Artur Bekmatov: Toto nie je sociálny štát, ale sociálne príštipkárstvo

Počet zobrazení: 1170

K dnešnému zámeru tandemu Matovič – Heger si dovolím pár poznámok:

- Zo spomínaných 500 eur ľudia celých 100 eur ani len neuvidia. 500 eur v hrubom znamená, že stovka automaticky zostane štátu v podobe dane.

- Je to jednorazové opatrenie, ktoré absolútne nereflektuje fakt, že čelíme dlhodobému zdražovaniu a nárastu inflácie. Je to trend, nie jednorazová anomália. Ak na rast cien a inflácie nebude naviazaný aj rast miezd, tak 500 (400) eurový príspevok je len zúfalá snaha malou záplatou zakryť gigantickú dieru.

- Premiér Heger sa nevyberavo obul do vysokoškolských učiteľov, keď povedal, že príspevok je plošný, aby pomohol viac nízkopríjmovým skupinám zamestnancov, ako vysokoškolským učiteľom s 3 000 eurovými platmi". Tri tisícky si zarobí VŠ pedagóg možno tak vo Švajčiarsku. A u nás akurát tak darebák, ktorý dostane 3 000 eur od Matoviča, Kollára či Gröhlinga, aby mu uznal opajcnutú bakalárku. Učiteľ na vysokej zarobí ledva priemernú mzdu.

- Podľa dua Heger – Matovič je Slovensko po tomto opatrení sociálny štát. Nie, toto nie je sociálny štát, páni. V sociálnom štáte by sme riešili zastropovanie cien kľúčových komodít, záchrannú sieť pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, aby v dôsledku cenových otrasov neskončili na dne a zabezpečením rastu miezd by sa v tejto situácii snažil zvýšiť kúpyschopnosť obyvateľstva za účelom naštartovania ekonomiky. Nie že by som bol priaznivcom sociálneho štátu (lebo potrebujeme zmenu systému, nie kapitalizmus s ľudskejšou tvárou), ale Slovensko po 2 rokoch vlády bláznivej pravice má od sociálneho štátu tak ďaleko, ako trabant od formule.

Ešte raz, toto nie je sociálny štát, ale sociálne príštipkárstvo.

(Status na FB 25. júna 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984