Reklama
Reklama

Ani euro navyše na zbrojenie

Počet zobrazení: 2868

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák hostil cez víkend hviezdny hollywoodsky pár. Michaela Douglasa uviedol nielen ako svetoznámeho herca, ale aj ako mierového veľvyslanca OSN, ktorého angažovanosť na poli odzbrojenia je „veľmi prínosná a rozhovor s ním veľmi inšpiratívny“... A mňa by celkom zaujímalo, čo asi tak mohol povedať predstaviteľ militarizmu mierovému aktivistovi. Predstavujem si ten rozhovor asi takto:

Lajčák: Som veľmi rád, že podporujete politiku odzbrojenia.
Douglas: Takže aj Slovensko odzbrojuje?
Lajčák: No, viete, my vlastne investujeme do zbrojenia také miliardy, že to otriasa štátnym rozpočtom, lebo sme sľúbili vašej vláde, že budeme dávať na armádu 2 percentá HDP.
Douglas: Aha... no ale určite podporujete aspoň Dohovor o zákaze jadrových zbraní.
Lajčák: Nie, na nátlak vašej vlády sme ho odmietli.
Douglas: Rozumiem... Sústredili ste sa v prvom rade na udržanie Zmluvy o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu.
Lajčák: Práve naopak, naše ministerstvo podporilo rozhodnutie vašej vlády jednostranne odstúpiť od tejto zmluvy, za čo môže, samozrejme, Rusko.
Douglas: Fúha... no ešteže neobchodujete so zbraňami s tyranskými režimami.
Lajčák: Tak viete, obchod je obchod, a tak som nedávno poslal svojho štátneho tajomníka do Saudskej Arábie, aby dohodol novú dodávku zbraní.
Douglas: Pán minister, som naozaj šťastný, že ako predseda Valného zhromaždenia OSN ste sa zaviazali podporovať politiku mieru a odzbrojenia!

Celá táto šaškáreň má však oveľa vážnejšie dôsledky. Hoci Spojené štáty jednostranne odstúpili od jednej z najdôležitejších odzbrojovacích dohôd v dejinách, generálny tajomník NATO z tohto kroku absurdne obvinil Rusko. A s ním poslušne aj všetky americké satelity vrátane Slovenska. Ani zmienka o výzve Spojeným štátom k zdržanlivosti, naopak: NATO odmietlo ruský návrh vyhlásiť moratórium na rozmiestňovanie rakiet krátkeho a stredného doletu po rozpade zmluvy a Spojené štáty okamžite po odstúpení od INF oznámili, že chcú čo najskôr rozmiestniť v Ázii nové rakety namierené proti Číne. Len úplný idiot alebo primitívny propagandista v tom nevidí vopred naplánované agresívne kroky zo strany Spojených štátov a ich spojencov. Dohadovať sa o tom, kto zmluvu porušoval, nemá zmysel. Rusko ju porušovalo tým, že vyvíja strely s plochou dráhou letu, kým Spojené štáty ju porušovali už počas vládnutia Baracka Obamu rozmiestňovaním systémov protiraketovej obrany v Európe. No jednostranné vypovedanie dohody ruší samotné základy bezpečnostnej stability, a teda vina USA je absolútne jednoznačná.

Severoatlantická aliancia týmto správaním dokázala, že nie je ničím iným ako propagandistickým servisom politiky USA a inštitúciou zabezpečujúcou predaj amerických zbraní. To, do čoho sme sa dali zatiahnuť, je mimoriadne nebezpečné pre svetový mier. Spojené štáty chcú investovať takmer 1,5 bilióna dolárov do modernizácie jadrového arzenálu. Plánujú vyrábať hlavice s nízkou silou explózie, ktoré by prakticky zotreli rozdiel medzi konvenčnými a nukleárnymi zbraňami, pričom je známe, že jastraby v Bielom dome snívajú práve o tom, že ich budú môcť bez výčitiek použiť vo vojnových konfliktoch.

Ak si dnes napriek tomu niekto myslí, že súčasná politika NATO je zárukou našej bezpečnosti, tak si koleduje len o zápis do kroniky ľudského šialenstva. Servilné vyhlásenie voči Spojeným štátom, ktoré vydalo v piatok slovenské ministerstvo zahraničných vecí, nás len zaťahuje hlbšie a hlbšie do konfliktu, ktorého kontúry sa už črtajú. Myslite na to, až sa vás budúcnosť spýta, na ktorej strane ste stáli, či ste stáli na strane mieru alebo vojny. „Dnes sa môžeme pýšiť novými vrtuľníkmi Blak Hawk, dopravnými lietadlami Spartan a v neposlednom rade aj tým, že sme prijali strategické rozhodnutie o nákupe nových stíhacích lietadiel. Jednoducho sen,“ nechal sa uniesť v sobotu minister obrany Peter Gajdoš. Socialisti takýto sen nesnívajú. Nikdy nebudeme podporovať vojenské konflikty, zvyšovanie medzinárodného napätia, zbrojenie a šovinizmus. Ak dostaneme vašu dôveru, zastavíme to. Ani euro navyše pre zbrojenie, ani vojaka navyše pre intervencie a vyvolávanie provokácií.

(Status na FB 5. 8. 2019)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama