Odporúčame: Poslanec Smeru Blaha: Súčasný kapitalizmus končí, či si to želám, alebo nie

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD., poslanec NR SR za Smer-SD, predseda Výboru pre európske záležitosti poskytol rozhovor pre stránku Aktuality.sk pod titulkom, ktorý je nad touto anotáciou. Keďže rozhovor vzbudil pozornosť medzi spriaznenými dušami na Facebooku, dávame ho do pozornosti aj našim čitateľom, keďže Ľuboš Blaha je naším dlhoročným autorom.
Počet zobrazení: 2365
l_blaha.JPG

Ľuboš Blaha v rozhovore pre Aktualne.sk: „Patrím k pomerne známym ľavicovým intelektuálom. Roky píšem do časopisu Slovo, píšem knihy, štúdie, vyjadrujem sa na verejných fórach. Neobával by som sa toho, že lídri Smeru nepoznajú moje názory. Vedia, že mnohé moje názory sú ľavicovejšie ako je bežné povedzme v slovenských médiách.“

Celý rozhovor nájdete tu:

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
19. apríl 2012, 16:53
Výnimočne s Vami súhlasím. Súčasný kapitalizmus končí a určite skončí aj budúci kapitalizmus.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. apríl 2012, 04:45
sa niekomu bede chciet oprasovat kapitalizmus :) ? Ja si zas myslim ze kapitalizmus ostane vecne zivy ako memento rovnako ako temny stredovek.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
20. apríl 2012, 14:16
Bolo pre mňa potešením prečítať si odpovede pána Blahu. Vie, o čom hovorí. Narozdiel od mnohých novinárov, ktorí idú na rozhovor nepripravení, operujú frázami a treba ich poúčať o základných veciach. Už dávno si myslím, že strana Smer by mala vydávať vlastný denník, aby ľudia mali informácie aj z opačného názorového spektra. Netvrdím, že v Smere sú samí anjeli, ale bojovať stále s nekonkrétnymi alebo prekrútenými obvineniami, to by unavilo aj slona. Najmä teraz, keď idú ťažké časy, budú protivníci škodoradostne hádzať na túto vládu vinu aj za veci, ktoré zdedila. Niet pochýb o tom, že v sociálnej demokracii je viac ľudskosti ako v liberálnych smeroch a to nie je len otázka peňazí. Nie je mi jasné, ako mohli v kresťanskej krajine, akou je vraj Slovensko, predtým zvíťaziť pravičiari, keď tu voliči žijú z príjmu zo zamestnania a nie z kapitálu. Prajem Vám, pán Blaha, veľa síl do boja s veternými mlynmi.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
23. apríl 2012, 04:28
Stratil som chuť organizovať novú ľavicovú iniciatívu, ak niekto vie tak Ľ.Blaho perfektne definovať a uspieť s programom sociálneho humanizmu. Výborne. Našťastie sa dokáže oprostiť od ľavicového romantizmu s mytologizáciou "múdrosti" ľudu, dokonca vie, že "oligarchovia" nerezignujú na ziskovosť svojho biznisu zoči-voči "statočným" ľavičiarom. So svojim postojom však môže byť tŕňom v oku oponentom i vlastným. Dúfam, že si to uvedomuje a mal by upevňovať svoju pozíciu najmä preto, aby dokázal čeliť - často aj dobre maskovaným - atakom. Bude mimoriadne dôležitý pre RF, jeho politika (RF) bude deštruovaná nielen opozíciou ale aj zvnútra. V Smere je citeľná etnogenéza spojená s podnikateľským prostredím, sama sociálna demokracia opakovane padá na oportunizme svojich lídrov (a slovenskí zvlášť dobre rozumejú cingotu mincí). želám dostatok trpezlivosti a prezieravosti, Juraj Janošovský
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
26. apríl 2012, 17:02
Áno, pred 3 rokmi sa i mne zdal byť Ľuboš Blaha príliš ľavicovým, pustil sa "do oprašovania Marxa" a hovoril na fórach o participatívnej ekonomike...
Napríklad, mňa donútil znova preštudovať si vysokoškolské konspekty k Marxovmu Kapitálu ( zo štátnice z 1978) a s prekvapením som zistil, že Marxove definície kapitálu (Kapitál= zhmotnená minulá práca), rovnice výmeny pri tvorbe kapitálu ( tovar - peniaze-tovar, potom peniaze-tovar-peniaze a nakoniec peniaze - peniaze´tj. p-p´čiže "peniaze plodia peniaze"), to všetko práve teraz platí na globálnu ekonomiku a dokonca vzorec p-p´teraz charakterizuje virtuálnu ekonomiku, odtrhnutú od skutočnej výroby a ekonomiky. Už nehovorím o tvorbe nadhodnoty...

Donútil ma preštudovať PARECON, nesúhlasiť s M.Albertom v časti o uprednostňovaní úsilia pri odmeňovaní pred výsledkami a dotiahol ma vlastne ku ekonomickej demokracii a Schweickartovi.

Už si nemyslím, že je až tak radikálnym ľavičiarom - je analytikom, ktorý odhalil túto dobu a som rád, že je v Parlamente Slovenskej republiky a dokonca za Smer Sociálnu demokraciu, ktorá by mala uznávať a rozvíjať princípy ekonomickej demokracie, ako aj marxisticky analyzovať ekonomické deje.

Čo môžeme robiť my? Pomáhať mu. Dobré typy, dobré články, robiť osvetu. I smerom k Smeru SD, i smerom od Blahu k verejnosti. Držím palce...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
26. apríl 2012, 17:11
Juraj, aj podnikatelia potrebujú pomôcť, tu už žiadne znižovanie daní a odvodov nepomôže:
Napríklad takí podnikatelia z toho výrobného podniku SLavia z Dubnice, nevedia kam z konopí a im nepmôže miklošovké zníženie odvodov ani minimálne dane, im pomôžu štátne bankové záruky pre export a finančný preklenovací úver pre výrobu kým sa predaj stabilizuje, klasickými neoliberálnymi metodikami si už nepomôžu.
Tu budú musieť uznať, že lepší je podnik so zamestnaneckou participáciou a štátnou pomocou od vlády Smeru SD než krach, nepokoje, basa pre zodpovedných a zničená kariéra.
Myslím, že doba Kožených a podobných podnikateľov už skončila...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
09. máj 2012, 05:50
Na inom mieste som už vyjadril svoj názor o tom, že živnostníci ( a drobní "podnikatelia") sú najväčšími ideologickými obeťami kapitalizmu. Je to systém ich drsného zdierania: kto by robil sedem dní do týždňa, 10-12 hodín denne? A to všetko iba pre nádej, že budú úspešní... Selfmademan je najznámejšia 3D-rozprávka z Divokého západu, kde sa bohatstvo získavalo rýchlejším tasením koltu. Naopak myslím, že uvažovanie o ekonomickej demokraciíí je potrebné nie ako zdokonalenie morbídneho stroja na zapriahanie ľudí, ale ako alternatíva pre spravodlivejšiu spoločnosť. Aj môj sen o politickej demokracii nie je možný bez demokratizácie ekonomiky. Cestu však vidím - okrem družstevníctva( tam, kde je to technologicky možné) - aj v zhodnotení - ocenení ľudí a prírodných zdrojov. Je fascinujúce vidieť ako pokryvené sú hodnoty: cena človeka v treťom svete je nižšia ako III.ríšou vypočítaná cena mukla. Životné prostredie bez ceny, suroviny a základné potraviny so zlomkovou nákupnou cenou, bez ceny vzdelávania, zdravotnej a sociálnej bezpečnosti. To je realita do ktorej sa posúvame aj my, a s nami stále väčšia časť sveta. Hľadanie možností "rúžového" kapitalizmu sa mi zdá iba propagandistický trik na viazanie potenciálu zmien. Nikdo v skutočnosti spravodlivý kapitalizmus nechce: znižuje zisky, emancipuje plebs, a neuspokojuje ambície reformátorov. Naviac oligarchia má dosť sily regulovať intenzitu "rúžovenia" podľa vlastných záujmov...
Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
28. september 2012, 13:15
Kapitalzmus je v existencnej krize ale nekonci. Pripravuje regeneraciu v podobe 3. svetovej vojny. Vojna je najrychlesia spotreba a pripravuje podmienky pre najrychlejsi hospodarsky rast. Tak to bolo po 1. i po 2. svetovej vojny. Dnes Kapital pripravuje 3. svetovu vojnu a to je mozne len preto ze vsetky pseudolavicove strany pokojne podporuju vsetky neoliberalne vojny od Iraku az po Lybiu a Syriu. Ani proti jednej vojne nasa "lavica" ani nepipla. Naopak davame im moralnu podporu prezenciou nasej armady v Afghanistane. Vojna proti Iranu je uz nahlasena, caka sa len na zaciatok a Smer? Mlci. No a ze po Iraku je na rade Rusko je prirodzena nutnost. Nadprodukcia a nadbytocne pracovne sily musia byt spotrebovane a opät sa zacne od zaciatku. Kapitalizmus je pevne v sedle lebo aj pseudolavicove strany ako smer nevidia alternativu k privatnemu vlastnictvu.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984