Reklama
Refundo.sk
Reklama

Kiska je čistá katastrofa

Počet zobrazení: 2953

Kiska tri roky lámal ústavu. Paralyzoval ústavný súd. Vysmieval sa zákonom a princípom právneho štátu. Arogantne a detinsky odmietal vymenovať sudcov ústavného súdu. A dnes sa sťažuje, že ho chce z procesu výberu ústavných sudcov parlament odstrániť. No bodaj by nechcel. Veď ten pán je čistá katastrofa.

Prepáčte, ale ak je niekto delikvent a recidivista, tak mu nebudete dávať kľúče od bytu, nech vám tam ide poupratovať. Tak káže zdravý rozum. Kiska je nebezpečný človek, ktorý viackrát ukázal, že mu absolútne nezáleží na Slovensku, na ústave, na zákonoch. Tak mu hádam nebudeme dávať príležitosť, aby likvidoval ústavný súd.

Nie je možné, aby jeden človek takto paralyzoval celý štát. Človek, u ktorého existujú vážne indície, že slúži USA a nie našim národným záujmom. Človek, ktorý nemá absolútne žiadne zábrany, nerešpektuje ústavu, rozvracia krajinu.

Aj preto som presvedčený, že pri výbere ústavných sudcov by malo ísť čisto o rozhodnutie parlamentu – sme parlamentná demokracia a nie pobočka americkej ambasády.

Keď som toto svoje presvedčenie spomenul pred pár dňami po prvýkrát v televíznej diskusii O 5 minút 12, prekvapilo ma, že súhlas vyjadril aj poslanec Matovič z opozície. Je zjavné, že už aj opozícia má plné zuby Kiskových rozmarov. Už aj opozícia začína chápať, že ten človek predstavuje pre slovenskú demokraciu vážnu hrozbu.

O návrhu vyňať prezidenta z rozhodovania o Ústavnom súde SR sa v médiách začalo hovoriť ako o osobnom návrhu poslanca Blahu, dnes je jasné, že ide o oficiálne stanovisko Smeru. To je výborná správa. Ak v parlamente kandidát na ústavného sudcu získa 90 hlasov, nie je dôvod, aby ho ešte odobroval prezident. Tak to má byť.

Pointa nie je v tom, že je to Kiska, aj keď, samozrejme, ide o priťažujúcu okolnosť. Pointa ale je, že sama Benátska komisia odporúča v prípade trojpätinovej väčšiny pri výbere kandidátov využiť antiblokačné mechanizmy: a teda zabezpečiť, aby voľbu sudcov nemohol nikto paralyzovať. Ako to robil tri roky istý pánko. Slovensko si takúto paralýzu nemôže dovoliť. Na vystrájanie bezprizorných anarchistov jednoducho nemáme čas.

V kvóre 90 poslaneckých hlasov je prezident v prípade ústavných sudcov nadbytočný. Nemá v procese výberu čo hľadať. Nie je to tak v žiadnej vyspelej krajine: ak je raz nastavená takáto vysoká väčšina, už do toho nemá kto čo zasahovať. A už vôbec nie rôzni špekulanti a podvodníci, ktorí zjavne slúžia cudzím mocnostiam.

Kiska dnes označil návrh Smeru za nebezpečný. Tým vlastne spochybnil parlamentnú demokraciu a vôľu ľudí. Ak niekto spochybňuje ústavnú väčšinu, stavia sa nielen proti vládnej koalícii, ale aj proti opozícii. Stavia sa proti dohodám naprieč politickým spektrom. Proti politickému zmieru a ústavnej väčšine. Je to prejav nekonečnej nafúkanosti a arogancie. Je to facka ľuďom. Facka demokracii.

Kiska sa zase raz opustil. Tak veľmi by chcel rozhodovať o sudcoch, až vlastne nepriamo označil za nebezpečnú samu parlamentnú demokraciu. On by tu chcel asi zaviesť autokraciu, samovládu, samoderžavie. Alebo možno nejaký sultanát - o všetkom by rozhodoval al-Kiska a jeho kalifovia.

Ja len dúfam, že tento pán z Prezidentského paláca odíde skôr, než stihne napáchať ďalšie škody Slovenskej republike. Ak je pre Slovensko niečo nebezpečné, tak je to on.

Status na FB 20. 9. 2018, titulok Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy