Čo sa kde deje

Pučom nastolený režim v Hondurase je pod rastúcim medzinárodným tlakom, aby umožnil návrat bývalého prezidenta Manuela Zelaya. V pondelok oznámila Európska únia zastavenie rozvojovej pomoci vo výške 92 miliónov dolárov. Rozhodla tak potom, čo súčasný režim nedovolil Zelayov návrat.
Počet zobrazení: 1378

Pučom nastolený režim v Hondurase je pod rastúcim medzinárodným tlakom, aby umožnil návrat bývalého prezidenta Manuela Zelaya. V pondelok oznámila Európska únia zastavenie rozvojovej pomoci vo výške 92 miliónov dolárov. Rozhodla tak potom, čo súčasný režim nedovolil Zelayov návrat. Zvrhnutý prezident bol dokonca ochotný pristúpiť na kompromis sprostredkovaný kostarickým prezidentom Oscarom Ariasom – na zníženie právomocí prezidenta, ktorý by sa o moc podelil s vládou nastolenou armádou. Po stroskotaní rozhovorov Arias varoval, že sa Honduras ocitol na pokraji občianskej vojny a krviprelievania.

Zelaya sľúbil, že sa vráti, či už so súhlasom vojenskej junty, alebo bez neho. V Hondurase pokračujú každodenné protesty jeho priaznivcov, minulý týždeň vyvrcholili dvojdenným národným štrajkom. V pondelok minulý týždeň pochodovali okolo honduraského Kongresu stovky ľudí.

Tlak na pučistický režim zvyšuje aj vláda USA. Minulý pondelok telefonovala dosadenému prezidentovi Robertovi Michelettimu šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová a varovala ho, že ak rozhovory stroskotajú, hrozia dlhodobé následky. Podľa novín The National Catholic Reporter sú však niektorí honduraskí dôstojníci stále na výcviku v USA.

* * *

Témou vnútropolitického boja na Ukrajine sa už stala aj Juščenkova údajná otrava dioxínom v roku 2004. Vladimir Sivkovič, šéf parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá sa zaoberá okolnosťami údajnej otravy súčasného prezidenta, v rozhovore pre ukrajinský denník Segodňa vyhlásil, že členovia komisie stále viac pochybujú o oficiálnej verzii tejto udalosti. Údajná zámerná otrava dioxínom pred prezidentskými voľbami v 2004 Juščenkovi znetvorila tvár, no vyvolala aj vlnu sympatií. Hoci z nej doteraz oficiálne nikoho neobvinili, rozšírili sa tvrdenia, že za ňou stoja kruhy okolo jeho vtedajšieho hlavného politického rivala, prezidenta Janukoviča.

Ukrajinská prokuratúra trvá na tom, že šlo o otravu dioxínom. Sivkovič však tvrdí, že neexistujú priame dôkazy že šlo o otravu, ani že bola zámerná. Juščenkova tvár mohla byť vraj znetvorená aj kombináciou chorôb, ktorými trpel – poslanec uviedol pankreatídu či herpes. Údajne to naznačuje aj fakt, že jed by zasiahol celé telo, nielen tvár. Dioxín sa okrem toho rozkladá sedem až desať rokov, v tom čase sú údajne jazvy neliečiteľné. „A len sa na Juščenka pozrite, on sa vyliečil,“ povedal Sivkovič. Ukrajinu čakajú prezidentské voľby už začiatkom budúceho roku. A najväčšími politickými súpermi sú tentoraz bývalí spojenci – prezident Juščenko a premiérka Timošenková.

* * *

Stovky ľudí v irackom Bagdade predalo ilegálnym dílerom svoje obličky a iné orgány. Televízia Al Džazíra uviedla, že ich k tomu prinútila chudoba. V krajine žije pod hranicou chudoby asi 23 percent ľudí, oficiálne nemá prácu 18 percent, skutočné čísla však budú vyššie. Neoficiálne sa hovorí až o 30 percentách nezamestnanosti.

Iracké zákony darcovstvo orgánov povoľujú, ich predaj je však nezákonný. Väčšinu záujemcov zatiaľ tvoria bohatí Iračania. Bagdad sa už stáva strediskom regionálnej „orgánovej turistiky“ a priťahuje „klientov“ z okolitých krajín.

Spracované podľa zahraničnej tlače a nezávislého spravodajstva Akt-Info

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984