Reklama
Reklama

Celosvetový mier, žiaľ, nemá garanta

Počet zobrazení: 3308

Nedávno som pozeral na ČT 2 politickú diskusiu. Hovorili tam, že svet sa nachádza v tretej svetovej vojne. Osobne by som rád veril tomu, že to bolo chápané  ako expresívne vyjadrenie stavu, ktorý je hrozbou.

Nech sa pozeráme na dianie okolo seba akokoľvek, vždy tu ide o to isté ako v prípade iných živočíchov – o získanie a ubránenie životného teritória. Pseudohumanisti sa nám síce snažia nahovoriť, že sme už pokročili ďalej a dokážeme spolunažívať so skupinami ľudí s podstatne odlišnými záujmami a zvykmi, no v konečnom dôsledku sa to nakoniec ukáže ako chybná stratégia. Multikulturalizmus nebude a ani nemôže fungovať úspešne pre všetkých zúčastnených. Dobre je to vidieť aj na najnovších vyjadreniach tureckého prezidenta Erdogana. Vlastne mu ide o to isté ako Turkom pred 600 rokmi – ovládnuť Európu ako perspektívny životný priestor. Alebo chce založiť impérium?

Teraz sa používajú sofistikovanejšie metódy a vyjadrenia, je to však stále o tom istom. Celý svet spozoroval, že pôvodní Európania stratili bojaschopnosť, sú mľandravejší, nedokážu sa už ani rozmnožovať v potrebnom rozsahu, navyše sami sa ponúkajú, že príjmu migrantov (hlavne mužov) z iných končín a nezaujíma ich, či migrujúci muži neohrozia dominantné postavenie pôvodných mužov v Európe. No je jasné, že časti populácie sa to nepáči a bude sa brániť. To môže prerásť do veľkých konfliktov neznámeho rozsahu, pretože už nie sme v stredoveku, keď sa bojovalo mečmi a jazdilo na vozoch ťahanými koňmi.

Najhorší scenár sa rozvinie pri strete pôvodne kresťanských a pôvodne moslimských zoskupení. Pôvodní kresťania sú síce disciplinovanejší a vzdelanejší, no strácajú silu a aj odvahu, navyše majú žalostne nízku reprodukčnú schopnosť. V tomto nás porazia nielen moslimovia, ale aj Afričania a možno aj Ázijci. Takže tretia svetová vojna bude prebiehať (možno už aj prebieha) celkom inými prostriedkami ako všetky doterajšie vojny. Pomáha tomu aj kybernetický priestor, hlavne sociálne siete. V médiách sa teraz dozvedáme neuveriteľne skreslené informácie o priebehu tohto procesu. Mám obavu, že mier ako celosvetový jav nie je reálny – nemá garanta.   Občas vyhráva dobro, občas zlo – no závisí aj od toho, na ktorej strane je posudzovateľ: môže preskakovať z jednej strany na druhú a dobro bude stále víťaziť; alebo na tej druhej: stále bude víťaziť zlo. Zlo sa skúša presadiť v každej dobe a v každom priestore. Ak nenarazí na masívny odpor – potom prekvitá.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy