Mimochodom

Na festival nacionalistických skupín prišlo ostatnú sobotu do severomaďarského Györu asi tristo skínov z Maďarska, Slovenska, Česka a Nemecka. Hudobné podujatie zorganizovala neonacistická Národná robotnícka strana, ktorá je v Maďarsku od apríla oficiálne zaregistrovaná.
Počet zobrazení: 1759

Na festival nacionalistických skupín prišlo ostatnú sobotu do severomaďarského Györu asi tristo skínov z Maďarska, Slovenska, Česka a Nemecka. Hudobné podujatie zorganizovala neonacistická Národná robotnícka strana, ktorá je v Maďarsku od apríla oficiálne zaregistrovaná. Podľa slov jej predsedu Pétera Fodora koncert usporiadali v znamení slovensko-maďarského spriatelenia. „Ak nikto iný, potom skinheadi zariadia, aby slovenský a maďarský národ žili pokojne vedľa seba,“ píšu organizátori festivalu na internetovej stránke.

Ak nikto iný, potom práve slovenskí a maďarskí skinheadi skutočne majú potenciál zlepšiť susedské vzťahy našich republík – a to v duchu bradatého vtipu „ako skíni zachránili starenke život (prestali ju kopať)“. Veríme, že nehovoria len tak do vetra, takže sa pri zbrataní v Györi iste dohodli na konkrétnych opatreniach. Napríklad – gardisti a pospolití „vlastenci“ na spoločnej vatre spália namiesto vlajok susedných štátov svoje uniformy, jedna skupina ostrých chlapcov sa pôjde konečne priznať, že zbila maďarskú študentku, ďalšia vezme farbu a štetce a vyberie sa zatrieť nápisy v Mlynkoch. Všetci do jedného pred futbalovými zápasmi nechajú boxery, bejzbalové pálky a vlajky bezpečne doma. Medzi našimi národmi potom zavládne citeľne väčší pokoj a priateľstvo. Držíme spojeným silám skínov palce, aby sa im to čím skôr podarilo zariadiť.

* * *

Sedemnásťročný rómsky princ z Rumunska leží v pražskej nemocnici na akútnej resuscitačnej jednotke, napojený na dýchacie prístroje a umelú obličku. Hospitalizovali ho minulý utorok po tom, čo sa pri kúpaní v Mladej Boleslavi takmer utopil. Jeho otec Robinson Dimofte vládne v rumunskej oblasti Vilcea 1500 Rómom a spolu s rodinou cestoval do Berlína na konferenciu. Chlapec je jeho najmladším synom, na ktorého podľa tradície prechádza po smrti otca titul kráľa. Do Prahy sa na podporu choréh o princa zišli Rómovia z Rumunska, Lotyšska, Francúzska a Nemecka. Mestská časť Praha 3 nasťahovala väčšinu z nich do kempu Pražačka, aby predišla možným výtržnostiam pred nemocnicou. Svoj pobyt Rómovia hradia z výnosu charitatívnej zbierky – asi 20-tisíc českých korún, no keď sa minú, budú musieť platiť výdavky sami. Kráľovská rodina čaká pri nemocnici, pripravená pomôcť, keby princ niečo potreboval.

Čechom zrejme slovo etiketa mnoho nehovorí. Ubytovať kráľovskú rodinu v kempe na vlastné náklady a nechať ju čakať pred nemocnicou je silná káva. Princovia a princezné z celého sveta by sa preto mali vo vlastnom záujme vyvarovať úrazov pri návšteve Česka a Česi by mali dúfať, že sa u nich nikdy nebude topiť napríklad anglický princ William. Pretože ak by Praha poslala jeho otca Charlesa stanovať, bol by z toho svetový trapas.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984