Odkaz lídrom: Tak teraz buďte múdri...

Počet zobrazení: 3691

Len pre pripomenutie, v Slove som 30. júna 2019 publikoval článok Komu môžu prospieť predčasné voľby a komu nie.

Ak by premúdrení lídri moje varovania aspoň počúvali, predčasné voľby by mohli byť koncom tohto týždňa. Snažil som sa už vtedy, bez toho aby som sa hral na prognostika, upozorniť na to, čo sa v súčasnosti deje. To že nepočúvali politickí amatéri, ako Danko, Sulík a Matovič, je normálne, smutnejšie je však to, ak to nemyslí ani politickým matadorom a treba povedať,  v istom slova zmysle štátnikom, ako je Robert Fico a Béla Bugár. Chápem to však ako dôsledok toho, že sú všetci „naši“ politici odtrhnutí od reálneho života.

Utvrdila ma v tom pondelková spoločná tlačová konferencia lídrov opozičných, starých i nových, strán. Tam dohadovali stratégiu spoločného postupu proti vládnej koalícii a osobitne Ficovmu Smeru-SD. Nebavili sa o žiadnom programe, žiadnej vízii pre Slovensko. Nebavili sa ani o hodnotách, ktoré ich rozdeľujú, bavili sa len a len o tom, čo ich spája a to je boj o moc. Pritom ide viac či menej o typických oligarchov, ktorým nejde o odstránenie korupcie, ale len o výmenu jedných zlodejov za iných, tých čo sú im blízki. Chcú vrátiť ukradnutý štát ľuďom, zabúdajú dodať, že ho chcú ukradnúť pre tých svojich. Vyspelí politici to mohli čakať.
 

Tak čo by bolo keby... boli predčasné voľby?
 

SNS by nemala výraznú konkurenciu v Harabinovej Vlasti a hrozbu Mečiara či národných síl, ktoré jej môžu zobrať tri až päť percent voličov a SNS bude mimo hry. Most-Híd by sa až tak netrieštil, nevzniklo by Maďarské fórum ani Spolupatričnosť. Pravdepodobne by uhral prijateľný výsledok posúvajúci ho s odretými ušami do parlamentu.

Opozičná SaS by sa nerozpadla, neboli by „odídení“ jej čelní predstavitelia. Z OĽaNO by neodišla Remišová i ďalší poslanci, ktorých teraz Matovič usilovne nahrádza kresťanmi z KDH, teraz už KU, len aby jeho politická zmeska a najmä on v parlamente prežil. Obe strany by neohrozovala a neoslabovala, až v takej miere, Kiskova Za ľudí. Teraz môžu tieto strany, stratiť tri, štyri percentá voličov, čím je reálne ohrozená ich parlamentná existencia.

Výrazne najviac doplatí na svoju tvrdohlavosť Smer-SD. V prípade predčasných volieb by nemal konkurenciu v Druckerovej Dobrej voľbe a Chmelárovych Socialistoch, ktorí mu spolu môžu reálne zobrať 3 až 6 % voličských hlasov a skončí, aj vďaka ďalším negatívnym vplyvom, niekde na 14-tich až 17-tich percentách.

Smer by sa tiež vyvaroval aj káuz súvisiacich s Kočnerom, ako Jankovská, Glváč či Richter, a ďalších ktoré ešte isto prídu. Ak zoberieme do úvahy časovanie a gradáciu nahrávok Gorily a Threemy, tak Smer čaká nielen sychravá jeseň, ale i krutá zima.

To všetko však nie je však nič proti tomu, čo Smer-SD čaká a čomu bude čeliť. Možno reálne predpokladať, že v súvislosti s 30. výročím novembrového prevratu 89 a druhým výročím vraždy Kuciaka a jeho priateľky sa, ako dokonca avizujú opoziční lídri, Smer dočká od „Slušného Slovenska“, starých i nových opozičných strán, mediálneho lynčovania a besnenia, čo môže mať vážny dopad aj na jeho, inak skalných voličov. To sa mu už bude len ťažko rozdýchavať. Všetkému tomu sa mohol Smer predčasnými voľbami vyhnúť, ale čo už keď ako vždy rozhodujú záujmy sponzorov na dokončenie kšeftov, pred záujmami ľudí. Žiaľ, sa to dotkne i občanov Slovenska, keď to bude mať vážne dopady na celú spoločnosť s možnosťou, že dôjde i k slovenskému „majdanu“. Ľudia budú čoraz viac apatickí a znechutení politikou všetkých politických strán a tak výsledky volieb a najmä vývoj spoločnosti po nich, je nepredvídateľný.
 

Manipulované prieskumy preferencií
 

Všetky tieto možné scenáre potvrdzujú aj, často manipulované, prieskumy preferencií. Príkladom je Kiska, ktorý si objednal prieskum v agentúre AKO a vyšlo mu „náhodou“ to, čo si želal. Podobne to robia spolu s ním i tí, čo na to majú, ako PS/Spolu či Dobrá voľba.

Uvádzam zatiaľ posledný prieskum VOX Politico, ktorý je až provokatívny, s jasným nadhodnotením Za ľudí a potláčaním Smeru SD, ale inak je pomerne realistický. Všetky prieskumy môžeme zľahčovať a spochybňovať, no politici a najmä my občania by sme sa mali z nich poučiť a hľadať záujmy mocných, ktoré sú vždy za nimi skryté medzi riadkami a vo zverejnených číslach.

image003.png

Môžeme a mali by sme si o prieskumoch myslieť svoje a pristupovať k nim s kritickým a realistickým myslením. Napriek tomu nás môžu znepokojovať a zneisťovať, čo je aj ich skrytým cieľom. Či si to však niekto prizná, alebo nie, reflektujú názory v spoločnosti a vyjadrujú určité tendencie, ktoré sa nemusia, ale aj môžu pretaviť do politickej reality.

Lídrom a vedeniam strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a SaS i OĽaNO môžem len pripomenúť, že práve na nich platí to české – Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí, alebo radšej to slovenské – Komu niet rady, tomu niet pomoci.

Mohlo by ma tešiť naplnenie mojich predpokladov, ale všetkých nás musí strašiť možný scenár, keď sa terajšia opozičná banda zložená z úžerníkov, daňových a ekonomických podvodníkov, narkomanov, farizejov a ľudí spojených so skutočnou mafiou, dostane k moci, po ktorej tak baží. Pri naivite značnej časti voličov a bezhraničnej manipulácii mainstreamových médií to môže byť koniec, aj keď oklieštenej, ale predsa len, demokracie i sociálneho štátu na Slovensku.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984