Reklama
Reklama

K ideovým tézam Smeru len toľko

Počet zobrazení: 2895


Už ma viackrát označili za ideológa Smeru a nikdy som to nekomentoval. Rovnako nebudem komentovať ani túto správu, pretože niekoľko vecí som v politike nikdy nerobil: po prvé, nikdy som nevynášal z domácej kuchyne a čudujem sa tým, ktorí tak robia, po druhé, nikdy som svoje ľavicové názory neohýbal kvôli biznisu či diplomatickým výhodám a áno, aj preto dodnes jazdím na 12-ročnej kraksni, po tretie, nikdy som osobne neútočil na politikov tej istej strany, ktorú reprezentujem, pretože to považujem za podlé. Budem sa týchto zásad držať aj naďalej, pretože verím tomu, že aj v politike môžete ostať slušným človekom, ktorému ide o ľavicové ideály. K ideovým tézam Smeru len toľko, že Smer ekonomicky posúvame doľava, vyhraňujeme sa voči liberálnemu aj konzervatívnemu extrémizmu a vraciame sa k Lehockému a Dubčekovi.


Správa, ktorú uverejnilo Sme 15. 9. 2016:


Smer bude mať programovú konferenciu, tézy pripravoval Paška s Blahom

Strana Smer bude mať 24. septembra programovú konferenciu. Podľa informácií agentúry SITA prípravou programu bol poverený podpredseda strany Pavol Paška. Ten si mal na pomoc pri tvorbe programu pozvať poslanca strany Ľuboša Blahu. Paška s Blahom pripravili programové tézy.

Smer – sociálna demokracia sa v pripravovanom dokumente označuje za štandardnú programovú stredoľavú politickú stranu, ktorá sa hlási k tradičným hodnotám slovenskej a európskej sociálnej demokracie. Vzhľadom na aktuálny vývoj na Slovensku aj v Európskej únii však prináša svoje vlastné sociálnodemokratické predstavy o ďalšom smerovaní spoločnosti.

Bez alternatívy

„Patríme k najsilnejším, najstarším a najstabilnejším politickým stranám na Slovensku, a preto cítime mimoriadnu zodpovednosť za budúcnosť Slovenskej republiky,“ zdôrazňuje Smer v pripravenom dokumente, ktorý má agentúra SITA k dispozícii. Dokumentom reaguje na súčasné civilizačné a hodnotové výzvy.

Smer odmieta, aby si politickú diskusiu na Slovensku či v Európe uzurpovali extrémisti.

„V poslednom čase akoby sa vo verejnom priestore odohrával barikádový boj medzi extrémnym a fanatickým konzervatívnym nacionalizmom z jednej strany a extrémnym a fanatickým kozmopolitným liberalizmom z druhej strany. Ani jeden z týchto extrémov nepredstavuje alternatívu. Ani fašisti, ani liberáli,“ konštatuje Smer v dokumente s tým, že sociálna demokracia po celé svoje dejiny bojovala proti všetkým extrémom – tak proti krajným nacionalistom, ako aj proti liberálom. „Sme jediní, kto ponúka alternatívu bez extrémov - alternatívu bez nenávisti,“ zdôrazňuje sa v dokumente.

Sú hrdí na svoju cestu

Smer sa na konferencii má prihlásiť k bežným pracujúcim ľuďom s tým, že chce riešiť ich každodenné problémy, chce im sociálne pomáhať, chce ich chrániť.

„Nedovolíme, aby sa náš program premenil na ktorúkoľvek z konkurenčných ideológií, či už liberalizmus, konzervativizmus alebo nacionalizmus. Sme hrdí na svoju vlastnú cestu, na náš vlastný smer, sme hrdí na sociálnu demokraciu,“ napísali autori dokumentu, ktorí môžu straníci pripomienkovať do pondelka.

Program Smeru podľa autorom bol a bude o sociálnom štáte, solidarite, pracujúcich ľuďoch, odboroch, sociálnom zmieri, o dôstojnej práci, rovnosti, sociálnej spravodlivosti, o boji s chudobou a nezamestnanosťou, o záujmoch bežných ľudí. „Sme alternatívou zdravého rozumu, alternatívou normálnych pracujúcich občanov Slovenska,“ konštatuje sa v pripravovaných programových tézach najsilnejšej vládnej strany.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy