„Babylonské“ pomätenie jazykov na prelome tisícročí.

Počet zobrazení: 3215

Na túto tému som sa chystal niečo napísať už dávnejšie. V jednej diskusii sa mi teraz objavil pre ňu vhodný základ, citujem:

Kapitalizmus sa u nás sprofanovať nemohol, lebo tu nijaký nie je. Je tu postkomunistický zlodejizmus pod taktovkou "demokratov" v oranžovej štátostrane. Je zaujímave, ze súčasna štátostrana pohltila skoro všetkých komunistov, podvodníkov a zlodejov, stoja za ňou najväčší eštebáci, ktorí krajinu rozkrádajú a ti ľudia, ktorí nadávajú na pomery na Slovensku, štátostranu volia. Nie je to paradox, ci skôr schizofrénia?“

Tento človek je právom nahnevaný a mohol by dostať za svoj hnev 5 bodov keby poznal skutočnú príčinu svojho hnevu. Žiaľ vzhľadom na súčasné spoločenské poznanie, triafa absolútne mimo a plodí takto podhubie pre živelnú rebéliu = terorizmus, ktorý sa dnes šíry svetom. Pomery vo svete sa na prelome tisícročí dostali do podoby ktorá je neznesiteľná a ak nemá ľudstvo rozumné východisko, tak živelný terorizmus je jeho prirodzenou obranou a produktom.

Ak chceme zmysluplne diskutovať (hrať spoločenskú hru) potom si musíme zvoliť správnu matricu na ktorej a o ktorej budeme diskutovať. Hrať šach na matrici pre „človeče nehnevaj sa“ nemá zmysel. Každý potom môže hrať (diskutovať) čokoľvek a bude si veriť, že on má pravdu a vyhráva. Takto dnes vyzerá spoločenské poznanie o spoločnosti, o jej histórii a jej budúcnosti.

Chaos v spoločenskom poznaní nastal v 80-tich rokoch minulého storočia. Komunisti sa pri budovaní novej spoločnosti na socialistickej matrici dostali do slepej uličky (podobne ako Babylonci) a tak svoju „vežu“ zbúrali a rozpŕchli sa po svete aby si každý mlel to svoje.

Slova „Kapitalizmus sa u nás sprofanovať nemohol, lebo tu nijaký nie je“ majú dnes v spoločenských vedách univerzálnu platnosť. Spoločenské vedy dnes neuznávajú štyri historický známe matrice ktoré pre seba vymyslelo ľudstvo a na ktorých hralo svoje „historické hry“ a to „otroctvo, feudalizmus, kapitalizmus a socializmus“. Nakoľko neexistuje pre spoločenské vedy tento pevný základ, tak si každý vymýšľa vlastnú matricu a hraje na nej svoju hru. Obama hraje hru na „demokraciu a diktatúru“, Figeľ na „kresťanstvo a inovercov“, iné náboženstva hrajú svoje hry vrátane šarie, samozrejme každý so svojím výkladom a jeho následkami. Nuž a nesmieme zabúdať na ulicu, na strany a straničky na báze ľudovoumeleckej činnosti a samozrejme na krčmy kde sa robí ta „najsprávnejšia“ politika. Jednoducho neexistuje jednotný základ pre celospoločenskú ani vedeckú diskusiu a tak môže mať pravdu, zobrať zbraň, a zabíjať aj ten kto nevie písať a čítať.

Ak som v článku Spomienky a rozjímanie - história bez politickej falzifikácie upozoril na jednotu spoločnosti ktorá vznikla okolo Košického vládného programu, tak podobnú jednotu si asi nikto nevie v tejto totálne rozbitej spoločnosti predstaviť.

Kde ostala múdrosť panovníkov Rakusko-Uhorska ktorí keď pochopili že feudalizmus sa prežil, tak síce pod tlakom ale cieľavedomé prešli budovať novú spoločensko ekonomickú formáciu – kapitalizmus.

Posledný rozumný politický výkrik v tomto smere podľa mojich vedomosti zaznel v roku 1966 keď ÚV-KSSZ vyzval vedeckú frontu aby vedecký zhodnotila budovanie socializmu a stanovila ďalší krok. Veda to nestihla a následne došlo k abortu prirodzeného vývoja. Ľudia ktorý abort spôsobili a podporili aby zakryli vinu dnes potierajú prirodzené zákony dialektiky na báze ktorých sa tvorili matrice jednotlivých spoločensko ekonomických formácii. Tieto matrice sa tvorili tak ako všetko v prírode od jednoduchých organizmov k zložitejším a dokonalejším. Ak na pochopenie podstaty otrokárskej či feudálnej matrice stačil „sedliacky“ rozum, a chápala ho aj „ulica“, tak na pochopenie kapitalistickej matrice už musela prísť veda v podobe Marxa a viera ostatných v jeho poznanie. Socialistická matrica bola ešte dokonalejšia ale o to zložitejšia. Riešiť problém tejto matrice aby sa stanovil ďalší krok vpred už neprináleží politickej scéne a tobôž nie "ulici" ale výslovne akademickej pôde a prísne vedeckým postupom. Len tak je možné zabrániť katastrofálnym následkom ktoré so sebou prináša laický (ľudovo umelecký) prístup k formovaniu spoločnosti. Politická scéna, predovšetkým ľavicová a ultraľavicová, by mala zopakovať spoločenskú objednávku z roku 1966 k akademickej obci a naviac udeliť jej plnú slobodu pri hľadaní riešenia. Konečné riešenie samozrejme bude podliehať politickej a následne celospoločenskej oponentúre a schváleniu. Len spoločnosť ktorá pochopí túto logiku by sa mala považovať za civilizovanú a nie taká ktorá „strieľa od pása“.

Pri hľadaní východiska z dnešného celosvetového marazmu spoločenské vedy a predovšetkým ekonómia by si mali ujasniť odpoveď na otázku: Ekonómia sa má orientovať na predvídanie ekonomických procesov podobne ako meteorológia, alebo na ich ovládanie ako fyzika a chémia?

Apropo, na záver provokatívna poznámka: Človeku ktorí si váži prirodzený vývoj musia byť na smiech snahy o konvergenciu či „tretiu cestu“, v poslednej dobe to najodvážnejšie pokusy o systémovú zmenu. Vie si niekto z Vás predstaviť aby matka s dcérou splodili potomka?

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984