Viktor (Orbán) víťaziaci

Počet zobrazení: 3892

michelko_hlavicka_75.jpg

V stredoveku bolo zvykom dávať významným panovníkom rôzne prívlastky - Richard Levie srdce, Filip IV. Pekný, Karol Smelý a podobne. Ak by kronikári mali dodať prívlastok súčasnému maďarskému premiérovi, iste by ho nazvali Viktor Víťaziaci. 

A vskutku, Viktor Orbán pre svoje víťazstvo urobil všetko. Keď pred štyrmi rokmi preberal moc od zdiskreditovaných socialistov, vyhlásil, že plánuje nie štvor- či osemročnú vládu, ale deklaroval, že mieni ostať pri moci celých dvadsať rokov. Ak by sa mu to podarilo, pokoril by aj šestnásťročný rekord Helmuta Kohla, ktorý vládol v Nemecku v rokoch 1982 až 1998.

Faktom zostáva, že tomuto cieľu podriadil všetky svoje kroky. Len vytvorenie špecifických podmienok mu pomohlo svoju moc „zabetónovať“ na dlhšie obdobie, možno aj desaťročia. V minulých voľbách získal síce niečo tesne nad 50 % hlasov, ale vďaka veľmi špecifickému volebnému systému – kombinácia pomerného a väčšinového systému – získal ústavnú väčšinu. To mu potom umožnilo upraviť si politický systém na svoj obraz. Zmenil kompetencie Ústavného súdu Maďarskej republiky, do všetkých verejnoprávnych médií dosadil svojich ľudí a nakoniec zmenil aj volebný systém tak, aby mu čo najviac vyhovoval. Radikálne zredukoval počet poslancov z 386 na 199, čo je však ešte dôležitejšie, upravil  volebné okrsky tak, aby  to bolo čo najvýhodnejšie pre jeho stranu. Zároveň zaviedol jednokolové voľby v jednomandátových obvodoch, čo sťažilo mobilizáciu jeho politických konkurentov. Výsledok? Napriek tomu, že Fidesz prišiel takmer o pol milióna hlasov, udržal si ústavnú väčšinu.

Treba však zdôrazniť, že len zmeny v pravidlách politickej hry by na udržanie ústavnej väčšiny nestačili. Orbán musel prijať aj mnoho iných, neštandardných opatrení. Pri svojej honbe za voličskou podporou sa veľmi neobzeral ani na medzinárodné záväzky Maďarska, a napriek tomu, že Maďarsko je stále členom Európskej únie, často išiel na hranu, niekedy aj za hranu toho, čo sa v Európskej únii považuje za štandardné správanie. 

Veľkú popularitu si  Orbán získal uvalením špeciálnych daní pre bankový sektor. Iste, banky  hromžili, vyhrážali sa, vyhlasovali, že opustia maďarský trh, ale nakoniec ostali a prijali nové pravidlá. Dnes má Maďarsko najvyššie zdanenie bankového sektora v rámci Európskej únie, ale vážne to vadí len európskym akcionárom týchto bánk, určite nie maďarskému štátnemu rozpočtu či bežným občanom

Ďalším, ešte podstatne riskantnejším kúskom Viktora Orbána bolo znárodnenie penzijných fondov. To už európska finančná a kapitálová loby pomaly z neho robila severokórejského diktátora. Aj tieto ataky a útoky však Orbán ustál. Pri predstave, čo by pri takýchto krokoch robila naša opozícia, mi však behá mráz po chrbte.

Ďalším zaujímavým Orbánovým krokom bolo riešenie dlhodobo nezamestnaných. Vytvoril široký projekt verejných prác, v ktorých zamestnal desaťtisíce ľudí, ktorí napríklad kontrolujú lístky pri vstupe do metra, starajú sa o verejný poriadok či čistotu. Vďaka tomu zabezpečil prácu množstvu dlhodobo nezamestnaných, pričom ich odmena je niekde na úrovni našich 250 eur.

Celou sériou odvážnych a razantných krokov Orbán za štyri roky skoncentroval takmer celú moc vo svojich rukách. Aj vďaka tomu sa mu podarilo stabilizovať ekonomiku, zastaviť zadlžovanie a znížiť nezamestnanosť.  

Súčasťou jeho krokov však boli aj problematické rozhodnutia, napríklad vykázal bezdomovcov z centra Budapešti a iných miest, predovšetkým však na posilnenie svojho vplyvu neváhal, aj z medzinárodného hľadiska, pristúpiť k veľmi neštandardným krokom. Rozdávanie občianstva ponad hranice, a teda pokus o exteritoriálne účinky svojej legislatívy voči okolitým štátom sú kroky, ktorými jednoznačne prekročil pravidlá slušného a štandardného správania. Zdá sa však, že  z údelu „európskeho troublemakera“ si Orbán nič nerobí.

Čo sa Viktorovi Orbánovi uprieť nedá, je guráž, ktorú by mu mohol závidieť nejeden stredoeurópsky politik. A aj keď ho mnoho jeho politických krokov nectí, v niektorých bodoch svojej politickej stratégie môže byť značne inšpiratívny.   

Vyšlo v LT č. 15 – 16/1014

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
23. apríl 2014, 08:00

Díky za príspevok. Tomu, čo stvára Orbán, sa hovorí čistý pragmatizmus. Nie ako "pragmatizmus" Smeru a Roberta Fica. A želajme napriek tomu Maďarsku hospodársky úspech - pokiaľ bude, dajú susedom pokoj. Ak nebude, budú "pragmaticky" hľadať svoj úspech inde - príklad Ukrajiny je varujúci.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984