Reklama
Reklama

Mám faktickú... 3: Bitka o Európu

Na 3. schôdzi NR SR rokovala o. i. o trvalom eurovale, ktorý, ako sa dalo očakávať, schválila. Bol by hriech, ak by sme aj teraz našim čitateľom nepriblížili faktické poznámky poslanca Ľuboša Blahu.
Počet zobrazení: 1970
lubos_blaha.JPG

Ďakujem pekne, pán podpredseda Európskej komisie (Maroš Šefčovič – pozn. red.), za váš príhovor a dovoľte, aby som silne ocenil najmä iniciatívu Európskej komisie, čo sa týka dane z finančných transakcií, takzvanej Tobinovej dane, ktorej cieľom je nielen prispieť ku konsolidácii, keďže, ako vieme, európske štáty naliali do finančného sektora za posledné roky veľmi veľa peňazí, ale zároveň cieľom je odradiť špekulatívny kapitál a finančných predátorov, ktorí vlastne stáli za krízou a stoja za tým, v akej finančnej situácii sa dneska Európska únia nachádza. Veľmi silne oceňujem túto iniciatívu. Na druhej strane sa pýtam, prečo Európska komisia zvolila spôsob zdaňovania ako kombináciu veľmi nízkej sadzby a širokého rozsahu. Tá sadzba je 0,1 % na finančné transakcie.

Vzhľadom na to, koľko sme naliali do finančného sektoru, vzhľadom na to, čo spôsobil finančný sektor v dnešnom svete a naozaj, ako veľmi ovplyvnil životnú úroveň v rámci Európy, nezaslúžili by si byť zdanení viac? Neuvažovala Európska komisia nad vyššou sadzbou? A to si povedzme – 60 mld. euro je možné vyzbierať cez 0,1 %. Prečo túto sadzbu nezvýšiť? Prečo nevybrať viac? Prečo nedať tieto peniaze na rast, na sociálne programy a tak ďalej? Ďakujem pekne.

Pani kolegyňa Vášáryová, ak som správne pochopil váš relatívne patetický príhovor, snažili ste sa navodiť dojem, že pani riaditeľka Zemková je akousi mučeníčkou, a že vy všetci ste akési obete, a aký je tento proces odvolávania nefér. Ja vám skúsim povedať, čo je to nefér na svojej osobnej skúsenosti, ktorú som mal ešte predtým, než som vstúpil do politiky a bol som pozvaný do relácie v rámci RTVS do rozhlasu ako ľavicový intelektuál. Po tom, čo bola odvysielaná relácia o jednej knižke, kde som sa vyjadroval a hovoril som o alternatívach tohto ekonomického systému (to, že mňa potom kritizovali v pravicových médiách, to je v poriadku), predstavte si, že moderátora, ktorý mal takú odvahu, že zavolal niekoho s iným názorom, chceli okamžite odvolať zo svojej pozície len preto, že pripustil niekoho, kto má iný názor, pani kolegyňa. Toto je totalita. Nie to, čo sa dneska deje pani Zemkovej. Toto, čo ste robili vy, je totalita. Vy naozaj nemáte žiadne právo hovoriť o totalite. Vy, ktorí ste tu zavádzali ideologické čistky a naozaj ideologickú manipuláciu takých rozmerov, že by vám mohli závidieť aj ľudáci. Toto je totalita, pani kolegyňa. (Potlesk.)

Pán kolega Sulík, začali ste svoj príhovor ako taký technicko-účtovnícky kazateľ, ako akýsi fanatický pytagorejec, ktorý tu hľadá čísielka a „náboženstvo čísla“ a tak ďalej.
Potom ste pokračovali ako Ricardo Sulikikos, vodca Zlatého úsvitu, gréckej fašistickej strany (to bola tá časť o Barrosovi, Schulzovi a tých nezmysloch o Brežnevovi a „východnej gubernii“) a skončili ste ako anarchokapitalista, ako anarchista, v tom ste najlepší. Riešenie pre Slovensko: chaos, anarchia, bordel. V tom ste naozaj najlepší. Žiaľ, naozaj ste nepomenovali zmysluplnú alternatívu. Žiadna zmysluplná alternatíva neexistuje. Ak teda to „smiešno“, ktoré ste tu predstavili, naozaj nepovažujete za alternatívu. 

Čo je dôležité, Európska únia, pán kolega Sulík, je mi ľúto, že vám to musím povedať ja, Európska únie nie je eseročka, ani OLO. Európska únia nevznikla preto, aby ste vy dostali zadosť vašim účtovníckym dogmám a účtovníckym obsesiám, ale preto, aby bola v Európe stabilita, aby tu bol mier, aby tu bola prosperita. Keby sledovali čisto účtovnícku logiku, akú sledujete vy, povedzme Holanďania, alebo Švédi v čase, keď Slovensko a ďalšie nové členské štáty pristupovali do Európskej únie, prečo by nás prijímali? Však sme boli na tom ekonomicky oveľa horšie. Prečo by nás prijímali? Musíte sa zamyslieť nad hodnotou solidarity aj trošku inak, nielen cez tú vašu účtovnícku logiku.

Tam tú vašu demagógiu ťažkého kalibru o tých diaľniciach do Košíc, o bankárovi a tak ďalej, to ani nebudem komentovať. Myslím si, že týmto nechytíte ani Kotlebu a podobných magorov. Ale pokiaľ chcete vystupovať ako šašo len preto, aby ste získali jedno percento od  krčmových ľudí, ktorí vám žerú tieto veci, neodporúčam vám to, lebo, a to je na tom to najsmutnejšie, lebo vy reprezentujete na Slovensku liberalizmus. Mne to je strašne ľúto, že práve vy. (Potlesk.)

Pán podpredseda parlamentu Figeľ, iba krátka poznámka k tej časti, kde ste hovorili o tom, aby sa posilnila kontrola ESM (trvalý euroval, anglická skratka – pozn. red.) v pléne. Ja v zásade nemám s týmto problém, aj keď si myslím, že už v rámci eurovýboru je možné tieto veci diskutovať aj na základe dnešnej právnej úpravy. A myslím si, že v rámci eurovýboru sú tie diskusie vecnejšie.

Tie vaše príklady Fínska a Rakúska treba zvážiť politologicky. Nedá sa len tak vyťahovať tie príklady, ako sa vám páči, lebo aj Fínsko a Rakúsko majú inú politickú tradíciu. Došli k tomuto kompromisu preto, vo Fínsku napríklad, že majú veľmi širokú koalíciu, a že tam majú tradíciu menšinových vlád a tradíciu úplne inej politickej kultúry. Z hľadiska Rakúska takisto je tam veľmi silná participácia a požiadavka zo strany Zelených, ktorých potrebujú dve vládne strany. Čiže, tam sú rôzne politické reálie a tie treba vždy zohľadniť, lebo potom to vyzerá, ako keby ste teraz chceli všetko riadiť podľa fínskeho a rakúskeho vzoru, čomu by som sa nebránil, to by sme tu mali veľmi dobrý sociálny štát.

Ale prakticky. Prakticky by sme podľa vášho návrhu dospeli k čomu? V pléne by sme diskutovali o týchto veciach, v poriadku, ale aj tak by sa odhlasovalo, je tam silný predpoklad, to stanovisko vlády a jediné, k čomu by sme dospeli je, že by sa znova postavil Richard Sulík, ktorý sa bude stavať vždy k tejto téme, lebo to marketingovo potrebuje a začal by tu pred kamerami kádrovať Barrosa, Schulza, v týchto svojich demagógiách by pokračoval pri každom možnom návrhu. Čiže, vlastne jediný praktický výsledok je, že by ste tu dali priestor Richardovi Sulíkovi na to, aby sa zviditeľňoval týmto svojím „nejapným“ spôsobom, a to mi príde ako dosť zbytočné, aby sme tieto gestá robili. Ďakujem.

Pán kolega Beblavý, ďakujem vám za vecný a konštruktívny príhovor. Zaujala ma najmä tá časť, keď ste hovorili o vízii Európskej únie alebo vízii Európy. Hovorili ste o troch možnostiach: Európa ako superštát, Európa národných štátov alebo Európa, kde si každý robí čo chce, čiže taká anarchistická (to je asi to, čo pán Sulík chce). Toto je rovina politického systému. Ale ja si myslím, že by sme sa mali pozrieť na alternatívy aj z hľadiska sociálno-ekonomického systému a tam ja vidím dve alternatívy. Lebo tá diskusia sa zužuje často len na politický systém, ako keby to bolo to kľúčové, no ja si myslím, že dôležitejšie je, ako bude Európa vyzerať z hľadiska sociálno-ekonomického nastavenia a tam vidím dve alternatívy: Buď Európa ako sociálny štát, kde funguje regulácia a solidarita. To je prvá alternatíva. Alebo Európa ako voľné trhovisko egoistických národných štátov. To je tá druhá alternatíva.

Ten európsky sociálny model, ktorý obhajujem aj ja, obhajujú v Európe sociálnodemokratické strany a s výnimkou, myslím, niektorých štátov kresťanská demokracia. Ten druhý model, tú Európu ako trhovisko, ako voľný trh, kde si každý hľadí svoje ako egoistický národný štát, to obhajujú ultra-konzervatívci, nacionalisti a neoliberáli a plus nadnárodné korporácie, ktoré túžia po tom, aby štáty boli slabé, aby mali výhody voči nim. Ja si osobne myslím, že ten model – a toto je myslím aj problém pánov zo SaS – tento model voľného trhoviska je už dnes v rámci globálnej ekonomiky neobhájiteľný, pretože naozaj iba ako veľký celok sa vieme brániť globálnym ekonomickým tlakom. Jedno je isté. Slovensko ako štát Európsku úniu nevyhnutne potrebuje. Bez Európskej únie by to bola katastrofa. Odporúčam ľuďom, nech sa idú pozrieť do Azerbajdžanu, Moldavska, Albánska a podobných štátov, aby vedeli ako by žili, keby sme dneska neprijali euroval, keby sme vystúpili z eurozóny, z Európskej únie. Bola by to naozaj katastrofa. Ďakujem. (Potlesk.)

Pán kolega Dzurinda, tiež by som sa prihlásil k tomu, že pojem „účtovníctvo“ naozaj nechápeme pejoratívne. Ja ho v tejto problematike chápem ako niečo nenáležité, nie pejoratívne, to znamená, tak isto, ako je účtovnícky prístup veľmi náležitý z hľadiska mikroekonómie, tak je častokrát slepo účtovnícky prístup nenáležitý z hľadiska makroekonómie, z hľadiska medzinárodnej politiky ani nehovoriac. To ako keby sa vám vyjadroval chirurg o politickej teórii alebo chemik alebo astronóm o Čajkovskom atď. Tam to naozaj nemá žiadnu cenu a žiadnu rolu. Ale nesúhlasím s vami s tými eurobondami.

Ja osobne si myslím, že Európska únia potrebuje spoločné eurobondy alebo spoločné dlhopisy práve preto, aby dokázala čeliť tým problémom, ktoré dneska má. Zoberme si verejný dlh: priemerný dlh v Spojených štátoch amerických je zhruba 100 % HDP, v Japonsku 220 %, v Európe priemer je iba 90%. Keby sa nastavili eurobondy, Európska únia by nebola v takej dlhovej kríze, v akej je dnes. Stačí sa spojiť. Samozrejme, že tam je morálny hazard, aby to naozaj nezneužívali, povedzme, Španieli, Gréci, mysliac si, že Nemci im to aj tak zacvakajú. Ale práve preto tu je ten fiškálny kompakt. Práve preto je tu tlak na fiškálnu konsolidáciu a keď sa tieto veci budú robiť súbežne, tak tá Európa má šancu prežiť. Ale inú šancu ako cez spoločné eurobondy, ja si myslím, že nemá. Navyše je tu projekt, aby sme tie eurobondy vytvorili iba pri hranici dlhu 60 % HDP, čiže tam sú rôzne rozumné alternatívy. Ja by som to takto nekritizoval ako vy a podľa mňa sme dnes v štádiu, že eurobondy budú. Otázka je už len taká, ako sa budú volať, ale je úplne jasné, že z hľadiska európskej diskusie dospievame do bodu, že eurobondy budú.

Nuž a posledná poznámka. Aj Slovákom sa oplatia eurobondy. Náš národný záujem je to podporovať. My, keď budeme krytí Nemcami, tak sa nám to z hľadiska nášho národného štátneho záujmu oplatí, čiže v tomto prípade byť nejaký ideológ skôr ako hľadieť na svoj národný záujem, nedáva zmysel. 

Pán kolega Matovič, dovoľte, aby som iba upresnil to s tým „fašizmom“, lebo to zaznieva predovšetkým odo mňa. Ja som nikdy nepovedal, že SaS sú fašisti, to by som si nikdy nedovolil. Ja som povedal, že používajú rétoriku takú istú ako fašisti v Grécku a iné radikálne pravicové populistické strany a to som narážal na rétoriku typu „leniví a tuční Gréci“, keď dnes hovoril aj pán Sulík o „východnej gubernii“, o „vlastizrade“, keď primitívne osočujú Brusel... Naozaj, tento druh rétoriky používajú fašistické strany.

Ale tým som nechcel povedať, že sú fašisti. Ubezpečujem vás, že keby boli fašisti, tak by som sa s nimi vôbec nebavil, lebo keď je niekto fašista, tak to je pre mňa totálna „zrúda“, totálny nedostatok charakteru, takže určite nie, určite nie sú fašisti. 

Keď chcete v tejto súvislosti používať pojem „fašizmus“, tak naozaj jedine nadnesene ako akýsi ekonomický fašizmus alebo sociálny darwinizmus. To je postoj, ktorý vlastne vraví, že keď je niekto slabý, tak má umrieť. Slabému nepomáhajme. Tak v tomto nadnesenom zmysle slova možno použiť tento význam aj na pánov z SaS, ale naozaj by som ich nechcel takto nálepkovať, pretože reprezentujú predsa len prúd, ktorý sa nazýva liberalizmus. Ja sa im len snažím ukázať, že v rámci liberálnej tradície, v rámci európskej liberálnej tradície je to, čo dnes robia, niečo nevídané a niečo absurdné. Ďakujem.

Pán kolega Osuský, keby som bol tušil, že sa vás v sobotu (v Sobotných dialógoch, v relácii Slovenského rozhlasu) tak osobne dotknem, tak by som vás naozaj nechal žiť v tom vašom vlastnom svete, ale, žiaľ, dopadlo to tak, že som nesúhlasil s vašim názorom – úplná katastrofa, že? A mám pocit, že aj vy aj s pánom kolegom Kollárom máte nejaký „mindrák“ z toho, čo som vám rozprával. No pravdou je – a to hovoríte (teraz sa mi to už zlieva) jeden aj druhý – povedal som, že treba spraviť politiku znova dominantnou nad trhom. Ale to bola myšlienka Angely Merkelovej, ona povedala: vráťme späť dominanciu politiky, demokracie nad trhmi. Angela Merkelová nie je „polpotistka“, „socialistka“, ani nič podobné, to je kresťanská demokratka, pán kolega. Každý demokratický politik uznáva, že musíme regulovať trhy, že musíme vrátiť nadvládu demokracie nad trhy. Jediný, kto to neuznáva, sú neoliberálni šialenci, trhoví fundamentalisti a dovoľte mi novotvar – „trhkvasi“. A obávam sa, že jediní, kto tomuto nerozumie, ste práve vy, kolegovia v SaS. 

Nuž a k tým vašim pomenovaniam ohľadom marxizmu a ohľadom Pol Pota atď. Pán kolega, ja som naozaj využíval marxizmus vo svojej knižke Späť k Marxovi?, aj liberalizmus, aj komunitarizmis a ďalšie moderné prúdy, s ktorými sa vo vedeckej sfére normálne bežne pracuje. Ja mám obavy, že vy neviete o čom hovoríte. Alebo máte niečo konkrétne na mysli z hľadiska tej kritiky marxizmu? Tak povedzte niečo ohľadom mojej teórie, povedzte niečo ohľadom teórie Avineriho, Cohena, Roemera, Peffera, Tie mená vám nič nehovoria, no nálepkujete a kádrujete. To je naozaj ignorancia, pán kolega, a to je smutné. 

Ja vám poviem takto: odmietam náboženstvo trhu. Odmietam dávať trh nad demokraciu. Trh nie je žiadny nedotknuteľný božský mechanizmus ani žiadna dejinná nevyhnutnosť. Trh má legitimitu, iba ak slúži občanom. Slúži? (Potlesk.)

Prvé dve časti si môžete prečítať tu:

Ľuboš Blaha: Mám faktickú...

Z parlamentných lavíc: Mam faktickú... 2

 

 

 

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
23. jún 2012, 07:59

" Bez Európskej únie by to bola katastrofa. Odporúčam ľuďom, nech sa idú pozrieť do Azerbajdžanu, Moldavska, Albánska a podobných štátov, aby vedeli ako by žili, keby sme dneska neprijali euroval, keby sme vystúpili z eurozóny, z Európskej únie. Bola by to naozaj katastrofa."

************************

Pán Blaha aj keď súhlasím s cca 95% vašich názorov a faktických poznámok, predsa táto citovaná časť vašej poznámky zdvihla adrenalín.

Nemusíte chodiť ani na ďaleký, či stredný východ, či balkánsky juh Európy. Stačí sa pozrieť na juh stredného Slovenska a veľmi blízky východ (od Revúcej po Sninu)! Uvidíte akú paseku narobila vami oslavovaná EÚ a ňou presadzovaný kapitalizmus!!!

Sú rodiny kde nerobí nikto a doslova živoria ako v Kalkate.

Sú mnohé také rodiny kde deti už nepoznajú ani vlastného otca, lebo dlhodobo slúži západným buržujom ako vysťahovalec za prácou, aby zarobil pár eur pre uživenie rodiny.

Alebo aby jeho rodine exekútor nezobral strechu nad hlavou, lebo si zobral hypotéku, ktorú nemá z čoho splácať, lebo prišiel po buržoáznom zdevastovaní JRD trvalo o prácu.

Sú hladové doliny kde robia len štátni a samosprávní úradnici, poštárka a obchodníčka na polovičný uväzok, pretože už týždeň po dôchodkoch, podporách a sociálkach ľudia nemajú peniaze na nakupovanie!!!

Sú také hladové doliny, kde už nechodí ani autobus, lebo ľudia nemajú za čo cestovať, tak sprivatizovaná, či "župná" verejná doprava je neefektívna! Potom ak by si aj ľudia eventuálne pácu našli, tak sa nemajú do nej ako dostať.

A to som písala len o bielom majoritnom obyvateľstve. Ak k tomu pripočítame takmer 95% nezamestnanosť "farebných" tak je vami ospevovaný blahobyt, ktorý nám priniesol kapitalizmus a EÚ zrovnateľný ako v Moldavsku, Gruzínsku, Azerbajdžane, či Pandžábe v Indií!

Je zarážajúce pozerať v TV tzv. "metalistov" Rómov ako prehrabávajú haldy odpadu, stavebných sutím, aby "exploatovali" nejaké kovy a tie predali do zberných surovín!

Pretože sociálky sú tak extrémne nízke, že ak poplatia účty a úžerníkom lichvu (pretože žijú Rómovia ""moderne"" na dlh), tak týždeň po sociálke nemajú z čoho žiť!

Nemala som komunistov rada, al tí aspoň zabezpečili každému akú takú robotu a cenám adekvátnu mzdu! Buržuji po prevrate v 1989 vytvorili pol miliónovu pseudorezervnú armádu trvalo nezamestnaných. A to ani nechem vracať k rozkradnuým 360 tonám humanitárnej pomoci pre hladujúce Slovensko. Je podľa vás dôstojné, aby hladujúci státali v radoch pri vyvárovňach na polievku ako navrhuje váš "generálny" šéf Fico, keď podľa neho je nedôstojné rozdávať úbožiakom Slovenska múku?

Alebo sa budeme tváriť, že bieda, zúfalstvo, kriminalita nie je? Budete pripravovať protirómské všelijaké ficovské farmárske, proti pytliacke, a proti "metalistické" zákony?

Ale ak má každý poslanec cca 3300 eur každý mesiac na účte + ďalšie benefity, tak môže len chváliť Európsku Úniu, ktorá mu týmto neľudským zriadením zabezpečila blahobyt!

Skúste zo sociálky 63 eur zaplatiť, energie, obecné dane, poplatky, nájomné, a pritom uživiť seba a ešte niečo pre deti, aby mohli ísť do školy a nemuseli ste sa za ne hanbiť??? Lebo ak ošatite a nakŕmite deti, tak nemáte na nájomné a dane a potom nemáte právny nárok na príspevok na bývanie! Takže takýto občania doslova živoria pri drakonických trhových cenách vďaka EÚ z 63 eur na hlavu!!!

Tomuto vy hovoríte blahobyt, ktorý nám priniesla EÚ???

Ak by sme vystúpili z EÚ a eurozóny, tak by to bola katastrófa v prvom rade pre smeráckych a iných zbohatlíkov, ktorí by prišli o tvrdo nazbíjané euráče zo slovenskej chudoby! Ten kto nič nemá, tak o nič nepríde!!! Lebo kde nič nie je ani čert nezoberie! Tak státisícom lumpenproletárov je takmer jedno či majú žobračenky vo výške 63 eur na pošte, alebo nie?

Len pre zbohatlíkov má zmysel udržiavať buržoázny marazmus vrátane kapitalistickej EÚ, lebo v tom spočívajú ich istoty!!! Alebo sa azda mýlim pán pposlanec Blaha?

Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
23. jún 2012, 09:14
Sledujem Vaše príspevky v NRSR, v Slove i na FB a uvažujem nad nimi. Čoraz viac sa mi zdá, že Váš boj za tzv. európsku sociálnu politiku pod vedením európskych socialistov, sú len intelektuálne výplody, vzdialené realite. Ono by to snáď bolo krásne a mohlo by to fungovať, keby adresáti, teda ľudia boli iní. Totiž i reálny socializmus u nás by snáď bol mohol fungovať, keby sa bolo podarilo vychovať toho socialistického človeka a náš vzor ZSSR už mohol žiť v svetlej budove komunizmu, keby boli vychovali komunistického človeka. Ako to dopadlo, môžeme povedať my, čo sme sa o niečo skôr narodili. Realita je i napr. taká, ako je uvedené v liste niektorých pedagógov z východu Slovenska. Prečítajte si ho a opýtajte sa svojich ideových vedúcich v Bruseli, ako by opísanú situáciu riešili? http://janmacek.blog.sme.sk/c/301577/Otvoreny-list-uciteliek-z-vychodneho-Slovenska.html. Oni majú, a to viem z vlastných skúseností úplne iné starosti.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. jún 2012, 19:00

Vďaka Anton za link na otvorený list pedagógov.

Aspoň bude mať možnosť si prečítať pán poslanec Ľuboš Blaha, že nie je v podstate žiaden rozdiel medzi lumpenproletariátom na Slovensku, alebo v Indií napr. v Kalkate. Kde sa niekoľko desaťročí striedajú komunistickí "primátori" v "demokratickej" Indií!

Uvediem krátky citát, ktorý ma zaujal:

"Tieto deti nemajú právo na život v dôstojných podmienkach? Kde sú ich práva, keď žijú v jednej izbe s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi v špine, smrade, hladné, majú vši, blchy, bez vody, elektriny, WC, končatiny majú obhryzené od potkanov, dennodenne sa dívajú na to, ako ich rodičia, či iní členovia domácnosti pred ich očami súložia, dokonca sú nezriedka sami sexuálne obťažované či zneužívané. Ak chcete sociálnu pomoc a osvetu pre "marginalizované skupiny" v pravom slova zmysle, ktorá bude účinná a účelná, podporte radšej vyučovanie sexuálnej výchovy na školách, začnite grátis rozdávať radšej prezervatívy a nie múku, aby sa navzájom nemnožili príbuzní, mentálne nespôsobilí a mladiství, pretože sami si prezervatív nikdy nekúpia a bude pokračovať nielen gigantická pôrodnosť, ale aj rozmach pohlavných chorôb medzi neprispôsobivou populáciou."

Čítajte viac: http://janmacek.blog.sme.sk/c/301577/Otvoreny-list-uciteliek-z-vychodneho-Slovenska.html#ixzz1yenosQfD

Takže ak si pán poslanec Blaha prečítal Kapitál, kde Marx opisuje katastrofálne podmienky najbiednejšieho proletariátu a rezervnej armády lumpenproletariátu, tak čo sa za 150 rokov zmenilo? Jedine to, že tieto deti nedrú v buržoázných továrňach 12-16 hodín denne, lebo niet práce ani pre ich rodičov!!! Žijú v obdobných otrasných a srdce drásajúcich životných pomienkach ako ich rovestníci pre jeden a pol storočím!!!

To čo som uviedla v príspevku vyššie len plne korenšponduje s týmto otvoreným listom učiteliek ministrovi Čaplovičovi.

Možno, že tí lumpenproletári z Indií sú na tom o trochu lepšie, lebo nemusia v tropickom pásme zháňať také obrovské množstvo dreva na Slovenské kruté zimy ako naši Cigáni hlásiaci sa k eurožobrákom.

S mnohým sa dá súhlasiť, hoci ctené východniarske učiteľky nepochopili elementárnu podstatu vzniku vrstvy tých najúbohejších lumpenproletárov vďaka zúriacemu kapitalizmu v EÚ

!!! Nikdy východoslovenské učiteľky nepochopia, že v extrémne zlých podmienkach sa Cigáni správajú pudovo obdobne ako je to u zvierat v boji o prežitie a zachovanie druhu!!! V súvislosti s rapídne sa zhoršujúcicmi podmienkami na prežitie sa zväčšuje početnosť potomstva! Preto ba si mali ctené učiteľky zalistovať v Prírodopise, aby pochopili elementárnu podstatu prežitia zvierat v extrémných podmienkách, ktoré nie sú v podstate odlišné od iných druhov cicavcov vrátane človeka v krajnej núdzi! !!! Potom by určite nevymýšľali prezervatívové stupidnosti!!!

Ak by im aj tie prezervatívy rozdali, tak si viem živo predstaviť, ako by do nich nonkonformní young lumpenproletári nalievali vodu, nasúvali na kľučky tried a zborovní, resp. iným spôsobom znehodnoťovali za burácajúceho smiechu! Tu nepomôže žiadna sexuálna prevýchova, ale len 100% zamestnanosť ich rodičov s dôstojnými platmi, aby sa odlepili od dna extrémnej chudoby a začali žiť ako dôstojní ľudia!!! Takže rozdávaná humanitárna múka a cestoviny predsa majú oveľa väčší význam!

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. jún 2012, 19:15

"Totiž i reálny socializmus u nás by snáď bol mohol fungovať, keby sa bolo podarilo vychovať toho socialistického človeka a náš vzor ZSSR už mohol žiť v svetlej budove komunizmu, keby boli vychovali komunistického človeka. Ako to dopadlo, môžeme povedať my, čo sme sa o niečo skôr narodili. Realita je i napr. taká, ako je uvedené v liste niektorých pedagógov z východu Slovenska" Anton

*********************

Pán Anton, ani vy ste s tou výchovou tzv. socialistického človeka nepochopili elementárnu podstatu chudoby u lumpenproletariátu.

Ak človek nemá pokryté základné životné potreby, tak žiadna prevýchová nepomôže, aj keby bola tvrdšia ako koncentráková! Tu pomôžu len výrazne sa zlepšujúce životné podmienky tých najúbohejších na úplnom dne biedy.

Ak by Kristus nebol nasýtil chlebom a rybami hladujúce zástupy, tak by boli pre tých ľudí jeho zázraky len iluzionistickými, či kúzelníckymi trikmi! Nikdy by si nebol získal senzáciami a zábavou ich srdcia a mysle! Mohol by ich učiť a prevychovávať koľko by chcel a nič by mu to nebolo platné!!!
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
24. jún 2012, 13:53
Nuž priznám sa k troche zaujatosti: Ľ.B. je po čase ( a s odstupom) konečne vzdelaný, kreatívny politik s výrazne sociálnym cítením a vzťahom k vedeckej kritike sociálnach a politických systémou. (Má - a to neobhajujem - aj niektoré protodeformácie z nášho videnia sveta, ale dúfam aj dosť sily ustrážiť sa pokĺznutia k arogancii, truhlíkovstvu, či exhibicionizmu...) Podstatné však je, že neuhýba a angažuje sa. K samej téme: niektoré jej rozmery sú utajované resp. zahmlievané. Ide, podľa mňa, aj o polemiku o zdroji moci v reálkapitalizme: Domnievam sa, že sa dá dokázať, že kríza eura, európskej integrácie je projekt z dielne globálnej exekutívy (globálnej finačnej oligarchie). Motívy, rukopis, mediálne zvládnutie, šramotenie liberálov sú signifikantné. Nebudem obhajovať legitimitu euroorgánov, no je určite demokratickejšia ako nikým nevolená globálna exukutíva. Globálna exekutíva rúca režimy, popravuje nepohodlných oponentov, robí hlboké demograficky účinné, plošné finančné operácie so zreteľnými opatreniami na znižovanie vzdelanosti, zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Snaha postaviť sa jej - nenechať vykrvácať Grécko, neskôr Taliansko, Španielsko resp. nenechať ich v pazúroch finančnej oligarchie ( aby boli potrestaní alebo zobraní na milosť - podľa "odvahy" s ktorou zdecimujú vlastné vzdelávacie, zdravotnícke a sociálne inštitúty a predajú/privatizujú svoje prírodné bohatstvo). Určite vidno stopy oligarchií poplatného správania sa eurobyrokracie ( roky ju oligarchia sponzoruje, vzdeláva a selektuje). No tento spor o euro je konfliktom medzi nevolenou, nekontrolovanou a tajenou autoritou generovanou sústavou bankových domov, ratingových agentúr, mediálnych korporácií a politicky ( nie demokraticky, ale predsa len ako-tak politicky) sformovanou eurobyrokratúrov ( a určite aj pokusom podojiť kontinentálnu Európu - najmä Nemecko a Francúzsko, priamo a nepriamo posilniť anglo-americký potenciál v globálnom obchode a politike, vystužiť ho - za európske peniaze- pred konfliktom s Ruskom a Čínou). A celá táto kríza je o čase: viete o tom, že banky, štáty získavajú čas na transformáciu svojich aktív, na prípravu opatrení pre riadený ( sic!) i neriadený bankrot. Ale aj ľavica potrebuje čas. Ľudia ešte nerozumejú, no už začínajú cítiť a čím viac času dostanú tým lepšie pochopia kde, kto a ako z ních robí biologický materiál pre sociálne systémy nastavené na maximalizáciu zisku a kontrolu moci v rukách vopred určenej uzavretej kasty.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
25. jún 2012, 09:22
1.K Tobinovej dani - táto daň nič nerieši (USA a GB s ňou aj tak nebudú nikdy súhlasiť a tým pádom ani EU). Špekulatívne fin. transakcie (10 až 20 násobok svetového HDP) treba jednoducho zakázať! 2. Prečo nás prijímali do EU, keď sme na tom boli ekonomicky oveľa horšie ako oni? Nuž preto, aby získali nové trhy a lacnú pracovnú silu. Po 22 rokoch kapitalizmu a po prijatí do EU je stav taký istý a trend hovorí, že perifériou v EU budeme aj naďalej, viď. chudobný juh EU oproti bohatému severu. Renomovaní ekonómovia hovoria jasne: SR jednoducho prispieva na prosperitu Nemecka a do EU dávame viac, ako z nej dostávame. 3. Eurobondy a Euroval nie sú systémovým riešením. Emisia eurobondov bude znamenať len ďalšie zadĺženie štátov EU. Prehlbovanie zadĺženia znamená posilňovanie moci veriteľov nad štátmi, a teda aj nad nami, obyčajnými ľuďmi. Treba sa pýtať, kto sú títo veritelia a komu sa to všetci klaniame (príkladom v "ukľudňovaní nervóznyh finančných trhov" sú Barosso, Rompuy, Merkelová, Fico,soc.dem. aj pravica bez rozdielu). A potom je vlastne jedno, koho volíme. 4. Aj ja odmietam trh nad demokraciou. Ale spolu so Slavojom Žižekom si myslím, že je utópiou nádejať sa, že v rámci jestvujúceho systému je možné udržať sociálny štát. Európske soc.dem. strany združené v PES v nás túto nádej živia. Neverím im!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
26. jún 2012, 14:10

"Prehlbovanie zadĺženia znamená posilňovanie moci veriteľov nad štátmi, a teda aj nad nami, obyčajnými ľuďmi. Treba sa pýtať, kto sú títo veritelia a komu sa to všetci klaniame (príkladom v "ukľudňovaní nervóznyh finančných trhov" sú Barosso, Rompuy, Merkelová, Fico,soc.dem. aj pravica bez rozdielu). A potom je vlastne jedno, koho volíme. 4. Aj ja odmietam trh nad demokraciou. Ale spolu so Slavojom Žižekom si myslím, že je utópiou nádejať sa, že v rámci jestvujúceho systému je možné udržať sociálny štát. Európske soc.dem. strany združené v PES v nás túto nádej živia. Neverím im!" Imrich Juhár

****************************

Ani ja im neverím. A ani som nebola nikoho konkrétneho voliť, lebo nebolo skutočne koho! Hodila som prázdnu obálku, lebo za neplatný hlas sa neobohatí žiadna politická strana!

Ľubo Blaha sa dostal do bad company zvanie Fico a 2x40 lúpežnikov. Ktorých predchodcom a vzorom bol údajne (kurucovský) Juro Jánošík, alebo skôr Robin Hood? Ten tiež bojoval za získanie a rozšírenie svojho panstva, ktoré mu zobrali Normani!

Uvidíme do kedy budú tlieskať Blahovi v parlamente a kedy sa z neho stane nový Gaulider, alebo ľavicová verzia Hanzela? Ak si bude chcieť zachovať svoje presvedčenie a u radikálnej (nekomunistickej) ľavicovej verejnosti dôstojnosť? Dajme sa prekvapiť.

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
26. jún 2012, 14:22

Je nonsens udržať sociálny štát v neoliberálnych podmienkach. V tomto sa Slavoj Žižek určite nemýli. Veľmi dobre to vie aj Ľubo Blaha. Taktiež vie, že s tou partou buržujov a oportunistov do ktorej sa dostal nič nezmení.

Má dve možnosti:

1, Prispôsobiť sa a stať sa poslušným, ale prešpekulovaným oportunistom.

2, Hľadať iné riešenie ...

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
26. jún 2012, 15:20

"Globálna exekutíva rúca režimy, popravuje nepohodlných oponentov, robí hlboké demograficky účinné, plošné finančné operácie so zreteľnými opatreniami na znižovanie vzdelanosti, zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Snaha postaviť sa jej - nenechať vykrvácať Grécko, neskôr Taliansko, Španielsko resp. nenechať ich v pazúroch finančnej oligarchie ( aby boli potrestaní alebo zobraní na milosť - podľa "odvahy" s ktorou zdecimujú vlastné vzdelávacie, zdravotnícke a sociálne inštitúty a predajú/privatizujú svoje prírodné bohatstvo).

"Určite vidno stopy oligarchií poplatného správania sa eurobyrokracie ( roky ju oligarchia sponzoruje, vzdeláva a selektuje). No tento spor o euro je konfliktom medzi nevolenou, nekontrolovanou a tajenou autoritou generovanou sústavou bankových domov, ratingových agentúr, mediálnych korporácií a politicky ( nie demokraticky, ale predsa len ako-tak politicky) sformovanou eurobyrokratúrov ( a určite aj pokusom podojiť kontinentálnu Európu - najmä Nemecko a Francúzsko, priamo a nepriamo posilniť anglo-americký potenciál v globálnom obchode a politike, vystužiť ho - za európske peniaze- pred konfliktom s Ruskom a Čínou" Juraj Janošovský

**********************

Absolútne presne vystihnuté.

To taký "profesor" Oskar Krejči ani pri pive tak jasne nepovie medzi svojími!

Nakoniec kto lieta do vesmíru s ľudskou posádkou okrem amikov?

Predsa Rusi a Čína!

Kto má okrem amikov stealth stíhačky?

Predsa Rusi a Čína!

Kto vie zotreliť stealth lietadla?

Predsa Rusi a Čína!

Kto má najviac jadrových zbraní?

Predsa Rusi a Čína!

Kto sa postavil proti americkému expanzionizmu v Ázií založením Šanghajského?

Predsa Rusi a Čína! A takto by sa dalo dlho pokračovať.

Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama