Reklama
Reklama

Ďakujem, pán premiér!

Počet zobrazení: 1716

Priatelia, už viac ako hodinu ma tu trhá od smiechu. Po nečakanom dovezení vakcíny Sputnik V na územie Slovenskej republiky sa všetci agenti a dosadení miestodržitelia amerického impéria prestali ovládať a krotiť svoje antiruské šovinistické pudy a doslova vybuchli. Šéfa parlamentného eurovýboru Tomáša Valáška let do Moskvy tak rozčúlil, že na protest odišiel z vládnej koalície. Pritom si pomáhal konšpiráciami (keď blúznil o tajnom lete a záhadnom sprostredkovateľovi blízkom Putinovi) a klamstvami (keď uviedol Rakúsko ako príklad štátu, ktorý odmietol Sputnik V, hoci rakúsky kancelár Sebastian Kurz v piatok telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a dohodli sa nielen na dodávkach, ale aj na spoločnej výrobe vakcíny). Za najväčšiu drzosť považujem, že Tomáš Valášek si ukradol heslo „Nie v mojom mene“. Pod týmto heslom som viedol 15. februára 2003 ulicami Bratislavy najväčšiu protivojnovú demonštráciu v dejinách Slovenska a podobné protesty sa konali v ten deň vo všetkých svetových metropolách – opäť pod týmto spoločným heslom – kým Valášek v tom čase vojnu v Iraku podporoval a obhajoval. Totálna fraška. Môže normálny človek myslieť vážne, že sa máme hanbiť za to, že berieme vakcínu od Ruska?? V tom prípade verím, že pán poslanec je principiálny aj v kuchyni a nepoužíva sporák s ruským plynom.

Triednu uvedomelosť prejavilo aj Progresívne Slovensko. Jeho predsedníčka Irena Biháriová sa rozčúlila, že „v rozpore s koaličnou dohodou“ (akoby bola jej súčasťou) ide vraj Matovič „bezškrupulózne vystaviť svojich vlastných občanov zdravotným rizikám“ a ide im očkovaciu látku „podávať s výhovorkou, že veď je to dobrovoľné“. To je zaujímavé, že progresívci takto nehysterčili, keď išlo o americké vakcíny, pri nich naopak presviedčali, aké sú skvelé (hoci niekoľkonásobne drahšie) a vyzdvihovali dobrovoľnosť. Pri takej krátkej dobe testov nemôže nikto vylúčiť riziká ani pri vakcínach schválených Európskou liekovou agentúrou, preto nechápem, prečo ich vytáča do biela, že minimálne 300 000 slovenských občanov, ktorí sa doteraz nechceli dať očkovať, má záujem o Sputnik V. Mimoriadne trápny je jej argument, že Sputnikom očkujú v nedemokratických krajinách. Tam majú ľudia inú fyziológiu? V diktatúrach zaberajú vakcíny inak? Irena, Irena, bývala si tá najradikálnejšia socialistka, akú som poznal a nechala si sa zatiahnuť do takej lacnej propagandy, až mi je trápne za teba... Pani predsedníčka je vraj „na pokraji síl a tolerancie“ a má „plné zuby“ toho, že ideme robiť z ľudí „pokusných králikov“. Ja len dúfam, že členovia Progresívneho Slovenska a Za ľudí triedne uvedomelo počkajú až vakcín bude dosť, pretože za toho „pokusného králika“ sa dobrovoľne hlásim a som presvedčený, že spolu so mnou aj mnoho ľudí s triezvym uvažovaním.

Samozrejme, nesmie chýbať europoslanec Michal Šimečka, ktorého dodávky Sputnika V tak rozčúlili, že začal vnímať Slovensko ako „bizarný diktátorský pidištátik“. A šéfa diplomacie Ivana Korčoka táto epizódka tak vyviedla z miery, že vyhlásil, že nepovažuje účasť premiéra na prílete lietadla s ruskou vakcínou za „vhodnú“ a že to „nedáva zmysel“. Isteže, jemu dáva zmysel vítanie 5 (slovom piatich) lekárov v rámci pomoci EÚ, no dodávka 200 000 vakcín pre stotisíc obyvateľov krajiny traumatizovanej akútnym nedostatkom očkovacích látok vlastne nestojí za reč, ba dokonca je nevhodná, lebo čo tam po záchrane životov, keď ho za to nepochvália ani v bruselskej, ani vo washingtonskej centrále... Pridajme paranoidné vyhlásenie europoslanca Vladimíra Bilčíka, že vláda sa stala „predĺženou rukou Kremľa v hybridnej vojne, ktorá podkopáva naše európske hodnoty“... Ako prosím? Liečením ľudí a podávaním vakcíny, ktorá patrí medzi najúčinnejšie na svete?? Naše „európske hodnoty“ stoja na tom, že lieky geopolitického rivala sú neprípustné? Stalinistický boľševik by to nepovedal lepšie.

Je mi to ľúto, ale takéto nepríčetné vyjadrenia by mal analyzovať psychoanalytik, nie politický analytik. Fakt, ako kŕčovito cítia proamerickí politici potrebu vyjadriť sa k tomu, ako im to nedáva spávať, ako z toho doslova chytajú amok, len podčiarkuje ich skutočnú motiváciu. Už by to mali konečne priznať. Oni síce pokrytecky tvrdia, že voči Sputniku V nič nemajú, no jedným dychom vychrlia toľko šovinistických poznámok na adresu Ruska, že vás nenechajú na pochybách, čo je ich skutočným cieľom. Napokon, celá aféra sa začala tak, že Veronika Remišová označila Sputnik V za „geopolitickú zbraň Ruska“, až potom to zmierňovala, že proti očkovacej látke nič nemá. Ale oni voči nej toho majú strašne veľa a najviac im vadí práve to, že je z Ruska. Dovolím si tvrdiť, že až teraz je vláda Igora Matoviča ohrozená. Stráca totiž podporu ambasády USA.

Mne je úplne jasné, že od Igora Matoviča je tento krok čistý politický kalkul, ktorým sa pokúsil zachrániť svojho najvernejšieho ministra Mareka Krajčího. Ale bol to dobrý krok a možno jediná správna vec, ktorú vo funkcii premiéra urobil. Urobil tak v poslednej chvíli, keď už hrozilo, že nám ostatné štáty vakcíny vykúpia. Zahanbil tak aj predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý sebavedomo tvrdil, že Matovič tára a žiadne vakcíny neprídu. Pripísal si naozaj dobrý bod a ja mu za to po prvýkrát ďakujem. A je mi jedno, kto mu pri tom pomáhal a ak to bol naozaj kapitán Danko, tak nech ho za to pre mňa za mňa povýšia na majora. Podstatné je, že Slovensko výrazne zvýšilo šancu, aby sme sa z tejto nočnej mory dostali. Je to len a len na vás. Nie je dôvod sa rozčuľovať. Neviem, akým právom sa nejakí politici starajú do toho, aké vakcíny si želajú ľudia. Pichajte si do seba, čo chcete alebo nepichajte do seba nič. Ste slobodní ľudia. Ja som hneď na začiatku avizoval, že sa zaočkovať dám. A keď mám tú možnosť, vyberám si ruskú vakcínu Sputnik V. Ďakujem, pán premiér!

(Status na FB 1. 3. 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy