František Novosád: Mrakodrapy z kariet

Počet zobrazení: 1119

To je teda bedákania na jednej strane a ironickej radosti na strane druhej nad tým, že režim v Afganistane podporovaný Američanmi padol za niekoľko dní po tom, ako sa rozhodli z krajiny odísť. Trápnosť to teda je, i keď uznávame, že organizovať odchod armády (armád, lebo je ich tam viac) z hocijakej krajiny je vždy zložitejšie ako zorganizovať do nej vpád. Armády sa predsa neučia ako ustupovať.

Čo je však veľa, to je veľa a ťažko si predstaviť viac chaosu ako ten, čo médiá zaznamenávajú na letisku v Kábule. Fakt je, že Taliban, samopalníci v šľapkách, skôr horda ako armáda, obsadil krajinu fakticky bez boja. Prečo sa však čudovať, veď v posledných desaťročiach takto padajú režimy všade na svete. Nakoniec, pripomeňme si rok 1989 vo východnej Európe. Tam dokonca nebolo potrebná ani prítomnosť Talibanu. Naši Talibanci, tak tí konzervatívni ako aj progresívni, prišli až potom, už na hotové. Pripomeňme si Ukrajinu v roku 2014. Tam síce výstrely padali, režim však padol bez toho, aby sa bránil. Padol síce ináč v Kyjeve a ináč v Donecku a ináč v Kryme, všade to však išlo rýchlo. Tí, čo mali režim chrániť, sa kamsi stratili, alebo sa hrdinsky pridali k víťazom. Nakoniec, niekoľko rokov predtým, Sovietsky zväz sa rozložil podľa tej istej mustry. Na okrajoch sa síce strieľalo, neboli to však nové konflikty, to len rachot rozpadu veľmoci prebudil lokálnych démonov a tí sa vrhli do starých sporov. To isté platí aj o Juhoslávii. Rozpad štátu a systému oživil staré nenávisti, vnukovia pokračovali v konfliktoch svojich starých otcov.

Skrátka, systémy a režimy dnes padajú rýchlo a ticho. Odborníci tvrdia, že z kariet sa už nebudujú len domy a domčeky, ale aj mrakodrapy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984