Eduard Chmelár: Igor Matovič musí odísť

Počet zobrazení: 1198

Prezidentka Zuzana Čaputová sa včera stretla s premiérom Eduardom Hegerom, aby mu podľa vlastných slov povedala, „ako hodnotí aktuálnu situáciu na Slovensku“ a požiadala ho, aby „prevzal plnú zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou a chaosu pri prijímaní reforiem“. Po dnešnej tlačovej konferencii predsedu vlády je úplne jasné, že ten človek nielenže nepochopil zadanie a nie je schopný zorientovať sa v situácii, ale nemá svoj kabinet vôbec pod kontrolou. V situácii, keď sa štát zmieta v neuveriteľných problémoch, Heger zvolá tlačovku, aby nám oznámil, že Slovensku sa darí dobre a napreduje správnou cestou. A ja úplne chápem, ak sa niekto v tejto chvíli treskol po čele, či je ten človek pri zmysloch. Veď bol úplne mimo a opäť – ako taký nadporučík Mazurek z Čiernych barónov – opakoval aparátčickú frázu „tak je to správne, tak to má byť...“ Na tej istej tlačovke predseda vlády Slovenskej republiky úplne otvorene prizná, že ani len netušil, že jeho vlastný minister Igor Matovič chce seniorom k 500-eurovým poukážkam pridať aj 100 eur na energie. Dozvedel sa to ako my všetci – z médií, resp. z prejavu ministra financií v parlamente. Ba čo viac, skôr ako premiér Heger sa to dozvedel od Matoviča predseda parlamentu Boris Kollár. Vážení, tu už nestačí hovoriť o neriadenej strele z Trnavy, ktorú premiér nemá pod kontrolou. Tu treba otvorene položiť na stôl otázku zjavnej totálnej neschopnosti Eduarda Hegera riadiť tento štát.

Ja sa však musím v tejto situácii pýtať tej, ktorá si mylne vysvetľuje ústavu a domnieva sa, že jej úlohou je moralizovať. Pani prezidentka, poviem vám to tvrdo: V tejto chvíli už nikto nie je zvedavý na to, ako vy „hodnotíte situáciu na Slovensku“. Vy nie ste komentátorka, analytička, ani kazateľka. Vy ste hlava štátu! Ak sa staviate do pozície nejakej morálnej autority, ktorá má právo pripomínať premiérovi jeho zodpovednosť, musím sa spýtať ja vás: Ako je možné, že ste dopustili, aby sa niekto taký ako Igor Matovič stal ministrom financií? Vy jediná ste to mohli zastaviť, toto je vaša zodpovednosť, ktorú by ste mali prevziať v plnej miere a prestať sa vyhovárať na druhých. Vedeli ste veľmi dobre, čo je zač, mali ste právo odmietnuť jeho nomináciu a zbabelo ste sa tejto právomoci vzdali z obáv, aby sa táto vláda nerozpadla. To boli vaše slová a z vašich úst ako prezidentky republiky zneli hanebne. Vtedy ste zavádzali, keď ste tvrdili, že každý rozumný človek si želá úspech tejto vlády – v skutočnosti si ju neželalo 80 percent občanov. Spojili ste svoj osud s osudom tejto vládnej koalície, čím ste prestali byť nadstraníckou a nestrannou hlavou štátu a stali ste sa hovorkyňou Hegerovej vlády. Vaši fanúšikovia bránia vašu nečinnosť zavádzajúcim tvrdením, že nemáte dosť právomocí, ale vy sama veľmi dobre viete, že to nie je pravda. Jednak ste to boli vy, ktorá vo volebnej kampani vyslovene odmietla väčšie právomoci a tvrdili ste, že sú dostatočné. A jednak nedokážete využívať ani tie súčasné.

Toto nie je čas na konzultácie. Toto je čas na to, aby ste priamo vyzvali premiéra Hegera na odvolanie ministra financií Igora Matoviča. Nie na jeho presun na inú funkciu, kde by napáchal rovnako veľké, ak nie väčšie škody – viete, že tento človek je nespôsobilý na akúkoľvek verejnú funkciu. Ak to neurobíte, bude rásť tlak opozície na pád celej vlády, ktorú si podľa posledných prieskumov stále neželajú dve tretiny voličov. Preto na vás aj z tohto miesta apelujem: Začnite konečne konať a napravte aspoň to, čo ste pokazili na začiatku –  vyzvite premiéra na okamžité odvolanie Igora Matoviča z funkcie ministra financií! Lebo ak to neurobí, mali by ste už konečne pozbierať odvahu a vyzvať na odchod celej vlády.

(Status na FB 3. decembra 2021)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984