Reklama
Reklama

Nástupca Benedikta XVI. je určený

Kardináli v Sixtínskej kaplnke už musia len zistiť, kto to je
Počet zobrazení: 4415

Najvychytenejší súčasný slovenský cirkevný analytik v relácii Rádia Slovensko (Z prvej ruky, 13. februára 2013) „vyanalyzoval“, že boh si už nástupcu Benedikta XVI. vybral. „Kardináli v Sixtínskej kaplnke už musia len zistiť koho,“ citoval slová kardinála Schönborna.

Človek by očakával, že vzdelanci katolíckej cirkvi majú o bohu priaznivejšiu a menej naivnú predstavu.

Zvolenie nepreberného množstva pápežov mal boh podľa naznačenej logiky dosiahnuť napríklad prostredníctvom korumpovania voliteľov (takýchto príbehov bolo toľko, že o výnimke, o náhode a pod. sa nedá hovoriť, korupcia sa stala metódou). Bolo to tak trebárs v prípade Jána XII., Benedikta IX. a mnohých premnohých ďalších (ktohovie, či na pápežskom stolci vôbec sedel človek, ktorého zvolili na základe „zisťovania“ a spytovania si svedomia, a nie vďaka záujmov voliteľov). Posledne uvedený menovec súčasného pápeža stolec výhodne predal (v zmysle správneho obsahu tohto slova, nie chybného odovzdal) príslušníkovi významného bankárskeho rodu Pierleoniovcov, ktorý prijal meno Gregor VI. Keďže metóda korupcie má zrejme hranice, popri nej bolo potrebné nasadiť moc meča. Pod touto hrozbou uznala synoda Gregora VI. za vinného zo svätokupectva a posadila na trón favorita meča. Aj príkladov na uplatňovanie metódy „zisťovania správnosti“ kandidáta na funkciu pápeža silou je v histórii množstvo. Ďalšou metódou je zvolenie viacerých pápežov súčasne. Každý z nich potom exkomunikoval nielen protipápežov, ale aj všetkých kresťanov, ktorí mali smolu a nachádzali sa na území, ktorému neústupní protipápeži panovali (takže na svete nakoniec neexistoval jediný neexkomunikovaný kresťan). Viac príkladov a poukázaní na množstvo nečestných ciest k hľadaniu a nájdeniu správneho pápeža hromadiť netreba.

Katolícki vzdelanci citovanými slovami vtláčajú Najvyššieho do hojného množstva ľudských slabostí a zlyhaní (veď nie je možné, aby bez následkov zlyhali tie tisícky svätých voliteľov, ba mnohí z nich sa navyše, možno za odmenu, stali pápežmi!).

Keďže analytik analyzoval, ako proste voľba pápeža funguje, teraz lepšie vieme pochopiť aj význam voľby Benedikta XVI.; pápeža, ktorý zrejme vstúpi do dejín predovšetkým rezignáciou. Možno práve toto bolo jeho poslaním.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Samuel Tomko
#1
Samuel Tomko
14. február 2013, 20:10

Odstúpenie pápeža , nech je akokoľvek zriedkavým javom, vyvolalo priam explóziu aktivity ( aj)  miestnych znalcov  náboženstva, kanonického práva a pomerov vo Vatikáne.  A samozrejme všetkých druhov hovorcov na všetkých úrovniach cirkevnej a inej  hierarchie. Fakt , že po dlhom čase počas ktorého museli hovorcovia roky  s ťažko zakrývanopu nechuťou dávať  ničnehovoriace vyjadrenia k  vynútenému sťahovaniu osadenstva škôl z reštituovaných budov a následne k  predaju  týchto budov developerom,  keď museli s vážnou  tvárou zdôrazňovať neomylnosť pápeža v prípade Róberta Bezáka, či finančných machinácií slovenského bískupa cez Banco Vaticano, iným   aféram atď atď atdˇ.......je tu naraz neškodná téma. A navyše , každý zo znalcov a " znalcov "  je aj žiadaným artiklom pre médiá, ktoré tejto téme venujú taký priestor ( SME napr. prvých 5 strán), že už takmer predstihuje prípad úmrtia lady Diany. O vzrušení a emóciach ani nehovoriac. A to je už čo povedať...

Toto samo o sebe by úplne stačilo na vyvolanie tej iskry v očiach, odviazanosti a bezhranične vzletnej  emociálnosti diskutérov , ktoré sledujeme v TV a rozhlasových debatách. T.j. na to, čo zaregistroval aj Jozef Krško  a čo zrejme u neho vyvolalo potrebu tak trochu vecného ( faktického) doplnenia  pohľadu na vec.  Ale je tu ešte niečo viac, čo ešte viac   tlačí  na pílu kritičnosti a nekritičnosti. Je to snaha zaslúžiť si svojich 5 minút slávy v médiách, kým sa dá: dať novú podtému, dať vyjadrenie, ktoré sa stane okrídleným a jeho autora potlačí do zaostrených mediálnych kanónov. Takže, mám silný dojem,  tu skôr ide o toto,  ako o  o pápeža Benedikta. 

Tipujem, že na túto tému v  nasledujúcich dňoch ( kým sa neobjaví symbolický biely dym nad Sixtínskjou kaplnkou)  ešte  zažijeme veci a že fabulácia oficiálnych hlasov katolíckej cirkvi ako aj plejády   "zmŕvychvstaných"  doteraz spiacich či lantentných "znalcov"  katolíckej cirkvi bude vysoko tvorivá. Takže, trpelivosť. pán Krško.

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama