Reklama
Reklama

Tvorivý večer – ruský spisovateľ Jurij Poľakov

V stredu 6. marca 2013 o 17.00 v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave
Počet zobrazení: 5263

polakov.JPGV stredu 6. marca 2013 o 17.00 bude v Ruskom centre vedy a kultúry, na ulici Fraňa Kráľa 2 v Bratislave Tvorivý večer s ruským básnikom, prozaikom, dramatikom a publicistom, šéfredaktorom týždenníka Literaturnaja gazeta Jurijom Poľakovom.

Jurij Poľakov, ruský básnik, prozaik, dramatik a publicista, šéfredaktor prestížneho týždenníka Literaturnaja gazeta, ktorý pod jeho vedením presadzuje program konštruktívnej a duchovne hodnotnej ruskej kultúry, nadväzujúcej na tradičné vlastenecké hodnoty v záujme ruského štátu. Pôsobí tiež ako člen rady prezidenta Ruskej federácie pre kultúru a umenie.

Jurij Poľakov, rodák z Moskvy (1954) začal svoje literárne pôsobenie ako básnik, publicista a literárny kritik. V debutovom románe, ktorý dokončil v roku 1980, prvýkrát v sovietskej literatúre priniesol tému šikanovania v armáde. Kniha však mohla vyjsť až v období perestrojky. Dnes je jedným z najpopulárnejších súčasných ruských autorov, tvorca najlepších ruských súčasných divadelných hier. Jeho romány a publicistické knihy vychádzajú vo veľkých nákladoch a častých reedíciách.

Jurij Poľakov navštívil Bratislavu už v roku 2008, v slovenčine vyšli dve jeho knihy, Kozľa v mlieku a Kráľ dubákov.

Kozla-v-mlieku.jpgKozľa v mlieku

Kozľa v mlieku je groteska o tom, ako sa rozprávač-literát staví s priateľmi, že „vyrobí“ z pologramotného chlapíka geniálneho avantgardného spisovateľa – bez toho, aby vôbec niečo napísal. Treba ho len správne zaradiť do systému a vytvoriť okolo jeho neexistujúceho románu atmosféru, ako keby existoval. Názov Kozľa v mlieku je citátom z biblického „Nebudeš variť kozľa v mlieku jeho matky“ – je to jedna z desiatich hlášok, ktorú smie používať „spisovateľ“ Viťok v komunikácii s verejnosťou. Celý román je postavený na pútavom príbehu, výrazných charakteroch, suchom humore a jemnej erotike. Vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2007 v preklade Jána Štrassera.
Kral-dubakovl.jpgKráľ dubákov. Celý život a 36 hodín takmer osamelého muža

Michail Dmitrijevič Svireľnikov má všetko pod palcom. Fungujúci biznis, dospelú dcéru, mladú vášnivú milenku – život sa vydaril! Raz ráno však zistí, že ho niekto sleduje. Že by si ho vzala na mušku konkurencia? Príbeh chaosu, ktorý vládne vo vedomí súčasného úspešného muža. Psychologická dráma so skutočným „hrdinom našich čias“, ale aj klasická detektívka, rozprávanie o láske, aj satirický portrét súčasnej spoločnosti so všetkými jej temnými stránkami a neresťami, pred ktorými ochráni len mýtický Kráľ dubákov. Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT v roku 2010 v preklade Jána Štrassera.

Foto: RCVK

Viac o spisovateľovi Jurijovi Poľakovovi nájdete v odkazoch v rubrike Súvisiace.

 

pozvánka v slovenčine.JPG

 

 pozvánka v ruštine.JPG

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama