Je to možné !

Počet zobrazení: 5917

Odpoveď na otázku Jána Pétera spod blogu o ďalšom prepade ekonomiky Slovenska od A.Lengera

 

Otázka znela: " To ako zo dna na den? A na Slovensku? Pri tej strukture ekonomiky aku mame (aku cast ekonomiky tvoria zahranicne spolocnosti?)? A bez toho aby sa to stalo aj inde v Europe? A nutene prace zavedieme kedy (kedze treba obnovit potravinovu sebestacnost a to prakticky okamzite)? "

Otázku položil na moje tvrdenie pod diskusiou o tom, že prepad ekonomiky Slovenska sa dá zastaviť prakticky okamžite.Musím odtiaľ citovať:

"Nie sme tak ďaleko od Vás, ak pomenujem socialistov, ale tých skutočných, ktorí chcú socializmus, ak tvrdíme, že prerozdeľovanie hospodárskeho výsledku sa dá uskutočniť HNEĎ, od ZAJTRA, legislatívne i spoločensky, a to práve vytvorením prerozdeľovacích systémov v ekonomike založených na samosprávnom riadení, vytvorením ekonomických verejných zdrojov ( vlastnených "národom" teda občanmi tu žijúcimi a teda štátom, republikou) , ktoré budú spravovať hospodárske "národné" a verejné organizácie a vytvorením tokov financií, ktoré pôjdu z verejných zdrojov na verejné účely bez toho, aby sa do nich miešal "súkromný kapitál", teda za podmienky úplného vynechania súkromných a špekulatívnych financií.

A je to - Vy máte ideu, my máme mechanizmus. Poďme do toho!"

Chcel som síce odpoveď dať do diskusie pod blog A.Lengera, ale trikrát ma to odmietlo, a tak som z iného IP našiel cestičku, ako sa vrátiť na web Slova, no veď som tu ešte blogerom, či nie?

Odpovedám teda:

1. VYTVORENIE VEREJNÝCH EKONOMICKÝCH ZDROJOV REPUBLIKY

Veď je verejným tajomstvom, že v rámci privatizácií a repatriácií sme sa zbavili všetkých dôležitých produktívnych ekonomických zdrojov v republike a sme teraz nútení prosiť o platenie daní a žmýkať ľudí, ktorí dosahujú príjmy, odvodmi a daňami, pretože iba tie tvoria reálne ekonomické zdroje krajiny - štátu.

Takisto je tajomstvom, že máloktorá krajina si tak hlúpo počas "liberalizácie" ekonomiky a vstupu do hospodárskeho prostredia Európskej únie dala vziať alebo na desiatky rokov "odpožičať" prírodné bohatstvo a všetky ekonomicky produktívne zdroje, od pôdy cez lesy, vodu, dokonca ferekvencie v étere a práva s nakladaním verejného majetku, ako Slovensko. Nehádajme sa, koho je to vina, prišiel čas vziať si to späť a tvoriť svoje zdroje - všetko je iba "požičané" - aj lesy, aj pôda, aj voda, áno, aj liečivé minerálne pramene, a množstvo iných verejných statkov.

2. ORIENTOVANÍM FINANČNÝCH A MATERIÁLOVÝCH TOKOV Z VYTVORENÝCH ŠTÁTNYCH, ČIŽE VEREJNÝCH ZDROJOV DO VEREJNÝCH ROZPOČTOV REPUBLIKY A OBCÍ VYLÚČENÍM SÚKROMNÉHO KAPITÁLU

Popri daniach a odvodoch, ktoré liberálne vlády znížili na minimum a preto sa štát - republika Slovenská už dve dekády chronicky zadlžuje, môžeme z vytvorených ekonomických zdrojov získavať každoročne v prerozdeľovacích procesoch dostatok financií na verejné zdroje - ale to by nesmeli tieto zdroje byť predmetom obchodovania na finančných trhoch.

Akosi prirýchlo sme zabudli, že naše telkomunikácie privatizovala nemecká štátna akciová spoločnosť, takisto naše plynárenstvo, naše energie, atď. My im to nemusíme "zobrať", stačí, ak im vytvoríme konkurenciu a zaviažeme organizačne tieto podniky prispievať nie do "súkromného vrecka" ale do verejných finančných fondov.

Zmeníme tok financií zo súkromného na verejný a do verejných zdrojov.

Prečo by nemohli existovať veľké obchodné siete? Ale konkurovať im budú vytvorené domáce obchodné organizácie sústredené na princípe "klasteru" teda uzavretého distribučného kruhu, ktoré dodávajú od členov- výrobcov členom - konzumentom. Najjednoduchší princíp spotrebného družstevníctva, ktorý fungoval ešte bez reptania demokracie i za prvej ČSR!

Dnes 13.apríla sme počuli od premiéra vlády, aké obrovské problémy sú s čerpaním Eurofondov, že od nich závisí 76% financovania verejných potrieb. Bože môj, lebo iba hlúpy národ sa takto odovzdal do rúk zahraničnej byrokracii ( bolo to počas liberálnych a pravicových vlád, nezabúdajme) a nevytvoril si vlastne verejné zdroje, takže máme chudobnejúce verejné infraštruktúry, od školstva, zdravotníctva, cez prepravné služby, až po diery na cestách. Toto všetko vieme "otočiť".

 

3. TVORBOU HOSPODÁRSKYCH ORGANIZÁCIÍ A ICH SIEŤOVANÍM DO KRUHOV ("KLASTEROV") NA ÚZEMÍ REPUBLIKY, KTORÉ BUDÚ SPRAVOVANÉ SAMOSPRÁVOU ZAMESTNANCOV A VEREJNÉ VLASTNÍCTVO BUDÚ MAŤ V DRŹBE

V tej chvíli, keď sa zruší "liberálna" klauzula o nutnosti predávať - teda obchodovať podiely družstiev, keď bude jasné, že vlastníkom v družstve je zamestnanec a nie ten, kto skúpil väčšinu podielových lsitov, môže začať ožívať znova slovenská poľnohospodárska výroba. Pretože ako náhle je nejaké družstvo na tom lepšie, už sa tam všetci ruvú o podiely a najväčší akcionár spravidla majetko predá ďalej. Nevýhodne. Kvôli pôde, kvôli lesom, kvôli budovám. Ale to už je za nami. TOTO sa týka budúcich družstiev.

Lenže na Slovensku sú exemplárne prípady, keď výrobná firma skrachovala a dokonca nebola schopná ani len "prepustiť" svojich zamestnancov, aby mohli dostávať podporu v nezamestnanosti. Stav všetkých týchto firiem sa dá upraviť legislatívne - v tej chvíli výrobný závod preberá zamestnanecká samospráva, štát s ňou cez štátnu banku spíše dohodu a firma ďalej vyrába - pretože príčinou krachu prevažne nie je "kríza", či "nedostatok odbytu" ( ako obchodník v medzinárodnom obchode sa viem s Vami pohádať, že to sú výhovorky), ale pažravosť majiteľov, ktorým už nestačia výnosy a nechce sa im investovať do inovácií, do ľudí, to výrobných technológií, radšej firmu "položia".

Tu všade môže začať "odzajtra" firma fungovať na princípoch zamestnaneckej samosprávy, kde síce chvíľu zamestnanci zatnú zuby, ale nie sú na ulici, ďalej pracujú a pri dobrom ( a naši ľudia vedia robiť i organizovať) výkone a pri nájdení zákazníkov ( neexistuje, že nie sú!) do niekoľkých mesiacov, roka, začnú hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom a potom už prerozdeľovať nie pre majiteľov, ale pre seba a pre verejné zdroje.

Jednoduché - a robí sa to i v USA, i keď my nechceme iba ESOP, robí sa to i v Latinskej Amerike, ale vzorový príklad brazílskeho podniku SEMCO Ricarda Semlera je iba inšpiráciou.

Chce to len politickú iniciatívu ľavicových síl, všetkých ľavicových síl, ktoré uznávajú socializmus pre 21.storočie, socializmus založený na ZAMESTNANECKEJ SAMOSPRÁVE vo vytváraných podnikoch a výrobných i obchodných firmách, VEREJNEJ KONTROLE INVESTÍCIÍ, pričom tieto dve zásady zabezpečujú SPRAVODLIVÉ PREROZDEĹOVANIE HOSPODÁRSKYCH VÝSLEDKOV, a pri existencii TRHOVÉHO MECHANIZMU fungujúceho na báze skutočnej, nie virtuálnej výmeny tovaru a služieb.

...prosím, zmažte v komentároch to zdvojenie, máte veľmi komplikovaný admin-systém: zbytočne (PZV)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984