Reklama
Reklama

Kauzy a kaša

Počet zobrazení: 2642

Keď kedysi niekto chcel do politiky, teda keď chcel rozhodovať o osudoch iných, tak musel svojim ambíciám nasadiť ideologickú masku. Na politickú scénu mohli vstúpiť len tí, čo sa jasne identifikovali ako konzervatívci, socialisti, liberáli, komunisti, nacionalisti ... atď. Bolo to tak, že na politickú scénu sa nastupovalo schodmi, ktoré sa skladali z „..izmov“.

Dnes však vyznávači „ ....izmov“ prežívajú ťažké časy. Dopyt po ich produktoch, dopyt po „.....izmoch“, spadol skoro na nulu. Nikto ich nepotrebuje. Dopyt po „...izmoch“ spadol možno preto, že ponuka už dávnejšie nie je bohviečo. A tiež je možné, že ponuka nie je bohviečo, pretože niet dopytu. Jednoducho, trh s ideológiami skolaboval. Veď skúste len povedať, aká je ideologická orientácia strany, ktorá získala v našich parlamentných voľbách najviac hlasov. A skúste identifikovať ideologickú orientáciu ktorejkoľvek inej koaličnej strany. Kde nič nie je, tam ani mediálni politológovia nič nenájdu.

A ako je to s opozičnými stranami? Jedna z nich možno potichu vie, čím je, nahlas sa to však neodváži povedať, pretože by mala opletačky zo zákonom. Zákon je zákon, i keď sám osebe je možno hlúpy. A druhá opozičná strana síce rada nahlas hovorí o svojej ideologickej orientácii, veľmi však neverí, že jej niekto uverí, že je naozaj to, za čo sa vydáva. Ambície zostali, ideológie sa stratili.

Slovensko však nie je výnimkou, skôr naopak, je typickým prípadom. V krajinách na západ od nás, kedysi sme ich nazývali „vyspelé demokracie“, si ešte strany zachovali mená, ktoré naznačujú ich ideologickú orientáciu, dnes je to však už len škrupina, za ktorou sa skrýva taká istá kaša ako za názvami slovenských politických strán.

Situácia sa teda zmenila, dnes už politika nie je o princípoch, o ideológiách, dnes je o konkrétnych prípadoch, o jednotlivých osobách, o jednotlivých udalostiach, o kauzách. Princípy stratili atraktívnosť. Ideológie nezaberajú, kaša v hlave stačí. Inými slovami, kazuistika ako rozoberanie, rozmazávanie, len výnimočne riešenie, jednotlivých prípadov nahradila ideologické spory. Strany sa definujú svojimi kauzami. Tie na vzostupe kauzami, ktorými kompromitujú svojich protivníkov a upadajúce strany zasa tými, ktorými ich protivníci kompromitujú. Ide o to, ktoré kauzy prevážia: tie naše, alebo tie ich. To, že kazuistika nahradila ideológie vedie k tomu, že politici aj sami seba definujú svojimi schopnosťami rozpútať alebo prežiť „kauzu“. Jedných kauzy vynášajú na politické nebesá, iných vrhajú do mediálneho predpeklia. Tí slabší nie sú schopní prežiť ani prvú väčšiu kauzu, na politickej scéne je však stále viac tých, ktorí sa stali doslova kauzovzdornými. Tým patrí budúcnosť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Viac od autora

Blogy a statusy