Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Nízke mzdy škodia všetkým

Nízke mzdy sú jednou z príčin vysokých verejných dlhov. Vlády sa naháňajú za znižovaním výdavkov  namiesto toho, aby sa zamerali na efektívne zvyšovanie príjmov. Nepatrné zvýšenie platov by mohlo významne zvýšiť zdroje v Sociálnej i v zdravotných poisťovniach. V  terajšej situácii štát či samospráva nemôžu šetriť tak, že by aspoň časť platieb za verejné služby preniesli priamo na ľudí.
Počet zobrazení: 2432
SOS-Jayel Aheram.jpg

Tí by však boli prví na rane a nejde len o ľudí, ktorým firmy platia práve minimálnu mzdu. V momente, keby títo ľudia nemali zákonom garantovaní ani minimálny príjem, dostali by sa pod tlak, aby pracovali za menej, než dnes. Ak berieme do úvahy, že nízke mzdy sú z regionálneho hľadiska najmä tam, kde je miera nezamestnanosti vysoká, ľudia by nemali na výber. Lenže „ochota“ týchto ľudí pracovať za nižšie platy by sa synchrónne preniesla aj na ľudí, ktorí dnes zarábajú viac, než je zákonom stanovené minimum. Tlak na mzdy by sa stal celoplošným, výnimkou by bola len taká práca, pri ktorej sa vyžaduje vysoká kvalifikovanosť.

Samozrejme, firmy tvrdia, že to tak nie je a zrušenie zákonnej minimálnej mzdy by nevyužili na znižovanie najnižších platov. Lenže, ešte som nestretol človeka, ktorý by presadzoval znižovanie kritérií, pričom by terajšie nechcel podliezať. Ak zamestnávatelia nechcú platiť svojim pracovníkom menej ako doteraz, prečo im existencia minimálnej mzdy prekáža? Mimochodom, podiel zamestnancov, ktorí pracujú za minimum v poslednom období mierne narástol, čo je nepochybne reakcia na rastúcu nezamestnanosť – čím viac ľudí bez práce, tým viac ochotných pracovať za málo peňazí.
 


Slabé príjmy zabíjajú ekonomiku

Tlak proti minimálnej mzde prezrádza neschopnosť či neochotu manažérov v niektorých odvetviach hospodárstva udržať či zvýšiť konkurencieschopnosť svojich firiem inak, než nízkymi mzdami. Aj zámerom vlády pri novele Zákonníka práce bolo predovšetkým zníženie nákladov podnikov na ľudí, ktorí pre ne pracujú (či už ako zamestnanci, alebo v inom vzťahu). Nepochybne to je motivované starosťou o konkurencieschopnosť. Lenže, ak naši manažéri budú môcť neustále využívať barličku nízkych osobných nákladov, umožní im to vyhnúť sa (intelektuálne, vzdelanostne i pracovne) náročnejšej modernizácii a inováciám. A to nielen z hľadiska technológie výroby, ale aj z hľadiska riadenia podnikov. Treba otvorene povedať, že toto je choroba slovenskej ekonomiky, ktorú nám vo všeobecnosti nepomohol vyliečiť ani príchod zahraničných investorov. Ba mnohí z nich sa prispôsobujú tejto manažérskej mentalite, či dokonca to vyzerá, že práve to ich sem pritiahlo.

Takýto trend však z dlhodobého hľadiska poškodzuje nielen samotné firmy, ale aj slovenskú ekonomiku ako celok. Ako dlho chceme vo svete konkurovať nízkymi cenami a chabou kvalitou? Nečudujme sa, že niektoré spoločnosti od nás po vyčerpaní daňových prázdnin a investičných stimulov okamžite odchádzajú – veď štátov s nízkymi mzdami a nekvalitnou produkciou je vo svete mnoho.

Nízke mzdy však poškodzujú slovenskú ekonomiku aj inak – nízkou kúpyschopnosťou obyvateľov. A zrušenie zákonnej minimálnej mzdy by viedlo k jej ďalšiemu zníženiu. Predstavte si však manželskú dvojicu s troma, či len dvoma deťmi, ktorá zarába necelých 600 € (čistého) dokopy. Čo si môžu z takého príjmu reálne dovoliť? Okrem výdavkov na bývanie a stravu (výlučne najlacnejšie – teda zväčša z dovozu – a málo kvalitné potraviny) možno zvládnu občas kúpiť oblečenie a nevyhnutné veci do školy. Ale nemôžu chodiť do reštaurácie (na zmrzlinu len výnimočne), nedovolia si návštevu kina, divadla, koncertu, nekupujú nič na čítanie. Nedovolia si zaplatiť normálnu dovolenku ani na Slovensku, ani žiadne drobné opravy a servis – to všetko si robia sami, alebo za pomoci príbuzných.  Toto všetko zabíja najmä miestnu ekonomiku a drobných podnikateľov, živnostníkov, ktorí ponúkajú práve drobný predaj, služby na voľný čas či rôznu údržbu a servis.


„Obeťou“ sú aj verejné financie

V neposlednom rade to negatívne zasahuje aj časť väčších domácich producentov (napr. poľnohospodárstvo a potravinárstvo). Nedávno som na jednom spravodajskom webe čítal o „protikrízových“ odporúčaniach známeho nemeckého ekonóma Nemcom – hovoril im, aby sa usilovali kupovať domáce výrobky a služby. Hoci sme oveľa menší štát, slabý domáci dopyt nás robí absolútne závislými od globálneho vývoja a neumožňuje nám aspoň zmierňovať dopady na našu ekonomiku ani len v prípadoch malých (globálnych, európskych) výkyvov.

Nemožno zabúdať ani na to, že práve naše nízke mzdy sú jednou zo skutočných dlhodobých príčin vysokých verejných dlhov. Vlády (minimálne v euroatlantickom priestore) sa teraz ako zhypnotizované naháňajú za znižovaním výdavkov - aby tak dosiahli lepšie „hospodárske výsledky“ – namiesto toho, aby sa zamerali na efektívne zvyšovanie príjmov. „Klasickým“ príkladom sú sociálne a zdravotné odvody, ktoré tvoria hrozivý podiel z platov, ale v absolútnych sumách ďaleko zaostávajú za „vyspelým Západom“. Pritom len relatívne nepatrné zvýšenie platov na celom Slovensku (spolu s poklesom nezamestnanosti) by mohlo významne zvýšiť zdroje v Sociálnej i v zdravotných poisťovniach.

V našej terajšej situácii však nielenže peniaze vo verejných rozpočtoch objektívne chýbajú, ale štát či samospráva ani len nemôžu šetriť tak, že by aspoň časť platieb za verejné služby preniesli priamo na ľudí. Lebo z nízkych miezd žiadne nové poplatky neutiahnu. Zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby tak zvyšujú dlhy, alebo upadajú, čo vedie k rastu nezamestnanosti, zvýšeniu chorobnosti, prehĺbeniu chudoby, horšej vzdelanostnej úrovni spoločnosti.


Rast miezd zaostáva za produktivitou

Napokon, naivnou je predstava, že ešte nižšia minimálna mzda by skutočne pomohla zamestnanosti. A to ani v kombinácii so zníženým sociálnymi dávkami. Rozhodujúci totiž nie je rozdiel medzi dávkami a minimálnym zárobkom, ale fakt, či si človek poctivou prácou zarobí naozaj na dôstojný život pre seba a svoju rodinu. Ak nie, bude hľadať iné zdroje obživy. A ak na to nebudú stačiť sociálne dávky, bude kradnúť v akejkoľvek podobe – doslova, alebo nelegálnou prácou, účasťou na organizovanom zločine a pod.

Tieto argumenty hovoria nielen v prospech zachovania minimálnej mzdy (čo je napokon štandardné európske riešenie), ale aj v prospech jej reálneho kontinuálneho zvyšovania. Samozrejme, nikto nemôže chcieť, aby jej výška nevychádzala z istých objektívnych kritérií, predovšetkým musí odrážať produktivitu práce. Toto už je trochu iná téma, ale väčšina by bola prekvapená, o koľko zaostáva rast miezd na Slovensku za rastom produktivity ľudí, ktorí z nich musia živoriť. A prejavilo sa to najmä v čase krízy.

Faktov na obranu minimálnej mzdy je dosť. Aj tak už dnes predstavuje to minimum, čo ešte štát garantuje vlastným občanom, ktorí majú minimálne šance získať niečo navyše. A preto dávajú aj top-manažérom lekcie efektivity, keď z tohto minima musia vyťažiť maximum, aby vôbec mohli prežiť.

Autor je podpredseda Výboru NR SR pre sociálne veci (Smer-SD)

Foto: Jayel Aheram

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
11. august 2011, 09:43
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
11. august 2011, 10:36
Pre zamestnavatelov neni ani tak problem vysky min. mzdy, problem je v jej nadviazanosti na odvody. Sam viem porovnat, ze administrativnym opatrenim sa zvysila min, mzda, ale ja som uz nedokazal nasledne zvysit svoju cenu za sluzby. Cize v prvom rade treba oddelit vysku min. mzdy od odvodov. Kym to tak bude, stale sa budu rozni podvodnici brojit proti vyske min mzdy so zastupom drobnych zivnostnikov...
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
11. august 2011, 13:53
čo dodať k článku. už len maličkosť, ktorá ešte stále uniká novinárom - čo slúžia bohatým a mocným. zatiaľ v UK, aby som bola presná v Anglicku - reční -iba predseda vlády D. Cameron. ked skončí so svojimi drístami - tak ešte chvíľu potrvá ticho pred búrkou, ktoré už sťažuje dýchanie ludí. ale ked bude požiadaná -kráľovná UK Alžbeta II, aby vyšla na balkón Buckinghamského paláca a ukľudnila svojich poddaných.... už to bude to isté - ako ked sa vybral cisársky pár Japonska -utíšiť a povzbudiť svojich poddaných po vlne cunami. cunami sa nedá presne načasovať ani presne odhadnúť sila a dopad ničivých vĺn, ale dopad škrtov pravicových vlád - pocítime všetci bez výnimky. samozrejme okrem tých - čo majú bunker kedysi v daňových rajoch. už som to sem písala v k inej téme..... v čase veľkej a pompéznej dobre načasovanej svadby princa Wiliam a neurodzenej ale náramne bohatej nevesty. respektíve šľachta poľavila zo svojich nárokov, pretože nevesta je tentokrát bezpredmetná a nepotrebujú ju vôbec k ničomu. ( podľa presných pravidiel a času -slobodomurárskej lóži - starej potuchnutej šľachty, ktorá sa množila zásadne len medzi sebou ako faraóny. ibaže obmedzili množenie medzi bratom a sestrou , matkou a synom, otca a dcéry. na bratancov a sesternice, netere a synovcov.) už vtedy(29.4.2011) "čosi" - nesedelo so starou tradíciou Británie. síce bolo toho viac čo sa nedodržalo podľa tradícii UK. ale jedna vec- stojí za povšimnutie-.... nepozvali po prvýkrát vo svojej histórii - bývalých premiérov krajiny(labouristickej strany). tu nejde o to, či sa boli najesť na svadobnej hostine..... ale táto bašta kráľovských privilégií (platených z daní občanov UK)....už dávno slúži pravdepodobne starým vojnovým intigánom s fašistickým rodokmeňom na svojom rodnom liste. aj "tieň" jej veličenstva manžel Filip sa drží v úzadí, ale akosi zabúda na svoje grécke korene - alebo žeby nezabúdal? a potrebuje ako 90 ročný starec - získať to - čo mu bolo odňaté v roku 1973 gréckym ludom?.... ješitný starec? alebo má viac filipa ako ukazuje verejnosti? a už je jednou nohou v hrobe - a tak nie vojnou fyzickou, ale...finančnou vojnou - môže získať viac, ako aby sa zdalo na prvý pohľad. a možno má ešte stále svojich verných sluhov... len nepoznáme mená a nevidíme ich tváre na obrazovkách TV. nie, nie je ich vidno, lebo oni tie média vlastnia do slova a do písmena. do posledného redaktora, ktorí ešte prežili vďaka svojej lojálnosti k bohatým a mocným sveta. hovorí sa, že všetko so všetkým súvisí. skúste trochu ponamáhať mozgové závity a pochopíte súvislosti, prečo sme boli predaní - ako lacná pracovná sila z východného bloku... a prečo sa tak veľmi žiada rozpočtová zospovednosť štátov. dnes nás znova stračia krízou a bude sa prepúšťať oficiálne -pre krízu vo svete. budú sa zmrazovať platy - tiež oficiálne pre krízu vo svete. aby si ludia - tútovládu - v tejto krajine nespájali so zdaňovaním, zdražovaním a zbedačovaním svojich vlastných občanov. je len logické, že takto to bude neustále prezentované.oficiálne to nebude - Radičová, Mikloš či Dzurinda, Lipšic, Miháľ, Miškov . to nie, ... oficiálne to bude svetová kríza.... a my to budeme musieť akceptovať ako dielo Náhody. všetko bude prezentované ako - dielo náhody - a všetko bude legálne odsúhlasené.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
11. august 2011, 23:09
Treba však vedieť aj to, že

1. Nízka spotreba domácností vyvolaná nízkymi mzdami dnes našich zahraničných investorov, ba ani domácich podnikateľov až tak netrápi - pretože investori (snáď s výnimkou operátorov mobilných sietí) prevažnú svoju produkciu vyvážajú za hranice slovenskej ekonomiky a nízke mzdy im iba pomáhajú dosahovať kladné ekonomické výsledky.

2. Koho by mali "mrzieť" nízke mzdy, to je minister financií, pretože vyberie menej na odvodoch a zároveň klasajúci dopyt domácností spôsobí nižší výber DPH a spotrebných daní. Ale nemrzí ho to, viditeľne nie.

3. Nízke mzdy nie sú spojené s nekvalitou. To je omyl. Treba to už nahlas povedať, že nízke mzdy sú VYKORISŤOVANÍM slovenskej pracovnej sily. Pretože za nízke až minimálne mzdy odovzdávajú pracovníci veľmi preverovanú a všetkými možnými kritériami kvalitiy certifikovanú produkciu, ktorá by o 50 km západnejšie od Bratislavy alebo v starých krajinách EU musela byť vyrábaní oveľa drahšie.
Znejú mi pamätné slová šéfa mladoboleslavského Volkswagenu, keď povedal, že ak by v Škodovke zvýšili mzdy na nemecký priemer, firma by sa dostala do červených čísel. To povedal ale už dávno.

Braňo, poslanecký prieskum môžete urobiť aj v tých nadnárodných obchodných sieťach maloobchodu, kde našinec nechá za potraviny majlant. To by ste sa čudovali, za aké mzdy tam pracujú predavačky v celodenných službách. A ak im zákon "zaručí" minimálnu mzdu, môže sa stať, že vykorisťovanie doteraz skryté vo fabrikách bude viditeľné v každom väčšom obchode.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. august 2011, 09:15
tak je to aj ,som presvedceny myslene.Co riesi minimalna mzda? Co riesi vyska minimalnej mzdy? Preco sa bavime o minimalnej mzde? Co to je z nasho pohladu minimaslna mzda ? Vsetok tento teater je o neludskosti.O neludskom privlastnovani si vysledkov prace inych .O neludskom zdierani az na hranu prezitia a reprodukcnej schopnosti pracovat pre parazitov.O nasej (nevedomej?) neludskosti akceptovat vykoristovanie az po tuto hranicu.Co zmeni minimalna mzda na postaveni tych co ju poberaju? Co zmeni pre tych co nemaju to "stastie" poberat co i len tu minimalnu mzdu ? Nic, okrem ich pripadnej vymeny.Bavme sa o ludskosti.O tom ako dosiahnut aby sme tu minimalnu mzdu nepotrebovali.FORUM O LUDSKOSTI PZV , Brana i vsetkych poctivych laviciarov ocakava.
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
13. august 2011, 17:07
"Nepochybne to je motivované starosťou o konkurencieschopnosť. Lenže, ak naši manažéri budú môcť neustále využívať barličku nízkych osobných nákladov, umožní im to vyhnúť sa (intelektuálne, vzdelanostne i pracovne) náročnejšej modernizácii a inováciám. Samozrejme, nikto nemôže chcieť, aby jej výška nevychádzala z istých objektívnych kritérií, predovšetkým musí odrážať produktivitu práce. Toto už je trochu iná téma, ale väčšina by bola prekvapená, o koľko zaostáva rast miezd na Slovensku za rastom produktivity ľudí, ktorí z nich musia živoriť." ***************** Ja nie som vôbec prekvapená, ale opäť neviem pochopiť o čom poslanec Ondruš píše? Pomohla som si Marxovým Kapitálom, aby som pochopila, resp. pomohla pochopiť Ondrušovi, čo je to extenzita, intenzita a produktivita práce? Marx v prvého zväzku Kapitálu v 15 kapitole: Zmeny vo veľkosti ceny pracovnej sily a nadhodnoty (str. 550 nn.) píše: "Relatívne veľkosti ceny pracovnej sily a nadhodnoty sú určené troma okolnosťami: 1, dĺžkou pracovného dňa, čiže extenzívnou veľkosťou práce; *** 2, normálnou intenzitou práce, čiže jej intenzívnou veľkosťou, takže za určitý čas sa vynakladá určité množstvo práce;*** 3, napokon produktivitou práce takže podľa vývinového stupňa výrobných podmienok to isté množstvo práce za ten istý čas dáva väčšie, alebo menšie množstvo výrobkov." ************ Takže v prehlbujúcej sa kríze je ťažko mysliteľné až nemysliteľné, aby vykorisťujúci buržuji (vlastníci výrobných prostriedkov) investovali do nových technológií, strojov, zariadení a do inovácií riadenia, aby zvýšili produktivitu práce. ******* Takže sa pýtam pána Ondruša ako môže rásť produktivita práce v čase krízy bez nových investícií? Taktiež ma zaujíma, či si on nepletie produktivitu práce s efektívnosťou vykorisťovania? Kedy proletári robia extenzívnejšie = buržuj ich núti robiť dlhší čas (viac hodín, alebo s menej, alebo žiadnymi pracovnými prestávkami na oddych) za ten istý plat, resp. s intenzitou práce = buržuj ich núti robiť rýchlejšie, namáhavejšie, rizikovejšie, často so spevňovaním noriem za ten istý, alebo menší plat!********** RESUME: Ak sa neinvestuje do nových výkonnejších technológií výroby a riadenia, tak sa logický nemôže zvýšiť produktivita práce, ale len efektivita vykorisťovania proletárov (námezdných pracovných "prostitútov" na trhu práce, bez ohľadu na výšku dosiahnuté vzdelanie) predĺžením pracovnej doby a intenzity práce (naháňanie do roboty buržujmi a ich managermi)!!!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. august 2011, 17:37
Znie to lubivo,ludsky... tak je to aj ,som presvedceny myslene.Co riesi minimalna mzda? Co riesi vyska minimalnej mzdy? Preco sa bavime o minimalnej mzde? Co to je z nasho pohladu minimaslna mzda ? Vsetok tento teater je o neludskosti.O neludskom privlastnovani si vysledkov prace inych .O neludskom zdierani az na hranu prezitia a reprodukcnej schopnosti pracovat pre parazitov.O nasej (nevedomej?) neludskosti akceptovat vykoristovanie az po tuto hranicu.Co zmeni minimalna mzda na postaveni tych co ju poberaju? Co zmeni pre tych co nemaju to "stastie" poberat co i len tu minimalnu mzdu ? ********* Presne o tom je to! Minimálna mzda je len snaha o predlžovanie agónie proletariátu v nečinnosti a neuvedomelosti! Je to pomyselné stláčanie "gombíka na zatváranie dverí výťahu" (Zo Žižkovej vtipnej výťahovej analógie) Čiže je to len placebo bez revolučného pohybu más proletariátu! Lenže ak vedenie Smeru na Súmračnej pozostáva takmer výlučne z buržoázie a poslancov z "povolania", tak je to viac než pochopiteľné, že im pôjde o sociálny zmier za každú cenu!!! Postarajú sa takto o zabránenie revolučného procesu vykorisťovaných más a o vlastný blahobyt. Veď z cca 3500 eur sa dá pohodlne slušne vyžiť, ale čo ich potom trápia chudáci, čo robí za 317 eur??? Lenže tým treba stále dokazovať, že o ich almužny buržuji zo vehemntne bojujú Smeru, ide im o ľudí (nie na smeráckých prevolebných plagátoch!), ale výlučne o sociálny zmier za každú cenu? Lebo by ich mohla ľahko vystriedať nová elita v poslaneckých laviciach a to nikto z poslancov z povolania zo Smeru v žiadnom prípade nechce! K drastických reštričným opatreniam pripravovaným na nezamestnaných a dôchodcoch (do nového roku) zo strany terajšej vlády a aspoň akej takej snahy zo strany Smeru o ich zabránenie sa nemienim ani rozpisovať, lebo je to úplná strata času! Pretože Smer na ekonomický neaktívnych občanov z vysoka kašle, lebo tí nerobia na ich blahobyt vo forme privilégií a poslaneckých platov !!!!!!!!!!!
Obrázok používateľa koncek@extel.sk
#6
Peter Konček
14. august 2011, 10:12
Braňo, myslím, že si vystihol jednu z najväčších slabín nielen slovenskej ekonomiky. Ešte by som poukázal na negatívny dopad nízkych miezd na zamestnanosť. Nízke mzdy spôsobujú aj živorenie živnostníkov, malých a časť stredných podnikateľov, ktorí svoju produkciu umiestňujú na domácom trhu. Pri nízkych mzdách nenachádzajú na trhu adekvátneho, solventného partnera. Nerozvíjajú sa a nevytvárajú nové pracovné príležitosti. V zdravej a stabilnej ekonomike práve tento stav vytvára väčšinu pracovných príležitostí. Ešte jedna dôležitá skutočnosť. Malý a stredný podnikateľský stav je naviazaný na teritórium, v ktorom podniká a v zásade neodchádza za daňovým a mzdovým dumpingom do iných destinácií. Ostáva len "maličkosť". Kto to zmení ? Snaha odborov o zvyšovanie minimálnej mzdy na úrovni tesne okolo inflácie nič nerieši a vyznieva trápne. A nehnevaj sa, partia okolo Teba zatiaľ na to tiež nemá.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. august 2011, 09:37
"Snaha odborov o zvyšovanie minimálnej mzdy na úrovni tesne okolo inflácie nič nerieši a vyznieva trápne. A nehnevaj sa, partia okolo Teba zatiaľ na to tiež nemá." *********** V podstate máte pravdu, ale výlučne z pohľadu malo buržujov, ktorému sa zmenšuje možnosť na vykorisťovanie kupujúcich, či už tovarov, alebo služieb, ktoré ponúkajú na trhu insolventnom zákazníkov. ********* Tak ako som viac krát uviedla Smer absolútne nezaujíma sociálna spravodlivosť v primárnej distribúcií! Ešte tak niečo prerozdeliť a hlavne svojím v redistribúcií, tak na to sú celí žhaví (napr. pre lassallovské pseudosociálne podniky.) Navyše odbory namesto totálnej nezávislosti od politikov (v zmysle rigorózneho syndikalizmu) sa dostali pod hegemóniu Smeru (ako výrazne nerovný zmluvný partner), preto nemôžu žiadať viac ako je inflácia, resp. ako im buržuji zo Smeru dovolia. Čo je na týchto následkov nepochopiteľné, keď sa jedná o sériu na seba nadväzujúcich fatálnych systémových chyb.
Obrázok používateľa Anonymný
#7
(neuvedené)
18. august 2011, 10:25
čo Vám bráni založiť si firmu, zamestnať ľudí, dať im plat 2000 ?, alebo, nebuďme malicherní, 3000 ?? Tým by ste ukázali, že to v praxi ide a potom môžte poučovať a rozdávať rozumy. Asi vidíte, že to nezvládnete. Takže trochu ináč. Vaši spolupartajníci Kaliňák, PočJ&Tek a iní sú skvelí podnikatelia (viď ich priznania príjmov). Čo keby ste zverejnili, aké oni dávajú priemerné a minimálne mzdy? Potom by sme videli, ako aj oni berú vážne tie Vaše reči.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
18. august 2011, 10:56
"Vaši spolupartajníci Kaliňák, PočJ&Tek a iní sú skvelí podnikatelia (viď ich priznania príjmov). Čo keby ste zverejnili, aké oni dávajú priemerné a minimálne mzdy?" ************ Veď ten článok je tak smerovaný, aby boli vyššie minimálne mzdy a ľudia si dovolili viac ich služieb využiť smeráckých buržujov. Ak Kaliňakovi a spol. nechodia do reštaurácií zákaznici v masovom počte, tak je to o ničom pre jeho podnikanie. Veď každý má len jeden žalúdok, do ktorého sa zmesti len obmedzené množstvo jedla. Takže relatívne malá bohatá klientela konzumentov ich z "biedy" malého záujmu o ich služby nevytrhne.
Obrázok používateľa Anonymný
#8
(neuvedené)
18. august 2011, 12:15
Pán poslanec spravte poslanecký prieskum v hotelierskej skupine Sorea, ktorú vlastnia odbory a kde odborársky bosovia zarábajú extra platy, zameraný na prieskum platov a spokojnosti zamestnancov. Pripravte návrh zákona, že každý slovák musí zarábať minimálne 2.000 Euro uvidíte ako vám stúpnu preferencie.
Obrázok používateľa dr.ondrej.ludsky@gmail.com
#9
Ondrej Ludský
21. august 2011, 22:46
Ani SMER proti rakovine spoločnosti - NEÚCTE K VLASTNÉMU ŠTÁTU veľa, keď bol pri moci neurobil. Jeho predstavitelia s plnými ústami sociálneho štátu sa ani len nepokúsili odstrániť najväčší nezmysel zavedený po roku 1989. Dva trhy práce - trh práce v privátnom sektore a trh práce vo verejnom sektore. Na svete niet jedného argumentu prečo by mali byť tieto dva trhy rozdielne a až tak. Ak je tu nejaký trh práce tak je len jeden. Ak na ktorejkoľvek pozícií vo verejnom sektore sú vyššie nároky na vzdelanie, znalosti, zručnosti, prax, zrelosť a ak je navyše aj dosah na rozpočet väčší a súčasne aj počet vedených ľudí väčší ako v sfére súkromnej na podobnej pozícií MUSÍ BYŤ AJ PLAT VO VEREJNOM SEKTORE VYŠŠÍ. To je presne ako bola diskriminácia sudcov tak aj diskriminácia zamestnancov verejnej správy bude raz POTRESTANÁ - žalobami na Slovenskú republiku. Nemúdrujte tu SMER-áci a radšej sa pripravujte na dobu keď možnosť vládnuť náhodou dostanete ešte raz.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
25. august 2011, 14:36
Čas,keď sa na tomto území vytvárali skutočné hodnoty je už za nami.Možno Vy, alebo Vaši otcovia vybudovali ropovod a plynovod, následne SPP. Ktoráže vláda ho predala a zisk ide do zahraničia ? Podobne ste vyplatili banky, elektr. rozvody ...a zisk nikde ! Teraz robte ako mulice za 1/3 platy Vašich západných majiteľov. Keby tak oni doma cheli platiť svojich občanov, Tí by ich vyhnali zasratou metlou. U nás je feudalizmus a nie kapitalizmus. Poznáte najnovšie vyhlásenia francuzkych podnikateľov (obdoba nášho klubu 500) ? Zvýšte nám dane,aby sa občania mali lepšie a fr. vláda nemusela robiť škrty! My si môžme štrtnúť tak celý tento zlepenec, ktorý a takej onakej konštelácii okráda sl. občanov už 19 rokov
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Matovičove referendá
Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Kto sa smeje naposledy
Návrat posolstva Novočerkaska
OSN – dítě války
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Ad.: Idioti v politike
Matovičove referendá
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Idioti v politike
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama