Amerika, Amerika ...

Počet zobrazení: 2470

Spojené štáty v očiach mnohých našich ľudí, nie len politikov, sú príkladom demokracie, slobody a ako sa hovorí „krajinou neobmedzených možností“. Aká je však skutočnosť ? Prečo nechcú akcteptovať fakty ?

Samotná história USA až po dnešok je písaná násilím, vyvražďovaním a zločinnosťou, ktorá sa vymiká tomu čo je možné nazvať demokraciou.

Už osídlovanie územia Spojených štátov je spojené s vyvražďovaním pôvodného obyvateľstva, Indiánov, z ktorých ostalo len torzo.

Množstvo černošského obyvateľstva v USA je dôsledkom do otroctva zavlečených černiochov z Afriky, ktoré skončilo až občianskou vojnou Severu proti Juhu v druhej polovici 19. storočia, teda v čase keď otroctvo v Európe bolo dávno zakázané.

Aj ďalší vývoj Spojených štátov je poznačený násilím, korupciou a vraždami. I keď to tentokrát nebola priamo vládnúca štruktúra, americká mafia svojimi chapadlami siahala až po tieto štruktúry a svoje vrcholné obdobie mala ešte v prvej polovici 20. storočia.

To som vybral len také zlomové obdobia z histórie USA. Uviesť by bolo možné ešte ďaľšie príklady, ktoré dávajú otazníky nad demokraciou v USA, a ktoré siahajú až k súčasnej dobe. Napríklad segregácia farebného obyvateľstva v kaviatňach, dopravných prostriedkoch dokonca i v školách, sa uplatňovala dlho po skončení otroctva a jej prejavy sa objavujú i v súčasnosti. Ku-klux-klan v 20-tich rokoch minulého storočia mal 4 milióny členov a aktívne pôsobil ešte v 60-tich tokoch, v časoch Martina Luthera Kinga, keď prenasledoval bojovníkov za občianske práva a nevyhýbal sa ani ich vraždám. Predpokladám, že je známe ako skončil Martin Luther King.

Za vrchol násilností pokladám vraždu samotného prezidenta USA, ktorého američania sami radi označujú za najmocnejšieho muža sveta, J. F. Kenedyho a kandidáta na tento úrad jeho brata Roberta.

Čo som doteraz uviedol sa týka výsostného územia USA. Aktivita USA v medzinárodnom pôsobení s použitím vojenskej sily v mnohých prípadoch ako excelentný príklad agresie, to sa tu už dosť omiela, a priznám sa, že vypisovať zoznam niekoľko desiatok vojenských akcii USA na územiach iných štátov sa mi nechce. Spochybňovať tieto aktivity je zbytočné, nakoľko Spojené štáty sa k nim otvorene hlásia. V tomto zmysle mi pripadá priliehavé vyjadrenie Zbigniewa Brezinského, okrem iného bol bezpečnostným poradcom prezidenta USA Jimmyho Cartera, v rozhovore pre Nové Slovo ( bolo to v čase keď sa na Slovensku točila problematika okolo Vladimíra Mečiara ). Parafrázujem jeho vyjadrenie : „My dáme čas a priestor a počkáme ako sa situácia vyvinie. Pokiaľ nebude podľa našich predstáv urobíme potrebné opatrenia.“

Pokiaľ je niekto v predstave, že to čo som uviedol je dávna minulosť nech nezotrváva v omyle. Ako sú staré nepokoje, ktoré boli vo Fergusone ?

Dnes Washington Post uverejnil článok „FBI takes lead on investigating armed takeover of federal building in Oregon“. Ide o to, že farmári v Oregone obsadili federálnu budovu na protest proti odsúdeniu dvoch farmárov, ktorí spalovali kroviská na federálnych pozemkoch, lebo vietor z nich zanášal na ich polia burinu. Farmári boli obvinení z podpalačstva na základe proti teroristického zákona. Farmári si aj trest odsedeli, ale práve na základe, že boli súdení podla protiteroristického zákona bol trest zopakovaný, čo tento zákon opakovane dovoľuje. To pobúrilo ich kolegov, ktorí sa na protest odhodlali zabrať spomínanú federálnu budovu. Ako sa situácie bude vyvíjať ďalej … Možno nejakú správu o tom prinesú aj naše mas média.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984