Reklama
Reklama

Zachráňme verejné zdravotníctvo!

Zatelefonoval mi priateľ, aby sme dali na stránku Slova tú petíciu, čo teraz organizuje Staněk. Vravím, že veď ju máme v rubrike Podujatia. Potom som sa zamyslel - keď to kamarát, ktorý patrí medzi informovanejších, nezaregistroval, asi nie je takáto „výzva“ Slova na podporu petície za zachovanie verejného zdravotníctva a proti transformácii nemocníc na obchodné spoločnosti dostatočná a účinná.
Počet zobrazení: 1723
peticia.JPG

Petíciu podporili napríklad herečka Božidara Turzonovová, operný spevák Martin Babjak či šéf Matice slovenskej Marián Tkáč. Priamo v petičnom výbore, ktorý sa má postupne rozširovať, je spisovateľ Peter Jaroš, operný sólista Ivan Ožvát či popredný slovenský ekonóm Peter Staněk. Ďalším členom petičného výboru a zároveň jeho hovorcom - aj tých má byť postupne viac - je novinár Milan Blaha

Týmto sumarizujúcim materiálom Slovo chce nielen prispieť k informovanosti svojich čitateľov, ale aj podnietiť ich k podpore petície, či už podpisom alebo aj aktívnou účasťou pri jej šírení a zbieraní podpisov.


Každý môže prispieť - výzva

Nie je ti jedno, čo bude s tvojim zdravím? Nechceš si kupovať zdravie? Si proti premene nemocníc na fabriky? Chceš pomôcť a bojovať?

Tak si ten správny človek!

Príď medzi nás ako dobrovoľník -  aktivista a získavaj podpisy občanov na petičnú listinu, lebo ak nás bude 100 000, iniciujeme v parlamente zmenu zákona a zabránime privatizácii nemocníc.

Stačí vyplniť formulár.


Petícia, petičný hárok a návod

To všetko nájdete tu:

Text petície si stačí stiahnuť raz, aby si ju mohol prečítať každý, komu dávate hárok podpisovať.

Počet petičných hárkov závisí od toho, koľkým ľuďom mienite petíciu ponúknuť na podpis.

Do petičného hárku sa vypisuje iba kolónka „Meno a priezvisko“, „Adresa trvalého pobytu (ulica, číslo domu, obec)“ a „Podpis“, pričom prvé dve polia musia byť čitateľné.

Číslo hárku a poradové číslo vypisuje petičný výbor.

Hárok odovzdajte v našej kancelárií na adrese Trnavské mýto 1, 831 04, Bratislava, budova Istropolis, 1. poschodie, alebo odošlite na adresu niektorého z členov petičného výboru.

Ak je hárkov viacero, kontaktujte organizátorov na e-mailovej adrese info@zachranmezdravotnictvo.sk.

Časté otázky, kde možno podpísať petíciu mimo Bratislavy: momentálne sa pracuje na interaktívnej mape zberných miest. Ihneď po jej vyhotovení bude zverejnená.

Aktivity petičného výboru a dobrovoľníkov sledujte aj na Facebooku:


Zabojujme spoločne o to najcennejšie

Úvod stránky zachranmezdravotnictvo.sk: Zdravie a život sú najcennejšou hodnotou každého človeka. Preto by si ich mal patrične vážiť a bojovať za ne. Nemocnice by nemali byť na predaj a finančné skupiny by nemali rozhodovať o tom, kto bude mať dobré zdravie a kto nie.

Náš štát sa tvári, že zdravotníctvo je preň príťažou a všetci ministri a kompetentní odsúvajú problémy zdravotníctva, ako sa len dá. Znamená to teda, že je pre nich príťažou aj zdravie slovenských občanov?

Investičné skupiny už ovládli poisťovne a lekárne. Nedovoľme im, aby ovládali aj lekárov. Pre firmu je nevýhodné udržiavať v chode oddelenia, ktoré vytvárajú stratu. Preto budú takéto oddelenia presúvané, zlučované a rušené. Ak to zájde do extrému, niektoré špecializované oddelenia nebudú v našej republike dostupné vôbec.


Člen petičného výboru Ivan Ožvát

Petíciu, ktorá má, samozrejme, svoje nevyhnutné formulačné a právne náležitosti, si možno prečítať tu a napokon by ju mal možnosť čítať každý, komu bude predložený podpisový hárok.

Člen petičného výboru Ivan Ožvát na úvodnej tlačovke k nej povedal: Premena štátnych zdravotníckych organizácii na akciové spoločnosti môže viesť k nespôsobilosti Slovenskej republiky zabezpečiť občanom zdravotnú starostlivosť v súlade s čl. 40 Ústavy Slovenskej republiky. A to je veľmi vážna vec. Občania svojím podpisom teda vyjadria svoje hlboké znepokojenie a poľutovanie aj nad možným nerešpektovaním ústavy, no aj nad nevšímavosťou a ľahostajnosťou orgánov verejnej správy Slovenskej republiky k potrebám zdravotníctva, k neustálemu zhoršovaniu materiálnych a personálnych podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti, ale aj k tomu, čo je spôsobené správaním zdravotných poisťovní. Tie limitovaním úhrady zdravotnej starostlivosti, čo je v rozpore so zákonom, výrazne obmedzujú jej dostupnosť. Navyše, a asi sa v tom zhodneme, podnikanie s financiami z povinných odvodov občanov je naozaj treba právom považovať za neetické.

Zdôrazňujeme: Nemocnica nie je fabrika, zdravie nie je biznis, pacient nie je klient!
Preto podporujeme aj požiadavky lekárov, ako ich vyjadrilo najmä Lekárske odborové združenie, a zásadne odmietame vyjadrenie ministerstva zdravotníctva, že lekári pri presadzovaní svojich požiadaviek berú za rukojemníka občana pacienta. Opak je pravdou. Dôkazom je práve snaha vlády transformovať nemocnice na obchodné spoločnosti, čo ale nie je nič iné ako príprava privatizácie, čiže zmocnenia sa kapitálom vari aj toho posledného rodinného striebra občana - verejného zdravotníctva.


Vyhlásenie petičného výboru

Stanovisko k ultimatívnej výzve Ministerstva zdravotníctva SR, aby petičný výbor odpovedal na otázky kto je, kto ho financuje a ktorá politická strana za ním stojí:

Vyhlasujeme, že sme demokrati a slobodní občania, a zatiaľ ešte stále dúfame, že v slobodnom a demokratickom štáte. Už sme zverejnili, kto sme, že nás nikto nefinancuje a že nestojí za nami žiadna politická strana. Aktivizujeme sa na základe petičného práva a sme presvedčení, že kroky, ktoré iniciovalo a presadzuje Ministerstvo zdravotníctva SR, sú v rozpore s článkom 40 Ústavy SR a smerujú proti záujmom občana SR. Petičný výbor necíti potrebu zodpovedať sa politickej moci, ale iba občanovi SR, z vôle ktorého podľa Ústavy SR pochádza všetka moc v štáte. Naša petícia vznikla z vôle občana a v prospech občana, a je a vždy bude apolitická.
Petičný výbor je za zachovanie verejného zdravotníctva a za zastavenie transformácie nemocníc na obchodné spoločnosti! Prechod zdravotníctva na trhové podmienky je proti jednej z prioritných a najzákladnejších funkcií štátu, ktorou je zabezpečenie zdravia národa podľa Ústavy SR. Štát sa nemôže a ani nesmie zbaviť tejto povinnosti.
Oslovujeme všetkých občanov SR, bez ohľadu na politickú príslušnosť, vierovyznanie, národnosť alebo rasu.
Sme za také zdravotníctvo, ktoré nebude pošliapavať Ústavu SR a nebude vyháňať občana SR zo zdravotníckych zariadení, ako aj rovnako dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre každého občana Slovenskej republiky.
Sme za novú, odbornú a otvorenú diskusiu v NR SR, a preto sa v petičnej akcii snažíme získať najmenej 100-tisíc platných podpisov občanov SR, aby sa v parlamente o otázkach zdravotníctva muselo diskutovať opäť, aby schválením novely príslušného zákona bola zastavená transformácia nemocníc na akciové spoločnosti.


Člen petičného výboru Peter Staněk

Na druhej tlačovke petičného výboru mal hlavné slovo ekonóm Peter Staněk, jeden z jeho členov. Podľa neho transformácia nemocníc je „krásny uhybný manéver“ ako sa vyhnúť zodpovednosti za zadlžovanie systému zdravotníctva. „Neriešite problémy systému, ale vyhlásite, že zmena vlastníckych vzťahov vyrieši jeho budúcnosť. Poviete, že štát je zlý koordinátor a vlastník, a že keď bude nemocnica akciovka, tak to bude fungovať,“ cituje Petra Staněka Aktuálne.sk.

Viac o tejto tlačovke a o všetkom, čo odznelo v médiách nájdete tu:

Tam budú aj adresy na všetky ostatné mediálne reakcie na petíciu a informácie z tlačoviek petičného výboru, ktoré budú každý štvrtok.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
20. august 2011, 23:55
Petíciu už som sledoval v TV a bol som k nej skeptický. Avšak keď som si preštudoval web a zamyslel sa nad tým, jedná sa o jasné ovládnutie nášho zdravia finančnými inštitúciami. Aspoň taký je môj názor a petíciu určite podpíšem.
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
21. august 2011, 07:24
je na rade ovladnutie zdravotnictva. ked za tie mnohohodinove rady pred cakarnami budu musiet ludia aj platit a byt vdacni ze v nich mozu cakat, potom sa snad prebudia z predstav o tom co je kapitalizmus a komu sluzi...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
21. august 2011, 08:38
sa za kazdeho rezimu setrilo ,setri a setrit bude.Bude kym toto najpocetnejsie spolocenstvo obsahujuce intelektealne spicky spolocnosti nevezme svoj osud do vlastnych ruk.Intelektom i pocetnostov spolocensky obor je systematicky porcovany a jednotlivo lamany cez koleno.Tu v plnom rozsahu plati povest o Svatoplukovych prutoch. Nie strajky ,nie protesty nie doprosovanie sa skupinam casto intelektualne o poschodia nizsie,ale moc,ktora bude hajit zaujmy tohto spolocenstva.Neporazitelna politicka strana ZDRAVOTNIKOV,PACIENTOV,PEDAGOGOV A STUDENTOV.Konecne bude spravodlivo odmeneny lekari a sestry,ktori dnes a denne nesu zodpovednost za zivot ci smrt cloveka.Konecne im paciet da tolko zdrojov aby sa on mohol nalezite postarat.Konecne bude odmeneny ucitel,ktory narod vychovava a vzdelava.Konecne studenti povedia stop zdieraniu ich samotnych i ich rodicov.Podmienky pre takyto subiekt su priam idealne.Rovnako po desadrocia sklbani a nedocenovani.Rovnako priestrovo rozlozeni .Postihuje vsetky spolocenske vrstvy zainteresovane na na vytvarani kvalitnych podmienok pre kvalitne poskytovanie sluzby.Staci pravdlo pre usporiadanie vramci uzemneho clenenia a subjet aj zaruceny uspech je po desatrociach tapania na svete.
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
21. august 2011, 22:14
Ak sa to tak dá nazvať, preto si myslím, že nesmieme dovoliť, aby nám za jeho udržiavanie kapitalizmus vystavoval účet.

Pretože za každým takýmto účtom je niekto, kto si z mojej liečenej chrípky odkusne kus dobrého koláča bezprácne, kto si z dvoch mesiacov mojej liečny úrazu kúpi nové auto... a nie sú to ani lekári, ani sestričky, ani farmaceuti - sú to podnikatelia a manažéri trhových a finančných inštitúcií krútiacich sa okolo zdravotníctva.

A to je nekresťansklé, neislamské, nemorálne a zločinné. Bez ohľadu na politickú príslušnosť, tú petíciu by mal podpísať každý, kto má ešte trochu zdravej súdnosti.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. august 2011, 13:47
"Neporazitelna politicka strana ZDRAVOTNIKOV,PACIENTOV,PEDAGOGOV A STUDENTOV.Konecne bude spravodlivo odmeneny lekari a sestry,ktori dnes a denne nesu zodpovednost za zivot ci smrt cloveka.Konecne im paciet da tolko zdrojov aby sa on mohol nalezite postarat.Konecne bude odmeneny ucitel,ktory narod vychovava a vzdelava." ************** Keby to bolo až tak jednoduché so zjednotením hoc aj vysokoškolský vzdelaných ľudí, tak by som bola šťastná.*** Pokiaľ by ste, čo len jediný školský rok učili niekde na väčšej dedinskej, alebo mestskej škole, tak by ste veľmi rýchlo ústúpili od takýchto utopistických ilúzií o jednotnej strane. Realita je taká, že sú učitelia nútení sa spájať do "gangov" aby sa chránili pre "gangom" riaditeľa školy, jeho zástupcov, alebo konkurenčnými "gangami" na tej istej škole. Učiteľské, či riaditeľské porady sú polemickým battfieldom medzi "gangami", takže sa takmer k ničomu nedopracujú, na takmer ničom nedohodnú a nakoniec riaditeľ direktívne rozhodne tak ako uzná on, alebo sa uznesie jeho "gang". Je to sústavný boj o prežitie na škole, či v nemocničnom zariadení, kde sa z VŠ vzdelaných ľudí stávajú beštie spájajúcich sa do svoriek, aby vôbec prežili s čo najmenšími újmami do dôchodku. Takáto je zhruba slovenská realita v postsocialistickom štátnom zdravotníctva a školstve!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. august 2011, 21:16
Rozdeluj a panuj!Nejjednoduchsie a najucinnejsie je vytvorit nedostatok a osvojitsi metodu cukru a bica,ktoru vsetky politicke izmy na lekaroch pacientoch,uciteloch a studentoch desatrocia praktizuju.Praktizuju a budu praktizovat kym...Teraz je prilezitost.Peticiu pojat ako politicku s tym ze v pripade ak sa parlamenztb rozhodne neakceptovat volu ludu bude nasledovat poziadavka predcasnych volieb a podpisy sa pouziju na zalozenie politickej strany ,ktora poziadavky peticiarov splni.Apoliticka peticia bez logickeho pokracovania je rovna prosbe baranov odresovanej vlkom aby nezrali ovce.Je tu niekto, kto si mysli ,ze prosbe baranov bude vyhovene?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
24. august 2011, 19:34
"Teraz je prilezitost.Peticiu pojat ako politicku s tym ze v pripade ak sa parlament rozhodne neakceptovat volu ludu bude nasledovat poziadavka predcasnych volieb a podpisy sa pouziju na zalozenie politickej strany, ktora poziadavky peticiarov splni.Apoliticka peticia bez logickeho pokracovania je rovna prosbe baranov odresovanej vlkom aby nezrali ovce.Je tu niekto, kto si mysli, ze prosbe baranov bude vyhovene?" ************** V podstate máte pravdu, až na to použitie podpisov na založenie novej strany. Pozrite si Petičný hárok a pochopíte, že sa zozbierané podpisy dajú použiť len na jediný účel, ktorý uvedený je v hlavičke petičného hárku! ***** Problém so založením novej politickej strany je obzvlášť komplikovaný. Pretože takmer celá ľavica od stredoľavého Smeru až po liberálnych socialistov sa výlučne venujú otázke "kultúrnej identity"! Pozrite si čomu sa venuje vzdelávanie Smeru: http://www.noveslovo.sk/c/26961/II._cyklus_cesko_slovenskeho_vzdelavacieho_programu_AKADEMIA_SOCIALNEJ_DEMOKRACIE_jesen_2011_jar_2012 a bude vám jasné! Je toto vzdelávanie zamerané na sociálna spravodlivosť z rodového hľadiska, ekologický a protirasistický. Ani náznak záujmu o práva pracujúcich, o práva pacientov, študentov, nezamestnach, matiek s deťmi na materských, invalidov, dôchodcov, ... . Medzi riadkami v náznakoch cítim boj za záujmy homosexuálov a iných ..., ktorí im prinesú viac hlasov v najbližších voľbách. Ak to zhrniem, tak ľavica stratila záujem o pracujúcich. Takže sa ich nikto nezastane, lebo komunisti sú v latentnom stave, či nenútenej ilegalite. Tak kto ešte ostáva na ľavej strane politického spektra, kto by sa zastal práv pracujúcich lekárov, sestier, pacientov???***** PS: Dnes som sa bola schválne pozrieť v nemocnici, či niekto zbiera podpisy za túto petíciu, aby som ju podpísala? Oslovila som niekoľko známych lekárov, ale tí majú toľko problémov na riešenie, že ich nejaká petícia vôbec nezaujíma, aj keď je v ich záujme. Fakt smutné.
Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
24. august 2011, 22:39
Mám 63 rokov, bol som ako 6 ročný na žltačku v cholera barkoch v Bratislave, sestričky rádové kresťanské, tie mám v pamäti, bol som ako 12 ročný rok v Detskej nemocnici, život je to čo vidím, počujem, cítim, ak to všetko skončí, tým všetok život na zemi končí, to si pamätám, smrť je takáto detská. Mojej Mame i Otcovi zomreli súrodenci ako deti, nešli včas lekárovi pre peniaze, môj otec vyučený meäsiar na moju chorobnosť vraví, nebyť socializmu sme na mizine. Nepozerám žiadne relácie o lekároch, nemocnice, zdravtníctve, mám ale šatku lekárskych odborov a či sestier, ako cudzí som s nimi pochodoval po Bratislave. Mám pre vás diagnózu: nič na zdrvotnícte nezostalo socialistické, teda všetko už je kapitalistické, a to je začiatok rady, nežite v klame, že niečo zvládnete sami dobrodením mocných, chce to politiku novú za ľudské zdravotníctvo. Na smiech, nuž ak patríte k bahatým, čo chorobou nebudete na mizine, tak určite. A inak redoktori Slova, prečítejte si 11 téz Marxa o Feuerbachovi, je to základ, ako konať, aby chorba nebola chudoba a aby lekár nebol vydriduch ku ktorému sa chodí až po farárovi. Blbo sa zahrávate so slovenským národom, máte možnosť pomôcť Smeru - SD, aby Slovensko zostalo na pozicii reštaurácie kapitalizmu, z ktorej je možná revolúcia, taká ako bola spätná v roku 1989. A vy proste nechcete.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
26. august 2011, 18:00
Podľa MZ SR: Cítiť za tým Fica "Podľa stanoviska ministerstva zdravotníctva cítiť za petíciou proti transformácii stranu Smer-SD. Staněk bol totiž ekonomickým poradcom expremiéra Roberta Fica. Ďalší člen petičného výboru Milan Blaha zasa spolupracuje s Inštitútom ASA, blízkym práve sociálnej demokracii. "Pokiaľ bude petičný výbor blízky Smeru rozprávať tak, ako im to strana Smer prikazuje, o chvíľu sa dozvieme, že zdravotníctvo spasí len návrat socializmu," reagovala na Staněkove slová Zollerová." *********** Buržoázia nás má za úplných idiotov? To každý kto má aspoň zdravý sedliacky rozum a inštikt sebazáchovy a udržania zdravia, tak musí byť podľa vládnej buržoázie "Ficoid" **** To nám chce buržoázia nahovoriť, že už na Slovensku nevie nikto na nič prijsť "vlastnou hlavou" okrem Fica? ******* Vidno, že je táto jednorázová akcia spolitizovaná skôr ako sa zozbieralo, čo len najmenšie množstvo podpisov. *** Pomerne spravne Chatyv Alkov poznamenal:"Peticiu pojat ako politicku s tym ze v pripade ak sa parlament rozhodne neakceptovat volu ludu bude nasledovat poziadavka predcasnych volieb a podpisy sa pouziju na zalozenie politickej strany, ktora poziadavky peticiarov splni." *** Ak táto petičná akcia má mať význam, tak bolo treba súčasne (zabiť jednou ranou tri muchy)- zobierať podpisy na TRI PEPTIČNÉ HÁRKY SÚČASNE.(1, 100.000 pre parlament, 350.000 pre referendum a 10.000 pre založenie novej strany! Ak by tomu tak bolo, tak by sa petičiari a priopri vyhli hromade zbytočných podozrení! ***** Preto pred hrnutím sa pred kamery treba mať premyslené aspoň tri ťahy do predu a predvídať reakcie opozície vo vláde! Žiaľ tomu tak nebolo, práve naopak objavila nedomyslenosť náväzných krokov a ich následkov, (typický rys R. Fica) a buržoázia nezávahala zneužiť príležitosť.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
07. september 2011, 19:45
pozor na hackerov
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama