Reklama
Reklama

Artur Bekmatov: Domáce necháme padnúť na hubu, no do zahraničného pcháme peniaze (Krátky postreh zo Zemplína)

Počet zobrazení: 563

Na prvej fotke je spustnutý závod Kermex v Pozdišovciach (dedinka pred Michalovcami). Kedysi tu našla prácu takmer stovka ľudí, vyrábajúca známu pozdišovskú keramiku.

Hrnčiarstvo a keramikárstvo, ktoré má v Pozdišovciach tradíciu už od 15. storočia, je dnes na pokraji zániku. Závod vydržal len do roku 2006 – 2007. Odvtedy je areál na predaj a v obci je už len jedna súkromná keramikárska dielnička.

Na druhej fotke je závod Yazaki v Michalovciach. Minimálne platy, maximálne nároky, vysoká fluktuácia zamestnancov a teraz už aj sťahovanie výroby do Rumunska.

Keď Kermex Pozdišovce mlel z posledného, vtedajšia vláda priklepla Yazaki dotáciu 13,5 milióna eur. Vtedy ešte fabrike v Prievidzi. Po pár rokoch ju presťahovali do Michaloviec, kde mohli ešte viac znížiť platy. A napríklad aj zakazovať zamestnancom chodiť na WC. Neskôr začali prepúšťanie a postupne sťahovanie výroby do Rumunska. Z 3 500 zamestnancov pracovalo začiatkom roku v michalovskom závode len 800. A teraz sa prepúšťa ďalších 300. Lebo covid. Vraj... Takže po novom už len 500.

Toto je ďalšia z ukážok devastačných dôsledkov kapitalizmu na východné Slovensko. Domáce skrachovalo a zahraničné – po tom, čo nás vycicalo – odchádza!

Viac o Yazaki Michalovce a Kermex Pozdišovce nájdete už o pár hodín na fanpage Socialisti vo videách z nášho pešieho pochodu Slovenskom.

a._bekmatov_foto_c._1.jpg

a._bekmatov_foto_c._2.jpg

(Status na FB 18. júla 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy