Miroslav Radačovký: Američania sa rozhodli, že v stredu Rusko zaútočí na Ukrajinu

Počet zobrazení: 1094

Američania sa rozhodli, že v stredu, 16. februára, Rusko zaútočí na Ukrajinu. Ešte sa nerozhodli, či to bude ráno, na obed alebo v noci, ale do stredy sa určite rozhodnú alebo sa rozhodnú, že Rusko odloží útok na neskôr.

Naša vláda sa rozhodla, že rozhodnutie Američanov rešpektuje a sťahuje diplomatov z Ukrajiny. V Európskom parlamente som členom Delegácie pre spoluprácu EÚ s Ruskou federáciou. Je preto logické, že mám kontakty s predstaviteľmi ruskej dumy, s predstaviteľmi ruského zastupiteľstva v Bruseli, ale aj s priateľmi na Ukrajine. Títo tvrdia, že žiadny útok nebude, že problémy sa vyriešia diplomatickou cestou. Tvrdí to dokonca prezident Zelenskij, ministerstvo obrany Ukrajiny.

Objektívne chcem konštatovať, že za súčasného stavu sa neviem jednoznačne vyjadriť, ktorá z týchto strán má pravdu. Prikláňam sa však k tým, ktorí tvrdia, že útok nebude. Pokiaľ by takýto útok nastal, nebolo by to pre život obyčajných Rusov a Ukrajincov dobré. Jednoduchí ľudia, a tých je väčšina, chcú žiť v pokoji a mieri, žiadne vojny nechcú.

Zásadnou otázkou však ostáva, čo sa stane, keď takýto útok nebude a ako to budú hodnotiť Američania a ich spojenci. Viac ako s určitosťou si dovolím konštatovať, že ich záver bude jednoznačný a pre tajné služby Ameriky historicky príznačný. Budú tvrdiť – vďaka nám, že sme presunuli naše vojská do krajín východnej Európy, vďaka nám, že sme zaslali zbrane a inštruktorov na Ukrajinu, vďaka našej diplomacii, ruské vojská nezaútočili na Ukrajinu a ostatné krajiny východnej Európy. Potom by to vyzeralo asi tak, že celý tento humbug je jednoducho len kvôli tomu, aby USA mohli umiestniť svoje vojská vo východných štátoch Európy, svoje zbrane na Ukrajine a tváriť sa, že jednoducho ich prítomnosť v Európe je nevyhnutná.

Neviem objektívne povedať, ako sa to skončí. Ale ako človek, presadzujúci mier a spoluprácu v Európe, by som radšej prijal takúto pochybnú slávu a úspech Američanov, ako vojnu. História totiž vždy ukáže, kto je v skutočnosti víťazom a kto je vojnovým štváčom.

(Status na FB 14. februára 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984