Juraj Draxler: Antirusizmus: povolená forma „rasizmu" pre kváziintelektuálov

Počet zobrazení: 1118

Doslova to bije do očí: ľudia, ktorí by za iných okolností spôsobne špúlili ústočkami nad používaním národných stereotypov, sa doslova ukájajú, keď je témou Rusko.

Je to vraj typicky aziatská veľmoc. Okrem toho, že celý ten prívlastok aziatský ako synonymum nekultúrneho či tyranského je dosť bizarný, nie celkom sedia aj rôzne „učené" vývody. Modernú históriu Ruska odvodzujú od toho, že sedem storočí dozadu boli pod mongolskou nadvládou a potom ešte nejaký čas spolunažívali s chanátom Zlatá horda.

Zaujímavý je na tom práve ten tón, akoby sa „ázijské" štáty vzájomne nakazovali nejakým zlom. Namiesto zamyslenia nad celkovými podmienkami rozvoja štátov v rôznych geografických a ďalších podmienkach. (O tom hodne sanitizovanom pohľade na to, čo bola stredoveká, ale aj novoveká Európa, sa radšej ani vyjadrovať nebudem.)

Rusi sú tiež vraj večne, až nejako geneticky, expanzívni, pritom až do 2. svetovej vojny sa po svete cez konflikty rozliezali najmä západoeurópske mocnosti (a najväčším impériom nebolo Rusko, ale Britská ríša).

Niežeby sa Rusko rozširovalo mierovo (najmä, čo sa týka expanzie na juh: boje s Osmanskou ríšou, genocída Čerkesov...), ale drvivú väčšinu územia Rusi zabrali relatívne nekrvavo – aj keď aj preto, že Sibír bola proste málo obývaná.

Samozrejme, nie je to jediný povolený rasizmus. Časť kaviarne vie veľmi citlivo vnímať, čo sa presne od nej v konkrétny moment očakáva. A tak Arabi môžu byť úbohé obete vojen rozpútaných miestnymi despotami, ktorých musíme prijímať do Európy, kde sa rýchlo integrujú.

Ale v iný moment sú Arabi pre zmenu neprispôsobivé etnikum, ktoré nemá na vlastný rozvoj a malo by sa podriadiť niekomu vyspelejšiemu. To keď sa bavíme konkrétne o Palestínčanoch. Časť kaviarne je veľmi aktívna v ospravedlnení ich útlaku tým, že si vraj nejako nevedia zorganizovať demokraciu a vôbec sú akýsi teroristickí (bez ohľadu na to, že tí, ktorí s terorizmom v regióne začali, boli Izraelci, keď bojovali pre zmenu o svoju samostatnosť, proti Britom).

Minimálne sú tí Palestínčania dostatočne divní na to, aby sa nad ich osudom časť kaviarne nerozčuľovala. A tak si málokto dával na profil palestínsku vlajku, keď pred rokom izraelské ozbrojené sily v priebehu týždňa zavraždili 200 ľudí, z toho 60 detí.

Britský režisér Michael Winterbottom o tom práve dokončil podľa všetkého dosť srdcervúci dokumentárny film: z fotomateriálu poskladal mozaiku, čím žili tie deti predtým, ako ich zabili. Nemyslím si, že ten film bude hociktoré naše médium propagovať.

Ide pritom o krajinu, ktorú ročne navštívi viac Slovákov, ako Ukrajinu.

A o tom, že v určitých kruhoch sa takmer vyžaduje upomínať na nejakú údajnú večnú zaostalosť Slovákov, asi ani nemusím hovoriť.

Späť k Rusku. Kaviareň ho potrebuje ako nejaký symbol pre imanentné zlo. Alebo aspoň symbol necivilizovanosti, s ľuďmi, ktorí nedospeli na naše európske štandardy, „čierny kontinent". A zúrivo ľudí klasifikuje nielen podľa toho, či patria k tejto pre nich defektnej kultúre, ale či sa jej zastávajú. (Áno, sú aj civilizovaní černos..., pardon Rusi, teda disidenti, ale tí sú skôr výnimka, veď vieme.)

Neušlo mi, ako niektorí dementi napríklad o mne rozširujú, že som platený ruskou ambasádou (nehovorím o bežných troloch, ale o niektorých známych bratislavských menách). K tomu sa ešte dôslednejšie vrátime v budúcnosti.

Ale celkovo je to úplne fascinujúci primitivizmus. Úprimne, ja rovnako reagujem, keď niekto rozširuje blbosti o Británii či Francúzsku (aj o ich politike). Ale to by kaviareň pochopiť nevedela. Lebo „befél“ toto kontrolovať neprišiel.

Teraz hlavne bojujeme proti Rusom. To sú tí, čo sú iní, ako Ukrajinci. Rusi lúpia, znásilňujú, nemajú dobrú techniku, sú náchylní veriť propagande, nechce sa im bojovať. Na rozdiel od Ukrajincov, ktorí sú iní. Veď to jasne vieme, keďže sledujeme správne médiá.

Jednoducho, treba ich poraziť. A pod vedením Führ..., pardon, demokratických spojencov, nakoniec zvíťazíme.

(Status na FB 16. mája 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984