Reklama
Reklama

Juraj Draxler: Generálna prokuratúra a perverzná hra médií

Počet zobrazení: 654

Jednu z najhanebnejších vecí tento týždeň vypustila do éteru „šéfredaktorka“ SME (skôr nastrčená osoba, veľmi málo vecí tam reálne riadi) B. Baloghová:

„Generálna prokuratúra bola štedrá voči ľuďom podozrivým z vážnych trestných činov. Bola však skúpa na vysvetlenie, prečo by spoločnosť mala zabudnúť na tieto podozrenia.“

Generálna prokuratúra vôbec nie je orgán, ktorý by sa mal zapájať do mediálnych hier a riešiť, ktoré podozrenia si má verejnosť pamätať a ktoré zabudnúť. A „vysvetľovať“ niečo iné, ako to, čím sa podľa zákona zaoberá.

Má strážiť zákonnosť: v pozitívnom zmysle, teda, že riadi činnosť príslušných orgánov tak, aby protizákonné konanie bolo potrestané, a v negatívnom, teda, že ak niektoré z týchto orgánov nepostupujú PODĽA ZÁKONA, tak to zastaví.

A v tomto rozhodne nebola skúpa na slovo, rozhodnutie zdôvodnila na desiatkach a desiatkach strán.

Ako často, aj tu médiá hrajú perverznú hru podľa svojich pravidiel. Generálny prokurátor vraj má pred nich predstúpiť a niečo podrobne vysvetľovať na tlačovke.

Prečo? Lebo to povedali ony.

Vo väčšine západných krajín je neštandardné, ak vôbec generálny prokurátor robí nejakú tlačovku. To isté platí o zvyšku justičného systému.

Jednoducho, tieto zložky štátu zväčša nie sú vťahované do politického cirkusu a je to tak správne.

S konaním generálnej prokuratúry sa, samozrejme, dá súhlasiť alebo nesúhlasiť, uvádzať argumenty, možno aj ostro, to je úplne legitímne. Ale takto detinsky vyskakovať, proste preto, že im GP neurobila po vôli?

Oni nevedia pochopiť jednu vec (a nielen oni, aj veľká časť verejnosti). Spravodlivosť je chladná a skúpa. Tam nie je priestor na rozhodovanie podľa emócií. A sympatií. Ale oni to proste nepochopia.

Naopak, tam kde je priestor na nejaké emócie a vnútorné pocity, to sú veci ako profesionálna česť, ľudská odvaha, pokora.

Akurát, že to sú všetko veci, ktoré nechápu tiež.

(Status na FB 2. septembra 2021, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy