Mimochodom

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa znova odkladá. Plány skrížila hospodárska kríza. Ministerstvo kultúry musí šetriť, investičné výdavky pozastavilo zatiaľ do septembra tohto roka. O jej rekonštrukcii rozhodol ešte v roku 2001 vtedajší minister kultúry Milan Kňažko, odvtedy SNG čaká.
Počet zobrazení: 2164
07 www deathdogs net-m.jpg

Pohostinné Slovensko
Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa znova odkladá. Plány skrížila hospodárska kríza. Ministerstvo kultúry musí šetriť, investičné výdavky pozastavilo zatiaľ do septembra tohto roka. O jej rekonštrukcii rozhodol ešte v roku 2001 vtedajší minister kultúry Milan Kňažko, odvtedy SNG čaká. Teraz už nie na príchod Godota, ale na odchod krízy. Lenže zbaviť sa niečoho, čo už prišlo, je ťažké, pretože Slovensko je tradične pohostinná krajina. Ktovie, ako dlho vydržíme živiť krízu? A či sa jej odchodu dožije SNG.

* * *
Nesplnené očakávania
Hitom pre Austrálčanov sa toto leto stala Bratislava a Varšava. Protinožci sa pridali k tým cestovateľom, ktorí si chcú pozrieť dlhé roky exotický svet. Či ale nie sú prekvapení, keď vidia, že aj tu poznáme Coca Colu, Mc Donald, kone máme len pod kapotou, a nie v záprahoch a voda nám tečie z vodovodných kohútikov? Prepáčte, milí turisti, ale my tu žijeme moderne rovnako ako vy, len platy máme o čosi nižšie. Takže tie kaviarne na Hlavnom námestí sú len a len pre vás. Vitajte!

* * *
Už práškujú škodcov...
Keď robili na Záhorí postreky proti komárom, niektorí ľudia, keď začuli „práškovací letadlo“ vybehli pred domy. „Kukajte, už práškujú tých komárov,“ hovoril natešene starší muž susedovi. Ten sa chvíľu vážne díval, a keď nám žlté lietadlo s obrovským hukotom preletelo nad hlavy, znechutene sa otočil so slovami: „No fajne, však aj nás potrávia.“ Idúc do domu už asi nezačul suseda, ktorý so škodoradostným úsmevom odvetil: „No a co? Nezaškodí. Šak i mezi náma je dost škodcov.“

* * *
Konzervatívny ex-liberál Zajac putuje do Česka
Exminister zdravotníctva za liberálnu ANO Rudolf Zajac, momentálne člen mimoparlamentnej OKS, našiel uplatnenie u našich západných susedov. Pre stranu TOP 09 (Tradícia, Zodpovednosť, Prosperita), odídencov z Topolánkovej ODS, by mal podľa Aktualne.sk pomáhať v oblastiach ktoré ovláda, teda napríklad v sociálno-zdravotnej ochrane občana. Podľa jeho slov sú ľudia v novej českej strane „zárukou istej konzervatívnosti, nie nejakého bezbrehého liberalizmu, ale súčasne nie ortodoxného konzervativizmu. To je tá tradícia.“ Od liberalizmu, aký predvádzala za svojej vlády strana ANO aj s Rudolfom Zajacom, je to rozhodne len krôčik k tradičným hodnotám a konzervativizmu. V prípade úspechu strany TOP 09 sa môžu Česi tešiť na typické 20-korunáčky u lekárov, privatizovanie nemocníc a kšeftovanie s kultúrou. Zdravý rozum by v tom prípade odišiel na dovolenku niekam za hranice Českej republiky.

* * *
Daniel Lipšic a sedem pištoľníkov
Podpredseda KDH Daniel Lipšic má vládny kabinet riadne v zuboch. „Väčšina sú na Slovensku slušní ľudia. Potom máme skupinku parazitov: mafiáni, chytráci, skorumpovaní politici a ich lobisti. Tí klamú, kradnú a podvádzajú,“ vysvetľuje národu Lipšic. Zároveň sa zamýšľa, ako popri záhorských komároch a tatranských lykožrútoch vypráškovať zo Slovenska aj bratislavských „vládnych parazitov“. Ako možné riešenie mu napadá oživiť legendy filmového plátna – sedem statočných. „Keď ľuďom v tej mexickej dedine bolo zle a mali tam parazitov – výpalníkov, tak si najali siedmich statočných, ktorí to tam vyčistili. Dnes si ľudia síce nenajímajú pištoľníkov, ale politikov prostredníctvom volieb.“

Členovia vlády by mali posilniť ochranku, aby onedlho neskončili v spodnej bielizni v lietadle podobne, ako nedávno zvrhnutý prezident Hondurasu. Keď si totiž (niekoľkí majetní) občania najmú siedmich opozičných politikov, aby vyčistili vládu od „škodcov“, môžeme očakávať, že sa budú tasiť kolty ako na divokom Západe. No ak Lipšic pasuje seba a svojich kolegov v opozícii za „ničiteľov škodcov“ naozaj len v záujme zvýšenia preferencií, držíme mu palce. Potom budú budúcoročné voľby vyzerať ako súboj „superhrdinov“, do ktorého Smer zrejme nominuje Jánošíka, SNS exhumuje sitnianskych rytierov a opozičný blok, ako sa patrí, amerických pištoľníkov. Aj keď viac ako sedem statočných by im svedčalo sedem trpaslíkov.

* * *
Mámo, svaž mi můj ranec... Známy český folkový pesničkár a básnik Jaromír Nohavica v poslednej dobe komentuje aktuálne dianie v politike prostredníctvom pesničkového blogu. Ide o spievané komentáre, ktoré zverejňuje každý pondelok na internetovej stránke Virtually.cz. Po hite Pane prezidente si tentoraz zobral na mušku voľby do Európskeho parlamentu a zložil pieseň s názvom Mámo, svaž mi můj ranec (je ze mě europoslanec). Všetkým tak dal najavo, čo si o zástupcoch v Bruseli myslí. Výstižne, s ľahkosťou a trefne, ako to dokáže len málokto. Ani uraziť sa nemôžete.

Za mrzký peníz a do cizí země
Chápete vůbec lidi jak teď je mě
jak velká cena bude zaplacena
prdel od lavic celá otlačená.


Monika Martišková, Braňo Ondruš, Michal Feik, Eva Blažeková

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984