Reklama
Reklama

Ako médiá propagujú chuligánske správanie

Počet zobrazení: 949

Viaceré médiá zverejnili video, ako novinári naháňajú po parlamente generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Niečo také je nepredstaviteľné v hociktorej západnej krajine:

– po prvé preto, že v žiadnom západnom parlamente nie je dovolené, aby tam novinári takto voľne pobehovali. Naopak, pravidlá sú veľmi prísne. V takom britskom parlamente si vnútro budovy dokonca vôbec nemôžete snímať, ani novinári, ani poslanci, nikto. Parlament má vlastný televízny okruh a aj rokovanie môžu televízie prenášať len tak, že im parlament dá obraz, ktorý jeho okruh sníma. V americkom Kongrese sa novinár nesmie pohybovať so zapnutou kamerou, zapnutú ju môže mať len na presne vyhradenom mieste a musí byť na statíve.

– v žiadnej západnej krajine neplatí úzus, že novinári po vás ako štátnom činiteľovi hocikedy môžu pokrikovať otázky a vy ste povinní odpovedať. Niekedy sa to pokrikovanie deje, ak je činiteľ vyslovene niekde na ulici (väčšinou v anglosaských krajinách), ale keď je niekde vážne rokovanie, tak si činiteľ alebo orgán buď spraví tlačovku a bude informovať, alebo nie. A novinári sa s tým už musia nejak vyrovnať.

– špeciálne citlivo sa pristupuje k predstaviteľom justície (sudcovia, prokurátori); to, aby sa o nich v Rakúsku, Nemecku či v Británii informovalo bulvárnym spôsobom, je prakticky vylúčené.

Novinári nie sú žiadni nadľudia aj keď u nás si rokmi zvykli vyžadovať privilégiá, aké by na západ od nás nemali. Začnime už konečne dodržiavať štandardy „vyspelých krajín“, na ktoré sa inak novinári radi odvolávajú.

(Status na FB 17. 3. 2021)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy