Reklama
Reklama

Najcennejšie - sila myslenia

Deň Ústavy SR má tak trochu smolu, nasleduje iba pár dní po výročí SNP, ktorého oslavy majú dlhú tradíciu. Prvého septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej Národnej rady prijali Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu. Hlasovalo za ňu 114 zo 150 poslancov. Predstavitelia maďarských strán pred hlasovaním opustili sálu a poslanci KDH hlasovali proti.
Počet zobrazení: 1922
ustava.jpg

„Občas mám naliehavý pocit ostražitosti pred (zatiaľ len?) tušenou kabinetnou politikou, pri ktorej sa obyčajne rozhoduje o nás bez nás. Taká politika je nekontrolovateľná a opäť pomaly aj nekritizovateľná. Zdanlivá apatia občanov k nej vôbec nemusí znamenať súhlas s takouto kabinetnou politikou. Dnes sa však už opäť, chvalabohu, začína aj myslieť, lebo si uvedomujeme, že politika by mala byť priehľadná a občanovi zrozumiteľná. Ak niekto o nej diskutuje a samostatne uvažuje, nemusí byť hneď nepriateľom, môže byť aj jej spolutvorcom. Takýto postoj je obyčajne východiskom k dialógu a následne k porozumeniu. K tomu by sme mali smerovať napriek rôzne modifikovaným východiskovým názorom.

Naliehavo si preto uvedomujem, že dnes potrebujeme ako soľ namiesto napochytro robenej politiky predovšetkým filozofický program, teda hodnotovú orientáciu aspoň na desať rokov dopredu. Takýmto tvorivým činom by mala byť aj Ústava SR. Keby nám chýbala, ľahko sa môže stať, že víťazní politickí pragmatici síce rozostavajú základy, ale o budúcom dome nemusia mať ucelenú predstavu, ba možno ani nevedia, lebo sa ich na to nespýtali, aký dom budú občania potrebovať.

Uvedomujem si, že všetci vo všetkom sa nikdy nezhodneme, ale na to si asi budeme musieť naozaj zvyknúť. Ak to niekedy spôsobuje krízové situácie, netreba to tajiť, ale treba urobiť krízu produktívnou.
 


Sprievodcovia civilizácie

Čo teda vlastne aj touto ústavou chceme?

Chceme dať novú podobu našej civilizačnej a duchovnej jednote.

Chceme návrat do Európy.

Chceme nové modely spolupráce.

Chceme aj my prispieť k vytvoreniu novej filozofie európanstva.

Chceme znovuzrodenie slobodného človeka, jeho humanizmu a tvorivých schopností.

Chceme obrodiť význam všeľudských hodnôt a všeobecných noriem ľudskej morálky: čestnosti, úprimnosti, milosrdenstva... To najcennejšie, čo v národe je - to je sila myslenia, súhrn intelektuálnej a fyzickej potencie národa.

K tomuto všetkému by mala prispieť a napomáhať aj ústava, ktorú sa chystáme prijať... Nech je zárukou, že sa v SR nebudú ignorovať osudy jedinca a jeho ľudské práva. Nech harmonizuje spoločenský život...

Pritom, napríklad, sociálna harmónia je neprijateľná, ak ignoruje osud jedinca a jeho ľudské práva.

Aj Dostojevský, veľký mág, ktorý úporne lúštil záhady duševného bytia, celým svojím dielom vlastne protestuje proti ignorovaniu individuálnych ľudských osudov. Dostojevský celou svojou oslňujúcou umeleckou intuíciou ukázal, že bytie bez racia, bez harmónie medzi celkovým a individuálnym, je iluzórne. Ale aj don Quijote, najčistejšia duša európskej literatúry, môže byť svojou morálnou intuíciou niekedy a v niečom, ak nie často a v mnohom, príkladom na zamyslenie. Sprievodcami civilizácie sú a tomu sa nemôžeme ani my vyhnúť – problémy myslenia, porozumenia a činu, pravdy a dobra.


Nezabúdajme, doprajme!

Kocky sú teda hodené, ústavu máme na stole. Zamiesili sme cesto, ale s chlebom, ktorý upečieme, sa musíme aj podeliť. Musíme si teda uvedomiť, že to bude ústava nielen pre Slovákov, ale pre všetkých občanov, ktorí žijú na území SR, teda aj pre národnostné menšiny a etnické skupiny. Spomeňme si pri tejto príležitosti na časy, keď my Slováci sme museli pokorujúco žobroniť o to, čo nám prirodzene patrilo. Pretože sme veľa vytrpeli, vieme veľmi dobre, že prirodzené práva nesmieme odopierať nikomu, žiadnej národnostnej menšine či etnickej skupine. Som presvedčený o tom, že aj pri rozdelení ČSFR a po vyhlásení samostatnej SR musíme dovnútra budovať občiansku spoločnosť, už aj vzhľadom na to, že v SR sú viaceré národnostné menšiny a etnické skupiny. V mnohom zmysle sú, o tom som hlboko presvedčený, obohatením SR. Americký Slovák pán M. Novak, poradca bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana pre etnické otázky, povedal svojho času, že národné a etnické povedomie je osobitným tmelom občianskej spoločnosti, ktorý dynamizoval americkú ekonomiku v 70. rokoch. Nahrádza klasické cirkevné, stranícke a lokálne štruktúry. Bodaj by to platilo aj pre Slovenskú republiku deväťdesiatych rokov a aj rokov ďalších...!

Na záver by som si želal, aby ústava, ktorú schválime, na jednej strane priniesla spoločnosti racionálnu harmóniu a na druhej strane bola štátotvorným činom. Želal by som si, aby neprotirečila tomu, čo predstavujú farby našej zástavy: biela - absolútnu duchovnosť; modrá - kozmológiu, transcedentnosť; červená - biológiu, život a jeho ochranu, životodarnosť...“

(Nové slovo, 21. 9. 1992)

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
31. august 2011, 10:31
znacna cast obyvatelstvaa si myslela, ze ked budeme mat svoj vysnivany vlastny stat, tak ho logicky budeme budovat a zveladovat. najmiesto toho stat bol rozkradnuti a z jeho hrdych obcanov sa stali lokaji cudzich nadnarodnych spolocnosti. ti co vlastny stat chceli boli odstaveni a ti co ho nechceli ho dnes riadia...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
31. august 2011, 15:28
Super si to vystihol. Len treba presne špecifikovať tých , ktorí štát rozkradli a to sú tí jeho zakladatelia, lebo to bol ich hlavný cieľ.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
01. september 2011, 08:14
boli tam aj uslachtile umysly, nielen tie menej uslachtile. tragicky sa to zvrhlo po roku 1998, lebo zly Meciar nechcel dovolit vypredaj strategickych podnikov. ak by sme ostali pod Prahou, skoncilo by to tak isto, len akteri by boli ini. kapitalizmus zo sebou prinasa vseobecny upadok hodnot, panom Bohom je zisk a blaho dostatocne sikovneho nenazraneho jednotlivca...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
01. september 2011, 12:31
"Super si to vystihol. Len treba presne špecifikovať tých, ktorí štát rozkradli a to sú tí jeho zakladatelia, lebo to bol ich hlavný cieľ." ******* ************** ************** Nie je problém v kapitalizme, ale v tom kto vlastní výrobné prostriedky! Práve Mečiar zakladal slovenskp veľkoburžoáziu (kapitálovú vrstvu, tak je vynný najviac! ******* Pokiaľ by boli egalitnými vlastníkmi sa stali exkomunistickí proletári v zamestnaneckých akciovkách tak sme sa mohli mať podstatne lepšie po 18 rokoch ako za hegemónie komunistov!!! Teraz sa majú dobre len poslanci, ministri a veľkoburžoázia! Štát rozkradali všetci vrátane SDĽ-árov a Smerákov, tak je zzbytočné riešiť kto je menší, alebo väčší zlodej! Ten menší zlodej kričí na väčšieho, že ukradol viac a jemu menej ostalo! Tak je zbytočné plakať nad rozliatým mliekom! Hrubou chybou bolo smerovanie na západ do EÚ a NATO, ktoré majú za primárny cieľ ochranu záujmov veľkoburžoázie! Na tomto smerovaní nesie veľkú mieru viný SDĽ a najmä Smer!!!!!!!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
01. september 2011, 13:58
Inga kedy už pochopíš, že robotníci a akcionári nejdú do kopy. lebo by si vedela, že akcie všetkých sú dlhopisoch štátov a tie stoja práve na mŕtvom bode. akcie padajú na historické minimum, a preto Usa už rozpútava novú vojnu smerom na Inán. práve sa o tom rokuje vo francúzsku. to že, nie sú pozvaní všetci z Eu krajín svedčí o tom, že Amerika, francúzsko, UK atd... dúfajú, že nová vojna a vojenská objednávka na výrobu nových zbraní pozviecha úpadok americkej a aj eu, Ruska aj Číny ekonomiky... a že zostane sila dolára zachovaná. ( v ČR aj v SR sa už lobuje, u ministrov obrany, aby mali znova nábor brancov a záložákov - čo myslíš, prečo asi tak taký lobing armády vzniká?).. už by si mohla vedieť aj to, že zatiaľ sa nadalej bude nakupovať všetko v dolároch. a NIE v SK korunách ako dúfaš. respektíve kčs korunách sa nenakupovalo ani za Beneša a tvojho obľúbenca Baťu. ten tiež musel nakupovať a predávať iba v dolároch... a vždy musel kalkulovať aj s kurzom koruny( euro neexistovalo v jeho dobe)na burze. toto privilégium padlo v roku 2000. kedy to už pochopíš. že slovenská ekonomika a trh nie je už dávno náš. a okrem toho už by si vedela,že akcionári aj tí v USA - ťahajú za kratší koniec,... pretože už môže aj skrachovaná veľká banka Lehman Brothers (ktorá v roku 2008 urýchlila finančnú krízu so zlými investíciami do realít stratil - tým až 60 miliard dolárov) už má odobrené asi US vládou - znova požadovať svoje pohľadávky... čiže znova sa budú musieť ludia sťahovať na ulicu - a prídu o svoj majetok, lebo títo páni bankári - budú musieť zapchať bruchá veľkým akcionárom. a NIE maličkým robotníkom ani im nebudú musieť vyplácať žiadne dividendy ( najprv budú exekúcie na majetok tých - čo mali zabratí úver v tejto banke - až potom sa bude licitovať tento majetok a napĺňať -tak pohľadávky veriteľov.) a nie robotníkov ako tu furt trepeš.... mnohí živnostníci prídu o všetko.. a ty furt len akcionári sem a akcionári tam... a ani nevieš ako funguje burza ani nič čo s ňou súvisí po roku 2000) dividendy dostanú len veľký akcionári teda milionári a miliardári... a nie nejakí akcionári čo majú pár akcií, lebo tie oni chudáci už dávno predali v roku 2009 -tým veľkým žralokom. a ty neustále nahováraš robotníkov aby sa stali akcionármi. kedy už pochopíš, že už naša vláda aj česká vláda jasne stanovila pravidlá akcionárov... čiže počíta sa len s hornými 100 tisíc akcionármi a nie nejakí robotníci, že budú akcionármi. to bol sen aj železnej lady aj tá nahovorila aj poslednú upratovačku v UK v 80 rokoch 20 storočia - aby bola akcionárka... a potom ich odkúpili veľké ryby a im zostali len oči pre plač. Trocký bol taký trubiroh - čo vám toto natĺkol za sprostosti do tých hláv? ale to sa na neho podobá na Trockého,lebo ten bol buržuj,... preto ho tak obdivuješ však? a robotníkov využíval ako nástroj k svojmu obohacovaniu sa na úkor pracujúcich robotníkov. ale to bolo dávno - a čas sa posunul do 21 storočia...a nie kdesi do cárskeho Ruska v roku 1917. Inga - ty si už ako starý Rasputin aj ten radil cárovskej rodine. a nikdy sa neumýval - aj tak všetky ženy na dvore uspokojoval. bol špinavý, smrdľavý mních -nejakej tajnej sekty... bez výčitiek svedomia - opustil svoju ženu, deti a nechal ich napospas osudu. a nie len, že bol sektár a chodil neoholený... ale všetka šľachta mu zobala z ruky. bol večne na alkohole a dogách, ktoré aj im miešal ako nektár lásky. satanizmus bola jeho vášeň,... a ked sa šľachta v Rusku nudila -tak si ho zavolali k stolu. to je celé jeho umenie - klamať ženy a naivných salónnych intelektuálov.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
02. september 2011, 21:56
Myslieť "po Slovensky" sa už nijako nedá. Slovensko už nemá na vlastné myslenie zdroje. Hmotné, finančné ani ľudské. Integrácia do medzinárodných štruktúr zamestnala ako tak ešte mysliacich ľudí natoľko, že im už neostáva čas na myslenie "po Slovensky". Okrem toho niet žiadnej platformy na "Slovenské myslenie". Posledný pokus o "Myslenie po Slovensky" zlyhal na nedostatku intelektu v strane SMER. Ich vodca nepochopil čo je a čo by mala byť Vízia a stratégia Slovenska. Nepochopil, že ju nemôže podporovať inak ako informačne a finančne. Nepochopil, že ju nemôže meniť podľa svojich osobných predstáv. A nakoniec ani nepochopil, že ju nemôžu na strane zadávateľa - Vlády SR "manažovať" ľudia, ktorí nemajú na to aby vtiahli do diskusie o nej celú slovenskú elitu, strednú vrstvu a na koniec aj celú verejnosť. Najskôr pre ňu mali vytvoriť podmienky - otvoriť jej dvere do verejnoprávnych médií. (Aj za cenu obmeny jej manažmentov). Potom pre ňu vytvoriť informačné, intelektuálne, sociálne a kultúrne zázemie. Prizvať všetkých, kto chcel na nej participovať. Každý dobrý projekt musí mať 1. Najvyššie vedenie projektu - tu mali byť zastúpení všetci kľúčoví nositelia moci: Médiá, Verejný sektor, Podnikateľský sektor aj Občiansky sektor. 2. Exekutívne vedenie - kvalitný projektový "apolitický" manažér, zástupcovia odborníkov zo všetkých dôležitých oblastí - vedci a profesori, manažéri z produkčnej sféry, manažéri z verejných inštitúcií, duchovní ale aj zástupcovia občianskych a kultúrnych inštitúcií. A na koniec aj tisíce expertov ale aj laikov - jednotlivcov. Vízia rozvoja Slovenska sa mala rodiť postupne, rýchlosťou ktorá umožní vytvoriť "spoločný mentálny model budúceho Slovenska". Ak by to malo trvať mesiace tak mesiace ak roky tak roky. Nie je možné sformulovať stratégiu na napĺňanie vízie s ktorou sa nestotožní väčšina odborníkov a občanov. Vízia nie je dokument ale stav mysle - stav spoločnej mysle, ktorý musí byť ukotvený na spoločných hodnotách, princípoch a ak sa dá aj na spoločných presvedčeniach. Prakticky všetci politici po roku 1989 sa pokúšali vnútiť svoje myslenie ostatným a pritom si len brali to, čo bolo pred rokom 1989 všetkých. Vymysleli na to tisíce nástrojov : reštitúcie, rozdávanie majetku svojim alebo jeho rozpredaj cudzím s plnými ústami o tom, že štát teda my všetci NEVIEME MAJETOK ŠTÁTU ANI VLASTNIŤ ANI ZVEĽAĎOVAŤ ! Tak hŕstka rozprávkovo zbohatla a zvyšok tragicky schudobnel. Dostali sme "slobodu" a skôr ako sme sa zorientovali sme zistili, že jej je celkovo menej ako jej bolo pred rokom 1989. Sloboda totiž nie je potenciál ale žitá realita. Dostali sme pluralitu ale ľudia, ktorí majú radi svoju vlasť majú takmer zakázané svoju lásku k vlasti verejne šíriť. Dnes takmer nič nevlastníme a takmer nič nemôžeme reálne ovplyvniť - lebo práva bez povinností, lebo záväzky, príspevky - odvádzať desiatky kde komu len za to, že tu ešte môžeme žiť. Keď sa narodí maličký slovenský človiečik ešte ho ani nepokrstia a už dlží kde komu vo svete tisíce dolárov. Žijeme na takmer najväčšom bazéne pitnej vody a ani tú nedostane zadarmo. Aj keď ešte nedávno jeho rodičia boli jej jediným spoluvlastníkom. Nie nie bratia obnoviť "myslenie po Slovensky" sa už nedá a asi už ani nikdy nebude dať.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
02. september 2011, 22:21
pre historicku objektivitu - poslanci KDH pri hlasovani povedali - hlasujem proti tomuto navrhu ustavy. kazdy kto si pamata tie casy vie ze carnogursky a jeho kridlo bolo vyrazne narodnostne vyprofilovane. on sam je velky rusofil, ktory hladal spasu vzdy v tieni velkeho ruskeho duba. teda nemanipulujme, ved aj Blaho taketo praktiky odmieta :) kadehaci nemali problem so samostatnostou, ved carnogursky sa preslavil tymi slovami o vlastnej hviezdicke na europskej vlajke. mali problem s textaciou toho konkretneho navrhu ustavy. a stavali vec na ostrie noza, kym ini ich tlacili k muru, ze nemozu byt predsa proti ustave nech znie ako znie. vazme si historicku objektivitu a nemanipulujme s nou.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. september 2011, 22:54
Nemanipulujme.Nuz ak niekto manipuluje tak to bolo KDH a jednokto."hlasujem proti tomuto navrhu ustavy."Ak iny navrh neexistuje tak som proti ustave.Ak znenie ustavy (ich zaujem)je viac ako statnost tak to presne vystihuje uprimnost ich zaujmu o statnost.Pre KDH vzdy bol a je prvorady ich zaujem.Pren boli ochotni utopit statnost .Pren utopili dokonca aj pravicovu vladu.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. september 2011, 09:46
carnogursky sa dnes profiluje ako celkom rozumne uvazujuci politik (az na nedavnu podporu durkovskemu), netreba si ho vsak zamienat s carnogurskym rokov 1990 az 2000, kedy zohraval v slovenskej politike dost negativnu ulohu (rozklad polnohospodarstva, otvorenie dveri spekulativnemu kapitalu, angazovanost v protislovenskej propagande). potom z politiky odisiel, dnes ma opat cas na rozmyslanie a tak dava celkom triezve vystupy. obdobne vladimir meciar rokov 1989 az 1998 posobil pozitivne a urobil pre slovensko vela dobreho, viac ako ktokolvek iny. potom to uz s nim islo dolu vodou, mozno bol znechuteny ze sa mu nedostalo od obcanov viac podpory a staral sa uz len o svoju rodinu a svojich vernych...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. september 2011, 10:04
mali sme majetok a uz ho nemame, mali sme fungujuce zdravotnictvo, skolstvo, dochodkovy system, podohospodarstvo, rozvinute strojarstvo, vedeli sme veci vyrabat nielen montovat - nastal vseobecny upadok a rozvrat a podla platnych zakonov ani niet vinnika. trochu by som s vami polemizoval o strane SMER a ich, ako pisete "vodcovi". strana SMER ma svoj program a ciele, ktore nebolo mozne behom uplynulych styroch rokov vladnutia dost dobre naplnit z roznych objektivnych dovodov, mozno teraz po najblizsich volbach... ak nepocitam SMK, tak je to jedina autenticka politicka strana na slovensku, ostatne su len lobisticke zaujmove zoskupenia ktorym sa jedna o vsetko ine len nie o slovensko a jeho zaujmy. ak si to malo co este mame nebudeme vazit, mozme na to skaredo doplatit...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. september 2011, 13:16
Pretože si Čarnogurského pamätám ako predsedu vlády, ktorý skutočne bol proti poľnohospodárskym družstvám z ješitného dôvodu, že to bolo za socializmu a keď si politici z kruhov KDH mysleli, že efektívnejšie bude urobiť zo všetkých polí golfové ihriská, na ktorých nám budú turisti prinášať "zlaté vajcia".

Dnes je to už úplne iný Čarnogurský a veď vieme, že len čo začal meniť svoje názory, rýchlo ho stranícka "verchuška" v KDH zbavila moci.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. september 2011, 13:16
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. september 2011, 20:01
"akcionári a niečo pre naivnú proletárku Ingu Inga kedy už pochopíš, že robotníci a akcionári nejdú do kopy."************************ Grajciarová píšeš toho veľa (máš rečí ako koza bobkov), ale to nemá žiadnu výpovednú hodnotu! Vôbec nemáš ani najmenšiu šajnu, čo je demokratický socializmus! Na akom pricípe fungujú kooperatívne podniky kde sú výlučne zamestnanci akcionármi! Skôr ako sem napíšeš na moju adresu kopu invektív, tak si sadni na prdel a prečítaj si poriadne s porozumením Od marxa Kapitál zväzok 3 a od Ľuba Blahu knihu späť k Marxovi. Ak nemáš 18 eur, aby si ju kúpila tak si ju požičaj z knižnice. Kým to nebudeš mať prečítané tak sa s podobnými stupidnosťami na moju adresu viac neozývaj!!!!!!!!!!!! ***** Daj si do prehľadávača tento odkaz na link : *** http://imghost.sk/image/439219-Blaha-Spat.png *** a prečítaj si aspoň stranu 395 z knihy Späť k Marxovi, kde to Blaha pomerne jednoznnačne vysvetľuje. Mohla by si to pochopiť aj keď máš obrovký problém s myslením a zakorenené debilné hegemonisticko-komunistické stereotypy! http://imghost.sk/image/439219-Blaha-Spat.png
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. september 2011, 20:20
"Pretože si Čarnogurského pamätám ako predsedu vlády, ktorý skutočne bol proti poľnohospodárskym družstvám z ješitného dôvodu,..." **************** Čarnogurský to robil úplne z jasných dôvodov. *** 1, Bolo treba pre zapádny kapitál vytvoriť armádu námezdných robotníkov z družstevníkov! *** 2, Bolo treba zničiť sebestačnosť vo výrobe potravín, aby západné obchodné reťazce mohli sem expotovať západne nadbytky potravin za podstatne vyžšie ceny za aké by ich proi rovnakej dotačnej politike dokázali hravo vyrobiť naši družstevníci! *** 3, Ďalším dôvodom bolo zničiť pseudosocialistické poľnohospodárstvo, ktoré ako družstevné (kooperatívne podniky)dokázali konkurovať západným farmám! *** 4, Ďalším dôvodom bol ideologický. Pretože podľa doktríny katolíckej cirkvy je sociálna nerovnosť a súkromné vlatníctvo (šľachty a buržoázie) základná pilier katolíckej vierouky platnej od drhej polovice 19. storočia. Kedy boli socialisti vyhlásený za uhlavnýc nepriateľov RKC. 5, JRD bolo potrebné zničiť, aby mohli ľahšie prebehnúť reštitúcie cirkevných majetkov! Prvá reštitúcia katolíckých majetkov prebehla v r, 1995-96 a druhá 2005-2006 (na základe zákona 161/2005 Z.z. o reštitúciach cirkevných majetkov! ************ Takže sa v žiadnom prípade nejednalo o Jánovú Čarnogurského ješitnosť, ale o dlho pripravované rafinované zničenie družstevného poľnohospodárstva Vatikánom a ich prisluhovačmi na Slovensku z RKC a KDH!!!
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
06. september 2011, 09:37
Dobre to spisovateľ Peter Jaroš nastolil.

Ak nás civilizačné rozpory prevalcujú ako cunami, znova budeme na Slovensku tisíc rokov žiť iba v spórach zemlianok a dolín, tak ako keď sa po vízii Veľkomoravskej ríše po Svätoplukovej smrti už veľmoži nezmohli na nič lepšie ako na službu cudzím pánom a organizovaná spoločnosť zanikla...

Existujú pozitívne filozofické programy, mali by sme povzbudiť tých, čo ich definovali, aby sa osvetovo šírili medzi verejnosťou.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama