Vysmážaný separatista

Počet zobrazení: 6219


Keď začne manželka listovať v kalendári, znamená to pre mňa, že sa blížia nejaké sviatky, alebo niektoré z detí a vnúčat bude mať narodeniny či meniny. Vtedy sa začnú vo veľkom vypekať všelijaké koláče, cukrovinky, zákusky všetkých možných farieb, vôni a chutí. Pre mňa to znamená, že musím opustiť na nejaký čas kuchyňu, lebo by som si nemal ani kde sadnúť. Vôňa z týchto cukrárenských výtvorov sa šíri po všetkých miestnostiach a podľa čuchu už rozoznávam, do ktorých zamiešala rum, orechy, banán, karamel, jahody... no ani po rokoch som sa nenaučil správne pomenovať všetko to, čím obohacuje a skrášľuje sviatočný stôl. Je toho toľko druhov a názvov, pribúdajú aj ďalšie experimenty, že sa v tom strácam. Teraz, keď už ideme pred Vianocami vo vypekávaní cukroviniek do finále, predsa som si obohatil svoje vedomosti o niektoré názvy, na ktoré tak skoro nezabudnem. Nikdy mi však nenapadlo, že nám svoje zaujímavé recepty môžu ponúknuť aj školáčky z nepokojnej Ukrajiny. Nedozvedel by som sa o nich, ak by som nečítal na internete aj ruské časopisy a denníky. Čítam ich hlavne preto, že tie naše médiá považujú Rusko za krajinu, v ktorej žijú iba medvede a ľudožrúti. Ak vás nezožerie jeden, tak druhý určite. Myslím, že nie som sám, čo vyhľadáva aj iné zdroje, akými sú naše médiá. Tentoraz ma zaujal článok v Komsomolskej Pravde z 8. 12 pod názvom „Ukrajinskí školáci napájali rodičov krvou ruských mládencov“. Br!... striaslo ma.

Komsomolskaja Pravda už dávno nie sú noviny, aké si pamätáme z čias socializmu. Dávno už nešíria na svojich stránkach komsomolské alebo boľševické myšlienky, skôr by som povedal, že sú objektívnejšie ako hociktoré naše médiá. No a práve tieto noviny priniesli článok o tom, ako už aj deti na Ukrajine sú zaťahované do politiky a stávajú sa súčasťou protiruskej propagandy. Dozvedel som sa o gymnáziu z Nikolajeva, ktoré má názov - gymnázium  Nikolaja Arkasa. No a práve na tejto škole predviedli detičky svoje cukrovinárske umenie: usporiadali tam jarmok vlastných cukroviniek a výťažok venovali armáde, aby mohla nakúpiť teplé oblečenie pre vojakov bojujúcich na východe. Na tom by nebolo nič zvláštneho, veď každá krajina má svojich patriotov aj v radoch mládeže. Rozum sa však zastavuje človeku, keď sa dozvedá o názvoch, ktoré dali svojim koláčom a zákuskom. Rodičom a učiteľom ponúkli mladučké školáčky v pekných ukrajinských krojoch: vysmážané Tanky na Moskvu, Syrníky z Moskalov, Hviezdy z Kremľa... no a aby mali návštevníci lepší apetít, dostávali zadarmo višňový kompót – krv z ruských mládencov. S vyberaním názvoch im vraj pomáhal triedny učiteľ, pedagóg, ktorý by mal deťom vštepovať múdrosť a dobrotu. Potom bola patriotická veselica a učitelia a rodičia sa nadchýnali nad patriotizmom svojich detičiek. Čo na tom, že práve v tom čase v Donbase alebo Luhansku zomierali iné detičky, v iných školách. Veď to boli deti separatistov.

Podobných vlasteneckých príbehov, ako píše Komsomolskaja Pravda, by sme našli na Ukrajine viacero. Dokonca je to dobrý kšeft aj pre niektoré reštaurácie a kaviarne. V Odese, kde „upiekli“ fanatici za živa asi 50 „separatistov“, je suši bar Šampión, kde ponúkajú ako jedlo „usmaženého separatistu s lososom“ a pod. Fantázia ukrajinských patriotov proste nepozná hranice. Bláznivé deti, blázniví kuchári, poviete si. No blázniví sú aj rodičia a učitelia týchto detí a blázniví sú aj ľudia, ktorí podobné kulinárske výtvory konzumujú. Buďme radi, že takéto choré a zvrhlé nápady sa neobjavujú v receptoch našich gazdiniek, cukrárov a kuchárov. Len by tým pokazili vianočnú a predvianočnú atmosféru.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Palo
#1
Pavel Novota
11. december 2014, 19:51

Myslím, že označenie "bláznivý" je príliš mierne. Nie som právnik, neviem ako by som to presne označil, ale bral by som ich na trestnú zodpovednosť podobne ako pedofilov. Niektorí zábery z činnosti týchto, neviem čí je možno tak ich nazvať, detí,  čo som videl, hraničia s označením "ľudskosť".

Poznámka, pre zaujímavosť - Vlastne náhodou som narazil na Internete na klip, kde nejaký černoch predvádzal zošit, niečo ako vymalovávanku, pre predškolské deti s témou ako hrdinskí vojaci USA bojujú proti Usamovi Bin Ladinovi. Pokiaľ je v tom podobnosť, predpokladám, že len náhodná.

Obrázok používateľa P.Guman
#2
Pavel Guman
11. december 2014, 20:48

Dieťa (školák) rodičov (utečencov), ktorý odišli z územia, kde je hrozba smrti, do oblasti Donbasu, ktorá nie je ešte pod kontrolou Doneckej alebo Luganskej republiky, ale je na okupovanom území chuntou, v škole nakreslilo obrázok ako delostrelecký granát vystrelený vojakmi chunty ničí ich dom. Učiteľka zhrozená kresbou zavolala rodičov, že to nie s líniou, ktorá je v súčasnosti prezentovaná všemohúcimi, že čo si to dieťa dovoľuje také niečo nakresliť.... 

Obrázok používateľa P.Guman
#3
Pavel Guman
11. december 2014, 20:48

Dieťa (školák) rodičov (utečencov), ktorý odišli z územia, kde je hrozba smrti, do oblasti Donbasu, ktorá nie je ešte pod kontrolou Doneckej alebo Luganskej republiky, ale je na okupovanom území chuntou, v škole nakreslilo obrázok ako delostrelecký granát vystrelený vojakmi chunty ničí ich dom. Učiteľka zhrozená kresbou zavolala rodičov, že to nie s líniou, ktorá je v súčasnosti prezentovaná všemohúcimi, že čo si to dieťa dovoľuje také niečo nakresliť.... 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
12. december 2014, 10:53

Ozaj toto dávam do pozornosti - aj našim americkým čitateľom, Petrovi D.

Prečo? Nuž, z rodinnej histórie starých "Prešporákov" viem, ako mama spomínala na kamarátku z detstva:

boli  susedky, tak nevinne to začínalo, že blonďatá bratislavská susedka - Nemka, po roku 1938 podľahľa čaru Hitlerjugend, v tom čase to bolo tak moderné ako dnes možno "Pohody", mladí sa schádzali, oslavovali, obdivovali silné skutky, mame sa to nepáčilo, ale susedka pokračovala, ich rodina sa presťahovala po "anšluse" (pripojení ) Rakuská do VIedne, potom sa stretli až po vojne, mama jej pomáhala z biedy, teta oľutovala pochabosť z mladosti, hanbila sa za to, že bola v Hitlerjugende, vyčítala si, čo všetko spôsobil nacizmus a fašizmus...

Prečo to píšem? Veľmi, veľmi mi to pripomína to ukrajinské "okupovanie" detských a mladých duší - veď je to vraj predsa "nevinná recesia", veď iba oslavujú silu, mladosť, národ... iba sa vraj zabávajú...ale nik ich nezevedie do Odesy aby videli, ako tam zhoreli ľudia zaživa, nik im neukáže dedinky zruinované a ľudí poranených i žijúcich v podzemí po neustálych obstreľoch "osloboditeľov" ukrajinských súkromných armád...

...a tak ako v roku 1938, je to blízko, veľmi blízko od Bratislavy ... a nič sa nedeje! 

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#5
Rudolf Slezak
12. december 2014, 21:04

Ďakujem pánom, za komentáre k môjmu  príspevku. Som rád, že sa zhodneme v názoroch na podobné veľmi nechutné prejavy "vlastenectva a patriotizmu", o akých sa dozvedáme z Ukrajiny, hlavne keď sú do toho zaťahované aj deti. Zmienkou o Hitlerjugende ste mi Peter, pripomenuli aj iný článok v tomto médiu, zverejnený v ten istý deň. Autor v ňom píše o 14 ročných chlapcoch , ktorí sa ovešaní granátmi a sfanatizovaní "vlastenectvom", ktoré do nich vštepovali ich starší velitelia, vrhali pod sovietské alebo americké tanky. Nič podobného sa na Ukrajine nedeje, no je vraj dosť možné, že takéto decká budú v tejto vojne nahradzovať - invalidi. Dozvedel som sa, že akási Federálna organizácia invalidov "Tamarina", požiadala Kyjevskú štátnu moc, aby jej vypomohla 150 tími kompletnými oblekmi, dvomi automobilmi pre prevoz invalidov na kolieskách a jedným automobilom pre operačné účely, zbrane, stany a pod, aby mohli byť nasadení do bojov v Novorusiji. Viceptezident tejto organizácie tvrdil, že nikto zo zranených a zmrzačených chlapcov, nechce, aby bol zaradený medzi invalidov.Chcú vraj, naďalej bojovať za svoju Ukrajinu.

 

Niekde som čítal, že vojna na Ukrajine si už vyžiadala nielen padlých vojakov, ale, že si vyžiadala aj 50 tisíc zranených a dokaličených bojovníkov. Človeku sa rozum zastavuje, keď sa dozvedá, ako sa dokážu o doráňaných invalidov z vojny, postarať ich duševné chorí invalidi, ktorí sa tiež považujú za vlastencov a patriotov.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#6
Peter Dolina
17. december 2014, 17:03

Asi Vas, pani, pohorsim, ale ja na tom ukrajinskom zneuzivani deti nevidim nic mimoriadneho.  V 50 a 60 rokoch v USA sa nacvicovali na skolach poplachy po sovietskom nuklearnom utoku, mlad v USA je uz vacsinou perfektne skonzumerizovana a teda manipulovatelna a o to vlastne ide, aby masy neprekazali a chovali sa, ako treba.

Ze nejaka skupina blbov vymysli napoj "krv ruskych mladencov" to si myslim nehra ziadnu ulohu.  Ta mladez tam zrejme nema perspektivu, nema na rozdiel od US mladeze v 60 a 70 rokoch, ktora zastavila agresiu vo Vietname vlastnu identitu, nema nadcasove vzory ako bol John Lennon aleb Muhamad Ali, tie trapnosti su podla mna vyrazom celkoveho zufalstva spolocnosti.  Je to cosi umele, cosi co vyjadruje nieco uplne ine, nez co sa deklaruje.

Asi takto.  Nasa US mlad ked zaplavila protestami mesta na zaciatku 70 rokov vedela, ze to, co sa deje vo Vietname sa jej tyka (mohli kohokolvek "zavolat") a tiez bola informovana, co sa tam deje: masakre civilneho obyvatelsva a pod.  Mlad v Kyjeve nevie presne co sa deje v Luhansku a ruku na srdce: ako by to zasiahlo do ich zivota, keby hoc aj ta cela oblast pripadla Rusku?  Nijako.  To cele nie je "organicky" protest, to je proste vyraz frustracie a blbosti, je to prirodzene beznadejne ale tak by to bolo aj bez "krvi ruskych mladencov".

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#7
Rudolf Slezak
18. december 2014, 14:39

  Škoda, že sa už nedozvieme, pán Dolina, ako by na túto tému, reagovali John Lennon alebo Muhamed Ali. Ktovie, ako by reagovali, ak by sa ocitli na divokom "Majdane" alebo v Odese, kde upalovali tzv separatistov. Aj tam pobehovali detičky v rovnakom veku, ako tie, čo hostili svojich rodičov a učiteľov tzv "krvou ruských mládencov". Tie detičky z gymnázia, sú už vlastne slečny, ktoré budú o krátky čas, privádzať na svet ďalšie detičky a budú ich vychovávať v takom duchu, v akom ich vychovali ich rodičia a učitelia. To nie je iba prejav frustrácie a blbosti, to je už premyslené šírenie nenávisti, medzi národmi. Ako potom bude vyzerať v budúnosti ich spolužitie, ak sa budeme takémuto ich "vlastenectvu a patriotizmu", iba prizerať? Ukrajina, čí sa nám to páči alebo nepáči, je náš nový spojenec, takže mi nie je ľahostajné, aká generácia tam vyrastá.

 

Obrázok používateľa Peter Dolina
#8
Peter Dolina
18. december 2014, 17:02

Dobre, pan Slezak, ale co mozte proti tomu robit?  Ak by sa na Ukrajine zacalo "zit dobre" tak by ta nenavist nemala ziadny "motor".  Ved co vynieslo Adolfa Hitlera?  Nemecky narod v 19. storoci bol narodom filozofov, to neboli sfanatizovani zlocinci.  Ale bieda po 1. svetovej vojne to dokazala pripravit, inac by Hitler a NSDAP boli vez sance.  Takze riesenie je pomoct Ukrajine ekonomicky a ja sa obavam ze EU to neurobi.

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#9
Rudolf Slezak
18. december 2014, 18:08

Súhlasím s Vami pán Dolina, že "motorom" každej nenávisti je predovšetkým bieda. Netvárme sa však, že sme múdrejší a prevídavejší, ako boli naši predkovia. Nikto ešte nevymyslel revolúciu, vďaka ktorej by sa mal každý dobre .Neverím tomu, že z tohoto dôvodu vypukla aj revolúcia na Ukrajine a tiež sa obávam , že EU to ekonomický nezvládne. Skôr si myslím, že o tú ukrajinskú biedu, sa budeme musieť všetci podeliť. Vlastne všetci nie, pretože vo svete je to zariadené tak, ako povedala Matka Tereza - Nie je problémom nasýtiť biedných ľudí, problémom je nasýtiť tých bohatých a pažravých, ktorým táto bieda vyhovuje.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984