktorým ide o Kaníkové a Sochové blaho! Takúto stupídnu otázku si Viktor Orbán určite nekládol keď zoštátňoval pôvodne štátne peniaze v DSS určené na dôchodky a to bol pravičiarom ako "repa". Mimochodom z čoho mali DSS ten "ušlý" zisk vytvárať? Z verejných zdrojov? Nevystatoval sa Fico, že existujú verdikty Európského súdu, že z verejných zdrojov sa nemôže vytvárať zisk? Alebo Fico trepal a mlžil keď to tvrdil? Prvý váš argument je tiež ako z deníka SME, alebo ultra liberálnych tzv. analitikov. To je fakt na Slovensku niekto tak naivný, že uverí do neba volajúcemu klamstvu, že nebudú peniaze na dochodky dalšej generacie ak nebudú v II. piliery. Toto tvrdenie odporuje elementárnej logike, lebo ak sa z priebežného I. piliera odčerpá polovica, tak logický polovica musí chýbať. Alebo chcete tvrdiť, že 1-0,5 sa nerovná 0,5? Nielenže nebude na dôchodky pre ďalšiu generáciu, ale už nie sú pri existencií II. piliera ani dnes na dôchodky terajších dôchodcov. Lebo polovica peňazí sa "darovala" na kšeftovanie DSS. Navyše peniaze ani nezhodnocujú, ale z nich prežierajú na vlastný blahobyt a réžiu!!! Nebol skutočným dôvodom nezoštátnenia pôvodne štátnych peňazí v II: piliery ten, že DSS sú prepojené s niektorými politikmi Smeru? Neprispievajú tajne na predvolebnú kampaň? Nebol skutočným dôvodom fakt, že mnohí politici Smeru sú klientami DSS a z poslaneckých platov sa im zhodnocujú ich dôchodky výraznejšie ako by boli v I. priebežnom piliery? Netvrdia DSS, že z vysokých platov (ako napr. poslaneckých) sa najlepšie zhodnotí vklad spotiteľa, hoci pre niemanda s minimalnou mzdou je to krajne nevýhodné!!!? Netvrdia niektorí poslanci zo Smeru, že treba DSS zachovať (ako napr. poslanec Senko?) Takže ak to zhrniem, tak platí "ak sa nechce, tak je to oveľa horšie ako keď sa to nedá"!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 15:51
Inge, v tom máte, pravdu, že naši pravicoví expertní ekonómovia by v zuboch roztrhali každého, kto by siahol na banky, kto by chcel zdaniť nadnárodné korporácie, kto by zaviedol progresívne zdanenie príjmov i kto by zdanil dividendy, veď pre nich by to bola socialistická revolúcia.

Inge, ale ak viete, hoďte sem pár viet, ako to vlastne maďarský premiér s tým "znárodnením maďarských DSS-iek" urobil? Nikde som sa to nedovzvedel a príbuzných tam nemám. Aký postup a aké praktické kroky urobil, že mohol použiť peniaze z fondov a súkromných účtov? Alebo je to inak?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 15:57
Nebolo to také ľahké - spomeňte si, kto všetko sa snažil koalíciu ľudovcov- sociálnych demokratov a národniarov rozbiť a zrušiť - od Bruselu, samotných socialistov EU, cez pravicu, všetci tlačili...

A viete si predstaviť Mečiara, ako hlasuje za progresívne zdanenie príjmov a Slotu, ako hlasuje za zdanenie dividend? Ja teda nie...

A aj keby sa bol Fico dostal do situácie Orbána, teda väčšina v parlamente, viete si predstaviť tie americké bombardéry nad našimi hlavami, ktoré by zabezpečovali "bezletovú zónu" pre povstalcov zakopaných na straníckych centrálach pravice, kričiacich o tom, že u nás Fico nastolil socialistickú diktatúru? No veď uvažujme triezvo, prosím...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 16:22
No predsa Orbán použil čo mohol urobiť ako predseda vlády a "hodil" zákon do parlamentu, kde mu to Fides schválil a hotovo. a veľmi dobre urobil a to ešte ani nevedel, že Grécko skončí už o pár týždňov ako suverénny štát. lenže ešte nik netuší, že banky si grécke dlhopisy aj poistili na pekné peniaze a zas to bude ako s pádom dvojičiek v USA v roku 2001. ani Kristus pán im už nepomôže- ale ešte potom natrčia ruku další v EU. Portugalsko, španielsko, taliansko a chtiac - nechtiac aj maďarsko. a paradox bude, že práve tieto štáty aspoň dostanú reálne peniaze- kdeš to my si môže o nedlho len lízať labu. a najviac sa budú hnevať Nemci a Francúzi to už začína zaváňať rokom 1933 a Hitelrom. idem sa prichystať, že kdyby neco- lebo ešte aj Mesiac bude dnes napomáhať veľkému zločinu. lebo sa mu hovorí, že je krvavý a to znamená, že mnoho ludí dnes zahynie rukou vraha a na dôvažok nenájdu páchateľa.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. jún 2011, 21:47
Ak sa dobre pamatam, tak orban ten ich 2. pilier ani tak neznarodnil, ako ho urobil tak nevyhodnym, ze z neho vystupili vsetci "investori". O tom, ci p. Fico taral do vetra alebo nie sa nebudem vyjadrovat, to je jeho problem. Nas problem je, ze nasa ekonomika nedokaze dlhodobo utiahnut nas socialny system a nie je celkom jasne, ako z toho von. A neargumentujte mi tu prosim minulostou, situacia vo svete sa jednoducho zmenila a tieto problemi maju prakticky vsetky staty mozno s vynimkou surovinovo bohatych krajin. Vtedy sa vlada rozhodla riesit to zavedenim druheho piliera. Co samo o sebe este nemusela byt katastrofa, akurat ze tak ako to bolo zavedene sa to katastrofou stalo. A mam vazne pochybnosti, ze SMER prijde s nejakym pouzitelnym riesenim. Problemom je, ze je to beh na dlhe trate a politici maju horizont vzdy do najblizsich volieb.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. jún 2011, 08:06
No ved práve Orbán to prekukol. a to isté platí o zdravotnom poistení koľko ich tu vyrástlo počas Mečiara?. stavali si budovy a autá a platy riaditeľov réžiu - mali ako veľkostatkári. a pacient nebol klient ale len zdroj čistého ľahkého príjmu. to načo bolo dobré? a nikto to nevidel lebo viac - menej tam sedeli ludia čo nosili tričko ludovcov. a na dôvažok neviem akým omylom si vôbec mohli mýliť ludovcov s ľavicou, ved v ČR si naivne mysleli, že sú ľavičiari. pričom Klaus a Mečiar boli a sú z jedného cesta. Klaus ako bankový úradník a Mečiar ako podnikový právnik a to všetko počas komunistického režimu. toľko zla čo sa tu udialo ihned po revolúcii sa nedialo asi nikde na svete. A Smer musí práve začať už dnes riešiť čo urobia oni. lebo len sa hrajkať a naťahovať agóniu v parlamente pri voľbe GP to už nemá obdobu -nech sa nato vykašlú. nech volia verejne a hotovo nemá význam naťahovať čas a aspoň sa konečne odkryjú karty. a JUDr. Čentéš už nebude mať pocit krivdy i tak som zvedavá, že ako sa koalícia môže uspokojiť s tým, že kandidát na GP cukne a odskočí a potom priskočí - to je znak jeho slabosti a nie morálky. a to stačí voličom pravice - to znamená, že nemajú nič poriadnejšie medzi sebou - tak ako chcú vôbec niečo riešiť? respektíve nič sa nezmení len budú mať prokurátora čo nevie čo chce.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. jún 2011, 11:24
Len chcem pripomenut,ze mame demokraciu,a niektori politici sa aj chovaju tak,ze volu ludi respektuju.Uz sa nepamatate,ze Fico dvakrat otvoril II.pilier a 1,5 ludi,co su v nom,si vybrali.To vam pripada demokraticke,co robi Orban?Ja neviem madarsky,tak neviem,ci to mal vo volebnom programe,ze zrusi II.pilier.Ja si tiez myslim,ze je to hlupost,verit,ze si nasetria a budu na tom lepsie ako v prvom pilieri,ale nemozete nasilim robit ludom dobre. To tu uz bolo,a ludia to neocenili.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. jún 2011, 12:18
Demokraciu radsej nerieste - ta poriadne nefungovala ani v antickom grecku a nie to este teraz. Problem z 2. pilerom bol, ze sice p. Fico ho 2x otvoril ale nepovedal, kde vlada zoberie peniaze na dochodky v buducnosti... Plus minus sa pocitalo, ze sa parametre systemu nastavia tak, ze by mohol generovat aspon nejake prostriedky, co pri priebeznom systeme tak jasne nie je, kedze ako vidime aj staty mozu skrachovat. Neviem ci ste si vsimli tak uz teraz tato vlada obmedzuje maximalnu vysku dochodku hranicou priemernej mzdy, co sa sice pri dnesnych smiesnych dochodkoch tyka len malo ludi ale do buducnosti to moze byt celkom zaujimave.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. jún 2011, 12:49
Mal to v programe aj o tom hovoril otvore, že je až 3 milióny madarov na hranici biedy - najmä ich dôchodcovia a že on (ako predseda vlády)nedopustí, aby ludia nemali dôchodok len preto, že EU bankári a MFF šafária s peniazmi daňových poplatníkov ako sa im zapáči. toto síce hovoril otvorene aj Fico, ale v tom čase opozícia vykrikovala ako zmyslov zbavená a vyhrážali sa súdmi a to isté bolo so súkromnou zdravotnou poisťovňou. ved tí pracujú pre holandského investora a ten chcel len zisk a nie naozaj aj reálne niečo robiť pre pacientov. a o akej demokracii ešte stále hovoríte? tá je vtedy ked vládne ten čo dostal vo voľbách najviac %. a okrem toho ak sa len prijímajú zákony cez koaličnú radu tak to nieje demokracia ale je to anarchia a výsmech celej spoločnosti. ved títo lobisti zastupujú len úzku skupinu promiskuitných hercov a herečky - a pár umelcov bez chochmesu. lebo deti a umelci vždy utekajú tam, kde sa im drží strana - inak sa začnú prejavovať tak ako v ČR, že tam dobre platení herci - vyzývali mladých voličov, aby zabili svojich prarodičov. a na takýchto hercov ešte vôbec niekto chodí do divadla či kina a dá im ešte prácu nejaký režisér? iba ich opľuť treba by som ich keby som ich osobne stretla a to isté by som urobila aj našim hercom zbastadeným- kde vietor- tam plášť. kde sú teraz herci a umelci siahnutí, v ktorej krčme im nalievajú? kde zháňajú sponzorov? - na golfe. toto je hnus a špina a nie demokracia pre koho bola určená demokracia? pre všetkých ludí a nie pre bandu umeleckú, falošnú a cirkusantskú. preto dnes nie sú na námestiach v ČR lebo tam nie je Havel veľký umelec a režisér - každý český herec čo mu je vďačný za úlohu v jeho filme sa dnes neukáže medzi ludmi. kde sú všetci umelci a prečo tak pohŕdajú ludmi? našich ani nekomentujem to je škoda reči strácať na túto bandu nenažratú promiskuitnú. Česi tí čo pravidelne a radi chodia do divadla či kina by mohli symbolicky ale účinne odbojkotovať všetky divadlá a kiná. nech vedia aj umelci že ked nebude vďačný aj obyčajný divák - tak nebudú mať ani umelci čo jesť. nech matematici prepočítajú koľko zarábajú niektorí umelci po revolúcii 89 neúmerne a to už nehovorím ako biedne a bez talentu mnohí hrajú.
Obrázok používateľa dusann@post.sk
Dušan Novotný
20. jún 2011, 23:22
Môžem do veľkej miery súhlasiť. Neviem, či je možné hovoriť o znárodnení alebo zrušení II. piliera, ale myslím si, že jedným z riešení pokiaľ ide o dieru Sociálnej poisťovne by mohla byť zmena pomeru odvodov. Nechápem prečo je táto téma ignorovaná a nezaujímavá pre všetkých politikov, ktorí majú skutočný záujem o riešenie tohto problému.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama