Reklama
Reklama

V liekoch vláda presadzuje kšeftárske praktiky

Česi práve prevzali tie zákazy, ktoré v platnom zákone máme, a ktoré nový zákon chce zrušiť. V Poľskú to prijali 12. mája a idú ešte ďalej. Vernostné systémy sú obchodníckym postupom využívajúcim princíp seba odmeňovania klienta na základe rastúcej a kumulovanej spotreby, ale poslaním lekárenstva by malo byť poskytovanie odborných služieb, aby ľudia zbytočne lieky nebrali.
Počet zobrazení: 1472
lekaren-police-lieky-Laurie Chipps.jpg

Minister Uhliarik v príprave zákona ignoroval zásadné pripomienky komory lekárov. Napríklad o stanovení presnej zodpovednosti lekára vo vzťahu k predpisovaniu generických liekov. Formulácia v novele spôsobí, že lekár sa až po mesiaci a pol dozvie, aký konkrétny liek jeho pacient v lekárni dostal. Keď tento pacient bude mať po inom lieku komplikácie, nežiaduce účinky, bude mu to už asi zbytočné. Novela tak prináša riziko predávkovania pacienta dvoma a viac preparátmi účinnej látky a tak isto nedostatočne rýchlej reakcii na zmenu lieku pri alergii alebo iných nežiaducich účinkoch.

Komora tiež nesupela, aby zákon umožnil predpisovanie liekov u nezmluvných poskytovateľov do výšky určeného limitu. V návrhu je len ustanovenie o predpise liekov pri poskytnutí neodkladnej starostlivosti, čo nepomôže riešiť situáciu, kedy si pacient slobodne vyberie nezmluvného lekára. Ide najmä o lekárov, s ktorými od 1. 4. a od 1. 7. 2011 zdravotné poisťovne odmietli uzavrieť zmluvu, pričom nepostupovali podľa jasných a spravodlivých pravidiel. Ďalšie riziká generickej preskripcie z pohľadu lekárov sú potenciálna strata kontroly nad liečbou, pre pacientov je to ohrozenie liečebného režimu, pacient často neviem, čím je vlastne liečený a tento problém býva najmä u starších pacientov. Pre lekárne zodpovednosť za nežiaduce účinky lieku a keďže máme s rovnakou účinnou látkou 15 aj 20 liekov, predstavte si, ako to bude vyzerať v lekárni, keď bude lekárnik staršiemu pacientovi vysvetľovať 20 rôznych liekov, aké sú pri nich doplatky, aké sú ich nežiaduce účinky atď.
 


Špekulácie tu nemajú čo hľadať

Osobitnou kapitolou novely je legalizácia tzv. vernostného systému, čiže poskytovanie zliav, ako aj zrušenie obmedzenia udeliť povolenie na prevádzku iba jednej lekárne a jednej pobočkovej lekárne. Podľa dôvodovej správy sa pri znižovaní cien priamo úmerne znižuje výška úhrady poisťovne a poistenca. Čiže výška spoluúčasti poistenca je percentuálna. Lenže to je v rozpore s navrhovaným znením § 23 ods. 8, že v prípade uplatnenia tzv. vernostného systému „nemusí zostať zachovaný pomer úhrady zdravotnej poisťovne a úhrady poistenca ustanovený osobitným predpisom“.

Definície tzv. vernostného systému nahrádzajú v súčasnosti platnú reguláciu obchodných aktivít, ktorá neumožňuje verejnej lekárni bonusovať pacienta za spotrebu liekov predpísaných na lekárskom predpise, ktorá bola podotýkam schválená v roku 2009 128 hlasmi poslancov koalície aj opozície, čiže ideme teraz rušiť to, čo v roku 2009 malo podporu 128 poslancov koalície aj opozície. Okrem toho vo februári 2011 terajší poslanci súhlasili s pripomienkami prezidenta SR a v opätovnom hlasovaní 85 hlasmi odmietli pozmeňujúci návrh poslanca Viliama Novotného s podobným obsahom.

V Národnej rade boli k tomu odzneli argumenty z Kanady, USA, Nórska - poukazovali na riziká neodôvodneného používania liekov a zvýšenia ich spotreby, aký význam majú pre deficitné zdravotníctvo ustanovení, ktoré so sebou nesú riziko zvyšovania neodôvodnenej spotreby liekov. Navyše 21. júna 2011 Česká republika doslova prevzala do legislatívy naše ustanovenia o zákaze bonusovania receptových liekov, čiže Česi práve teraz prevzali presne tie zákazy, ktoré v platnom zákone máme, a ktoré nový zákon chce zrušiť. V Poľskú takúto legislatívu prijali 12. mája 2011 a idú ešte ďalej, keď zaviedli striktnú reguláciu formou pevných nákupných a predajných cien liekov, ktorých nedodržanie nie je sankcionované pokutou, ale väzením. Vernostné systémy sú obchodníckym postupom využívajúcim princíp seba odmeňovania klienta na základe rastúcej a kumulovanej spotreby, ale poslaním lekárenstva aj zdravotníctva by malo byť poskytovanie odborných služieb vedúcich k eliminácii spotreby liekov. Čiže nemali by sme radšej zaviesť legislatívne ustanovenia, ktoré budú pacienta motivovať spotrebovať iba toľko liekov, ktoré naozaj potrebuje?

Vernostné systémy sú notorickou témou subjektov, ktoré v lekárenstve nevidia poskytovanie odborných farmaceutických služieb, ale iba čistý obchod. Je teda zmyslom liekovej legislatívy podpora týchto aktivít? Prezident Českej lekárnickej komory dr. Havlíček povedal, že v povedomí spoločnosti je snaha o etický výkon lekárnickej profesie vnímaná ako naivita chudobných, zatiaľ čo kšeftárske praktiky sa hodnotia ako progresivita šikovných. Zákon o liekoch by mal na prvé miesto postaviť odbornosť farmaceuta a službu pacientovi, špekulácie v ňom nemajú čo hľadať.


Porušovanie predpisov – vzor pre legislatívu

Iným problémom zákona je znižovanie kritérií na odbornosť farmaceuta. Našťastie pôvodný návrh ministerstva opätovne znížiť kvalifikačné predpoklady na výkon činnosti zodpovedného farmaceuta iba na dva roky praxe bez príslušnej špecializácie neobstálo v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Aj tak však trojročná prax bez kvalifikačnej atestácie je v porovnaní s inými zdravotníckymi povolaniami, ako aj okolitými krajinami najnižším odborným kritériom. Pritom pri predpise generík má byť lekárnik ten, ktorý pacientovi dá vysvetlenie, ktorý mu poradí, aký liek má daný pacient vziať. Navyše podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti poznáme 21 zdravotníckych povolaní a výkon činnosti odborného zástupcu v každom z nich je závažnou a zodpovednou činnosťou, preto zákon požaduje uvedenie jeho mena v povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ale v prípade farmaceutov to platiť nemá. Čiže na jednej strane sa farmaceut stáva naozaj veľmi dôležitým momentom, ktorý musí zvážiť, poradiť pacientovi a preberá aj časť zodpovednosti, na druhej strane sa uľahčujú podmienky na výkon tejto činnosti tak, že sa znižujú kvalifikačné predpoklady a odborných znalosti pri poskytovaní tejto činnosti.

Vernostné systémy, zníženie úrovne podmienok pre odborných zástupcov, či kvalifikačné kritériá, to všetko predstavuje zásadné zmeny, ktoré vytvárajú neštandardne výhodný priestor pre realizáciu výhradne prevádzkovateľom sieti verejných lekárni. Tento zámer potvrdzujú aj ustanovenia, ktoré umožňujú povolenie neobmedzeného počtu verejných lekární v rámci jedného správneho konania. V medializovaných vyjadreniach predstaviteľov ministerstva zdravotníctva bol tento postup obhajovaný argumentáciou o existencii siete lekární, napriek tomu že súčasný zákon umožňuje jednej právnickej a jednej fyzickej osobe iba povolenie na jednu lekáreň, čiže porušovanie a obchádzanie zákona teraz sa namiesto sankcie legalizuje.

V slovenskom lekárnictve sa často porušujú aj iné predpisy, vydávajú sa viazané lieky bez lekárskeho predpisu, v lekárňach pracuje nekvalifikovaný personál, nepripravujú sa individuálne pripravované lieky, či nedržiavajú sa predpisy správnej lekárenskej praxe. Teda má ministerstvo zdravotníctva v úmysle legalizovať aj tieto nelegálne aktivity?

Autor je podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo (Smer-SD) a bývalý minister zdravotníctva

Foto: Laurie Chipps

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
12. júl 2011, 10:09
Vernostné systémy sú notorickou témou subjektov, ktoré v lekárenstve nevidia poskytovanie odborných farmaceutických služieb, ale iba čistý obchod. Je teda zmyslom liekovej legislatívy podpora týchto aktivít? Prezident Českej lekárnickej komory dr. Havlíček povedal, že v povedomí spoločnosti je snaha o etický výkon lekárnickej profesie vnímaná ako naivita chudobných, zatiaľ čo kšeftárske praktiky sa hodnotia ako progresivita šikovných.

ze takto pravica uvazuje nielen v cechach, ale aj na slovensku je jasne uz davno. divim sa vsak ludom ktori to vedia alebo aspon tusia a napriek tomu podlahnu medialnym manipulaciam a ked pride hodina volieb, tak zvolia tych, ktori na nich sprosto zarabaju...
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
12. júl 2011, 11:40
Bývalí ministri /Raši a Valentovič/ Ficovej vlády za 4 roky nespravili v zdravotníctve vôbec nič. Ani nevedeli čo majú spraviť. Zdravotníctvo, presne ako celá spoločnosť, sa potrebuje malými krokmi vymaniť vymaniť z ilúzie, že štát sa o nás postará napriek tomu, že my sa budeme k nášmu zdraviu starať ako my chceme. Uverejniť článok p. Rašiho na tému zdravotníctva je hanba, presne ako jeho ministrovanie.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. júl 2011, 11:46
svojho casu boli peniaze aj na skolstvo aj na zdravotnictvo, aj na dochodky, aj na mlade rodiny - dnes nie su - este aj statny dlh 32miliard evri !!!

kdepak modri soudruzi udelali chybu?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. júl 2011, 22:50
ale coby, spravilo a vela. lekarnictvo sa stalo uzasnym biznisom, je ich pomaly tolko ako krciem. a pre lekarov bolo uplne najsamlepsie to, ze predpisovali presne ten liek, ktory im ponukla za zaujimave vsimne farmaceuticka firma. a lekarnik vydal takyto liek, aj ked babka mohla dostat lacnejsi s takou istou ucinnou latkou. ved predsa ked sa tak lekarnici rozmohli, urcite vedia posudit ucinne latky a pripadne veldjasie ucinky resp. kontraindikacie s inymi liekmi. tam je pes zakopany, toto najviac stve lekarov. uz nebudu chodit farmacuticke firmy za nimi, nebudu konferencie v rijudežanéru...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. júl 2011, 09:55
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
13. júl 2011, 10:21
zajac oddlzil zdravotnictvo. fakt. fico sa zatrajal ze Veritela preskuma a ze vyvodi dosledky. fakt. nic sa nestalo. fakt. moje vysvetlenie - nic nenasiel. odvtedy sa nemocnice vedeli zase krasne zadlzit. fakt. stroje a material sa nakupuje uzasne predrazene. fakt. ludia za fica zacali davat do zdravotnictva o polovicu viac penazi. fakt. nevidim ziadne zlepsenie. fakt. a kto hra prim v lekarnickom biznise - to si zistite sami.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. júl 2011, 13:45
je to len Paškov poskok. Bez Pašku sa za minulej vlády nemohlo v podstate nič do nemocníc kúpiť. On určoval dodávateľov aj ceny.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. júl 2011, 21:57
zabrzdený človek
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. júl 2011, 22:58
skoro všetky rezorty.Navyše sa postarali o problémy bývania,školstva atď. Naozaj, takáto mizéria v oblasti zdravotníctva nebola na Slovensku ani počas 2.sv.vojny. Dokonca sa niektoré nemocnice v tom čase aj postavili. Uvážme aký bol stav hospodárstva a životnej úrovne na Slovensku po vojne ? Cesty, mosty, fabriky...všetko zničené, obytné domy taktiež, prídelový systém nielen na potraviny, a predsa tí prekliati komunisti za 40 rokov to Slovensko pozdvihli.Priemyselná ndustrializácia a rozvoj poľnohospodárstva, investície najmä najmä v chudobných regiónoch Orava, Východné Slovensko a vôbec v oblastiach, ktoré zaostávali zmenili Slovensko a životná úroveň občanov sa sústavne zvyšovala. Keby existovala komparatívna analýza 20 ročného vládnutia 1945-1965 a 1989-2008, ukázalo by sa kto je kto. Veď modráci zdedili Slovensko v rozmachu,nulová nezamestnanosť,bez zadĺženosti, nikto nenosil preukaz zdravotnej poisťovne-a každý bol ošetrený aj lieky dostal zadarmo. Stačil OP. Načo sú nám zdravotné poisťovne ? Tam sa stráca najviav peňazí. Nie lekári, ale naši drahí manažéri v poisťovniach rozhodujú o našom zdraví.Keby sme boli seriózne a viac informovaní nielen o nákladových položkách nemocníc, ALE zdravotných poisťovní tak prehľadne, že poznáme aj ich ročné náklady na prenajaté budovy a ich vnútorné zariadenie,mzdové náklady(najmä osobné platy špičkových manažérov)náklady na autá, technické vybavenie kancelárií atď., to by bola téma. Navyše, náklady na lieky. Prečo celú 1/3 všetkých nákladov musia zhltnúť obchodníci s liekmi ? Konkrétne distribútori (veľkoobchodníci) s liekmi si prisvojujú až 11% z výslednej ceny liekov- hoci krabičku ani nevidia ? Zvyšných vyše 20% ide lekárňam. To je kšeft ! Údajne aj Rudolf Zajac (exminister zdravotníctva SR) je tiež distribútorom liekov. Najmä úlohu distribútora by pokojne mohol vykonávať jeden útvar MZSR.Tam sa točia veľké peniaze, tam je únikový kanál financií.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. júl 2011, 23:25
to isté. Tento náš Jednokto v podstate len omieľa čo napíšu iní. Nevie, že patentované lieky a lieky po skončení patentovej ochrany(tzv.generiká) nie sú jedno a to isté, aj keď je tam rovnaká účinná látka. Musím poznamenať, že udelenie nového patentu na liek s rovnakou účinnou látkou MUSÍ vždy vykazovať vyššie účinky a musí byť riešením novým, a to celosvetovo. Ináč patentový úrad ktoréhokoľvek štátu by musel patentovú prihlášku zamietnuť. Tá novosť sa často prejavuje v tom, že rovnakú látku spracuje teplotne pri presných hodnotách pod iným tlakom, pri inom osvetlenía pod. Niekedy firma žiada o udelenie patentu kde niektoré hodnoty správne uvedie, ale niektoré vôbec neuvedie a ponechá si to len pre seba ako KNOW-HOW.Takýto utajený doplnok môže byť spolu s patentom aj predmetom licencie. Pravdu ale má v tom, že farmaceutické firmy neskutočne, až zločinne zneužívajú svoje postavenie.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. júl 2011, 08:30
Vynechám nejakú malú firmičku, ale neviem, či vo farmaceutickom priemysle taká existije. Väčšinou ide o nadnárodné kolosy, s obrovským dosahom, najmä na hospodárenie štátov s verejnými financiami, keďže na lieky ide jedna tretina až polovica prostriedkov určených pre zdravotníctvo. Nehovoriac o celosvetovom mrhaní prostriedkov na lieky pri vyvolaných panikách okolo epidémií, pandémií, akou bola aj panika okolo prasacej chrípky. Vlády nakúpili za ťažké milióny vakcíny, v množstve prípadov väčšina išla do košov. Od súkromnej firmy, bažiacej po zisku, možno očakávať, že bude podnikať akcie, aby jej lieky išli na dračku. Bez ohľadu na ich skutočnú potrebu. A potom sa čudujeme, že život celosvetovo je čoraz drahší, problémovejší, keď sa zdroje mrhajú takýmto neproduktívnym spôsobom. Preto takéto veľké firmy, s takým veľkým dosahom, môžu byť buď štátne, alebo dokonca vo vlastníctve globálnej správy.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. júl 2011, 09:22
absolutna hlupost! za zajaca boli okrem ineho sprivatizovane ceresnicky v zdravotnictve. to znamena, ze ak chcete vysetrenie na cukor v krvi, sukromna biochemia vam nanuti vysetrenie dalsich 10 markerov, za co samozrejme treba zaplatit 10 krat viac. nabalovanie sukromnych firiem je take nehorazne, ze dnes je nase zdravotnictvo ako studna - mozte tam peniaze hadzat lopatami, nepomoze to, nezlepsi zdravotnu starostlivost, lebo sukromne firmy okamzite odsaju vsetky volne financne prostriedky...

kauza Veritel: jedna vec je vediet ze niekto kradol, tuneloval, druha vec je postavit ho pred sud a dokazat mu to...
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
16. júl 2011, 21:49
pre dobrocana ten exkurz do generik bol o com? co to ma spolocne s tym, ze pokial ide o ucinnu latku, tak naozaj velmi casto mame na vyber medzi drahsim a lacnejim liekom. ak nejaky lacnejsi liek ma tu istu ucinnu latku a vedlajsie uinky trivialne tak preco by babka mala platit viac len preto, lebo lekar jej predpisal presne tento liek, aby mohol ist do ria? ak je povedzme vedlajsim ucinkom pri lacnjsom lieku vplyv na plodnost tak pre 70 rocnu babku to je fakt podstatne...
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama