Reklama
Reklama

Zo studničky múdrosti do zlatého krčiažteka

Ján Turan a Martin Kellenberger pre deti
Počet zobrazení: 3134

Bolo by čudné, ak by deti vyrastali bez rozprávok, príbehov či básničiek. Rodičia sú zväčša tými najsprávnejšími navigátormi pri výbere knižky pre svojich predškolákov či začínajúcich školákov. A deti? Tiež nezostávajú bokom. Ku knihe ich priláka najskôr pestrá ilustrácia a aj zvedavosť, čo v knižke nájdu.

Básnik a tvorca detskej literatúry Ján Turan vytvoril pre detského čitateľa trinásť kníh. Ako píše, tvorba pre najmenších čitateľov sa stala pre neho osudom i poslaním. Básne, riekanky, rozprávky a hádanky píše už dlhé roky. Z kníh pre deti spomeniem aspoň niektoré –Taška Janka Hraška, Rozprávky štrbavej opičky, V rozprávkovej krajine hádaniek, Tri myšky mytrišky, Lienka Anulienka a mnohé ďalšie. Okrem kníh pre deti má na svojom literárnom konte i mnohé leporelá (Poďme za vrátka, Ako sa Murko ženil a iné). No venuje sa i literárnej tvorbe pre dospelých.

turan.jpgJán Turan: Zo zlatého krčiažteka
Ilustrácie Martin Kellenberger

Vydavateľstvo Daxe, 2018

K srdcu mu však najviac prirástli dve ostatné knižky. Jednou z nich je knižka veršov pre deti, ktorá vyšla len nedávno. Aká by mala byť kniha pre detského čitateľa? Mala by zaujať, byť vtipná, nepoučovať a priniesť nové nápady. Spĺňa tieto atribúty veršovaná knižka Zo zlatého krčiažteka?

Na Slovensku nevychádza veľa knižiek pre detského čitateľa, ktoré sú zostavené z veršov. A práve to je sympatické, že autor detskému čitateľovi takúto jednoliatu veršovanú knihu ponúka. Je to aj akási predpríprava do budúcnosti, aby sa deti zoznamovali aj s poéziou, ktorá, zdá sa, akoby sa stávala v súčasnosti len zbytočnou rekvizitou. Zámerom básnika bolo pre deti „správne namiešať“ do knižky pôsobivé fakty a pritiahnuť ich pozornosť, ktorú značne v dnešnej dobe rozptyľujú počítače a iné vymoženosti techniky. Predškolákov a prváčikov autor nevtieravou formou oboznamuje s tým, čo ich v škole čaká. Školu im približuje v jednotlivých básničkách aj cez zvieracích protagonistov (Havo prváčik, Nešikovné písmenká, Bojazlivé dračice, Prvácka úloha, Šikovní prváci, Ako po masle, Pojašené prváčatá a mnohé ďalšie). Hravým spôsobom cez viazaný verš s neošúchanými rýmami, ale bez poučovania a s invenčnou obraznosťou prváčikovia aj vďaka autorovým veršom strácajú strach pred povinnosťami, ktoré na nich budú striehnuť v školskom prostredí. No nielen prvákom a škole venuje vo svojich veršoch autor pozornosť. Cez básničky deti vnikajú do slovenských zvykov, ako je oblievačka, dozvedia sa o Medardovi, o šúpolienkach či o význame Vianoc. Výhodou je, že sa deti zoznamujú nenásilne so zvieracou ríšou a s mnohými prírodnými úkazmi. Cez hlavolamy sa dostanú aj „k básničkám, ktoré neschádzajú z jazýčka“ (Mamino mimino, Ufo ucho).V knižke je dostatok slovných hračiek, nechýbajú kalambúry a neologizmy (Halabalamuta) Atmosféru knižky dotvárajú výstižné ilustrácie Martina Kellenbergera, ktorému učaril svet rozprávok a tak ich oživuje svojimi výmyselníctvami a farebnými huncútstvami. Pri nápaditom texte sa môže nielen detský čitateľ opäť prechádzať po krajine detstva a snívať. Môžu tak robiť aj rodičia detí. A to zásluhou tvorivej dvojice Ján Turan a Martin Kellenberger. Príťažlivá kniha veršov je vhodným artefaktom, po ktorom sa oplatí siahnuť aj pedagogickým pracovníkom v škôlkach a v školách.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama